Зошто повеќе луѓе стануваат атеисти?

S

SpaceTraveler

Гостин
Kaков е овој оксиморон?




Оти ќе дојде време, кога луѓето нема да го слушаат здравото учење, но водени по своите похоти, ќе си изберат учители да им го залажат слухот;
тие ќе го одвратат слухот свој од вистината и ќе се обрнат кон бајки. (2 Tимотеј 4:3-4)




Mислиш на ваквата дуалност:

Light and Darkness, life and death, right and left, are brothers of one another. They are inseparable. Because of this neither are the good good, nor evil evil, nor is life life, nor death death. For this reason each one will dissolve into its earliest origin. But those who are exalted above the world are indissoluble, eternal.

Си забегал ти пријателе накај Иран и Курдистан.:popce:

Патетичен обид е на нивните учења да им дадеш христијанска димензија.
Многу просветлени бе вие. Без работа и напор до спасение, блазе ви. Ако со молење и редење се стигнуваше до Бог скоро цел свет ќе беше таму. Работа и пракса си бара спознавањето момче, паметно момче си ти ама со тоа што сеуште бараш потпора во учењето на трисексуалното христијанство џабе ти е целото читање, што со овие дискусии? Што ако ми копираш уште петнаесет нешта на петнаесет различни јазици?

Смрт и преродба се однесува на егото, а не на физичкото тело. Егото е тоа што еден ден ќе ти умре на најболниот начин и најголемата агонија, која пак ќе биде придружена со благосостојба. Неговата смрт нема да ја спречат овие цицати од слобото. Ама ајде, нека ти биде според верата. Се во природата има особина да умре и да се прероди, регенерира, обнови, ама не сум јас крив тоа што ти си залутал од природата. :)

Колку си паметен ти толку и глуп си бил, може на тој начин ти ќе ја надминеш дуалноста. :)

А боговите твој... :masa:[DOUBLEPOST=1466857267][/DOUBLEPOST]
Сите луѓе на планетава земја се плашат од смртта, а за да можеме нормално да го проживееме овој живот ние го потиснуваме тој страв во нас, слободно ке го употребам и зборот паника..паничен страв имаме од смртта, неможеме да се помириме со фактот дека тоа е ништавилото на нашето Јас, на тоа што сме ние, на нашите најмили, познати...неможеме да прифатиме дека на земјава сме дошле толку бесмислено...од смртта се плашат и религиозни и нерелигиозни...затоа е потрагата за прашањето од каде сме дошле, зашто сме тука, која ни е целта, вреди ли да се живее, има ли нешто после смртта, што се случува..милион прашања ни се вртат во глава..како старее човек така мирисот на смртта е се присутен во него....Мистеријата за живот после смртта ке биде вечито заклучена.
Дали ти веруваш дека постоењето на твоето себство е само овие 60-70 години? Ништо немало предходно и ништо ќе нема? Темнина, празнина... :)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Многу просветлени бе вие. Без работа и напор до спасение, блазе ви. Ако со молење и редење се стигнуваше до Бог скоро цел свет ќе беше таму. Работа и пракса си бара спознавањето момче, паметно момче си ти ама со тоа што сеуште бараш потпора во учењето на трисексуалното христијанство џабе ти е целото читање, што со овие дискусии? Што ако ми копираш уште петнаесет нешта на петнаесет различни јазици?

Смрт и преродба се однесува на егото, а не на физичкото тело. Егото е тоа што еден ден ќе ти умре на најболниот начин и најголемата агонија, која пак ќе биде придружена со благосостојба. Неговата смрт нема да ја спречат овие цицати од слобото. Ама ајде, нека ти биде според верата. Се во природата има особина да умре и да се прероди, регенерира, обнови, ама не сум јас крив тоа што ти си залутал од природата. :)

Колку си паметен ти толку и глуп си бил, може на тој начин ти ќе ја надминеш дуалноста. :)

А боговите твој... :masa:[DOUBLEPOST=1466857267][/DOUBLEPOST]

Дали ти веруваш дека постоењето на твоето себство е само овие 60-70 години? Ништо немало предходно и ништо ќе нема? Темнина, празнина... :)
Језива ми е и самата помисла дека ќе одам негде каде има само темнина и празнина..повеќе ми се допага помислата дека има друг живот после смртта.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Језива ми е и самата помисла дека ќе одам негде каде има само темнина и празнина..повеќе ми се допага помислата дека има друг живот после смртта.
Ама не си само ти и јас ќе одам, сите ќе одиме. Каков е тој живот ако го губиш времето во страв од смртта? Јас сметам дека е мудро кога веќе сме свесни за својата смрт дека е пожелно да се охрабруваме самите себе си, а животот да максимално да го искористиме и да ги искусиме сите нешта што ни ги нуди вклучувајќи го и духовниот раст. Од каде знаеш дека смртта е толку лоша? Што ако е нешто убаво, ослободување, оргазам на телото? :)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Ама не си само ти и јас ќе одам, сите ќе одиме. Каков е тој живот ако го губиш времето во страв од смртта? Јас сметам дека е мудро кога веќе сме свесни за својата смрт дека е пожелно да се охрабруваме самите себе си, а животот да максимално да го искористиме и да ги искусиме сите нешта што ни ги нуди вклучувајќи го и духовниот раст. Од каде знаеш дека смртта е толку лоша? Што ако е нешто убаво, ослободување, оргазам на телото? :)
Како ке се охрабруваме, на кој начин..ете ти од каде потекнува верата, надата, баш од такви охрабрувања и од желба за сознавање на сите овие прашања што ги постави;)
Еден поп има многу убаво кажано дека треба голема храброст да се биде атеист и да не веруваш дека после смртта нема друг живот:)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
MIKI1 трагично е тоа што сум дупло помлад од тебе, на форум постојат дупло помлади од мене, а и јас и тие те спуштивме на ниво да немаш што друго да кажеш освен ,,јаа", ,,надмини" , ,,серење", што е вистинатa?"
!
Тоа е показател за падот од твоето/вашето ниво‘ ( то‘ у ствари не е „пад„, туку перманентна состојба на духот) , на кое се прилагодувам, оти тоа е едниствениот начин и речник кој го разбираш/разбирате...:sneaky:[DOUBLEPOST=1466868341][/DOUBLEPOST]
Ќе видат тие Мики еден ден ко ќе се врати Исус, бог да го прости, па ќе воспостави кралевство небеско, па ќе им суди на неверните, тогаш ќе сфатат колку биле во заблуда сите останати вери и неверници кои верувале дека поинаку ќе биде!
Вистина кажана од лажлива уста, нема никаква вредност.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па точно ме разбра што сакам,преку оправдувањето на моето неверие дојде и тоа прашање, навистина не гледам веќе логика во фантастични прикаски, во исчекување на судниот ден кога Бог ќе се појави повторно на земјата..Епа ајде конечно нека дојде Бог и нека ни ги затвори устите на сите оние кои не веруваат во него, ајде да видам како ке не спаси од гревовите....само не ми е јасно што ќе дојде повторно на земјава, колкумина се тие што веруваат во него, што со муслиманите, будистите,атеистите и сите оние кои не веруваат во него, што ке биде со тие луге!?
Прашај си го изгубениот вселенски патник, „верувам„ дека он го има точните одговори на твоиве прашања.[DOUBLEPOST=1466868631][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 151079
како се вика овој обред во Православната црква?
Не знам.

Ти, што велиш, како се вика?

Жолта дуња, зелен бор, чекам брз одговор.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Прашај си го изгубениот вселенски патник, „верувам„ дека он го има точните одговори на твоиве прашања.
Извини Мики ама прашањето беше за тебе, барам само твој одговор а дали е точен или неточен тоа никој неможе со сигурност да каже..сепак кога станува збор за темата за христијанството, јас ти симнувам капа:bravobe:(y)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Жолта дуња, зелен бор, чекам брз одговор.
Се вика “Дупи ги верниците у здрав мозок и собери им ги парите во името на јеврејинот Јешуа, бог да го прости“

ПС
Жта ракија, шопска салата, ете ти одговор
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Тоа е показател за падот од твоето/вашето ниво‘ ( то‘ у ствари не е „пад„, туку перманентна состојба на духот) , на кое се прилагодувам, оти тоа е едниствениот начин и речник кој го разбираш/разбирате...:sneaky:[DOUBLEPOST=1466868341][/DOUBLEPOST]

Вистина кажана од лажлива уста, нема никаква вредност.
MIKI1 се согласувам дека воздигнувањето е проследено со свој падови. Но не се согласувам дека треба да се ведни главата и да не се бранат своите мислења и ставови! Тоа монахињите кои шетаат по улица со наведната глава се такви, а кога нема да и дадат во продавница први да дојдат на ред кукаат и цифкаат како чафки!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се вика “Дупи ги верниците у здрав мозок и собери им ги парите во името на јеврејинот Јешуа, бог да го прости“
Клу пути до сега си издупен?...
Ај и тебе Бог нека те прости.[DOUBLEPOST=1466868887][/DOUBLEPOST]
Гледам колку имате дела, сврти го другиот образ, што не значи да го свртиш другиот образ, сакај ги непријателите, што незначи да ги сакаш непријателите, бесплатно давај како што бесплатно си добил, што незначи дека бесплатно треба да даваш, воскреснувај мртви, што незначи дека треба да воскреснуваш мртви.... Све дела до дела! Нормално, истолкувани, сечени и монтирани за да може да одговараат на вашето лицемерие.
Твоето непознавање на мојата вера станува индиска (читај: бесконечна) серија.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Како ке се охрабруваме, на кој начин..ете ти од каде потекнува верата, надата, баш од такви охрабрувања и од желба за сознавање на сите овие прашања што ги постави;)
Еден поп има многу убаво кажано дека треба голема храброст да се биде атеист и да не веруваш дека после смртта нема друг живот:)
Навистина е потребна премногу голема храброст за да не паднеш во јамата на догмите. Човекот секогаш наоѓа утеха дека ќе реинкарнира во некој ангел, архангел, или ќе оди во рајот. Но што со тоа што никогаш не знаеме без да искусиме? Потребна е храброст за пракса, работа, искуство! Не може тоа така преку еден куп слаткоречиви зборови.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Клу пути до сега си издупен?...
Ај и тебе Бог нека те прости.
Ич бе Мики, еве пули само овде на форум, ти немаш никаква подршка, мнозинство млади за мајтап и подсмев ти ги гледа твоите постови и аргументи, единствено до сега Спирос бог да го прости и гурџи кој испадна дека е хомосексуалец, ти поверуваа
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Клу пути до сега си издупен?...
Ај и тебе Бог нека те прости.[DOUBLEPOST=1466868887][/DOUBLEPOST]

Твоето непознавање на мојата вера станува индиска (читај: бесконечна) серија.
Тој Ipsissimus даде одличен пример како денес функционира христијанството. Христијаните не вршат христијански дела, само кажуваат слаткоречиви новозаветни зборови! :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дојден е уште пред 112 години, ти се допаѓало тебе тоа или не, живееш во свет каде во сила се неговите закони! Се што ти останува е магарешкиот инает со глава во ѕид да го негираш очигледното - дека скоро и да нема земја чиј уставен, судски и законодавен систем не се темелат на човековите права! Тоа е факт! Колку и да го негираш, неможеш да го смениш!
Дојден е уште пред 7-8000г. години (доцниш...), а во тој Свет живееш само ти и твоите фантазери, топтан.

Затоа и не можеш да ми одговориш ништо конкретно за начинот на кој јас го живеам новиот еон па не ти преостанува ништо друго, освен бесконечно на преповторуваш дека јас живеам според новиот еон, оти така пишувало во документите од ООН, односно во Уставот.[DOUBLEPOST=1466869165][/DOUBLEPOST]
Тој Ipsissimus даде одличен пример како денес функционира христијанството. Христијаните не вршат христијански дела, само кажуваат слаткоречиви новозаветни зборови! :)
Што имаш друго поконкретно да наведеш, освен нечиј збор кажан против мојата вера?[DOUBLEPOST=1466869211][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1466869245][/DOUBLEPOST]
Ич бе Мики, еве пули само овде на форум, ти немаш никаква подршка, мнозинство млади за мајтап и подсмев ти ги гледа твоите постови и аргументи, единствено до сега Спирос бог да го прости и гурџи кој испадна дека е хомосексуалец, ти поверуваа


Ај и тебе Бог да те прости...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom