Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Ја имам љубовен проблем.
Ми се свиѓа една девојка која што си има дечко. Е сега мене стварно е ретко да видам девојка и да ми се свиѓа на начин ‘‘ја сакам до мене секаде кај што ке сум‘‘. Зашто многу брзо изгостирам девојка, дека сум таков терсене дечко, што викаше бившами ‘‘ти си добар човек ама лош дечко‘‘... и стварно е така, седам со некоја месец дена и после се осеќам како да чувам мало дете покрај себе, ми плачат, ми се жалат, очекуваат дека секој час ке го поминам само со нив, дека ке им бидам верен, дека они ке ми се на прво место... и такви срања од кои ти се иде да си ја убиеш девојкати и наредните 3-4 што ке ти се пуштаат у наредниот период. Едноставно изгубиш воља да легнеш до женско, увек нешто она ке те изнервира. Ме нервираат! зашто пред да појдеш по озбињно со нив се прават како дека све е супер, онака слободна врска, без терет, без љубомори, сигурни во себе, ти ветуваат дури и добар секс. Подоцна кога ке ги видиш поубаво одвнатре, кога ке ги запознаеш подобро, уствари се одвратни, љубоморни, себични, досадни, немаат идеја, немаат храброст, немаат НИШТО! и тука веќе они знаат дека јас знам дека немаат ништо и почнуваат да плачат. Плачат сабајле, плачат после ручок, плачат после вечера. Плачат кога испијат повише алкохол. Плачат за нешто што никад нема да го разберам зашто ништо не ми кажуваат. Едноставно плачат и п‘њкат, и ти идат на нерви те стават у ситуација кога мора да им менуваш пелени зашто ке плачат и ке врескаат и нема да живееш раат од нив.
Е од друга страна пак изгледот на девојката беше поинаков. Како да сака да каже ‘‘и мене ми плачат и неможам да трпам, дај да избегаме подалеку од тука‘‘. Се лажам можда, си правам филм, али ако, убаво ми е да ми се свиѓа некоја. Али она има дечко, плус не верувам на никој, зашто сите се плачковци.
ти се сфиѓа пошо е туѓа
ако ја фатиш за месец-два ќе ја шутнеш (осим ако не е супер добра во кревет, па жал да ти падне)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ја имам љубовен проблем.
Ми се свиѓа една девојка која што си има дечко. Е сега мене стварно е ретко да видам девојка и да ми се свиѓа на начин ‘‘ја сакам до мене секаде кај што ке сум‘‘. Зашто многу брзо изгостирам девојка, дека сум таков терсене дечко, што викаше бившами ‘‘ти си добар човек ама лош дечко‘‘... и стварно е така, седам со некоја месец дена и после се осеќам како да чувам мало дете покрај себе, ми плачат, ми се жалат, очекуваат дека секој час ке го поминам само со нив, дека ке им бидам верен, дека они ке ми се на прво место... и такви срања од кои ти се иде да си ја убиеш девојкати и наредните 3-4 што ке ти се пуштаат у наредниот период. Едноставно изгубиш воља да легнеш до женско, увек нешто она ке те изнервира. Ме нервираат! зашто пред да појдеш по озбињно со нив се прават како дека све е супер, онака слободна врска, без терет, без љубомори, сигурни во себе, ти ветуваат дури и добар секс. Подоцна кога ке ги видиш поубаво одвнатре, кога ке ги запознаеш подобро, уствари се одвратни, љубоморни, себични, досадни, немаат идеја, немаат храброст, немаат НИШТО! и тука веќе они знаат дека јас знам дека немаат ништо и почнуваат да плачат. Плачат сабајле, плачат после ручок, плачат после вечера. Плачат кога испијат повише алкохол. Плачат за нешто што никад нема да го разберам зашто ништо не ми кажуваат. Едноставно плачат и п‘њкат, и ти идат на нерви те стават у ситуација кога мора да им менуваш пелени зашто ке плачат и ке врескаат и нема да живееш раат од нив.
Е од друга страна пак изгледот на девојката беше поинаков. Како да сака да каже ‘‘и мене ми плачат и неможам да трпам, дај да избегаме подалеку од тука‘‘. Се лажам можда, си правам филм, али ако, убаво ми е да ми се свиѓа некоја. Али она има дечко, плус не верувам на никој, зашто сите се плачковци.
Прво, Статус Кво најверојатно не е во право. Ако девојката е твој калибар, поверојатно е дека ти ќе цмиздриш после месец-два место она... Девојка која се однесува така, е три пати помоќна од дечко кој се однесува како што опиша.

Второ, грото девојки се такви какви што ги опиша. Многу убав опис, “уствари се одвратни, љубоморни, себични, досадни, немаат идеја, немаат храброст, немаат НИШТО!“. Алал вера, зеленко за ова. Али, штосот е дека има и поинакви девојки, само ти веројатно се палиш на кратки бели миничи ама сакаш и мозок да имаат и да бидат верни. Тоа друже нема, не постои. Пробај ѕирни во клубовите каде се пушта хаус музика, метал, џез, се` што не е комерцијално. Таму имаш баш креативни девојки, кои ќе те седнат на гс за две минути и ќе те натераат да п`њкаш (иако не знам шо значи зборов, ќе нагаѓам дека сум го употребил на вистинско место).

Трето, биди директен со девојката. Ризикот да основаш врска е што во секој момент треба да се осеќаш загрозен од некој сељак (као шо ти ќе бидеш у случајов) да и се упикува на девојката. Но, ти ќе бидеш џентлмен, директно ќе и кажеш на девојката што сакаш и нема да ја гњавиш постојано за да биде замарање. Прво, така ќе покажеш стил и класа, второ, ќе и оставиш неа простор да размисли дали сака да остане во врска во која е, или ќе ризикува со тебе. Фер на двете страни.

Значи директно, муабет од типот “Јас и ти сме One of a kind, јави ми се кога ќе бидеш сингл“ и исчезни од нејзиниот живот.
п.с. Не забораај да и оставиш било каква форма на контакт, инаку вистински ќе исчезнеш. :)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.015
Поени од реакции
24.924
2 месеца идат само...посвежо здравје
зар почнаа да бидат облигаторни поклоните на месец/два? ај 3 месеца да си измислиш нешо 4рт година иако е ретардирано смешно...
ај да се одбележи со нешто романтично ама 600 денари а идат само 2 месеца?
Значи ке го напишам истото што го напишав кај Вилинско Коњче на профил..

Вака знам дека е претерано тоа со подароците али незнам валјда така сум научил од претходните врски. Иначе не планирав ништо големо да и купам.. планирав кај мене дома, неколку свеки, добра вечер и некоја добра романтична комедија да изгледавме. Али пред некој ден седиме и женскава ми се избацува леле што ти спремам за 2 месеци не си свесен. Ја прашивам другарка и стварно ли оваа планира нешто големо да ми купува ми вика да. И сеа многу ке испаднам кретен ако она стварно нешто големо ми купи.. а ја останам со празни раце.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Значи ке го напишам истото што го напишав кај Вилинско Коњче на профил..

Вака знам дека е претерано тоа со подароците али незнам валјда така сум научил од претходните врски. Иначе не планирав ништо големо да и купам.. планирав кај мене дома, неколку свеки, добра вечер и некоја добра романтична комедија да изгледавме. Али пред некој ден седиме и женскава ми се избацува леле што ти спремам за 2 месеци не си свесен. Ја прашивам другарка и стварно ли оваа планира нешто големо да ми купува ми вика да. И сеа многу ке испаднам кретен ако она стварно нешто големо ми купи.. а ја останам со празни раце.
Болдираното е поубав поклон од се` што може да се купи со 600, па и многу повеќе денари.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.331
Како најлесно се преболува невозвратена љубов?

Да бидам поконцизен... Веќе 2 и кусур години се знаеме, си имаме многу помагано меѓусебе и во одредено време се појавија ебаните емоции од моја страна. Тогаш ги криев поради фактот да не останам повреден но нашето пријателство супер си функционираше. И имав неколку пати признато, но тоа немаше некој удел за рушење на нашата „врска“. Но, летово откако и` кажав дека имав летна авантура во германија, видов дека полека почнува да се оддалечува и почна да оладува со мене. Да напоменам.. кога и` признав дека ја сакам (една година пред љубовната авантура) таа ми рече дека ме цени како пријател.

So... Any help?
 
S

StereoLove

Гостин
Па според мене мислам дека иако рекла дека те цени ко пријател сепак дека има некои чуства кон тебе.Се повлекла бидејки може не и е сеедно поради тоа што си имал авантура,мисли дека не ја интересираш нормално секој би помислил така да е во таква ситуација.
Треба да разговараш со нејзе и да ја прашаш која е причината за тоа повлекување.:toe:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.331
Па според мене мислам дека иако рекла дека те цени ко пријател сепак дека има некои чуства кон тебе.Се повлекла бидејки може не и е сеедно поради тоа што си имал авантура,мисли дека не ја интересираш нормално секој би помислил така да е во таква ситуација.
Треба да разговараш со нејзе и да ја прашаш која е причината за тоа повлекување.:toe:

Заборавив да додадам, избегнува да се видиме и да правиме муабет. Но навистина не ми е сеедно и некако МСН муабетите ми се тапа опција.
 
S

StereoLove

Гостин
Заборавив да додадам, избегнува да се видиме и да правиме муабет. Но навистина не ми е сеедно и некако МСН муабетите ми се тапа опција.
Батали ти МСН преку тоа ништо не правиш.Смисли некој изговор дека сакаш да ја видиш,било што.Да и побараш некоја услуга,нема да може вечно да бега:toe:
Очигледно е,според мене типката иако вели дека те цени ко пријател сепак има некои чуства кон тебе.
Ете зошто почнала да те одбегнува кога си и кажал дека си имал некоја авантура?значи не и е сеедно,можеби навистина те сакала ко пријател а чуствата да и се измениле кога си и признал.
Само разговор во 4 очи може да го смени текот на настаните.Излегувај кај што излегува и таа а кога ке ја начекаш нема кај да бега:)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Ја имам љубовен проблем.
Ми се свиѓа една девојка која што си има дечко. Е сега мене стварно е ретко да видам девојка и да ми се свиѓа на начин ‘‘ја сакам до мене секаде кај што ке сум‘‘. Зашто многу брзо изгостирам девојка, дека сум таков терсене дечко, што викаше бившами ‘‘ти си добар човек ама лош дечко‘‘... и стварно е така, седам со некоја месец дена и после се осеќам како да чувам мало дете покрај себе, ми плачат, ми се жалат, очекуваат дека секој час ке го поминам само со нив, дека ке им бидам верен, дека они ке ми се на прво место... и такви срања од кои ти се иде да си ја убиеш девојкати и наредните 3-4 што ке ти се пуштаат у наредниот период. Едноставно изгубиш воља да легнеш до женско, увек нешто она ке те изнервира. Ме нервираат! зашто пред да појдеш по озбињно со нив се прават како дека све е супер, онака слободна врска, без терет, без љубомори, сигурни во себе, ти ветуваат дури и добар секс. Подоцна кога ке ги видиш поубаво одвнатре, кога ке ги запознаеш подобро, уствари се одвратни, љубоморни, себични, досадни, немаат идеја, немаат храброст, немаат НИШТО! и тука веќе они знаат дека јас знам дека немаат ништо и почнуваат да плачат. Плачат сабајле, плачат после ручок, плачат после вечера. Плачат кога испијат повише алкохол. Плачат за нешто што никад нема да го разберам зашто ништо не ми кажуваат. Едноставно плачат и п‘њкат, и ти идат на нерви те стават у ситуација кога мора да им менуваш пелени зашто ке плачат и ке врескаат и нема да живееш раат од нив.
Е од друга страна пак изгледот на девојката беше поинаков. Како да сака да каже ‘‘и мене ми плачат и неможам да трпам, дај да избегаме подалеку од тука‘‘. Се лажам можда, си правам филм, али ако, убаво ми е да ми се свиѓа некоја. Али она има дечко, плус не верувам на никој, зашто сите се плачковци.
Болдот: И мажите и жените ја чуствуваат истата потреба за зависност и заштита. Не дека вие мажите сте нешто поарни
(само вие ја потиснувате таа потреба).

Кога жената ќе го придобие мажот и може да се потпре на него, исто така смета дека има и право на поголема опуштеност. Затоа и често се откажуваат жените од својата независност. А тоа од машка гледна точка изгледа како татиното разгалено девојче да излегло на површина. Во твојот случај да им менуваш пелени :)

Како што кажав и погоре мажите ја чувствуваат истата потреба за зависност и заштита како и жените. Многу од мажите ги потиснуваат таквите потреби во текот на приспособувањето, бидејќи немат друг начин да се грижат сами за себе. На токму поради тоа што имаат сопствени мечтаења за зависноста, тие се поотворено забележуваат (како тебе), а потајно им завидуваат на жените што можат да ја покажат таа потреба за зависност.
Имаат скриени стравови во врска со нивната потајна потреба за зависност. Традиционално се научени дека таквите потреби не се мажествени и дека треба да се ослободуваат од нив. Ако тие се премногу воочливи за другите, кај мажите предизивикуваат непријатност па и срам. И нели нема веќе да биде МАЖ, него ќе биде мажуле :icon_lol:

Значи проблемот не толку во тоа што дотичната девојка има дечко, туку во тоа што не сакаш ти да се прелажеш повторно и да добиеш девојка која покрај тоа што ќе ти верува, ќе смета дека има и право да се опушти.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Saladin, една љубов се заборава со втора, втората со трета и така до ента.
 
M

M del Mar

Гостин
Па според мене мислам дека иако рекла дека те цени ко пријател сепак дека има некои чуства кон тебе.
Не мора да значи!Ако некого цениш како пријател/ка и тоа му/и го докажеш, не значи дека автоматски ти си вљубен/а во него/неа!

Инаку, кој и да е, да дознае дека бил изневерен, дека неговиот партнер имал авантура на страна полека ќе олади и многу нормално дека ќе помисли дека неговиот партнер не е повеќе заинтересиран...
Е сега во врска со одбегнувањето-можеби "признанието за авантурата" ја повредило и можеби не сака да и го направиш повторно истото па токму поради тоа се оддалечува :toe:
 
S

StereoLove

Гостин
Saladin, една љубов се заборава со втора, втората со трета и така до ента.
Ете тоа ме многу нервира,мислите сите дека ако најде некоја друга и веднаш ке ја заборави.
Не оди тоа туку така.
Зошто овој по авантурата не ја заборавил таа што стварно ја сака?имал шанса ама не ја заборавил.
Треба најпрвин да ја разреши ситуацијата да дознае зошто е таква,можеби навистина се пројавиле кај нејзе некакви чуства па затоа реагира така.
Па ако се реши супер ако не како што кажа нека најде друга.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.331
Не мора да значи!Ако некого цениш како пријател/ка и тоа му/и го докажеш, не значи дека автоматски ти си вљубен/а во него/неа!

Инаку, кој и да е, да дознае дека бил изневерен, дека неговиот партнер имал авантура на страна полека ќе олади и многу нормално дека ќе помисли дека неговиот партнер не е повеќе заинтересиран...
Е сега во врска со одбегнувањето-можеби "признанието за авантурата" ја повредило и можеби не сака да и го направиш повторно истото па токму поради тоа се оддалечува :toe:
Да но не е ли доволно зрела да сфати дека тоа беше само летна авантура? Поготово во земја каде можеби не би стапнал никогаш повеќе? Башка самата таа ми има признато дека ме цени како пријател => не сакала да има врска со мене?
 
S

StereoLove

Гостин
Не мора да значи!Ако некого цениш како пријател/ка и тоа му/и го докажеш, не значи дека автоматски ти си вљубен/а во него/неа!

Инаку, кој и да е, да дознае дека бил изневерен, дека неговиот партнер имал авантура на страна полека ќе олади и многу нормално дека ќе помисли дека неговиот партнер не е повеќе заинтересиран...
Е сега во врска со одбегнувањето-можеби "признанието за авантурата" ја повредило и можеби не сака да и го направиш повторно истото па токму поради тоа се оддалечува :toe:
Па таа не му била нему партнер туку пријателка а кога и кажал за тоа што се случило таа почнала да го одбегнува.
Баш затоа што е повредена можеби сепак има некои чусва кон него а ако го цени ко пријател ако го сака ке и било мило

Сепак мое мислење.

Кажав со разговор се ке се реши:wink::smir:
 
M

M del Mar

Гостин
Да но не е ли доволно зрела да сфати дека тоа беше само летна авантура? Поготово во земја каде можеби не би стапнал никогаш повеќе? Башка самата таа ми има признато дека ме цени како пријател => не сакала да има врска со мене?
Хм...не сакала врска со тебе, а сепак не и е сеедно што си имал летна авантура.
Според мене мислам дека би било најпаметно да се обидеш да оствариш контакт фејс ту фејс со типката, да и кажеш што како од твоја страна, да видиш и проанализираш таа што ќе ти каже и ако видиш дека навистина е незаинтересира не ти преостанува ништо друго освен да си продолжиш животот со некоја друга :wink: во спротивно ќе се измачуваш само :toe:
Ако се биде океј по разговорот супер :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom