Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Да си прашам и ја :D

Во последно време брисачите споро ми работат, како да трокираат и споро се движат.

Вчера се случи до пола да дојдат и таму застанаа. Па морав 5-6 пати да ги пуштам дури се спуштија доле зашто цело време малку се движеа и застануваа.

Кола голф 4.
Baraj si polovno motorce za brisaci. Otideno ti e toa 99%.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.708
Поени од реакции
36.679
Baraj si polovno motorce za brisaci. Otideno ti e toa 99%.
Чудно ми е зашто ако беше цркнато моторчето немаше воопшто да работат?

Читав нешто да не е wipper linkage system проблемот ама кој го знае.

Ако знаете добар електричар во Скопје, кажете.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Чудно ми е зашто ако беше цркнато моторчето немаше воопшто да работат?

Читав нешто да не е wipper linkage system проблемот ама кој го знае.

Ако знаете добар електричар во Скопје, кажете.
Na vektrata kaj mene isto taka. Toa e mororce kako i sekoj motor oslabuva pred da rikne.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.157
Па пиши бе брате што те мачи и што кола е. Вака никој неможе да ти помогне.
Сакам да наместам даш кам, ама нејкам да ми зема струја од упаљачот, туку сакам со вакво адаптерче да ја врзам директ во осигурувачите. Во осигурувачите имам неколку празни места за нови осигурувачи, па како иде постапкава и дали има такви адаптери во македонијава по продавнициве за делови?
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
и јас имам едно прашање :) имам fiat punto 2,1.2,2000 година,ми откажа сервото..можам да ја возам без серво ама колку ќе ме кошта да го напрам сервото..од прилика да не знај некој?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Сакам да наместам даш кам, ама нејкам да ми зема струја од упаљачот, туку сакам со вакво адаптерче да ја врзам директ во осигурувачите. Во осигурувачите имам неколку празни места за нови осигурувачи, па како иде постапкава и дали има такви адаптери во македонијава по продавнициве за делови?
Imas bezbroj direkni kabli taka da otidi si na elektricar i kje ti go montira za nekolku minuti. Mozes i da izvleces direkten kabel od osiguraci bez problem.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
825
Поени од реакции
839
Дечки има некој купено на старо Audi A4 2008-2009та година??
Ако има некој, пишете ми како сте задоволни и какви се трошоците за одржување понатаму.
Планирам да купам кола која е земена од Porsche Macedonia, редовно одржувана и направен сервис, па пред да се решам на чекоров сакам да слушнам мислења од луѓе кои што веќе купиле вакво нешто.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Дечки има некој купено на старо Audi A4 2008-2009та година??
Ако има некој, пишете ми како сте задоволни и какви се трошоците за одржување понатаму.
Планирам да купам кола која е земена од Porsche Macedonia, редовно одржувана и направен сервис, па пред да се решам на чекоров сакам да слушнам мислења од луѓе кои што веќе купиле вакво нешто.
Sto motor ? Iako ne e tolku bitno. Kaj Audi skoro nema utka posle A6 jajceto. Taka da ako ti se svigja zimaj slobodno.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Дечки има некој купено на старо Audi A4 2008-2009та година??
Ако има некој, пишете ми како сте задоволни и какви се трошоците за одржување понатаму.
Планирам да купам кола која е земена од Porsche Macedonia, редовно одржувана и направен сервис, па пред да се решам на чекоров сакам да слушнам мислења од луѓе кои што веќе купиле вакво нешто.
Чим е одржувана во порше, само една проверка да ти направат и купувај не му ја мисли
претпоставувам дека е дизел, бензинците ако се тси тие не можеш на плин (може ама ќе троши и тоа и тоа и ќе биде прескап уредот) не се исплатливи

за одржување се скапи секако и друго возило од таа класа и годиште ќе биде тука некаде, не се претерано поскапи од конкурентите

види според километрите дали се менувани ребраст каиш, ламела и слично ... тие се меѓу поголемите редовни сервиси, другото е филтри и масло и наредно како ќе откажува тоа е среќа
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.708
Поени од реакции
36.679
Na vektrata kaj mene isto taka. Toa e mororce kako i sekoj motor oslabuva pred da rikne.
Не било моторчето за брисачите :icon_mrgr:
Вода влегла под заштитата кај механизмот и штрафовите и тие скапале. Помина само со замена на скапаните делови и чистење на механизмот и по некоја друга ситница за електрика за илјада и двеста.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
мајстори да ве прашам дали уље за серво волан за сите автомобили е исто или францускиве пежо користат некое посебно??
Не е исто. Производителот си има пропишано кој тип на серво уље се користи за тој модел на кола. Дали има сервотроник, city-drive или такви асистивни ситеми за вртење прејудицираат различни типови на серво уље.

Исто е мислам на сите коли тоа, ATF уље.
ATF НЕ е уље за серво. Има посебно уље за серво со различен вискозитет од ATF уљето. Успат, ATF e кратенка за Automatic Transmission Fluid.

Кај мене на C класата поради ставање на ATF уље во сервото од страна на претходниот сопственик кој се правел попаметен од инженерите во Мерцедес, ме кошташе 45.000 денари нова серво пумпа и ново црево (11.000 само цревото беше, со метал и електроника во него), половни немаше никаде бидејќи е доста специфичен модел.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
ја кога прашував дали треба да се смени уљето на мајстор прв пат кога отидов ми кажа нема потреба а иначе ако треба ќе ставиме ATF и други кои ги знам сите викаат за ATF очигледно сите само тоа ставаат :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.215
Поени од реакции
15.266
и јас имам едно прашање :) имам fiat punto 2,1.2,2000 година,ми откажа сервото..можам да ја возам без серво ама колку ќе ме кошта да го напрам сервото..од прилика да не знај некој?
вообичаена мана е на оваа кола. имало некој мајстор што ги отворал овие серва, но незнам во кој град е тоа[DOUBLEPOST=1468612923][/DOUBLEPOST]
ја кога прашував дали треба да се смени уљето на мајстор прв пат кога отидов ми кажа нема потреба а иначе ако треба ќе ставиме ATF и други кои ги знам сите викаат за ATF очигледно сите само тоа ставаат :D

Кај повеќето понови коли сервото е електрично, а на повеќето постари коли каде има хидраулично серво можи да се става и атф.

Луѓе со децении ставале такво уље, а сега за Мерцедеси....друга песна е исто како и за други поскапи коли. кај постарите нема мака
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
вообичаена мана е на оваа кола. имало некој мајстор што ги отворал овие серва, но незнам во кој град е тоа[DOUBLEPOST=1468612923][/DOUBLEPOST]


Кај повеќето понови коли сервото е електрично, а на повеќето постари коли каде има хидраулично серво можи да се става и атф.

Луѓе со децении ставале такво уље, а сега за Мерцедеси....друга песна е исто како и за други поскапи коли. кај постарите нема мака
Кога сме кај електринчното серво. на опел корса 1.2 мотор мислам дека беше ја возев неколку дена и многу често откажуваше сервото но тоа само кога беше +34c дали им е мана или не незнам но јас од тоа што ја возев неколку дена откажуваше...

Додека пак кај мене и на двете Алфи не откажало никогаш сервото некако сум скептичен за тоа елктронско серво....
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.251
Поени од реакции
1.756
Колку приближно би ме коштало кола од швајцарски да ја префрлам на МК таблици, се тоа царина и други работи, се работи за мерцедес ц220 2006 год 150 кс, некои ми викаат над 2000 евра, нели е многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom