Македонска берза

Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Sakam da pocnam da trguvam so akcii, edno vreme mislam deka imase na forumot tema za kako da se pocne ama nemozam da ja najdam. Ako moze nekoj da stavi link od tutorijal kako da pocnam.
Iskren sovet od mene. NE TRGUVAJJJJ !!! Kaj nas rabotite ne se kako sto treba za trguvanje. Firmi propagjaat preku nokj, rastat preku nokj. Lugje so pari za trguvanje bas i nema. Taka da ili kje bides na tvoe ili u zaguba. 1% e da kjaris nesto i toa ako imas insajderska informacija. Toa sto go gledas na televizija so ova kaj nas nema blage veze.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Можно е и такво сценарио, мада прво ќе треба да најдат крт од внатре како Кираца со добар процентуален пакет на акции, кој ќе има можност да преговара и да влијае врз вработените.

Сепак го прифаќам облогот за продажба на КБ пред СТБ.
arno me potseti
sto bidna so toj metez so Kiraca? sama si gi krena akciite i gi prodade za profit? poso sigurno ne ja zdobole za firmata koj ja vodi ili ne.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Неколку денови по ред расте Гранит, а и почнале предвреме да исплаќаат дивиденда изгледа одличен им е билансот на полугодие
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.304
Поени од реакции
2.364
arno me potseti
sto bidna so toj metez so Kiraca? sama si gi krena akciite i gi prodade za profit? poso sigurno ne ja zdobole za firmata koj ja vodi ili ne.
Па изгледа тоа се случи откако сфати дека нема да ја добие битката.
Мада мислам дека таму војната сеуште не е решена, може да има уште една битка.
 
Z

ziko bt

Гостин
Дечки ај ако можи некој да ме упати како се продаваат акции. Имено имав купено акции во 2008 година, ама од тогаш и немав прилика да ги продадам пошто нели после рецесијата драстично опадна цената на акциите. Прашањето ми е дали може да се оди кај било кој брокер за да се дадат за продажба, а и кои документи треба да се достават кај брокерот?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Дечки ај ако можи некој да ме упати како се продаваат акции. Имено имав купено акции во 2008 година, ама од тогаш и немав прилика да ги продадам пошто нели после рецесијата драстично опадна цената на акциите. Прашањето ми е дали може да се оди кај било кој брокер за да се дадат за продажба, а и кои документи треба да се достават кај брокерот?
само лична карта и потпишуваш налог за продажба
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Дечки ај ако можи некој да ме упати како се продаваат акции. Имено имав купено акции во 2008 година, ама од тогаш и немав прилика да ги продадам пошто нели после рецесијата драстично опадна цената на акциите. Прашањето ми е дали може да се оди кај било кој брокер за да се дадат за продажба, а и кои документи треба да се достават кај брокерот?
Мислам дека за да можеш да ги продадеш ти треба таа потврдата од ЦДХВ што се добива како доказ за сопственост.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Дечки ај ако можи некој да ме упати како се продаваат акции. Имено имав купено акции во 2008 година, ама од тогаш и немав прилика да ги продадам пошто нели после рецесијата драстично опадна цената на акциите. Прашањето ми е дали може да се оди кај било кој брокер за да се дадат за продажба, а и кои документи треба да се достават кај брокерот?
Kako prvo kje si zemes licna karta i oni kje ti pobaraat i transakciska, i kje si potpises dogovor so nekoja brokerska kukja. Posle oni imaat uvid koi akcii gi imas ti i vo dogovor so niv si gi prodavas.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Ќе биде интересно да се види дали договорот од вчера ќе има ефект врз берзата
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Во последниов месец речиси сите акции имаат нагорен тренд само моите се во стагнација :)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.304
Поени од реакции
2.364
Во последниов месец речиси сите акции имаат нагорен тренд само моите се во стагнација :)
Изгледа си купил од TNB? Тие малку мируваат периодов.

Денес имаше тепачка за акциите од UNI.

Јас мислев дека само јас го забележав одличниот биланс на полугодиа, а и на првото тримесечје. Вчера со мала борба успеав да ги соберам тие 155.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.134
Поени од реакции
8.927
Изгледа си купил од TNB? Тие малку мируваат периодов.

Денес имаше тепачка за акциите од UNI.

Јас мислев дека само јас го забележав одличниот биланс на полугодиа, а и на првото тримесечје. Вчера со мала борба успеав да ги соберам тие 155.
КЈУБИ

Немам намера јас да тргувам многу односно да правам купи продај барем во период пократок од 2 години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom