Романија и Бугарија пет години во ЕУ, а политички и економски на Балканот

Член од
4 ноември 2013
Мислења
98
Поени од реакции
52
Тогаш која ти е поентата со руднициве?
Што сакаш да кажеш?

Толку ли си искомплексиран и беден,јаден што треба да си ги задоволуваш фрустрациите аспаруховски со тоа што ќе истакнуваш дека рудата од таму некои два рудника ќе се преработува во Пловдив?:tapp::pos:

На вас бугарите од нас Македонците и Србите уште многу долго во главите ќе ви бидат присутни комплекси...многу децении се во прашање кога за вас бевме Американци,кога паѓавте во несвест кога ќе ви покажевме дфки во облик на цигари.
И тоа може да се почувствува кога човек оди во Бугарија,обичниот народ те гледа се уште со страхопоштовање.Вие самите се сметате дека сте инфериорни во однос на нас.
Какви глупости зборуваш.
За какви гуми за џвакање.
Обичните луѓе гледаат на Македонците со симпатија, и нема ниту еден Македонец кој да се чувствува лошо во Бугарија.
Во секоја компанија Македонците се добредојдени.
Ееј Аце Аце, колку убаво дека такви хомофоби како тебе се единици пријателе.

А ти фми спри да скачаш като петле на всјака глупост на ацето.Не усешташ ли е че е агент правокатор.
Човече не разбра ли че с постовете си подхранваш неговата мечта за омраза между хората.
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Какви глупости зборуваш.
За какви гуми за џвакање.
Обичните луѓе гледаат на Македонците со симпатија, и нема ниту еден Македонец кој да се чувствува лошо во Бугарија.
Во секоја компанија Македонците се добредојдени.
Ееј Аце Аце, колку убаво дека такви хомофоби како тебе се единици пријателе.

А ти фми спри да скачаш като петле на всјака глупост на ацето.Не усешташ ли е че е агент правокатор.
Човече не разбра ли че с постовете си подхранваш неговата мечта за омраза между хората.
Па не знаеш дете ти,не знаеш сигурно си роден од 2000 та година наваму.

А и не си ме разбрал,вие многу ги почитувате Македонците,тоа е точно,за Србите да не зборам,бидејќи ние 60 години за вас бевме Запад,цивилизација.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
652
Па не знаеш дете ти,не знаеш сигурно си роден од 2000 та година наваму.

А и не си ме разбрал,вие многу ги почитувате Македонците,тоа е точно,за Србите да не зборам,бидејќи ние 60 години за вас бевме Запад,цивилизација.
За нас 60 години бевте сиромашна соц. држава.

Татко ми и мајка ми обиколија европа во 80-тите, но во Југославија никогаш не минувале - беше под нивото на која и да е европска држава од соц. блокот.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
98
Поени од реакции
52
Значи како ме гледаш на сликата на 16 годишен ли ти личам.
На 45 години сум, бевме метали по онова време и се сеќавам како одевме во Димитровград / Цариброд / на пазар за фармерки, и секви маици.
Во Македонија тогаш не сум одел.
Непосредно по војната 90-тите години работев околу една година во Словенија.
Бев многу воодушевен од оваа Jуго држава.
Пријателе ти на туѓ грб правиш своjата самодоверба, и тоа многу добро го знеш.Вс'штност ако беше самодоверба ќе биде добро, тоа е чист пример национален комплекс пријателе.То прозира од секој твој збор моето момче.Верувај ми ти си еден диносаурус кој живее во минатото, во моментов и твојата сакана Македонија и мојата Бугарија се на дното, за с'жаление.Дори и омилената ти Србија не е ништо различно од една провинциална балканска д'ржавица.Во целото ова односот меѓу Бугари, Македонци, Срби некако изгледа комично и дребнаво на фона на тоа што се случува во светот, а верувај ми половина свет сум избродил. )))))[DOUBLEPOST=1472707120][/DOUBLEPOST]И да знаеш, мило ми е за Македонија бидејќи дел од моите корени се таму и ми е жално како гледам како се разделуваме се повеќе и повеќе.
Мило ми е дека се борите за да создаде своја држава, но ми е жал ми е кога гледам како заборавjате историјата си, како заборавивте сe што направи мајка Бугарија за вас за вашите браќа македонските бежанци.Забравјате за сите војводи дошли од сите краишта на Бугарија и загинале за слободата на Македонија.Срам и позор е тоа момчето ми.
Не ние а вие за неколку црвени продадовте историјата си.
Со ова завршува моето присуство на форум Кајгана.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
За нас 60 години бевте сиромашна соц. држава.
Татко ми и мајка ми обиколија европа во 80-тите, но во Југославија никогаш не минувале - беше под нивото на која и да е европска држава од соц. блокот.
Е ова е врв. Со продадени „фармерки“ (blue jeans) и то веќе носени, во овие држави можеше да се помине царски одмор.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
652
Е ова е врв. Со продадени „фармерки“ (blue jeans) и то веќе носени, во овие држави можеше да се помине царски одмор.
Југославија беше трагедија 80-тите. Невработеност и инфлација - нешто што во Бугарија го немаше во оваа време.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А ти фми спри да скачаш като петле на всјака глупост на ацето.Не усешташ ли е че е агент правокатор.
Човече не разбра ли че с постовете си подхранваш неговата мечта за омраза между хората.
Докато Ацето разкажува митови и легенди и лаже, ке следвам крумовите закони.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Југославија беше трагедија 80-тите. Невработеност и инфлација - нешто што во Бугарија го немаше во оваа време.
А бе Coca Cola немаше во БГ и еден куп други работи. Кога моите роднини од Софија доаѓаа на посета кај нас, купуваа патики, фармерки и други работи кои за нив беа нешто незамисливо, а ние не ги ни купувавме, одевме во Солун, Германија, Италија.. да купиме помодерни работи.

Јас не сум бугаромразец, ниту па мислам дека сме ние „американци“, ама Бугарија и другите социјалистички држави беа мизерија во однос на СФРЈ.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А бе Coca Cola немаше во БГ и еден куп други работи. Кога моите роднини од Софија доаѓаа на посета кај нас, купуваа патики, фармерки и други работи кои за нив беа нешто незамисливо, а ние не ги ни купувавме, одевме во Солун, Германија, Италија.. да купиме помодерни работи.

Јас не сум бугаромразец, ниту па мислам дека сме ние „американци“, ама Бугарија и другите социјалистички држави беа мизерија во однос на СФРЈ.
Поредната лага. Имаше, но само во рестораните не и во продавниците. Дори Coca Cola се изпишуваше на кирилица. Ако може да не се лажеме.



Се уште памтам времето,когато моете семеjство носеше сервизи, халишта,чаршафи, сирене и кашкавал и што не друго на другарите ни во Битола, зашто бугарските производи беха и поевтини и поквлавитетни,а от Битола другарите ни ни товариха со цитроси например или нешто што овде го немаше. За едните некои работи беха скапи, за другите немаше марки производи.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
652
А бе Coca Cola немаше во БГ и еден куп други работи. Кога моите роднини од Софија доаѓаа на посета кај нас, купуваа патики, фармерки и други работи кои за нив беа нешто незамисливо, а ние не ги ни купувавме, одевме во Солун, Германија, Италија.. да купиме помодерни работи.

Јас не сум бугаромразец, ниту па мислам дека сме ние „американци“, ама Бугарија и другите социјалистички држави беа мизерија во однос на СФРЈ.
Бугарија е првата земја од поранешниот социјалистички блок каде започнува флаширање на Coca-Cola. Станува збор за 1965 година.

Читај: http://en.coca-colahellenic.bg/Aboutus/History/
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А бе кажете му на некој што не бил и што не видел. Кока кола немаше во БГ. Се наоѓаше ретко по некогаш и некаде. Татко ми има(ше) вујко во Софија, па одевме на гости. Еднаш во ЦУМ дојдоа „југославски д’нки“ (се погодив таму, дете бев), па се растрчаа луѓето да купат. Фармерки се на „нашки’. Ние купувавме Левис, Вранглер, а „југославски“ ако купевме, тоа беше за на нива, за мајсторлак...
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
652
А бе кажете му на некој што не бил и што не видел. Кока кола немаше во БГ. Се наоѓаше ретко по некогаш и некаде. Татко ми има(ше) вујко во Софија, па одевме на гости. Еднаш во ЦУМ дојдоа „југославски д’нки“ (се погодив таму, дете бев), па се растрчаа луѓето да купат. Фармерки се на „нашки’. Ние купувавме Левис, Вранглер, а „југославски“ ако купевме, тоа беше за на нива, за мајсторлак...
Како така ем немало, ем се наоѓала ретко и некаде?
Јас југословенски фармерки во комунизмот не сум видел, дури не ги знам како изгледаат, но LEVIS сум видел.

http://socbg.com/2015/11/д'нките-които-носехме-през-соца.html
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А бе кажете му на некој што не бил и што не видел. Кока кола немаше во БГ. Се наоѓаше ретко по некогаш и некаде. Татко ми има(ше) вујко во Софија, па одевме на гости. Еднаш во ЦУМ дојдоа „југославски д’нки“ (се погодив таму, дете бев), па се растрчаа луѓето да купат. Фармерки се на „нашки’. Ние купувавме Левис, Вранглер, а „југославски“ ако купевме, тоа беше за на нива, за мајсторлак...
Тезата немаше и тезата наогаше се ретко са две различни работи. Последно немаше или се наогаше ретко?
Во рестораните на Балкантурист памтиш дали имаше?
Многу пати ви кажав, миналото е минало. Живеjте сега.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Како така ем немало, ем се наоѓала ретко и некаде?
Јас југословенски фармерки во комунизмот не сум видел, дури не ги знам како изгледаат, но LEVIS сум видел.

http://socbg.com/2015/11/д'нките-които-носехме-през-соца.html
Изгледа на странците во БГ им се претставуваше државата „отепана“, а тие имале „сичко“. Значи, намерно во рестораните кога сестра ми посака кока-кола и донесоа екстракт кола измешан со сода-вода (претходно чичко ми од Софија и кажа дека нема баш кока кола). Изгледа дека лажел водителот на една емисија на ТВ кога рече „при нас трудно се намира кока кола, ама поне погледаите новата реклама“ (некаде при крај на 1980-те години).

Ама сте буквалисти на форумов... имало-немало. Имало кока кола, ама колку за лек. Мизерно беше, да не се лажеме. Ние од СФРЈ бевме доста зад западот, ама за БГ бевме буквално запад, не само географски. Не може споредба да се направи.

Левис се произведуваа во Вартекс од Вараждин, денес Р. Хрватска, тогаш во СФРЈ. А ти ако си видел Левис, тоа ако некој на црно ти донел во БГ, или некој од СФРЈ, или ако си дошол кај нас па да купиш.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
652
Изгледа на странците во БГ им се претставуваше државата „отепана“, а тие имале „сичко“. Значи, намерно во рестораните кога сестра ми посака кока-кола и донесоа екстракт кола измешан со сода-вода (претходно чичко ми од Софија и кажа дека нема баш кока кола). Изгледа дека лажел водителот на една емисија на ТВ кога рече „при нас трудно се намира кока кола, ама поне погледаите новата реклама“ (некаде при крај на 1980-те години).

Ама сте буквалисти на форумов... имало-немало. Имало кока кола, ама колку за лек. Мизерно беше, да не се лажеме. Ние од СФРЈ бевме доста зад западот, ама за БГ бевме буквално запад, не само географски. Не може споредба да се направи.

Левис се произведуваа во Вартекс од Вараждин, денес Р. Хрватска, тогаш во СФРЈ. А ти ако си видел Левис, тоа ако некој на црно ти донел во БГ, или некој од СФРЈ, или ако си дошол кај нас па да купиш.
Објаснив ти, дека Југославија не беше интересна дестинација. Југославија во 80-тите беше една Лепа Брена, инфлација и невработеност. Одевме и во Германија, и Чехословачка, во Русија се разбира, итн... Југославија не ни беше интересна. Немам роднина кој да одел таму, но повеќето, во 80-тите обиколија доста европски земји и не само. Може некој софијанец, како блиска дестинација да одел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom