Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Климава е WiFi Ready, со други зборови, опционално е wifi-то. Значи ти треба wifi dongle или слично уредче да го приклучиш на неа, за да има wifi.
Arno vikas dongle trebalo na 6strana e toa opisano vo ova za Aeci Wifito
http://hr.vivax.com/Media/Default/Documents/CMSDocuments/1291.pdf
ako te razbrav WiFito e opcionalno i za donglevo treba da se doplati ne ide standardno so klimata ?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
9
Поени од реакции
7
Имам wifi уред, го доплатив и наместен ми е. Упатства имам во печатена форма 2-3 и онлајн најдов уште 5-6 сите се горе долу исти. Проблемот е што не ми поминува еден чекор од упатството. Андроид апликациите наменети за ова се со лош квалитет а друг начин за конфигурирање не најдов.
Затоа прашувам да не имал некој искуство па да знае некоја финта?
Поздрав
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, нов сум на форумов, па би сакал мислење од некој поискусен член за каков вид на клима да се одлучам.Дилемата е дали инвертер Тошиба или Мицубуши.Станува збор за стан со нови прозори и врати, добра изолација, квадратурата на станот е 96 м2, но за ладење и греење се 55 м2.Првенствено е потребна за зимно време за греење ,но нормално и за ладење. Ве молам за помош, а ако може и линк до некоја клима или до некој кој што е повеќе во таа област.
Поздрав
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Па се прашувам која клима сте виделе да има послаб капацитет на греење од ладење??? и Фуегото има бољи однос ладење/греење и секогаш греењето дава појак капацитет од ладењето :)
климите пред се се дизајнирани за ладење.ова ми го имаат кажано во фонко пред 15 год. на едно нивно предавање.самите мотори се дизајнирани да полесно работат на ладење а потешко односно поопреретен е моторот кога го бутка фреонот во спротивнта насока.па според тоа логички е да троши повеќе на греење а помалку на ладење.
повеќе се “мачи'' моторот кога е во режим на греење,а понеоптеретен е кога е во режим на ладење.
мене ова ми е логично.
секогаш сум гледал карактеристики каде што произведувачите на клими ги декларираат климите како поефикасни на греење,а треба да е обратно.
не дека ја фаворизирам беково,туку мислам дека прават погрешен маркетинг ладењето треба да е скогаш со + повеќе а греењето + помалку.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Macci duso, toa sto ti go kazale vo FONKO pred 15 godini ednostavno ne e tocno. Motorite ne se dizajnirani polesno da rabotat na ladenje i nemu mu e sosema seedno kade ce odi freonot sto go butka, smerot go odreduva cetirikrakiot ventil. Inace na greenje kompresorot przi jajca bidejci moze da se zagreei preku 100 C I TUKA E GLAVNIOT PROBLEM PRI GREENJE. Zatoa e podobro klimata da e direktno na sonce stavena bidejci toa vo zima nema da smeta, a vo leto kompresorot se ladi od ladniot freon sto pristiga na komprimiranje, pa nema problem od pregrevanje. Inace pogolemiot kapacitet na greenje od ladenje e sosema termodinamicki normalna pojava (ova so BEKO-to e nekoja greska), makar sto na prv poglrd izgleda logicki da e obratno, no se e povrzano so pritisocite na isparuvanje/vrienje na freonot pri niski/visoki nadvoresni temperaturi.
Inace fakt e deka BEKO ne ni proizveduva klimi, nitu nudi nesto povece od 5-6 modela koi se sigurno prepakirani kinezi ili porano rabotese so LG. Interesno mi e zosto nemaat nivni avtohtoni proizvidi, bidejci e toa zrela firma da pravi svoi uredi......
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
добро,да сумираме,
оваа беко е добар избор?би ја купил за себе?
или што е подобар избор за 23000 ден?
не планирам да давам повеќе од 25000 ден за инвертер.
бидејќи цела зима поминав со он/офф клима,небрендирана :)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ja mislim deka Beko ne sorabotuval so LG tuku e toa LG so drugo ime da prodava poevtino. Tie friziderite (masini za perenje isto} do den denes im se top moderni bas kako i na LG taka da vcera otvorena firma da prodava top proizvodi ne drzi po mene voda
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Ne e vcera otvorena, imase televizori BEKO uste vi bivsa YU i den deneska se koristat. Inace stoi ova od Goran so LG, interesno e deka nemaat bogata ponuda za klimatizeri, a LG ima daleku daleku podobra i pobogata ( verojatno ja prekinale sorabotkata uste dosta porano).
Da se kupi klima na BEKO ne e losa rabota bidejci imaat odlicna servisna podrska, a za toa drugoto vo toj rang se e tuka nekade COP 3.6 COP 4 se pravat ujdurmi so klimatski zoni, kolku trosi vaka, kolku taka, se gluposti koi stanuvaat sosema nevazni, koga ce ti rikne kompresor ili inverter, a servis ni od korova......ako imas on/off teraj dodeka raboti posle misli mu ja, zarem ce ja frlis starata!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Второ, на налепницата од сликата погоре на внатрешната се наведени наводно PdesignH=3200W PdesignC=3500W за да во флаерот исто на романскиот сајт тие вредности се означени како Heating/Cooling capacity.
Па се прашувам која клима сте виделе да има послаб капацитет на греење од ладење??? и Фуегото има бољи однос ладење/греење и секогаш греењето дава појак капацитет од ладењето :)
По таа енергетската налепница за Бекото од романскиот сајт искача дека оваа клима со PdesignH е навистина ТОП, дури и подобра дури и од MHI Srk35ZMPS (најслична по PdesignH sto ja najdov):facepalm:
3/4 од климите имаат послаб капацитет на греење од ладење, вклучително и мицубишито што ја постираше. Токму на тоа обрнував внимание во неколку наврати, да не се земаат ознаките на климите (12-ка, 18-ка) како репер за капацитетот за греење, затоа што истите се однесуваат за ладење додека за греење има значителна разлика.
И зошто не би можело беко да има подобар модел од мицубиши?

Некојпат не сум сигурен дали тролаш или што навистина е причината за некои твои вакви изјави. Башка што од петни жили се трудиш да најдеш некој форум каде што некој напишал негативно мислење за било која клима што ќе се појави со добра цена и карактеристики, а не е од гри. Па после се чудиш зошто повеќето учесници на темава мислат дека работиш за нив или имаш некаков интерес.
 
Член од
28 мај 2006
Мислења
80
Поени од реакции
6
добро,да сумираме,
оваа беко е добар избор?би ја купил за себе?
или што е подобар избор за 23000 ден?
не планирам да давам повеќе од 25000 ден за инвертер.
бидејќи цела зима поминав со он/офф клима,небрендирана :)
И јас сум на отприлик исто ниво со буџетот и барам клима за ладење, како што и наведов претходно.
Ги разгледувам како опции (сите цени со монтажа):
- Haier Tundra од Енергија (има eurovent сертификат, но како што прочитав на претходните страни, тоа и не е така битен детал) - 32000;
- Midea Fairwind од Хидросет (споредено на хартија малку подобри карактеристики од Haier) - 29000;
- Change, Cozy од Greestore (немаат на лагер и плус не ми се допаѓа тоа што Cozy е економик модел, а Change 3.5kW не носат) - Cozy 30000, Change нема;
- Beko BHIN и LG-то од 30к од Нептун (немам некое посебно мислење, BEKO-то на хартија има добри карактеристики, но општо слабо се наоѓа документација за него) - Беко 28000, ЛГ ~34000;
- ваш предлог?

Услов ми е енергетската класа за ладење да биде минимум А++.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ne e vcera otvorena, imase televizori BEKO uste vi bivsa YU i den deneska se koristat. Inace stoi ova od Goran so LG, interesno e deka nemaat bogata ponuda za klimatizeri, a LG ima daleku daleku podobra i pobogata ( verojatno ja prekinale sorabotkata uste dosta porano).
Da se kupi klima na BEKO ne e losa rabota bidejci imaat odlicna servisna podrska, a za toa drugoto vo toj rang se e tuka nekade COP 3.6 COP 4 se pravat ujdurmi so klimatski zoni, kolku trosi vaka, kolku taka, se gluposti koi stanuvaat sosema nevazni, koga ce ti rikne kompresor ili inverter, a servis ni od korova......ako imas on/off teraj dodeka raboti posle misli mu ja, zarem ce ja frlis starata!
не старата не ја фрлам,ми треба клима за поткровје ,добро изолирано,кров 15см камена волна,гипс картон ,4к прозори,стиропор фасада.простор 43м2 но со навален кров на краевите.висина на плафон 2,5м.

МИДЕА СТ,оваа во сет А++
Midea ST - MID-35AINV-STMD
• Superior Technology
• ИНВЕРТЕР Климатизер
• Cooling 3.80KW and Heating 4.00KW
• LED Display
• Cooling Power input 100-1580W
Heating Power input 130-1510W( ова е добро,минимално може да тера со 130w)
• Indoor air flow (Hi/Mi/Lo): 520/420/340 m3/h
•Indoor sound pressure level (Hi/Mi/Lo) 38/32/26 dB
• R410A Ecological Gas
• Class A++ in Cooling
• Class A++ in Heating
• Normal operating Temperature: -15 to 43 C
• Indoor unit Dimension(WxDxH): 800x188x275mm
• Outdoor unit Dimension(WxDxH): 770x300x555mm
• Connecting pipe 3 Meters with Nuts
• 3.5 meters Electric Cable
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Kasnam malce ama da se nadovrzam za sumarumot za grejnata sezonaa, koj kaj mene so
Daikin FTX50GV1B / RX50G3V1B iskoci vaka za potrosenata struja vo denari samo od klimata, imam i detalno sve ama da ne komplicirame, znaci:
Dek-2160den (21den)
Jan-3350
Feb-1530
Mart-1440
April-400
Ostanatite detali za m2 i sl. gi ima vo poranesnite postovi kogo interesira nali..
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
eve edna slika, zavcera staviv odbojnici, sega ne se kako amortizeri, ali sepak vrsat golema rabota i mislam deka toj zvuk sto se prenesuvase na zidot, recisi se izgubi vo celost. Za komentarive na beko, sakam da kazam deka koristam nivni kujnski aparati dve god i sum zadovolen, lani se rasipa nekoj termoprekidac od furnata, se javiv vo servisot posto imaat 5 god gar, si dojdoa ekspresno si go zamenija, se na se zadovolen od servis kako servis. IMG_20160620_195036.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
И јас сум на отприлик исто ниво со буџетот и барам клима за ладење, како што и наведов претходно.
Ги разгледувам како опции (сите цени со монтажа):
- Haier Tundra од Енергија (има eurovent сертификат, но како што прочитав на претходните страни, тоа и не е така битен детал) - 32000;
- Midea Fairwind од Хидросет (споредено на хартија малку подобри карактеристики од Haier) - 29000;
- Change, Cozy од Greestore (немаат на лагер и плус не ми се допаѓа тоа што Cozy е економик модел, а Change 3.5kW не носат) - Cozy 30000, Change нема;
- Beko BHIN и LG-то од 30к од Нептун (немам некое посебно мислење, BEKO-то на хартија има добри карактеристики, но општо слабо се наоѓа документација за него) - Беко 28000, ЛГ ~34000;
- ваш предлог?

Услов ми е енергетската класа за ладење да биде минимум А++.
За да биде A++ барај да има ЕлектомагнетнВентил(EEV) а овие што ги наведе повеќето ти се со капилара....се извинњавам ако грешам....да ги проверувам сите немам намера ама за 25000 тешко дека имаат ЕЕV.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Klimava pustena na ladenje raboti odlicno i za razlika od lani koga se ladev so on of, ovaa odlicno si ja odrzava temerraturata, e sega na auto si raboti odlicno, ako i zadadam poniska temperatura momentalno si pojacuva so duvanje ili obratno, dodeka zimoska na greenje ne go pravi toa,makar si stavil i na 30 ona si tera u niska brzina, a eve dodeka na ladenje sosem razlicna rabota.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom