Романија и Бугарија пет години во ЕУ, а политички и економски на Балканот

Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Одевте во странство, ама мораше (барем) еден од семејството да остане дома, не можевте сите заедно да одите.
Просто не ми се верува кога некој од БГ има „лице“ да каже дека СФРЈ не била интересна за нив. СФРЈ беше „Америка“ за БГ. Точно, поинтересни беа Германија, Италија... ама... Чехословачка била поинтересна? Во мизеријате беше поинтересна? За Шкодите кои личеа како шпорети на дрва? Или СССР? Мизеријата да им ја гледаш? Ова е како лисицата кога не можела да го досегне грозјето, па заклучила дека било зелено... Утеха.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.459
Поени од реакции
1.810
Објаснив ти, дека Југославија не беше интересна дестинација. Југославија во 80-тите беше една Лепа Брена, инфлација и невработеност. Одевме и во Германија, и Чехословачка, во Русија се разбира, итн... Југославија не ни беше интересна. Немам роднина кој да одел таму, но повеќето, во 80-тите обиколија доста европски земји и не само. Може некој софијанец, како блиска дестинација да одел.
Во времето на Анте Маркович крајот на 80-ти во цела Југославија просечна плата беше 1000 дојч марки.Тоа и за денешна Бугарија е мисловна именка.А за тоа која држава била побогата спореди пензиите од тогашна Бугарија и Југославија и самиот ке ја увидиш вистината.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
652
Одевте во странство, ама мораше (барем) еден од семејството да остане дома, не можевте сите заедно да одите.
Просто не ми се верува кога некој од БГ има „лице“ да каже дека СФРЈ не била интересна за нив. СФРЈ беше „Америка“ за БГ. Точно, поинтересни беа Германија, Италија... ама... Чехословачка била поинтересна? Во мизеријате беше поинтересна? За Шкодите кои личеа како шпорети на дрва? Или СССР? Мизеријата да им ја гледаш? Ова е како лисицата кога не можела да го досегне грозјето, па заклучила дека било зелено... Утеха.
Кој од семејството? Мајка ми и татко ми одеа заедно ... кој да остане? Јас и брат ми? Нормално е кога ќе одиме на екскурзија да не оди целиот род :)

Сум живеел во комунизмот и освен српската музика друго југославјанско не сум слушнал и видел. Југославија не беше интересна дестинација. Чехословачка беше 100 пати поинтересна. Пак велам софијанци може да се доаѓале, зашто сте им блиско, ама за другите имаше поинтересни места, Романија, на пример ...

Нема смисла, ќе си правиш екскурзија во странство, да одиш до Југославија - блиска е, нема што да правиш таму подолго време, а во западна Европа може да обиколиш неколку земји и да видиш доста знаменитости. Југословенската всушност ни беше позната и за тоа таму не се одеше.[DOUBLEPOST=1472731933][/DOUBLEPOST]
Во времето на Анте Маркович крајот на 80-ти во цела Југославија просечна плата беше 1000 дојч марки.Тоа и за денешна Бугарија е мисловна именка.А за тоа која држава била побогата спореди пензиите од тогашна Бугарија и Југославија и самиот ке ја увидиш вистината.
1980 година 27% инфлација и 13.8% невработеност.
1982 година 40% инфлација и 14.4% невработеност.
1987 година 167% инфлација и 16.1% невработеност.
Добро е било 80-тите....

Кај нас невработеност немаше, инфлацијата беше мала.

Еве (за СР Македонија податоците се пониски од просечните за Југославија)
Yugoslavia, GDP per capita in USD
1980 3 181.1
1981 3 108.0
1982 2 809.7
1983 2 856.8
1984 3 059.0
1985 3 249.4
1986 3 518.0
1987 3 749.6
1988 3 891.0

Bulgaria, GDP per capita in USD
1980 2 816.9
1981 3 028.1
1982 3 147.3
1983 3 224.9
1984 3 420.1
1985 2 929.1
1986 2 598.3
1987 3 024.4
1988 4 971.1
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Штипјанец... ај не „заебаај“.
Немало невработеност, имаше добра здравствена заштита, школство... тоа не е муабетот. Цело време зборуваме дека бевте „затуцани“. Не бевте вие виновни, така беше државата, системот. Ние имавме „полусоцијализам“, поголема слобода, полесен пристап до западот, повеќе комуникации со западот. Во секој поглед. Многу повеќе гастарбајтери во западните држави, стоки во трговијата, итн, итн...
Во БГ за нас беше многу евтино, ама не можеше да купиш модерни работи. Можеше кашкавал, алва, маици, гаќи.. квалитетни. Евтини.
Кога чичко ми дојде на посета кај нас во МК (тогаш во СФРЈ), дојде со жена му и синот, ќерка му мораше да остане, не ги пуштаа сите. Тој така ни кажа, не го измислив јас.

И ние сме доаѓале во Бугарија, интересно ни беше.. евтино.
 
Последно уредено:

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.459
Поени од реакции
1.810
Кој од семејството? Мајка ми и татко ми одеа заедно ... кој да остане? Јас и брат ми? Нормално е кога ќе одиме на екскурзија да не оди целиот род :)

Сум живеел во комунизмот и освен српската музика друго југославјанско не сум слушнал и видел. Југославија не беше интересна дестинација. Чехословачка беше 100 пати поинтересна. Пак велам софијанци може да се доаѓале, зашто сте им блиско, ама за другите имаше поинтересни места, Романија, на пример ...

Нема смисла, ќе си правиш екскурзија во странство, да одиш до Југославија - блиска е, нема што да правиш таму подолго време, а во западна Европа може да обиколиш неколку земји и да видиш доста знаменитости. Југословенската всушност ни беше позната и за тоа таму не се одеше.[DOUBLEPOST=1472731933][/DOUBLEPOST]
1980 година 27% инфлација и 13.8% невработеност.
1982 година 40% инфлација и 14.4% невработеност.
1987 година 167% инфлација и 16.1% невработеност.
Добро е било 80-тите....

Кај нас невработеност немаше, инфлацијата беше мала.

Еве (за СР Македонија податоците се пониски од просечните за Југославија)
Yugoslavia, GDP per capita in USD
1980 3 181.1
1981 3 108.0
1982 2 809.7
1983 2 856.8
1984 3 059.0
1985 3 249.4
1986 3 518.0
1987 3 749.6
1988 3 891.0

Bulgaria, GDP per capita in USD
1980 2 816.9
1981 3 028.1
1982 3 147.3
1983 3 224.9
1984 3 420.1
1985 2 929.1
1986 2 598.3
1987 3 024.4
1988 4 971.1
Да, да сигурно.Затоа просечна пензија во Бугарија и тоа на високобразовани од времето на социјализмот е 80-90 лева.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Многу е глупаво и ретардирано со години со иста тема нонстоп да се оцрни Бугарија и Романија што се членки на ЕУ и НАТО и што се многу понапредни од секаков аспект од Мкд а да тврдиш цело време дека биле вакви такви а никако да не ја гледаш сопствената бедотија.
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Многу е глупаво и ретардирано со години со иста тема нонстоп да се оцрни Бугарија и Романија што се членки на ЕУ и НАТО и што се многу понапредни од секаков аспект од Мкд а да тврдиш цело време дека биле вакви такви а никако да не ја гледаш сопствената бедотија.
Така е. Има луѓе кои не си ја гледаат сопствената ситуација, односно ја гледаат но не сакаат да ја прифатат реалноста каква што е.
Не се гледа сопствениот двор, битно кај комшиите да се знае како било некогаш.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас не пишувам за денешна БГ, ама ме чуди што она што беше ептен јасно порано сега штипјанецот го извртува целосно.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Одевте во странство, ама мораше (барем) еден од семејството да остане дома, не можевте сите заедно да одите.
зборувајки од лично искуство, во крајот на 70-те години сме живеели со се фамилијата во СССР, 2 години. Беше добро, не заборавајки дека за странците имаше специални привилегии. Уште по-рано татко ми е праќан од университета на специализација во Данска. И мајка ми го е посетувала таму, во Данска.
Регуларно, на секои 2-3 години, ни доаѓаха на гости роднини од Виена - братот на баба ми, а потоа и синот му. Секогаш носеа импресивни, да признаам, за бг условите подароци.

Просто не ми се верува кога некој од БГ има „лице“ да каже дека СФРЈ не била интересна за нив. СФРЈ беше „Америка“ за БГ. Точно, поинтересни беа Германија, Италија... ама... Чехословачка била поинтересна?
За Чехословачка не знам, но во 1985 г. бев во Унгарија, за пар недели за натпревари по спортно ориентиране (orienteering). Се беше супер, особено Будапешта... (Но Букурешт, рајонот околу железничка станица што видев таму например, изгледаше доста сив и безличен.)

СФРЈ можда е била интересна за почитателите на тогашната југо- музика, потоа и турбофолк. Не сум и особено мислел за СФРЈ, бев повеќе рамнодушен кон нив. Тоа кога уште не знаев за српско-бугарските конфликти околу Македонија и др. Сеќавам се само за един момент од отворањето на сараевската олимпиада - покажуваха танци многу слични на бугарските, и дедо ми Георги Делчев ми кажа: "Еве, ги играат нашиве ора!" Тогаш разбрав дека СФРЈ не су баш арни, ги крадат и презентираат пред светот како југославски нашите бугарски ора..[DOUBLEPOST=1472734916][/DOUBLEPOST]
Одевте во странство, ама мораше (барем) еден од семејството да остане дома, не можевте сите заедно да одите.
зборувајки од лично искуство, во крајот на 70-те години сме живеели со се фамилијата во СССР, 2 години. Беше добро, не заборавајки дека за странците имаше специални привилегии. Уште по-рано татко ми е праќан од университета на специализација во Данска. И мајка ми го е посетувала таму, во Данска.
Регуларно, на секои 2-3 години, ни доаѓаха на гости роднини од Виена - братот на баба ми, а потоа и синот му. Секогаш носеа импресивни, да признаам, за бг условите подароци.

Просто не ми се верува кога некој од БГ има „лице“ да каже дека СФРЈ не била интересна за нив. СФРЈ беше „Америка“ за БГ. Точно, поинтересни беа Германија, Италија... ама... Чехословачка била поинтересна?
За Чехословачка не знам, но во 1985 г. бев во Унгарија, за пар недели за натпревари по спортно ориентиране (orienteering). Се беше супер, особено Будапешта... (Но Букурешт, рајонот околу железничката станица што видев таму например, изгледаше доста сив и безличен.)

СФРЈ можда е била интересна за почитателите на тогашната југо- музика, потоа и турбофолк. Не сум и особено мислел за СФРЈ, бев повеќе рамнодушен кон нив. Тоа кога уште не знаев за српско-бугарските конфликти околу Македонија и др. Сеќавам се само за един момент од отворањето на сараевската олимпиада - покажуваха танци многу слични на бугарските, и дедо ми Георги Делчев ми кажа: "Еве, ги играат нашите ора!" Тогаш разбрав дека СФРЈ не су баш арни, ги крадат и презентираат пред светот како југославски нашите бугарски ора..
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
СФРЈ имаше рок и поп музика прва лига во Европа. Турбо фолкот е за кафанските „сељандури“.
Југословените можеше да ги видиш во туристичките места низ цела Европа, па и низ светот. Каде можеше да видиш некој бугарин?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Заборавивте дека темава е за днешната Бугариja, а не преди 20-30-50 години.
Тоа нема да се врати ни за Бугариja,ни за државите от СФРJ.
 
V

viktora

Гостин
Кој од семејството? Мајка ми и татко ми одеа заедно ... кој да остане? Јас и брат ми? Нормално е кога ќе одиме на екскурзија да не оди целиот род :)

Сум живеел во комунизмот и освен српската музика друго југославјанско не сум слушнал и видел. Југославија не беше интересна дестинација. Чехословачка беше 100 пати поинтересна. Пак велам софијанци може да се доаѓале, зашто сте им блиско, ама за другите имаше поинтересни места, Романија, на пример ...

Нема смисла, ќе си правиш екскурзија во странство, да одиш до Југославија - блиска е, нема што да правиш таму подолго време, а во западна Европа може да обиколиш неколку земји и да видиш доста знаменитости. Југословенската всушност ни беше позната и за тоа таму не се одеше.[DOUBLEPOST=1472731933][/DOUBLEPOST]
1980 година 27% инфлација и 13.8% невработеност.
1982 година 40% инфлација и 14.4% невработеност.
1987 година 167% инфлација и 16.1% невработеност.
Добро е било 80-тите....

Кај нас невработеност немаше, инфлацијата беше мала.

Еве (за СР Македонија податоците се пониски од просечните за Југославија)
Yugoslavia, GDP per capita in USD
1980 3 181.1
1981 3 108.0
1982 2 809.7
1983 2 856.8
1984 3 059.0
1985 3 249.4
1986 3 518.0
1987 3 749.6
1988 3 891.0

Bulgaria, GDP per capita in USD
1980 2 816.9
1981 3 028.1
1982 3 147.3
1983 3 224.9
1984 3 420.1
1985 2 929.1
1986 2 598.3
1987 3 024.4
1988 4 971.1
Битно Лепа Брена ви го наполни стадионот со 100.000 народ.И тоа слета со хеликоптер.И денеска да прошеташ низ Бг 80℅ србско 20℅ чалгии.Не зезај која Романија какви бакрачи ЈУ беше америка за вас.[DOUBLEPOST=1472767821][/DOUBLEPOST]
зборувајки од лично искуство, во крајот на 70-те години сме живеели со се фамилијата во СССР, 2 години. Беше добро, не заборавајки дека за странците имаше специални привилегии. Уште по-рано татко ми е праќан од университета на специализација во Данска. И мајка ми го е посетувала таму, во Данска.
Регуларно, на секои 2-3 години, ни доаѓаха на гости роднини од Виена - братот на баба ми, а потоа и синот му. Секогаш носеа импресивни, да признаам, за бг условите подароци.



За Чехословачка не знам, но во 1985 г. бев во Унгарија, за пар недели за натпревари по спортно ориентиране (orienteering). Се беше супер, особено Будапешта... (Но Букурешт, рајонот околу железничка станица што видев таму например, изгледаше доста сив и безличен.)

СФРЈ можда е била интересна за почитателите на тогашната југо- музика, потоа и турбофолк. Не сум и особено мислел за СФРЈ, бев повеќе рамнодушен кон нив. Тоа кога уште не знаев за српско-бугарските конфликти околу Македонија и др. Сеќавам се само за един момент од отворањето на сараевската олимпиада - покажуваха танци многу слични на бугарските, и дедо ми Георги Делчев ми кажа: "Еве, ги играат нашиве ора!" Тогаш разбрав дека СФРЈ не су баш арни, ги крадат и презентираат пред светот како југославски нашите бугарски ора..[DOUBLEPOST=1472734916][/DOUBLEPOST]

зборувајки од лично искуство, во крајот на 70-те години сме живеели со се фамилијата во СССР, 2 години. Беше добро, не заборавајки дека за странците имаше специални привилегии. Уште по-рано татко ми е праќан од университета на специализација во Данска. И мајка ми го е посетувала таму, во Данска.
Регуларно, на секои 2-3 години, ни доаѓаха на гости роднини од Виена - братот на баба ми, а потоа и синот му. Секогаш носеа импресивни, да признаам, за бг условите подароци.



За Чехословачка не знам, но во 1985 г. бев во Унгарија, за пар недели за натпревари по спортно ориентиране (orienteering). Се беше супер, особено Будапешта... (Но Букурешт, рајонот околу железничката станица што видев таму например, изгледаше доста сив и безличен.)

СФРЈ можда е била интересна за почитателите на тогашната југо- музика, потоа и турбофолк. Не сум и особено мислел за СФРЈ, бев повеќе рамнодушен кон нив. Тоа кога уште не знаев за српско-бугарските конфликти околу Македонија и др. Сеќавам се само за един момент од отворањето на сараевската олимпиада - покажуваха танци многу слични на бугарските, и дедо ми Георги Делчев ми кажа: "Еве, ги играат нашите ора!" Тогаш разбрав дека СФРЈ не су баш арни, ги крадат и презентираат пред светот како југославски нашите бугарски ора..
Како на пример јовано,јованке иако вардар е во Македонија а не Бугарија.Но сепак сме ние тие што крадиме така?
 
Последно уредено од модератор:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Рекорден раст на туристите во Бугариja во 2016 година.
За првите 7 месеци на годината Бугариja e била посетена от 4,5 милиона туристи.
http://varnautre.bg/2016/08/30/30937/рекорден-р'ст-в-туризма-учредјават-тур[DOUBLEPOST=1472801370][/DOUBLEPOST]
Како на пример јовано,јованке иако вардар е во Македонија а не Бугарија.Но сепак сме ние тие што крадиме така?
Само човек, што не познава бугарскиот фолклор или писатели може да зборува за нешто вакво. Уште во IXX век има песни, стихове и за охридските бранови, за Марица, Вардар,Места, Струма....[DOUBLEPOST=1472814862][/DOUBLEPOST]Тази година е рекордно наjдобрата година от 36 години наназад во производството на жито. Добивот достигна 5,6 милиони тони.
Со резервите во моментот надминумат 6 милиона тони.
http://www.capital.bg/biznes/stoki_i_prodajbi/2016/09/02/2821330_bulgariia_ima_rekordno_proizvodstvo_na_pshenica_ot_36/?ref=miniurl
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom