ЕП 2016 - елиминациона фаза (1/8, 1/4, 1/2 и финале)

Кој е поголем експерт?


  • Вкупно гласачи
    49
  • Гласањето е завршено на .
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Најтапа финале евер, ма да имаше динамика и шанси ама ова е најверојатно зошто сите сакавме никој да не освои од овие две екипи.

За Португалија уште кога ги тепаа Хрватска знаев дека ќе освојат, се гледаше дека ги прати огромна среќа на првенстово и дека никој нема да може да се натпреварува против таа среќа. Поминаа како најслаба репрезентација, против Хрватска со единствениот шут поминаа во 118мин, со Полска од единствената шанса и тоа топката се одби дадоа гол и послем тоа поминаа на пенали, против Велс имаа среќа што играа против осакатена екипа без прав плејмејкер и со апла среќен втор гол продолжија. И овдека да не беше Патрисио имаше да бидат испратени дома уште на полувреме. Поголема неправда од ова немам видено.

Ронадло ѕверу, сите му се смеевме и на крај ги реши сам Велс, истапи на пенали против Полска. ги реши сам Велс и цело полувреме изигра против Франција на една нога. Таква борбеност немам видено, Меси на пример мислам дека ќе излезеше уште пред да му го направат контактот. Заради тоа колку сака Меси нека е бог на фудбалот ама ако не покаже ваква посветеност како Ронадло никогаш нема да изгура Аргентина подалеку. Уствари и нема веќе да ја изгура зошто се повлече како пичка.
Ронадло го чекам моментот кога ќе станеш тренер, знам дека ќе бидеш вистински мотиватор против аут линијата.

И за крај главниот преокрет за Португалија на првенстово беше моментот кога Карваљо, Виериња и Елисеу седнаа на клупа, а настапија Фонте, Седрик и Гериро. Фонте го рачунам за најпотцениот дефанзивец на сите времиња, човекот не знае што е тоа кикс и што е тоа изгубен дуел, не за џабе на Сотон не можат да му дадат повеќе од еден гол. Исто и Седрик е добар, освен киксот за примениот гол против Полска другото се на ниво. А Гереиро ќе биде за 2-3 год најдобар бек во светот, се гледа тоа.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Да бе.. Тој истрча на теренот 100 километри како Жоа Марио и Нани кои за малце ќе умреа, или пак како Гереиро и Сертич кои имаа 3000 интервенции и уште 100 истрчани километри. Секако дека 80% е голманот заслужен, тој го даде голот.
Прво мислев овој е некој поранешен лев бек на Југославија.
Кој си бе ти Џони.

 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.663
Поени од реакции
9.250
А пак Франција со еден офанзивен фудбал растури првенствово, поготово во финалево тика-така играа ама немаа среќа. Со Романија и Албанија во последни минути се провлекоа ама тоа никој не го коментира. Да не должам...

Сакам убав и отворен фудбал ама некогаш мајсторијата треба да се гледа и во дисциплиниран, тактички и дефанзивен фудбал. Тоа го манифестираа португалциве во финалево барем. Поготово при крајот на мечот кога Сантош го стаде Едер и ја навлече играта врз него и почнаа португалциве да гризат по малку користејќи ја измореноста на французите.

Реално со ваков пристап ако поведеше Франција првите 20 минути ќе имаше друг тек натпреварот и тешко дека Португалија би имала некоја шанса, ама доколку се трошиш цел меч непродуктивно паѓа концентрацијата во еден момент и неизбежна е казната.

Друга работа која што вреди да се напомене е дека Португалија ги искористи сите играчи (без голманите) во текот на првенството. Освен Роналдо и Патрисио кои до финалето ги одиграа сите минути, другиве или беа ротирани или соодветно менувани иако 2 натпревари во нокаут рундата играа продолженија. Додека Франција со далеку подобра и поквалитетна клупа (можеби и најкомплетна репрезентација на ЕП) направи премала ротација и си дозволи последниве 3 натпревари по ред да ги игра со исти 11, а мала промена имаше од 1/8 финалето (Канте и Рами). Паје се претроши, Гризман исто, а верувам и Матуиди, Евра и Сања. Дешамп одеше на карта тим кој победува не се менува за во 60 минута да менува концепција со замената на Паје/Коман, па потоа Жињак и Марсијал...комплетно нова 3ка во фор врз која не ја градеше играта цело првенство очекуваше да му го промени текот. Дешамп испадна најголем кловн првенствово, поготово во финалето.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
Кај видел буква "т" стварно не капирам :pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Послем тоа со Вертонгњен мислам дека се е јасно со Џони и имињата на фудбалерите.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.362
Поени од реакции
108.743
Ронадло ѕверу, сите му се смеевме и на крај ги реши сам Велс, истапи на пенали против Полска. ги реши сам Велс и цело полувреме изигра против Франција на една нога. Таква борбеност немам видено, Меси на пример мислам дека ќе излезеше уште пред да му го направат контактот. Заради тоа колку сака Меси нека е бог на фудбалот ама ако не покаже ваква посветеност како Ронадло никогаш нема да изгура Аргентина подалеку. Уствари и нема веќе да ја изгура зошто се повлече како пичка.
Ронадло го чекам моментот кога ќе станеш тренер, знам дека ќе бидеш вистински мотиватор против аут линијата.
Само те молам објасни ми од каде оваа констатација? Меси е еден од најборбените фудбалери во светот и лик кој многу ретко глуми, скоро никогаш, така да ова што си го напишал е ноторичка глупост. Меси ќе искочел уште пред контактот еј :pos:
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Само те молам објасни ми од каде оваа констатација? Меси е еден од најборбените фудбалери во светот и лик кој многу ретко глуми, скоро никогаш, така да ова што си го напишал е ноторичка глупост. Меси ќе искочел уште пред контактот еј :pos:
Добро бе претерав малце, уствари пивото претера. :D Ама сигурен сум дека Меси немаше да продолжи со таа повреда и дека немаше вака да се дере покрај аут линија
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.420
Поени од реакции
42.495
abe nekoj na netov otvoril tviter akaunt ronaldos moth, za molecot, i si tvita u ime na molecot, drami e internetov nek si ebe mater

Nego leptirot na strana, francija neznam sto poveke sakaa od ova za titula, deshamp e glaven vinovnik i nikoj drug, narocito radi faktot sto go isforsira ziru statikot celo prvenstvo i prostakot so cel pamet uste eden statik forsirase ko joker, a toa e zinjak prosekot koj samo voda bi mozel da nosi u golem fudbalski klub.
Nedavanjeto sansi na Martial mu eba mater, ako veke ne go igra prva postava, a realno ja licno i pred ziru bi go igral bez razmisluvanje zasto e moderna 9ka, a ne tip na napagac u faza na umiranje u fudbalot, eve, mozese bar ko igrac od klupa konstantno, pogotovo protiv Island za da vleze i vo gol forma sto ke bese od ogromno znacenje za francuzite.
A ovoj prostiov zinjak pa zinjak, idi ubi se sea mrsul eden, bruko edna, zasluzuva otkaz posle ova prvenstvo zasto realno i na svetskoto gi vodese i tamu so kur u usta zavrsi.

Steta za ovaa generacija fudbaleri, imaat dosta kvaliteten sostav plus domakini, do dusa mladi se poveketo taka da i na svetskoto ocekuam atak na titula no ne so ovoj trener, pa i Lakazet ne go zema, a minatata sezona 27 gola za lion, ovaa 21, a mislam i povreden bese podolgo vreme inace sigurno poveke ke dadese. Epa cao ...

Inaku ne deka nesto mi se omileni portugalcive, jedino milo mi e sto profil na igrac ko ronaldo se zakiti so vakov trofej, ali posle onaa generacija na figo, rui costa, couto i ostali mi propadnaa ovie ko zemja za fudbal, ne treba da iznenaduva faktot sto udrija ala grcija, sodefanzivna taktika i fudbal neubav za oko, ednostavno tie im se moznostite, pametno im izigra trenerot i za toa treba da mu se simne kapa, negovite prethodnici glumea ludilo probuvaa nesto sto ovaa Portugalija veke ne moze da go igra.
Ali ete toa e fudbalot, koga imaa strasni generacii nemaa poznacitelni uspesi a bea melem za oci da gi gledas, denes titula slavat so realno, edna od poslabite nivni fudbalski generacii.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.362
Поени од реакции
108.743
Добро бе претерав малце, уствари пивото претера. :D Ама сигурен сум дека Меси немаше да продолжи со таа повреда и дека немаше вака да се дере покрај аут линија
Добро Меси не е таков, глеаш дека е муле малце, ќутлив ко мртовец, али секако немаше да се откаже одма после првиот старт. Ете виде и после пеналите против Чиле, се уби од плачење, сепак покажа дека му значи сето ова и дека не е од камен.

Иначе Французиве ако не го отпуштат Дешамп после ова нека се убијат сите, му ебам тоа шљамот од тренер.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.563
Поени од реакции
20.289
Искрено мило ми е за Кикита, он како ОН(не обединети нации, него лично он) залужи и овакф пехар
Ја ги игра Португалци прееска тачан резултат да тепаф едн нула, за шеесе, петсто денара, ама кур
Не искочи у девеесе, него у сто дваесе, да ти ебу кладионицу и правила : D
Иако Португалија како репрезентација не заслужи овакфо нешто, барем сга, ама супер стфар е за дечки како Нани циган цеде ром од средорек, Ренато маестралан коњ и Кики факинг Роналдо да осфоиф европско првенстфо.

Криво ми е и Роки Кристоналдо што се повреди.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.294
Поени од реакции
15.511
Играше 100 милионскиот Погба вечерва?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom