Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

P

Psy

Гостин
dali nekogas ste se plasele od sopstvenite cuvstva?epa jas da i mnogu glupo se cuvstvuvam.osekjam ogromna ljubov sprema edna licnost i toa mi predizvikuva strav.Strav da ne bidam povredena i celiot svet da mi se srusi.strav da ne dojde kraj na nasava prekrasna dve i pol godisna vrska.znam deka me saka no sepak moite cuvstva se premnogu golemi a toa ponekogas boli.sto da pravam?!sto bi napravile vie na moe mesto?
Нормално е да имаш страв...секој од нас го има, а особено во подолга врска... Сепак доколку стравот е во поголеми количини, тогаш и не е баш добро зошто уживањето во врската преминува во оптеретување...
Како и да е... дечко ти, пред тебе сакал друга, после тебе ( се надевам дека нема), но најверојатно ќе сака друга, но доколку те сака сега... што друго е важно... Научи дека е важно да живееш за сегашниот момент, и да уживаш во него највеќе што можеш... Искрено во денешнинава ретки се тие што покрај нив имаат некој што вистински, ама баш вистински ги сака...затоа биди среќна што го имаш... не се оптоварувај, уживај во секој момент со него и не дозволувај стравот да те доведе во ситуација да се сомневаш дека ќе го изгубиш... зошто единствен ефект што се добива од стравот е несигурност и сомнеж!
На твое место, би му дала до знаење колку стварно ми значи и колку го сакам но не би му го кажала тоа, туку би му го покажала....
а чувствата не се големи...само се силни
:smir:со среќа, најискрено се надевам дека се ќе се среди
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
dali nekogas ste se plasele od sopstvenite cuvstva?epa jas da i mnogu glupo se cuvstvuvam.osekjam ogromna ljubov sprema edna licnost i toa mi predizvikuva strav.Strav da ne bidam povredena i celiot svet da mi se srusi.strav da ne dojde kraj na nasava prekrasna dve i pol godisna vrska.znam deka me saka no sepak moite cuvstva se premnogu golemi a toa ponekogas boli.sto da pravam?!sto bi napravile vie na moe mesto?
Епа љубовта боли...без страв што и да се случи ќе помине,само не мисли на нешто пред да се случи...уживај и живеј ги сегашните моменти!
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
309
Ае за мене еден совет или два ако може...:)
Едно девојче, малку ми се свиѓа, а она мене ептен ме свиѓа(знам):pipi:
Е сеа, финтата е што оваа. што малку ми се свиѓа, мрази една моја другарка, најдобра, и тоа ептен... А оваа другарка ми ни крива ни дужна, се палат таму цела дружина ја мразат. Незнам што им е филмот, ама некако не ми се прави мерак да правам нешто со непријател на најдобра другарка.
Вие што би направиле?
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Ае за мене еден совет или два ако може...:)
Едно девојче, малку ми се свиѓа, а она мене ептен ме свиѓа(знам):pipi:
Е сеа, финтата е што оваа. што малку ми се свиѓа, мрази една моја другарка, најдобра, и тоа ептен... А оваа другарка ми ни крива ни дужна, се палат таму цела дружина ја мразат. Незнам што им е филмот, ама некако не ми се прави мерак да правам нешто со непријател на најдобра другарка.
Вие што би направиле?
Едноставно не ги мешај...доколку бидеш со девојчето биди со неа и јасно стави и до знаење дека таа ти е другарка и немаш намера да ја смениш...како што кажав гледај да не се заедно во близина и се ќе биде добро...со среќа :smir:
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
309
Едноставно не ги мешај...доколку бидеш со девојчето биди со неа и јасно стави и до знаење дека таа ти е другарка и немаш намера да ја смениш...како што кажав гледај да не се заедно во близина и се ќе биде добро...со среќа :smir:
Абе како да не правам ништо со другарката кога ем подобра е у однесување ем поубава е :vozbud:
И+порано ми се свиѓаше и знаеше она, сите знаеа, ама помина време и другари биднавме :)
И така сега. чекам прилика за со другарката, неќам да заебам со оваа:)
Фала ти на совет:smir::helou:
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Баш така!

Ако на некого му кажеш дека го сакаш уште пред да се „ќарите” (или дудлаш кај него/неа непрекинато) - ти се фаќа исто како веќе да те имал. Се губи желбата, нема предизвик, или просто кажано - не е интересно.
Мозе и да биде интересно , зависи.На пример да го стави во доумница со тоа што ке му се покаже дека тоа повеке не е така и дека веке тој на неа не и е интересен,или уште поинтересно да стигнат до него зборови дека цело време се зезала затоа што некој друг бил заљубен во неа па овој бил жртвата за да го откачи тој :wink: И на машките може да им се симне гордоста :helou:

На ова гледај како еден вид на тест. Ако се врати од тој одмор без таа женска значи не му значи ништо, дури и покрај убедувањата од неговите другари. Ако пак направи нешто со неа тогаш не бил за тебе, сигурно те чека некој подобар :)
Значи дечкото е сега на одмор, почекај да се врати па ќе видиш што ќе се случи
без разлика што ке се случи откако ке се врати од одмор, ако на неа и смета тоа што тој е со бившата на одмор или уште подобро зошто е со бившата а не со неа, дава одговор на прашањето дека ке имаат проблеми и дека тој не е за неа. Нема што да се понижува или да моли и чека нешто од некој кој не го заслужува тоа.Според мене тој тоа не го заслужува.

Ае за мене еден совет или два ако може...:)
Едно девојче, малку ми се свиѓа, а она мене ептен ме свиѓа(знам):pipi:
Е сеа, финтата е што оваа. што малку ми се свиѓа, мрази една моја другарка, најдобра, и тоа ептен... А оваа другарка ми ни крива ни дужна, се палат таму цела дружина ја мразат. Незнам што им е филмот, ама некако не ми се прави мерак да правам нешто со непријател на најдобра другарка.
Вие што би направиле?
Другаркати нека ти остане другарка само пред тоа процени дали ти е навистина другарка зошто има милион случаеви кога најдобрите пријатели стануваат најдобри непријатели. А за со девојчето ако ти се толку допага обиди се да и докажеш и покажеш дека греши во мислењето што го има за другаркати.Мислам дека само така би успеал да имаш и другарка и девојка,а сепак и тие да се поштуваат и се да биде ок, во спротивно мораш да бираш.
 

kostovska

Рокенролистика :))))))
Член од
22 јануари 2009
Мислења
368
Поени од реакции
11
не ми треба совет од други особено за љубовни проблеми, способна сум сама да ги решам,а и кој не е??????? сепак тоа си е лично мое.....како и дел од интимата на секој човек!
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Ти ак мојш сама да си ги решиш, не значит дек может и другиве. Ак им требит помош, тука сме да им поможиме, тебе ак не ти требит не пиши.:smir:
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
19
Поени од реакции
1
delite soveti,a?
aj eden dajte mi i mene
sega te sakam,posle 2 dena ne,sega sakam da sum so tebe,posle kuso vreme ne.so e problemot?do mene e,taka?ako e do mene kako li jas da si pomognam sebesi?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
delite soveti,a?
aj eden dajte mi i mene
sega te sakam,posle 2 dena ne,sega sakam da sum so tebe,posle kuso vreme ne.so e problemot?do mene e,taka?ako e do mene kako li jas da si pomognam sebesi?
Се работи за мување. Но веруј ми брзо поминува. Претпоставувам дека си некаде 15 до 19 години. Нормално е тогаш да менуваш нонстоп критериуми за љубов. Со тоа истажуваш што е добро а што не чини. Продолжи со истражувањето но биди искрен кон личноста ако знаеш дека врската не би опстојала ни една недела.
 
N

navivacka

Гостин
Па вака мене ова ме мачи долго време...

Кога бев втора година гимназија имаше едно момче од прва на кое многу му се допагав...со текот на времето и јас го засакав...бевме во иста смена на школо...цели 9 месеци тој не ми прозбори,туку само ми се насмевнуваше или ме гледаше тајно...но не ми призна дека ме сака
Мина таа година започнав трета а тој втора...еднаш со две другарки требаше да одиме во соседниот град на шопинг и го видов него ама не му "обрнав"внимание...

Тој другиот ден ја праша мојата другарка која му е комшика нему зашто јас не сум му обрнала внимание...јас и кажав да му врати дека не се врте целиот свет околу него и дека демек сум го заборавила...но тој на тоа вратил дека нема врска и дека јас сум гго сакала исто како него...

Одам со другарките во неговиот град(не сме од исто место)и го видов него ама тој само пак ме погледнуваше додека беше со другарите и пак не ми прозбори...и пак ја прашала другарката зашто сум го игнорирала...

Помина и таа година станав четврта год.и се случуваше истото,прашуваше за мене...не го бев видела осум месеци и го бев заборавила сосема...кога отидовме во неговиот град на излегување повторно го видов и пак се вратија старите чуства,тој ме само гледаше и јас него...но на следното излегување го видов со една другарка како стоеја блиску...ни тогаш ништо...завршив 4 год и од една моја комшика дознав дека додека трчал по мене имал девојка со која одел кратко време но раскинал...тоа ме многу болеше...кога дознав дека бил со друга додека зборел дека ме сака мене...незнам дали да го заборавам или постои друга опција?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Па вака мене ова ме мачи долго време...

Кога бев втора година гимназија имаше едно момче од прва на кое многу му се допагав...со текот на времето и јас го засакав...бевме во иста смена на школо...цели 9 месеци тој не ми прозбори,туку само ми се насмевнуваше или ме гледаше тајно...но не ми призна дека ме сака
Мина таа година започнав трета а тој втора...еднаш со две другарки требаше да одиме во соседниот град на шопинг и го видов него ама не му "обрнав"внимание...

Тој другиот ден ја праша мојата другарка која му е комшика нему зашто јас не сум му обрнала внимание...јас и кажав да му врати дека не се врте целиот свет околу него и дека демек сум го заборавила...но тој на тоа вратил дека нема врска и дека јас сум гго сакала исто како него...

Одам со другарките во неговиот град(не сме од исто место)и го видов него ама тој само пак ме погледнуваше додека беше со другарите и пак не ми прозбори...и пак ја прашала другарката зашто сум го игнорирала...

Помина и таа година станав четврта год.и се случуваше истото...не го бев видела осум месеци и го бев заборавила сосема...кога отидовме во неговиот град на излегување повторно го видов и пак се вратија старите чуства,тој ме само гледаше и јас него...но на следното излегување го видов со една другарка како стоеја блиску...ни тогаш ништо...завршив 4 год и од една моја комшика дознав дека додека трчал по мене имал девојка со која одел кратко време но раскинал...тоа ме многу болеше...кога дознав дека бил со друга додека зборел дека ме сака мене...сега незнам што му значело тоа одел со друга сосека трчал по мене....незнам дали да го заборавам или постои друга опција
Најпрво... Никогаш ама баш никогаш не оди на опцијата склопување врска преку муабети рекла казала. НАјпрво расчисти со себе... Дали навистина го сакаш. Потоа тргни од оноа:што би било кога тој не би ме прифатил? Дали јас би продолжила понатаму или би се борела. Секако дека најдобро самата се познаваш себеси и затоа би ти дал совет; пријди му. Знам дека е потешка коцката што ја фрлаш сега (сфати ја љубовта како еден вид коцкање оти ако не ја фрлиш коцката сигурно ништо не добиваш) но пробај. Ќе боли ако изгубиш но не е крајот на светот. Барем ќе знаеш на што си. Само полека и без срам. Со среќа:)
 
N

navivacka

Гостин
Најпрво... Никогаш ама баш никогаш не оди на опцијата склопување врска преку муабети рекла казала. НАјпрво расчисти со себе... Дали навистина го сакаш. Потоа тргни од оноа:што би било кога тој не би ме прифатил? Дали јас би продолжила понатаму или би се борела. Секако дека најдобро самата се познаваш себеси и затоа би ти дал совет; пријди му. Знам дека е потешка коцката што ја фрлаш сега (сфати ја љубовта како еден вид коцкање оти ако не ја фрлиш коцката сигурно ништо не добиваш) но пробај. Ќе боли ако изгубиш но не е крајот на светот. Барем ќе знаеш на што си. Само полека и без срам. Со среќа:)

Знам дека не е работата да се склопи врска преку речи ми кажи ми ама мене ми кажа неговиот брат што ми беше мене школски дека се срамел да пријде на некоја...ако се срамел да ми пријде како тогаш не се срамел да оди со таа девојка?мене ме тоа чуде...а и би му прозборела секако но тој е многу дигноглав од глава до петици...некогаш кога го гледав или е со другар или со родител или се вози на мотор така да нема шанси да му пријдам...кога го гледав на излегување мораше да помине покрај мене и да се прави важен а веке другиот ден да прашува зашто јас нему не сум му обрнала внимание како порано...како што реков последниот пат го видов со некоја девојка седеше до неа ама ме погледна мене за да ми ја виде реакцијата...секогаш бил КУКАВИЦА и таков ке остане.Кога би можела да му пријдам ама не е тоа тоа,јас сум девојка која секогаш игра на отворено,но не сум го видувала некое време и незнам дали ме сака уште...Некое време мислев дека не го сакам ама кога го дознав тоа дека одел со друга ме погоди многу и тогаш после 4 година сватив дека сум го сакала многу но не сум била свесна колку.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Знам дека не е работата да се склопи врска преку речи ми кажи ми ама мене ми кажа неговиот брат што ми беше мене школски дека се срамел да пријде на некоја...ако се срамел да ми пријде како тогаш не се срамел да оди со таа девојка?мене ме тоа чуде...а и би му прозборела секако но тој е многу дигноглав од глава до петици...некогаш кога го гледав или е со другар или со родител или се вози на мотор така да нема шанси да му пријдам...кога го гледав на излегување мораше да помине покрај мене и да се прави важен а веке другиот ден да прашува зашто јас нему не сум му обрнала внимание како порано...како што реков последниот пат го видов со некоја девојка седеше до неа ама ме погледна мене за да ми ја виде реакцијата...секогаш бил КУКАВИЦА и таков ке остане.Кога би можела да му пријдам ама не е тоа тоа,јас сум девојка која секогаш игра на отворено,но не сум го видувала некое време и незнам дали ме сака уште дали се секава на мене...
хммм изгледа типов мисли на сосема друг начин да ти обрне внимание. Се гледа по тоа што нон стоп е или со некоја „фраерска“ направа (мотор) или е со друштво. Но би те советувал, начекај го насамо и почнете си некој неврзан муабет. Ако веќе се знаете започни иницијатива да излезете на кафе (па макар и со друштво но ти препорачувам сами). Ако изреагира негативно не губи надеж. Дружи го, погледнувајте се но повторно по одредено време прашај го. Ако не ти успева понатаму, батали го. Ако ти е тешко да продолжиш без да мислиш на него, почни со нешто сосема трето да се бавиш. Верувај дека по одредено време ќе се чувствуваш подобро. Но тоа е најлошата варијанта. Сепак верувам дека ќе успее нешто. Со среќа:)
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Па вака мене ова ме мачи долго време...

Кога бев втора година гимназија имаше едно момче од прва на кое многу му се допагав...со текот на времето и јас го засакав...бевме во иста смена на школо...цели 9 месеци тој не ми прозбори,туку само ми се насмевнуваше или ме гледаше тајно...но не ми призна дека ме сака
Мина таа година започнав трета а тој втора...еднаш со две другарки требаше да одиме во соседниот град на шопинг и го видов него ама не му "обрнав"внимание...

Тој другиот ден ја праша мојата другарка која му е комшика нему зашто јас не сум му обрнала внимание...јас и кажав да му врати дека не се врте целиот свет околу него и дека демек сум го заборавила...но тој на тоа вратил дека нема врска и дека јас сум гго сакала исто како него...

Одам со другарките во неговиот град(не сме од исто место)и го видов него ама тој само пак ме погледнуваше додека беше со другарите и пак не ми прозбори...и пак ја прашала другарката зашто сум го игнорирала...

Помина и таа година станав четврта год.и се случуваше истото,прашуваше за мене...не го бев видела осум месеци и го бев заборавила сосема...кога отидовме во неговиот град на излегување повторно го видов и пак се вратија старите чуства,тој ме само гледаше и јас него...но на следното излегување го видов со една другарка како стоеја блиску...ни тогаш ништо...завршив 4 год и од една моја комшика дознав дека додека трчал по мене имал девојка со која одел кратко време но раскинал...тоа ме многу болеше...кога дознав дека бил со друга додека зборел дека ме сака мене...незнам дали да го заборавам или постои друга опција?
Иако си за Ман Ј ќе се потрудам да ти помогнам :pos2:
...значи 4 години вие немата прозборено така :toe: незнам на што се темелат вашите симпатии,само на гледање? Нема врска...мој совет доколку имаш чувства за него а он е кукавица и бега соочи се со него...пријди му и се во лице прашај го,без срам или глумење...само ова го гледам како излез од овој 4 годишен мандат :pos2: со среќа :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom