Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Да.

Не сум сигурен но мислам дека потребен е нов, најубаво да потврди некој друг што поминал ?
извод не враќаат само стар документ и тоа ако си го побараш

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
и секој шо оди за сликање да си преведи извод и да го легализира пошто се бара за доставување

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Дај бе некој абер за тие од 2013 година? Бројче 16ххх и топки, нема ништо. Партал работа.
Реално гледам дека некој со документи од баба, дедо по права линија и веќе имаат добиено ама шо е со они кои што се со први братучеди, со други документи?

Anyone?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
извод не враќаат само стар документ и тоа ако си го побараш

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
значи во министерството треба да го побарам изводот и да им нагласам дека ми е за егн?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
и секој шо оди за сликање да си преведи извод и да го легализира пошто се бара за доставување

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
Aj sea rabotava....
Izvod preveden i legalizirani treba za kade????
x.) koga se podnesuva baranje za egn vo opshinata Sredec
y.) koga se slikash za pasosh
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Aj sea rabotava....
Izvod preveden i legalizirani treba za kade????
x.) koga se podnesuva baranje za egn vo opshinata Sredec
y.) koga se slikash za pasosh
ова е стварно нешто ново, никој претходно не спомнал дека пак треба извод...
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
27
Aj sea rabotava....
Izvod preveden i legalizirani treba za kade????
x.) koga se podnesuva baranje za egn vo opshinata Sredec
y.) koga se slikash za pasosh
Jas dogovarav so posrednik pred 3 dena da me nosi da go podignam ukazot , vo opstina I vo mvr na slikanje. MI rece deka mu treba samo eden list do datumite na raganje na cela familija. Izvodi ne spomna . NI jas ne sum procital nikade deka treba izvodi of maticno I od vencani. Mozno e da e nekoja novost. Ako nekoj ima vakvo iskustvo neka kaze.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.082
Jas dogovarav so posrednik pred 3 dena da me nosi da go podignam ukazot , vo opstina I vo mvr na slikanje. MI rece deka mu treba samo eden list do datumite na raganje na cela familija. Izvodi ne spomna . NI jas ne sum procital nikade deka treba izvodi of maticno I od vencani. Mozno e da e nekoja novost. Ako nekoj ima vakvo iskustvo neka kaze.
Јас бев во понеделник и ми побараа извод, легализиран и преведен.
Aj sea rabotava....
Izvod preveden i legalizirani treba za kade????
x.) koga se podnesuva baranje za egn vo opshinata Sredec
y.) koga se slikash za pasosh
За во општина кога ќе одиш да се сликаш.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Здраво луѓе, повеќето од вас се долго време тука на форумот,знам..ама се надевам некој ќе најде малку време да ми одговори на прашањето :)
Вчера бев кај човекот за да почнам процедура за бг пасош, потекло немам..Сега тој ми кажа дека единствен начин е само со декларација, но дека има шанси и така.
Што мислите, дали стварно има шанси само со декларација или не?
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
34
Поени од реакции
32
Здраво луѓе, повеќето од вас се долго време тука на форумот,знам..ама се надевам некој ќе најде малку време да ми одговори на прашањето :)
Вчера бев кај човекот за да почнам процедура за бг пасош, потекло немам..Сега тој ми кажа дека единствен начин е само со декларација, но дека има шанси и така.
Што мислите, дали стварно има шанси само со декларација или не?
Со декларација ќе понинеш во ДАБЧ... а за државјанство до сега никој не се пофалил
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
@DarkKnight1987
За дечките што чекаат потпис од подпретседателот и смена на статус на страната, мислам дека на сите се потпишани, одете земајте го документот и право на сликање во општина.
Да пишам да не заборавете дека тамо во општина ќе ви биде потребен извод, преведен и легализиран, доколку сте омажени извод на венчани плус изводот, исто легализирани и преведени да бидат.
Го пишувам ова оти ја вчера отидов со татко ми којшто процедурата ја има комплетирано пред едно 10години и не бевме сигурни што како е потребно, па да не ја направете и вие истата грешка доколку одете сами, поздрав и со среќа :)
Мислам дека не е така баш за сите, дека твојот случај е индивидуален. Не гледам причина зошто ако указите се потпишани или молбите уважени - да не го променат статусот. Ако се појават уште 2-3 вакви случаи онда стварно е така. Вака, за твојот случај не знам. Може сакат да си проверат тие шо се на финална повеќе од 3 месеци, јас сум месец и пол на финална.
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
90
Поени од реакции
135
јас следната недела ќе одам да го подигнам државјанството па после во општина... кажи ми изводот што го враќаат со поднесените документи може да се искористи така, тој плус е легализиран и преведен кога првично се поднесуваат документите во министерство...
potreben e nov izvod internacionalen na latinica[DOUBLEPOST=1475682061][/DOUBLEPOST]
Jas dogovarav so posrednik pred 3 dena da me nosi da go podignam ukazot , vo opstina I vo mvr na slikanje. MI rece deka mu treba samo eden list do datumite na raganje na cela familija. Izvodi ne spomna . NI jas ne sum procital nikade deka treba izvodi of maticno I od vencani. Mozno e da e nekoja novost. Ako nekoj ima vakvo iskustvo neka kaze.
potrebno e nov 100% i po moznost izvodi od familija zena/maz i deca dokolku ima podnositelot, za niv moze i stari izvodi ili foto kopija
 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2016
Мислења
21
Поени од реакции
54
Статусите не се променети и нема потреба од таква дезинрфомација , неможете да резервирате час без да ви биде променет статусот неможете да закажувате термин за подигање без тој статус ....
- Има случеви да но тоа се ретки и преку молби али и молбата додека се разгледа и додека се поднесе ќе помине долг период а до тогаш ќе се промени статусот поздрав .

Тие се ретки случаеви на веќе добиени државјанства пред повеќе години на кој статусот не им е променет
од ХХ причини
.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom