Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Што се однесува до сексот и се е супер на тоа поле..редовен си е:pipi: а за ова второто болдирано проблемот е што не сакам да кажам нешто за кое не сум сигурна дали е така.Никогаш на никој не сум го кажала тоа те сакам и кога ке го кажам сакам да значи нешто и да биде вистина..ваљда разбираш која ми е поентата.
Разбирам. Не си сигурна дали навистина го сакаш и сакаш да си сигурна.

Еве еден проблем: љубовта не е работа на разумот, туку на чувствата. Со други зборови:
- ти никогаш нема да *знаеш* дека го сакаш, туку само ќе го *чувствуваш* тоа. Но тоа е во ред: тој токму тоа и го бара.
- ти никогаш нема да му *докажеш* дека го сакаш. Но тоа е во ред: самата помисла дека ти него го сакаш е сè што тој бара од тебе.
- ти никогаш нема да знаеш што ќе се случи следно, т.е. дали таа љубов ќе опстои и во иднина. Но тоа е во ред: љубовта што ја имаш *сега*, во овој момент, е многу повеќе отколку што некои луѓе постигнуваат за цел живот. На тој начин, колку повеќе сте заедно, може да биде само подобро.

Затоа, навистина нема потреба да имаш какви и да е сомнежи. Најмалку во себе. Но, како и да е, еве еден многу точен коментар за твојата состојба :helou:

ме погоди длаааабоко со болдираново :icon_lol: ...не дозволувам да се предадам целосно на чувствата и да уживам до крај..не знам како да го победам тој страв :toe:
„Со тебе ми е многу убаво. Сакам така убаво да биде и постојано и уште да ни биде поубаво.“
Кажувај му ја оваа реченица постојано, со чувства, за да разбере дека го мислиш тоа. Потоа, зависно од типот, тој можеби ќе бара да се изјасниш дека го сакаш со тие исти зборови, и тогаш треба да ги кажеш. Зашто, ако навистина ти е прекрасно со него, во сите погледи, ти него веќе го сакаш.

луѓе ај вака кажете со да правам како да докажам дека една нејзина другака пробува да не раздели и плус ич не мие по кеиф ај кажете ве молам пробав онака со муабет али нз неможе да го свати тоа а ради неа еднаш раскинавме ај малце помош ве молам
Нема што да и` докажуваш. Ако таа повеќе ја слуша другарка и` отколку тебе, поздрав и на двете. Но, бидејќи еднаш веќе ти се вратила, тоа значи дека сепак има уште нешто кон тебе.

Кажи и` отворено дека не ти се бендисува другарката и кажи и` зошто така мислиш. Па таа, во зависност од тоа дали ја цени повеќе другарка и` или тебе, или ќе се оддалечи од тебе, или ќе се приближи повеќе од тебе, а ќе се обиде да продискутира со другарка и`. Сепак, се претпоставува дека таа е со тебе, бидејќи и твоето мислење и` е важно, па треба да го изнесеш на виделина.
 

BrokenHeart

..not broken anymore..
Член од
30 мај 2007
Мислења
42
Поени од реакции
1
Разбирам. Не си сигурна дали навистина го сакаш и сакаш да си сигурна.

Еве еден проблем: љубовта не е работа на разумот, туку на чувствата. Со други зборови:
- ти никогаш нема да *знаеш* дека го сакаш, туку само ќе го *чувствуваш* тоа. Но тоа е во ред: тој токму тоа и го бара.
- ти никогаш нема да му *докажеш* дека го сакаш. Но тоа е во ред: самата помисла дека ти него го сакаш е сè што тој бара од тебе.
- ти никогаш нема да знаеш што ќе се случи следно, т.е. дали таа љубов ќе опстои и во иднина. Но тоа е во ред: љубовта што ја имаш *сега*, во овој момент, е многу повеќе отколку што некои луѓе постигнуваат за цел живот. На тој начин, колку повеќе сте заедно, може да биде само подобро.

Затоа, навистина нема потреба да имаш какви и да е сомнежи. Најмалку во себе. Но, како и да е, еве еден многу точен коментар за твојата состојба :helou:



„Со тебе ми е многу убаво. Сакам така убаво да биде и постојано и уште да ни биде поубаво.“
Кажувај му ја оваа реченица постојано, со чувства, за да разбере дека го мислиш тоа. Потоа, зависно од типот, тој можеби ќе бара да се изјасниш дека го сакаш со тие исти зборови, и тогаш треба да ги кажеш. Зашто, ако навистина ти е прекрасно со него, во сите погледи, ти него веќе го сакаш.


Фала ти многу, мислам дека си потполно во право и понекогаш сами го знаеме одговорот на секој проблем ама убаво е да го слушнеме и од некој друг.Еве јас го слушнав од тебе и баш убаво ми дојде..поздрав :smir:
 
Член од
3 јули 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
mojata prikazna e spanska serija zapoznav eden sdecko pred 2 godini ,togas jas bev vo brak koj bese vo raspaganje a toj vo dolga vrska .....poleke poleka se zblizivme toj mi bese ramo za placenje sekogas tuka za mene mi pomagase za se a nikogas ne barase nisto za vozvrat.....toj ja raskina vrskata sega ima nova devojka i veli deka devojkata lici na mene .....jas sum sega sama se zblizivme m uste poveke padna i baknez koga sme zaedno iskri frcat na site strani i sekogas me prasuva dali imam nekoj drtug dali sakam nekoj .....nie sme kako dobri [rijateli i ja igrame igrata macka i glusec i dvajcata sme svesni deka ako sme zaedno ntreba da e toa tajno poradi sredinata vo koja ziveeme......help neznam sto da pravam dali da se prepustam pa dodeka trae da trae ili da gi prekinam site kontakti so nego zosto veke se potesko ja kontrolirame strasta pomegu nas
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
..help neznam sto da pravam dali da se prepustam pa dodeka trae da trae ili da gi prekinam site kontakti so nego zosto veke se potesko ja kontrolirame strasta pomegu nas
Зошто во тајност? Зависи од условот „средина“, ако е огромна пречка заборави го. Ако е мала ќе ја пребродите.
 

kia

Член од
3 јануари 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
i jas ve molam za help : da pocnam od pocetok, imam 27 god ama na poleto ljubov sum celosno neiskusna, zalam sto sum vakva glupaca i sega gledam deka trebalo poinaku da go izveam zivotot, ama toa e toa..poslednive 2 godini zaljubena sum vo kolega od rabota. Megu nas imalo samo nezni muabeti i 2 pati do sega se slucuvalo bash koga ke pocneme da stanuvame pobliski toj da se odaleci i pak da se vrati,a jas go prifakav nazad bez da prasam sto se slucuva i zosto pravi taka. Da potenciram deka, ne samo sto nemalo seks, tuku se uste sme nemale ni vistinski baknez. Duri sega, pred izvesno vreme pocnavme so miluvanja, i guskanja i baknezi ( pak ne "takvi" baknezi, ama poveke od nisto :)))) i seto toa vo tajnost i toa traese nekolku nedeli. Jas razbrav deka toj se gleda i so druga (ne sum sosema sigurna) ama koga mu rekov deka sakam da razgovarame, negoviot odgovor bese vo smisla i da ima nesto so nekoja dr, deka toa nema vrska so nas dvajca?????????????? MOLAM??? mojata reakcija bese takva i jas pocnav da se odalecuvam od nego,ama se uste mi lezi na srce, zatoa sto epten mi bese po merka. Ne znam kako da postapam i sto da napravam. Ve molam, ve molam za vasite razmisluvanja vo vrska so mojov problem zatoa sto mi e mnogu tesko i navistina mi se dopaga, ama ne sakam da me pravi budala.
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
i jas ve molam za help : da pocnam od pocetok, imam 27 god ama na poleto ljubov sum celosno neiskusna, zalam sto sum vakva glupaca i sega gledam deka trebalo poinaku da go izveam zivotot, ama toa e toa..poslednive 2 godini zaljubena sum vo kolega od rabota. Megu nas imalo samo nezni muabeti i 2 pati do sega se slucuvalo bash koga ke pocneme da stanuvame pobliski toj da se odaleci i pak da se vrati,a jas go prifakav nazad bez da prasam sto se slucuva i zosto pravi taka. Da potenciram deka, ne samo sto nemalo seks, tuku se uste sme nemale ni vistinski baknez. Duri sega, pred izvesno vreme pocnavme so miluvanja, i guskanja i baknezi ( pak ne "takvi" baknezi, ama poveke od nisto :)))) i seto toa vo tajnost i toa traese nekolku nedeli. Jas razbrav deka toj se gleda i so druga (ne sum sosema sigurna) ama koga mu rekov deka sakam da razgovarame, negoviot odgovor bese vo smisla i da ima nesto so nekoja dr, deka toa nema vrska so nas dvajca?????????????? MOLAM??? mojata reakcija bese takva i jas pocnav da se odalecuvam od nego,ama se uste mi lezi na srce, zatoa sto epten mi bese po merka. Ne znam kako da postapam i sto da napravam. Ve molam, ve molam za vasite razmisluvanja vo vrska so mojov problem zatoa sto mi e mnogu tesko i navistina mi se dopaga, ama ne sakam da me pravi budala.
Едноставно на дечкото му е потребна авантура (додека си има резерви и настрана), ако ме прашаш мене. А уште кога тоа го прави со колешка од работа, и тоа како може да влијае на пумпање на неговото его (меѓу другото, знаеш како владее стереотпи дека е забрането да се мавташ со колеги/колешки до работното место, тоа уште толку го возбудува, барем јас така мислам:smir:). А како шлаг на торта би дошло ако тој знае дека ти на тоа поле не си многу искусна и за тебе многу од тие работи се нови, во тој случај мисли дека од тебе може да добие се' што сака, онака како што тој сака. Мислам дека ситуацијата е јасна, и дека тој ЗНАЕ што сака, па така и ти треба да ЗНАЕШ дека со таков човек не ти се пишува добро. Но ете позитивното е што уште не одиш со него за сериозно, а веќе си го открила каков човек е, па рано можеш да ставиш крај на тоа, додека не си замешана премногу, и не останеш повредена и искористена.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
i jas ve molam za help : da pocnam od pocetok, imam 27 god ama na poleto ljubov sum celosno neiskusna, zalam sto sum vakva glupaca i sega gledam deka trebalo poinaku da go izveam zivotot, ama toa e toa..poslednive 2 godini zaljubena sum vo kolega od rabota. Megu nas imalo samo nezni muabeti i 2 pati do sega se slucuvalo bash koga ke pocneme da stanuvame pobliski toj da se odaleci i pak da se vrati,a jas go prifakav nazad bez da prasam sto se slucuva i zosto pravi taka. Da potenciram deka, ne samo sto nemalo seks, tuku se uste sme nemale ni vistinski baknez. Duri sega, pred izvesno vreme pocnavme so miluvanja, i guskanja i baknezi ( pak ne "takvi" baknezi, ama poveke od nisto :)))) i seto toa vo tajnost i toa traese nekolku nedeli. Jas razbrav deka toj se gleda i so druga (ne sum sosema sigurna) ama koga mu rekov deka sakam da razgovarame, negoviot odgovor bese vo smisla i da ima nesto so nekoja dr, deka toa nema vrska so nas dvajca?????????????? MOLAM??? mojata reakcija bese takva i jas pocnav da se odalecuvam od nego,ama se uste mi lezi na srce, zatoa sto epten mi bese po merka. Ne znam kako da postapam i sto da napravam. Ve molam, ve molam za vasite razmisluvanja vo vrska so mojov problem zatoa sto mi e mnogu tesko i navistina mi se dopaga, ama ne sakam da me pravi budala.
Драга Киа, не ми оставаш избор освен да бидам по малку арогантен, но крајно искрен.
Најпрвин, самата врска која би сакала да се случи со колега од работа од старт е осудена на пропаст бидејќи во многу ќе ти пречи во кариерата и ќе ти создава огромни потешкотии во нормалното функционирање особено со колегите па понекогаш и со претпоставените. Но да речеме дека е тоа не важно.

Со оглед на тоа дека имаш 27 години би требало да бидеш возрасен човек, но ситуацијата која ја опишуваш наликува на типично детско однесување. Но, тоа воопшто не ме чуди, бидејќи секојдневно гледам и повозрасни од тебе како се однесуваат тотално неуко во поглед на животните ситуации, не само љубовни.

Мојот совет е да ја заборавиш таа ситуација и да се убедиш себе си (да, секој ден да си повторуваш) дека не сакаш да бидеш со тој човек и да почнеш да се однесуваш професионално кон него и никако поинаку особено бидејќи велиш дека тој има девојка, па така само се вплеткуваш во љубовен тријаголник кој може да биде возбудлив, но во најголем број од случаите завршува со нечие повредено срце, ако не и глава.

Верувам дека ти се допаѓа, многу, но во животот сметам дека мораме да бидеме разумни, особено во случаите кога срцето не отишло до таму да заборави на паметот, а тоа со сигурност сум убеден дека нема да се случи без француски бакнеж. Нема да се случи ни барем пред неколку спиења заедно, но пред бакнеж сигурно не е посилно срцето од разумот. Затоа, размисли што сакаш во животот. Дали сакаш авантура додека не дојде менопаузата, или сакаш примерен живот со човек кој ќе те сака и почитува. Ако е второто, заборави го момчево, не може да ти ги исполни очекувањата.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
i jas ve molam za help : da pocnam od pocetok, imam 27 god ama na poleto ljubov sum celosno neiskusna, zalam sto sum vakva glupaca i sega gledam deka trebalo poinaku da go izveam zivotot, ama toa e toa..poslednive 2 godini zaljubena sum vo kolega od rabota. Megu nas imalo samo nezni muabeti i 2 pati do sega se slucuvalo bash koga ke pocneme da stanuvame pobliski toj da se odaleci i pak da se vrati,a jas go prifakav nazad bez da prasam sto se slucuva i zosto pravi taka. Da potenciram deka, ne samo sto nemalo seks, tuku se uste sme nemale ni vistinski baknez. Duri sega, pred izvesno vreme pocnavme so miluvanja, i guskanja i baknezi ( pak ne "takvi" baknezi, ama poveke od nisto :)))) i seto toa vo tajnost i toa traese nekolku nedeli. Jas razbrav deka toj se gleda i so druga (ne sum sosema sigurna) ama koga mu rekov deka sakam da razgovarame, negoviot odgovor bese vo smisla i da ima nesto so nekoja dr, deka toa nema vrska so nas dvajca?????????????? MOLAM??? mojata reakcija bese takva i jas pocnav da se odalecuvam od nego,ama se uste mi lezi na srce, zatoa sto epten mi bese po merka. Ne znam kako da postapam i sto da napravam. Ve molam, ve molam za vasite razmisluvanja vo vrska so mojov problem zatoa sto mi e mnogu tesko i navistina mi se dopaga, ama ne sakam da me pravi budala.
Извини однапред за исреноста, али те прави будала.
Всушност не тој толку, колку што ти самата се правиш.
Него, очигледно му е сеедно.

Ако бар малку се почитуваш себе и својата среќа, тогаш едноставно прекини со типов секакви интимизирања.
Нека те боли, нека ти фали, но не попуштај. Едноставно, стави ѕид меѓу тебе и него.
Па, ќе имаш два можни исхода:

1. Типот ќе се подразмисли и ќе почне да те сфаќа сериозно.

2. Целосно ќе се одалечи од тебе и ќе покаже колку уствари му е сеедно, а ти конечно ќе бидеш слободна да најдеш некој што ќе те сака и заслужува.
 

kia

Член од
3 јануари 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Vi blagodaram za iskrenosta :) mi bese potrebno seto ova da go slusnam :) viktorgg pogresno si me sfatil, toj nema devojka, tuku sum 99,9 % sigurna deka imal seks so dr. i mene seto ova mi lici na detsko i glupavo odnesuvanje, i se cuvstvuvam bas ..neubavo, mene me povredi negoviot odgovor. Ada :) blagodaram za sovetot , mislam deka ke go primenam.. pozzzzzzzzzz i blagodaram uste ednas za iskrenosta i ve molam ako imate uste nesto da mi kazete, pisete pozzzzzzz :smir:
 

vikush^^

Токсик Бич
Член од
11 март 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
Prasanjevo ne e za tuka..ama sepak,..vise ako dojde so nesakana bremenost,osven abortus, koj drug metod e na4in za otstranuvanje na plodot..?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Prasanjevo ne e za tuka..ama sepak,..vise ako dojde so nesakana bremenost,osven abortus, koj drug metod e na4in za otstranuvanje na plodot..?
Земи качи се на стол и скокни, ама јако удри со нозе... би требало сам да излезе. :pos:

Друг начин... нема (?!) :toe:
 
Член од
21 јуни 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
luge pomagajte,sakam mislenje od vas.na devojkta i kasni menstrualniot ciklus.dali toa kasnje mora da znaci deka e taa bremena ili toa kasnenje moze da bide od drugi pricini.dokolku znaete nekoja od tie pricini ke ve molam da gi napisete.pozz
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
luge pomagajte,sakam mislenje od vas.na devojkta i kasni menstrualniot ciklus.dali toa kasnje mora da znaci deka e taa bremena ili toa kasnenje moze da bide od drugi pricini.dokolku znaete nekoja od tie pricini ke ve molam da gi napisete.pozz
Имаш тест за бременост во секоја аптека 50 денари е, знам дека е рецесија и економска криза ама стегни се купи:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom