Македонска берза

Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
..никако да се оддалечиш малку и ја видиш целата слика...Мијалков... па Мијалков,па уште и претприемачки дух. А чоекот е само мал локален дилер на еден мнооогу голем картел. Дилери, барони..губернатори секогаш имало.., па и циганско маало ко Шутка има, а ти очекуваш една Македонија да ја остаат за да аздисуат некакви леви либертаријанци????
poveli so insajdersko info i objasni koj stoi pozadi mijalkov.[DOUBLEPOST=1472252388][/DOUBLEPOST]makpetrol 25 000 denari denes,ide nagore?
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
..никако да се оддалечиш малку и ја видиш целата слика...Мијалков... па Мијалков,па уште и претприемачки дух. А чоекот е само мал локален дилер на еден мнооогу голем картел. Дилери, барони..губернатори секогаш имало.., па и циганско маало ко Шутка има, а ти очекуваш една Македонија да ја остаат за да аздисуат некакви леви либертаријанци????
До сега несакав, но и бан да попијам, морам да те прашам : Ти као дежурен адвокат си им на МВРО ? А некој ја спомне власта ти одма нешто рипаш. Знам дека групава е за берза, но почна да ме нервира понашањето. Ако имаш факти изнеси ги, а не само напаѓаш ако некој спомне ВЛАСТ !
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
До сега несакав, но и бан да попијам, морам да те прашам : Ти као дежурен адвокат си им на МВРО ? А некој ја спомне власта ти одма нешто рипаш. Знам дека групава е за берза, но почна да ме нервира понашањето. Ако имаш факти изнеси ги, а не само напаѓаш ако некој спомне ВЛАСТ !
Апсолутно не, од кај па таков заклучок донесе???
И второ..овде поинтензивно ме заинтригира муабетов за премрежињата на Макпетрол на берзава, па незнам каде сега твоево спомнуење ВЛАСТ освен , ако си немаш некоја муа на капта..??
Но кога веќе спомна адвокат, прво не сум дежурен, туку постојан и не на власта ( ако мислиме на истата) .., туку на една мнооогу побитна појава.. посебно па у однос на ових длака које вам стално сметају...ко СуперМенов на пример... :sneaky:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.364
Ајде вака едно прашање како за на форум:

Знам дека од вас 90% имаат акции од KMB.

Го разбирам овој од Македонија Турист и од фондови зошто ја купуваат.

Но ајде кажете ми, зошто вие како инвеститори, со овие финансиски извештаи, со овие показатели ја бирате KMB пред TNB, STB, STBP, OHB, UNI?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.081
Поени од реакции
11.475
Но ајде кажете ми, зошто вие како инвеститори, со овие финансиски извештаи, со овие показатели ја бирате KMB пред TNB, STB, STBP, OHB, UNI?
Затоа што КМБ еден ден ќе мора да добие доминантен сопственик, а тие што си ги набројал се завршена приказна од тој аспект.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.136
Поени од реакции
8.927
КМБ не е толку лоша само што имаат многу отпис на побарувања и тоа им ја бута добивката постојано. ТНБ ова полугодие покажа добра добивка ама всушност има полош резултат од ланското разгледајте го убаво билансот.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.364
Затоа што КМБ еден ден ќе мора да добие доминантен сопственик, а тие што си ги набројал се завршена приказна од тој аспект.
Освен OHB сите други имаат поголеми шанси пак да бидат продадени побрзо од KMB.
Баш заради тоа сеуште не инвестирам во KMB, затоа што немаат контрола од доминантниот сопственик, па можни се злоупотреби од страна на менаџментот. А и ова со исправките на вредности...[DOUBLEPOST=1472297202][/DOUBLEPOST]
КМБ не е толку лоша само што имаат многу отпис на побарувања и тоа им ја бута добивката постојано. ТНБ ова полугодие покажа добра добивка ама всушност има полош резултат од ланското разгледајте го убаво билансот.
Го разгледав убаво, разликата е во трошоците кои НЛБ ги одвои за ребрендирање на банката сосе сите трошоци за измените во сите филијали, и набавка на нови банкомати.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.081
Поени од реакции
11.475
Баш заради тоа сеуште не инвестирам во KMB, затоа што немаат контрола од доминантниот сопственик, па можни се злоупотреби од страна на менаџментот. А и ова со исправките на вредности...
Твои пари, твое право да инвестираш каде сакаш, само што можам да се кладам со тебе дека КМБ ќе се продаде пред другите. Види само што се случува со МПТ, да не се изненадиш ако некој руско-кипарски фонд (ваљда ќе го крстат Балкан Банкинг, следствено на Балкан Енерџи груп и Балкан Петрол) не понуди 3-5.000 денари од акција за превземање.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.364
Твои пари, твое право да инвестираш каде сакаш, само што можам да се кладам со тебе дека КМБ ќе се продаде пред другите. Види само што се случува со МПТ, да не се изненадиш ако некој руско-кипарски фонд (ваљда ќе го крстат Балкан Банкинг, следствено на Балкан Енерџи груп и Балкан Петрол) не понуди 3-5.000 денари од акција за превземање.
Можно е и такво сценарио, мада прво ќе треба да најдат крт од внатре како Кираца со добар процентуален пакет на акции, кој ќе има можност да преговара и да влијае врз вработените.

Сепак го прифаќам облогот за продажба на КБ пред СТБ.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Sakam da pocnam da trguvam so akcii, edno vreme mislam deka imase na forumot tema za kako da se pocne ama nemozam da ja najdam. Ako moze nekoj da stavi link od tutorijal kako da pocnam.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.364
Sakam da pocnam da trguvam so akcii, edno vreme mislam deka imase na forumot tema za kako da se pocne ama nemozam da ja najdam. Ako moze nekoj da stavi link od tutorijal kako da pocnam.
За почеток прочитај ги 215те страни на оваа тема.
Ако има сеуште нешто што нема да ти е јасно или недоволно покриено, тука сме да ти одговориме.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.136
Поени од реакции
8.927
Sakam da pocnam da trguvam so akcii, edno vreme mislam deka imase na forumot tema za kako da se pocne ama nemozam da ja najdam. Ako moze nekoj da stavi link od tutorijal kako da pocnam.
Ти треба само договор со некоја брокерска куќа или пак КБ или ТНБ имаат и тие такви услуги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom