Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А „логиката„ е Телемска: се‘ што е извретно, точно е. Така, ако и „правата„ и приказната се напишани, тоа по авотматизам значи дека се практично применливи.
Извртеното барај си го кај себе, ти објаснив што е разликата! Законодавството и уставот се темелат врз декларацијата за човечките права, не врз приказната за Снежана! Значи тоа што ги прави применливи е тоа што се основа на законодавството, судството и уставот, а не тоа што биле напишани.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
DOUBLEPOST=1466347039][/DOUBLEPOST]
Имаш пра'о. Дај да се вратиме у теократија додека не отишно се' џенем. Тогаш права колку сакаш.
И ти су у пра‘о...
брее шо си депресивен и тажен денес...

Денес е убав ден Божји, ден во кој е основана Црквата Христова. Немам причина за жалопојки...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Извртеното барај си го кај себе, ти објаснив што е разликата!
Разликата се‘ уште не ја гледаш: јас ти посочив мал миљон случаи во кои „правата„ немаат врска со реалноста, која е лесно проверлива, а ти продолжуваш да фантазираш, обидувајќи се да ме убедиш дека теоријата е исто што и пракса.

Разликата е очигледна, а за паметните лесно разбирлива.[DOUBLEPOST=1466347338][/DOUBLEPOST]
:pos: И после не бил за теократија...
Дај дистанцирај ми „теократија„ од „демократија„. Ќе мојш?...
И дај спореди ми, од твое искуство, која е реалната разлика меѓу тија две „кратии„.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Разликата се‘ уште не ја гледаш: јас ти посочив мал миљон случаи во кои „правата„ немаат врска со реалноста, која е лесно проверлива, а ти продолжуваш да фантазираш, обидувајќи се да ме убедиш дека теоријата е исто што и пракса.

Разликата е очигледна, а за паметните лесно разбирлива.
Велиш пракса? Не бе Мики треба само веруење. ;)
Дај дистанцирај ми „теократија„ од „демократија„. Ќе мојш?...
И дај спореди ми, од твое искуство, која е реалната разлика меѓу тија две „кратии„.
Теократија е попо како ќе кажит, а демократија ет овие демонохристијаниве како ќе кажат (да не речам лажат) :P
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Денес е убав ден Божји, ден во кој е основана Црквата Христова. Немам причина за жалопојки...
eee да, денес е света Јулијана Фалконери..... радуј се Мики!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Разликата се‘ уште не ја гледаш: јас ти посочив мал миљон случаи во кои „правата„ немаат врска со реалноста, која е лесно проверлива, а ти продолжуваш да фантазираш, обидувајќи се да ме убедиш дека теоријата е исто што и пракса.

Разликата е очигледна, а за паметните лесно разбирлива.
Не, ти си подмолно и подло човече со ненормална суета и тврдоглавост што очигледно го заслепува, па не го гледа тоа што веќе е објаснето:
Дури и на дете му е јасно дека било која утопија е нереална, а општество каде никој не го крши законот, каде нема кражби, нема убиства, сите се задоволни, нема сиромашни и слично е токму тоа - утопија! За да бидат човечките права реалност потребен е законодавен систем што се базира на истите, а не општество каде сите поединци се совршени и безгрешни. Денешната цивилизација се базира токму на вредности што во својата суштина ги имаат правата и слободите што предходно ги нагласив!
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Велиш пракса? Не бе Мики треба само веруење. ;)
...:coffee:...[DOUBLEPOST=1466349287][/DOUBLEPOST]
Теократија е попо како ќе кажит, а демократија ет овие демонохристијаниве како ќе кажат (да не речам лажат) :P
Ти благодарам на исцрпниот одговор...Се обидувам да проценам за која возраст е наменет.[DOUBLEPOST=1466349378][/DOUBLEPOST]
Не, ти си подмолно и подло човече
Знам, знам...и „копиле„, забора‘и да напишиш.
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
...Ти благодарам на исцрпниот одговор...Се обидувам да проценам за која возраст е наменет.
:pos: A тебе некој те поставил за учител? Не сум на екстерно бе Мики. Не се стаај многу у филм.

Што се однесува до возраста, веројатно на овој одговор мислеше?
„...блап-блап-блап-блап...„.
:pos:

За потсетување како разговараат Мики и Лет. Соодветно на возраста, нали.....
http://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-562#post-7752332
 
Последно уредено:
S

SpaceTraveler

Гостин
MIKI1 od sredniot vek, zoshto velish crkvata e osnovana na deneshen den? Pedesetnica li e? :)

Sent from my C2000 using Tapatalk
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
И јас на ова мислев, само потврдуваш за твојата “возраст“
Еве на што мислев:
- мислев на твојата „ерудиција„, сведена на одговор од цели 2-3 зборови, и
- мислев на твоето, веќе лесно препознатливо (Адамово) возвраќање на својата грешка кон другиот, во случајов, кон мене.

Ето, немој после да ми кажеш дека не сум ти кажал...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Еве на што мислев:
- мислев на твојата „ерудиција„, сведена на одговор од цели 2-3 зборови, и
- мислев на твоето, веќе лесно препознатливо (Адамово) возвраќање на својата грешка кон другиот, во случајов, кон мене.

Ето, немој после да ми кажеш дека не сум ти кажал...
Учам од мајсторот за одговарање во 2-3 збора (на тебе мислам оф корс) и на сармата од лозов лист. Пак ќе ти кажам не се ставај во филм на учител.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom