Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Izgleda pak nisto ne napravile....nikakov dogov. Sve na sve onaka se dogovorile i od mp nastavile po staro....pak gledam odbivat ..bayern bayern go prekratile so dokument od vujko
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
И што нарпави ти како му пиша
 
Член од
1 октомври 2007
Мислења
21
Поени од реакции
8
Здраво, некој да оди за Софија во понеделник ? позз
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
Ima li nekoj od 2015 ukulo 5000 - 6000 da mu se smeni status.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Sto se slucuva so 2013 i 2014? Ima li nekoe pomestuvanje?

Fala odnapred.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
posle 1ipol mesec cekanje potpis , statusot utrovo konecno mi se promeni ,valda toa e toa ?!
честитки! а беше претходно на финален или образувана преписка па директно чекање за потпис? и кој број си, ваљда некаде 9** од 2015 така??
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
дали некој ќе ми објасни како што точно треба да содржи меил-от за велико трново за потврда за бугарски војник за мојот дедо,јас му пуштив еден со изводи со дата на раѓање али еве што ми вратија

Уважаеми господине,
Уведомјаваме Ви, че на основание В'трешните правила за оборот на документи на хартиен носител и на електронни документи в Д'ржавна агенција „Архиви”, утв'рдени с'с заповед № 135/29 јули 2015 г. на Председателја на ДА „Архиви”, следва да изпратите /по електронен п'т или по пошта/ ЗАјаВЛЕНИЕ до дирекција „Д'ржавен военноисторически архив”, което да с'д'ржа следните данни: имената на зајавителја /лицето, което ште използва издаденото удостоверение/, точен поштенски адрес за кореспонденција, описание на проблема, за којто е необходимо да изв'ршим проучване, институцијата пред којато ште послужи изготвенија документ и ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС на зајавителја /лицето, което ште използва издаденија документ/. В случај, че зајавителјат на информацијата не разполага с електронен подпис, тогава Е НЕОБХОДИМО ДА Б'ДЕ ИЗПРАТЕНО ПО ЕЛЕКТРОННА ПОштА ДИГИТАЛНО КОПИЕ НА ЗАјаВЛЕНИЕ, КОЕТО С'Д'РЖА НЕГОВИја ПОДПИС.
След получаване на описаното зајавление, с'штото ште б'де регистрирано в дирекција „ДВИА” и при наличие на необходимите данни ште се предприеме издирване на исканата информација.
За изв'ршване на проучването относно службата на граждани на Македонија в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Необходимо е зајавителјат да удостовери родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г. изм. ДВ, бр. 52 от 2015 г. в сила от 11 август 2015 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”.

Д. Вачева,
Началник на отдел "ИАДИТ"
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
На кој статус испаѓа удостоверение ?
 
Член од
1 јуни 2016
Мислења
43
Поени од реакции
48
toa znaci deka dokumentite se razgledani i vrateni na dopolnitelna za da dostavis dokument kako dokaz deka imas bugarski koreni
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.


Koe e znacenjeto na ovoj tekst ?

Послато са Lenovo A3500-FL уз помоћ Тапатока
 
C

CrazyCounter

Гостин
честитки! а беше претходно на финален или образувана преписка па директно чекање за потпис? и кој број си, ваљда некаде 9** од 2015 така??
blagodaram , prvo bev na finalen pregled pa cekanje potpis brojce 4**/2015[DOUBLEPOST=1466173078][/DOUBLEPOST]
So sto dokumenti si i koj broj?
tatko mi ima bg pasos , broj 4**/2015
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
17
Поени од реакции
66
toa znaci deka dokumentite se razgledani i vrateni na dopolnitelna za da dostavis dokument kako dokaz deka imas bugarski koreni[/quote

Ja imam isti ovaj status, a pre oko 15 meseci sam predao dopolnitelni dokumenti sa bulgarska narodnost. Da li je moguce da su zagubili i da treba ponovo da saljem?
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
11
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
Danas mi se promenio status. Ja sam od 2013. proizhod a intervju 2014.
Brate imam drugarce ima isti status kao tebe pa hteo Sam da te pitam Kako je procedura sad shta je Sleden status I Kolku vreme cekase se od prilika do uzimanje na pasos? Hvala
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
znaci deka nie od 2k15 ke pocekame na tie so roditel so bg pasos pobrzo davaat jas sum 5000 od 2015 i uste si stoi zadolzitelna, so voena kniska sum, pa ke vidime
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom