Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.742
Поени од реакции
7.996
Дечки ми светна црвениот извичник на шалтабла, заедно со свиреж. (Во исто време од пред 5 минути и ABS ми светкаше). Потоа ја изгасив, запалив. Го снема.

Шо може да е?
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.028
Поени од реакции
2.087
Дечки ми светна црвениот извичник на шалтабла, заедно со свиреж. (Во исто време од пред 5 минути и ABS ми светкаше). Потоа ја изгасив, запалив. Го снема.

Шо може да е?
Рачна?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Дечки ми светна црвениот извичник на шалтабла, заедно со свиреж. (Во исто време од пред 5 минути и ABS ми светкаше). Потоа ја изгасив, запалив. Го снема.

Шо може да е?
Што кола ? Ти беше пред некоја страна со поплавениот компјутер ? Опасно е да не ти направила некој спој водата..
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.742
Поени од реакции
7.996
Не, за ручната ми свети P

Што кола ? Ти беше пред некоја страна со поплавениот компјутер ? Опасно е да не ти направила некој спој водата..
SEAT Cordoba 1.9 TDI (2001 година)

Пред 1 недела бев за тоа, имаше околу 5 грешки, ги избришавме и се среди.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
222
Поени од реакции
67
Здраво , имам Цитроен Ц3 1.4 Hdi 2006 год. Последниве два дена над 2300 обртаи почнува многу да бучи вади некој звук чуден и после 2800-3000 обртаи макс го снемува звукот, сила не губи моторот иначе.. што може да е ?
kaj c3 1.4hdi dosta stradaat podloskite(bakarni sajmni pod diznite) i doaga cuden zvuk koj na mali brzini se slusa no i na ler. vidi okolu diznite dan imas iscadeno nesto
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
112
Поени од реакции
23
Zdravo, ve molam mislenje za audi a4 2.0 benzin 131ps model 2001 do 2007god.
potrosuvacka na gorivo?
kolku e skapa za odrzuvanje?
prednica?
delovi?
dali moze da se montira plin? (da ne treba da se montira od skapite plinski uredi od 1000 evra i da trosi benzin vo vozenje)
 
Член од
19 декември 2015
Мислења
28
Поени од реакции
3
zdravo , sakam da znam nesto poveke za mercedes c 220 od 97
kakva i e potrosuvackata
jas imam golf 3 1.4 benzinec ,pa sakam da go trampam za vakov mercedes so moja doplata,
dali ke mi bide poevtino vozenjeto ili ne
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.251
Поени од реакции
1.756
zdravo , sakam da znam nesto poveke za mercedes c 220 od 97
kakva i e potrosuvackata
jas imam golf 3 1.4 benzinec ,pa sakam da go trampam za vakov mercedes so moja doplata,
dali ke mi bide poevtino vozenjeto ili ne
Имам прашано двајца кои имаат поминато по пола милион колометри со таа кола, и едниот ми рече не ја давам ни за 10 илјади евра, ретко знае да се расипува, ама треба да знаеш дека деловите ти се поскапи од голф 3, портошувачка зависи како стискаш, нормално возење од 5.5 до 7. Слаба точка, рѓа, особено на задните крила и багаж.
Мечка си е мечка, уживаш во возењето.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
zdravo , sakam da znam nesto poveke za mercedes c 220 od 97
kakva i e potrosuvackata
jas imam golf 3 1.4 benzinec ,pa sakam da go trampam za vakov mercedes so moja doplata,
dali ke mi bide poevtino vozenjeto ili ne
Jas ja imav istata i da ti kazam pravo ako e dobro socuvana nema da zgresis. Tie koli skoro i nemaat smrt. E da delovite se malce poskapi od tie na golfovite ama vo tetovo sega imas eden ton takvi za delovi polovni. Inaku okolu rasipuvanje nema nesto posebno osven kaj mene sto imav lukas bos pumpa i morav na sekoi 2 god da ja prediktuvam poradi kapenje gorivo, dodeka za potrosnja iskreno da ti kazam, toj motor e takov sto nema turbina no kako go stiskas taka odi no i taka trosi. Otvoreno trosese 5 gratska so guzva 7-8. No znaela da krene i na 10 ako ja cedam na avtopat. Inaku iskreno da ti kazam ako imas asalni gumi, veruj deka nema kaj sto nema da te izvlece i odnese. Jas vo Pripor u sred zimo koga kola ne se kacuvase na vremeto jas bez problem se kacuvav isto i vo Sula-mina odmaralisteto vo Krusevo. Site se krstea ;) Taka da ako mozes da sinl zemes asalno socuvana, nemoj da mislis ni mig ;)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
867
Поени од реакции
422
Пријатели знае ли некој процедура и давачки за увоз на возила од САД ?? Дали е исто како од ЕУ ???

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.160
Поени од реакции
15.152
Во ``нормална`` земја на ЕУ неможе дирекно да се увезе кола од САД без да се извршат некои преправки. Имено амречките стандарди се малку различни и мора да се усогласат некои од нив со европските.

На пример Нисан Z е различен во вкупно 300 делови.

кај нас вероватно е друга приказна(хаос)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
867
Поени од реакции
422
Во ``нормална`` земја на ЕУ неможе дирекно да се увезе кола од САД без да се извршат некои преправки. Имено амречките стандарди се малку различни и мора да се усогласат некои од нив со европските.

На пример Нисан Z е различен во вкупно 300 делови.

кај нас вероватно е друга приказна(хаос)
Знам јас тоа дека други норми и стандарди и регулативи важат таму... Ама гледам некои имаат увезено мотори од САД и ги имаат регистрирано. Конкретно за мотор ме интересира , ама и тоа е нели возило , па затоа тука прашав дали знае некој

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.824
Поени од реакции
2.914
Знам јас тоа дека други норми и стандарди и регулативи важат таму... Ама гледам некои имаат увезено мотори од САД и ги имаат регистрирано. Конкретно за мотор ме интересира , ама и тоа е нели возило , па затоа тука прашав дали знае некој

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
На што мислиш мотор или моторцикл ? Ако мислиш мотор за кола од типот Хеми мотор јок и за тоа треба преправки за еуростандарди за издув и плус преправки што пазува со држачи со еуро коли. Сепак мотор мислам дека може да се увез оти и тие се смета како потрошен материјал како делови за мотор ама процедури за наваму треба да прашаш поискусни на вистинско место .


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom