Србија вознемирена од парадата во Нови Пазар

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Санџак да има автономија како Јужен Тирол

Потпретседателот и пратеникот на СДА , Енис Имамовиќ , смета дека Санџак треба да има висок степен на автономија по модеот на Јужен Тирол.

Според него граѓаните на Санџак уште во 1991 на референдум се изјасниле за автономија.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=09&dd=24&nav_category=12&nav_id=903283
Ако гледаме така, мора да ја проследиме и другата страна. Факт е дека фашистите измарширале низ Хрватска, имале мали пречки во БиХ, и мал отпор во Србија и Македонија при таа окупација. Тоа значи дека некој бил со германските окупатори т.е. фашистите за време на в.с.в. :)
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Малку им е на Србите,треба и Санџак да се отцепи,Војводина и Западните покрајнини.Србија треба да биде во границите на Белградскиот пашалук.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Угљаланин: Во Санџак да се распоредат трупи на ООН

Тој побара советот за безбедност на ОН да прати воени сили за да спречи конфликт и да за да ги заштитат бошњаците од теророт, репресијата и асимилацијата.

http://www.blic.rs/vesti/politika/ugljanin-trazi-od-saveta-bezbednosti-un-da-posalje-medjunarodne-snage-u-sandzak/sg1c38x

Da izpratat voeni sili? mislat pak da gi bombardirat? :D znaci kolku toa nekoj lugje da go posakuvat toa znaci nema sansi nekoj pak da ja cepka Srbija radi malcinstva veruvajte. Od druga strana gledam Kosovarite go maltretirat srpskoto malcintsvto :D Ah Balkane nikogash da mi bides dosaden.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.799
Поени од реакции
15.714
можеби ке треба и тема посебна, ка покаже времето :confused:
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
можеби ке треба и тема посебна, ка покаже времето :confused:
Србите се 66% во Војводина. Кои ќе им ја земат, Унгарците со едвај 14%? Не го гледаме ова во овој век, па и подоцна.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.799
Поени од реакции
15.714
Србите се 66% во Војводина. Кои ќе им ја земат, Унгарците со едвај 14%? Не го гледаме ова во овој век, па и подоцна.
da, ama od tie 66% kolku ima starosedelci a kolku dođoši :confused: , od drugi srpski teritorii ? ... Pa ako podbucneše na vreme EU i Istra vo Hrvatska možebi će baraše avtonomija... Vsušnost so vlezot vo EU nema da imaat opasnost, no vo EU ima druga rabota, Regionalna sorabotka, pa na primer Vojvodina bi sorabotuvala potesno so Slavonija i Ungarija, kako što Istra e vo regionot Alpe -Adrija
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Каде бе таму Илири ?

:pos:
оти да не?
нас не има од швајцарија па до црно море, се тоа беше наше пред да се доселат ваму словените и да донесат красти вошки и прша
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
da, ama od tie 66% kolku ima starosedelci a kolku dođoši :confused: , od drugi srpski teritorii ? ... Pa ako podbucneše na vreme EU i Istra vo Hrvatska možebi će baraše avtonomija... Vsušnost so vlezot vo EU nema da imaat opasnost, no vo EU ima druga rabota, Regionalna sorabotka, pa na primer Vojvodina bi sorabotuvala potesno so Slavonija i Ungarija, kako što Istra e vo regionot Alpe -Adrija
Без разлика што голем број на Срби се доселиле во поново време, уште од 9-от век кога Унгарите за првпат дошле во Централна Европа, Војводина имала мнозинско словенско население. Од тогаш па се до денес, Србите претставуваат мнозинство во неа, можеби со кратки периоди на унгарско мнозинство.
Дури и да влезат во ЕУ, едноставно Србите се во поголем број таму и тие ќе бидат главниот фактор во евентуална одлука дали да имаат поблиски односи со Унгарија или не, а не како кај нас, кога малцинството одлучува на сметка на мнозинството.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom