Зошто повеќе луѓе стануваат атеисти?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Мојата вера има и дела.

Твојата вера е запишана на папир и се‘ што треба, е да причекаме да дојде новиот еон, во кој запишаното ќе прејде во операционализирање-за едно пар милиони години

Разликата е очигледна.
Ќе видат тие Мики еден ден ко ќе се врати Исус, бог да го прости, па ќе воспостави кралевство небеско, па ќе им суди на неверните, тогаш ќе сфатат колку биле во заблуда сите останати вери и неверници кои верувале дека поинаку ќе биде!
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Поставуваш прашања или изнесуваш оправданија за своето неверие?
Ето, изгубениот вселенски патник веќе ти посака „добредојде назад„...

Со среќа![DOUBLEPOST=1466799061][/DOUBLEPOST]

Не постои поасурдна работа од замената на видливата реалност со неостварлива фантазија.
Па точно ме разбра што сакам,преку оправдувањето на моето неверие дојде и тоа прашање, навистина не гледам веќе логика во фантастични прикаски, во исчекување на судниот ден кога Бог ќе се појави повторно на земјата..Епа ајде конечно нека дојде Бог и нека ни ги затвори устите на сите оние кои не веруваат во него, ајде да видам како ке не спаси од гревовите....само не ми е јасно што ќе дојде повторно на земјава, колкумина се тие што веруваат во него, што со муслиманите, будистите,атеистите и сите оние кои не веруваат во него, што ке биде со тие луге!?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Па точно ме разбра што сакам,преку оправдувањето на моето неверие дојде и тоа прашање, навистина не гледам веќе логика во фантастични прикаски, во исчекување на судниот ден кога Бог ќе се појави повторно на земјата..Епа ајде конечно нека дојде Бог и нека ни ги затвори устите на сите оние кои не веруваат во него, ајде да видам како ке не спаси од гревовите....само не ми е јасно што ќе дојде повторно на земјава, колкумина се тие што веруваат во него, што со муслиманите, будистите,атеистите и сите оние кои не веруваат во него, што ке биде со тие луге!?
Нека им биде според верата нивна ќе ти каже. Друг одговор и баш нема! :)[DOUBLEPOST=1466802617][/DOUBLEPOST]Јас пак мислам дека Бог не сака толку многу што сака нашите гласови да бидат силни и усните отворени! Средновековниот молк и инквизација да не се повтори никогаш! Бог кој што е Љубов не би дозволил да погуби толку многу народ од еднаш само затоа што не го почитуваат! Бог е безусловна Љубов, а така безусловно не се сака, воопшто! :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
Папирот на кој се запишани нештата кои што ми се допаѓаат во врска со Исус се изгубените Гностички евантелија! Што ќе ми кажеш за нив! Зошто за нив нема место во твојата црква, новиот завет?! Во нив пишува се најдобро за Христос... знаеш? Не знаеш, предпоставувам! :)
Се раководиш од емоции?
И што пишува во тие гностички евангелија? Тоа што огромен дел од нивната содржина дирекно се коси со Новиот Завет и со Битието, за тебе сигурно не претставува никаков проблем, нели?
Можеби, во блиска иднина, ќе ти се допадне и што пишува за Исус во Талмудот, Куранот, Урантија, или што велат за Него Aхмадиите.

Штом толку се повикуваш на тие гностици, а без да го знаеш нивното поимање на Светот, еве ти еден извадок за Создавањето нa Aдам од Мандаистите, чија гностичка религија преживеела до денешен ден.





И спореди со Битие 2:7

וַיִּיצֶר יְהֹוָה אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם עָפָר מִן הָאֲדָמָה וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה:

And the Lord God formed man of dust from the ground, and He breathed into his nostrils the soul of life, and man became a living soul.

А го создаде Господ Бог човекот од прав земен и му дувна во лицето дух животен; и човекот стана жива душа.

נִשְׁמַת חַיִּים - (nišmaṯ ḥayyîm)

И сега што правиме? Кој повеќе ти се допаѓа: יְהֹוָה или
?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Се раководиш од емоции?
И што пишува во тие гностички евангелија? Тоа што огромен дел од нивната содржина дирекно се коси со Новиот Завет и со Битието, за тебе сигурно не претставува никаков проблем, нели?
Можеби, во блиска иднина, ќе ти се допадне и што пишува за Исус во Талмудот, Куранот, Урантија, или што велат за Него Aхмадиите.

Штом толку се повикуваш на тие гностици, а без да го знаеш нивното поимање на Светот, еве ти еден извадок за Создавањето нa Aдам од Мандаистите, чија гностичка религија преживеела до денешен ден.





И спореди со Битие 2:7

וַיִּיצֶר יְהֹוָה אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם עָפָר מִן הָאֲדָמָה וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה:

And the Lord God formed man of dust from the ground, and He breathed into his nostrils the soul of life, and man became a living soul.

А го создаде Господ Бог човекот од прав земен и му дувна во лицето дух животен; и човекот стана жива душа.

נִשְׁמַת חַיִּים - (nišmaṯ ḥayyîm)

И сега што правиме? Кој повеќе ти се допаѓа: יְהֹוָה или
?
Ти одговори ми што те се повеќе допаѓа! Ти следиш Еврејски книшки, им веруваш, ги браниш на форум. Јас читам нешто што се случило после многу многу време од кога дедо Јахве и дедо Алах го создадоа Адам. Гностичките евангелија не содржат ништо контрадикторно на Христос, напротив, убави нешта пишува, оди и читај ќе видиш. Ако еднаш се похули името на Христос во нив јас на литургија ќе почнам да ви идам! :)
За се освен библијата велите ,,кој знае што пишува" па прочитајте мајка му стара. Мене ми се чини како многу search да користиш ти, а јазиците ти вриштат. Пишувај кирилица. И јас можам санскрит и латински да копирам ако сакам.[DOUBLEPOST=1466808646][/DOUBLEPOST]Се сетив сега дека во некој од Евангелијата пишуваше дека првин беше создаден нишматот на Адам, потоа телото. :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
Ти одговори ми што те се повеќе допаѓа! Ти следиш Еврејски книшки, им веруваш, ги браниш на форум. Јас читам нешто што се случило после многу многу време од кога дедо Јахве и дедо Алах го создадоа Адам. Гностичките евангелија не содржат ништо контрадикторно на Христос, напротив, убави нешта пишува, оди и читај ќе видиш. Ако еднаш се похули името на Христос во нив јас на литургија ќе почнам да ви идам! :)
За се освен библијата велите ,,кој знае што пишува" па прочитајте мајка му стара. Мене ми се чини како многу search да користиш ти, а јазиците ти вриштат. Пишувај кирилица. И јас можам санскрит и латински да копирам ако сакам.[DOUBLEPOST=1466808646][/DOUBLEPOST]Се сетив сега дека во некој од Евангелијата пишуваше дека првин беше создаден нишматот на Адам, потоа телото. :)
Kaко на пример ова:

114. Simon Peter said to them, "Make Mary leave us, for females don't deserve life."

Симон Петар им рече:"Марија нека не напушти нас, зашто жените не заслужуваат да живеат".

Jesus said, "Look, I will guide her to make her male, so that she too may become a living spirit resembling you males. For every female who makes herself male will enter the kingdom of Heaven."

Исус одговори:" Види, јас неа ќе ја направам машко, така што таа ќе може да стане жив дух кој личи на вас, машките. Секоја жена која ќе се направи себеси машко, ќе влезе во Царството Небесно"

The Gospel of Thomas Collection
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Kaко на пример ова:

114. Simon Peter said to them, "Make Mary leave us, for females don't deserve life."

Симон Петар им рече:"Марија нека не напушти нас, зашто жените не заслужуваат да живеат".

Jesus said, "Look, I will guide her to make her male, so that she too may become a living spirit resembling you males. For every female who makes herself male will enter the kingdom of Heaven."

Исус одговори:" Види, јас неа ќе ја направам машко, така што таа ќе може да стане жив дух кој личи на вас, машките. Секоја жена која ќе се направи себеси машко, ќе влезе во Царството Небесно"

The Gospel of Thomas - Parson Tom
Да, затоа христијаните ги отфрилија овие евангелија, да ја заштитат жената! :pos:
Како да се бранам јас сега, да велам ова симболично е? Да не се зема буквално? Ете оди читај го Евангелието според Марија. Христос зборува преку нејзе, луѓето ја исмејуваат, ја одбиваат, некој подло ја прашуваат. Бараат закон како што барате вие, правила на живот, но таа одбива да им каже одговарајќи им дека Христос е во нас. Жената пак е Светиот Дух според Евангелието на Филип!

Some said, "Mary conceived by the Holy Spirit." They are in error. They do not know what they are saying. When did a woman ever conceive by a woman? Mary is the virgin whom no power defiled. She is a great anathema to the Hebrews, who are the apostles and the apostolic men. This virgin whom no power defiled [...] the powers defile themselves. And the Lord would not have said "My Father who is in Heaven" (Mt 16:17), unless he had had another father, but he would have said simply "My father".

А за Петар Симон ќе ти дадам објаснување, го имам на PDF во телефон, заедно со Евангелието според Марија! Кога ќе срчнам и јас... :)[DOUBLEPOST=1466809351][/DOUBLEPOST]When Eve was in Adam, there was no death. When she was separated from him, death appeared. If she enters in him again and he accepts her, there will be no death anymore again. - Gospel of Philip[DOUBLEPOST=1466809485][/DOUBLEPOST]Then Peter said to him, "You have been explaining every topic to us; tell us one other thing. What is the sin of the world?"
The Savior replied, "There is no such thing as sin; rather you yourselves are what produces sin when you act in accordance with the nature of adultery, which is called 'sin.' For this reason, the Good came among you, pursuing (the good) which belongs to every nature. It will set it within its root."


Нешто што би требало да го прочиташ +

Beware that no one lead you astray, saying ‘Lo here!’ or ‘Lo there!’ For the Son of Man is within you. Follow after him! Those who seek him will find him. - Евангелие според Марија
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
Да, затоа христијаните ги отфрилија овие евангелија, да ја заштитат жената! :pos:
Како да се бранам јас сега, да велам ова симболично е? Да не се зема буквално? Ете оди читај го Евангелието според Марија. Христос зборува преку нејзе, луѓето ја исмејуваат, ја одбиваат, некој подло ја прашуваат. Бараат закон како што барате вие, правила на живот, но таа одбива да им каже одговарајќи им дека Христос е во нас. Жената пак е Светиот Дух според Евангелието на Филип!...
.... и се вика Ruha Qadašta.:D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Мојата вера има и дела.
Гледам колку имате дела, сврти го другиот образ, што не значи да го свртиш другиот образ, сакај ги непријателите, што незначи да ги сакаш непријателите, бесплатно давај како што бесплатно си добил, што незначи дека бесплатно треба да даваш, воскреснувај мртви, што незначи дека треба да воскреснуваш мртви.... Све дела до дела! Нормално, истолкувани, сечени и монтирани за да може да одговараат на вашето лицемерие.
Твојата вера е запишана на папир и се‘ што треба, е да причекаме да дојде новиот еон, во кој запишаното ќе прејде во операционализирање-за едно пар милиони години

Разликата е очигледна.
Дојден е уште пред 112 години, ти се допаѓало тебе тоа или не, живееш во свет каде во сила се неговите закони! Се што ти останува е магарешкиот инает со глава во ѕид да го негираш очигледното - дека скоро и да нема земја чиј уставен, судски и законодавен систем не се темелат на човековите права! Тоа е факт! Колку и да го негираш, неможеш да го смениш!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
Папирот на кој се запишани нештата кои што ми се допаѓаат во врска со Исус се изгубените Гностички евантелија! Што ќе ми кажеш за нив! Зошто за нив нема место во твојата црква, новиот завет?!
Жената пак е Светиот Дух според Евангелието на Филип!

When Eve was in Adam, there was no death. When she was separated from him, death appeared. If she enters in him again and he accepts her, there will be no death anymore again. - Gospel of Philip
Само екстремно наивен или пакосен човек може да праша волку глупаво прашање, како што е ова болдираното со црвено, зошто некој антихристијански фалсификат кој се гледа од авион, како што е апокрифното „евангелие“ по Филип нема место во Новиот Завет и во Христијанската Црква.

Some said, "Mary conceived by the Holy Spirit." They are in error. They do not know what they are saying. When did a woman ever conceive by a woman? Mary is the virgin whom no power defiled. She is a great anathema to the Hebrews, who are the apostles and the apostolic men.

Значи, случувањата опишани во Новиот Завет требало да бидат по вкусот на Евреите?

Those who say that the Lord died first and (then) rose up are in error, for he rose up first and (then) died. If one does not first attain the resurrection, he will not die. As God lives, he would [...].

Каква е оваа глупост?

Those who say they will die first and then rise are in error. If they do not first receive the resurrection while they live, when they die they will receive nothing. So also when speaking about baptism they say, "Baptism is a great thing," because if people receive it they will live.

И повторно, каква е ова глупост? И како може автор на aпокриф напишан некаде при крајот на Вториот или првата половина од Третиот век од Нашата ера, да тврди дека грешат новозаветните евангелисти чии евангелија се напишани во Првиот век од Нашата ера?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Само екстремно наивен или пакосен човек може да праша волку глупаво прашање, како што е ова болдираното со црвено, зошто некој антихристијански фалсификат кој се гледа од авион, како што е апокрифното „евангелие“ по Филип нема место во Новиот Завет и во Христијанската Црква.

Some said, "Mary conceived by the Holy Spirit." They are in error. They do not know what they are saying. When did a woman ever conceive by a woman? Mary is the virgin whom no power defiled. She is a great anathema to the Hebrews, who are the apostles and the apostolic men.

Значи, случувањата опишани во Новиот Завет требало да бидат по вкусот на Евреите?

Those who say that the Lord died first and (then) rose up are in error, for he rose up first and (then) died. If one does not first attain the resurrection, he will not die. As God lives, he would [...].

Каква е оваа глупост?

Those who say they will die first and then rise are in error. If they do not first receive th reesurrection while they live, when they die they will receive nothing. So also when speaking about baptism they say, "Baptism is a great thing," because if people receive it they will live.

И повторно, каква е ова глупост? И како може автор на aпокриф напишан некаде при крајот на Вториот или првата половина од Третиот век од Нашата ера, да тврди дека грешат новозаветните евангелисти чии евангелија се напишани во Првиот век од Нашата ера?
Само екстремно наивен човек кој се плаши да умре пред својата смрт се надева на спасение после смртта според својата вера. Илјадници култури во светот учат на смрт и преродба во текот на животот, само вашите монотеистички трисексуални религии учат на преродба после смртта! Ништо не си разбрал од напишаното, само брзаш да го зацрниш и уништиш, како што направија твоите од црквата во минатото. Како ќе ја надминеш дуалноста на животот ако не ја искусиш?

http://www.thelemapedia.org/index.php/IAO
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Само екстремно наивен или пакосен човек може да праша волку глупаво прашање, како што е ова болдираното со црвено, зошто некој антихристијански фалсификат кој се гледа од авион, како што е апокрифното „евангелие“ по Филип нема место во Новиот Завет и во Христијанската Црква.
Исто би рекле и евреите и јудејците за целиот нов завет, кој со сила му го залепивте на стариот
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
Само екстремно наивен човек кој се плаши да умре пред својата смрт се надева на спасение после смртта според својата вера.
Kaков е овој оксиморон?


Илјадници култури во светот учат на смрт и преродба во текот на животот, само вашите монотеистички трисексуални религии учат на преродба после смртта!
Оти ќе дојде време, кога луѓето нема да го слушаат здравото учење, но водени по своите похоти, ќе си изберат учители да им го залажат слухот;
тие ќе го одвратат слухот свој од вистината и ќе се обрнат кон бајки. (2 Tимотеј 4:3-4)


Ништо не си разбрал од напишаното, само брзаш да го зацрниш и уништиш, како што направија твоите од црквата во минатото. Како ќе ја надминеш дуалноста на животот ако не ја искусиш?
http://www.thelemapedia.org/index.php/IAO
Mислиш на ваквата дуалност:

Light and Darkness, life and death, right and left, are brothers of one another. They are inseparable. Because of this neither are the good good, nor evil evil, nor is life life, nor death death. For this reason each one will dissolve into its earliest origin. But those who are exalted above the world are indissoluble, eternal.

Си забегал ти пријателе накај Иран и Курдистан.:popce:

Патетичен обид е на нивните учења да им дадеш христијанска димензија.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Сите луѓе на планетава земја се плашат од смртта, а за да можеме нормално да го проживееме овој живот ние го потиснуваме тој страв во нас, слободно ке го употребам и зборот паника..паничен страв имаме од смртта, неможеме да се помириме со фактот дека тоа е ништавилото на нашето Јас, на тоа што сме ние, на нашите најмили, познати...неможеме да прифатиме дека на земјава сме дошле толку бесмислено...од смртта се плашат и религиозни и нерелигиозни...затоа е потрагата за прашањето од каде сме дошле, зашто сме тука, која ни е целта, вреди ли да се живее, има ли нешто после смртта, што се случува..милион прашања ни се вртат во глава..како старее човек така мирисот на смртта е се присутен во него....Мистеријата за живот после смртта ке биде вечито заклучена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom