Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Ти пишав јас и она сама не знае што сака. Затоа терај натаму, не се ни обидувај да ја разбереш што мисли.
...good luck...
 

cry_baby

LoVe mE buT Don'T hUrt Me
Член од
21 декември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
dobra tema :)

najprvo da se izvinam sto ne pisuvam kirilica ama mojov kompjuter e muzejski i nemam makedonski jazik :)

da ne zabegavam od temata-IMAM PROBLEM :(
ima eden decko sto mi se sviga a so koj imam dolga istorija....
Deckoto uci so mene vo klas, i porano (vo vtora godina-sea sum cetvrta) idevme nekoi 4 ipol meseci i posle toa se muvavme uste ednas dva pati ama nisto poveke.... Sega pak mi se sviga a mislam deka i on mene posto mnogu sme zblizeni i segde sme zaedno a i drugite od klas pocnaa da primetuvaat nekoi iskri :)
Problemot e vo toa sto toj e mnooooogu sramezliv i ne veruvam deka ke mi prijde a jas ne znam kako da go zavedam pak.... :(

ako znae nekoj ve molam KAZETE!!!!! :toe:
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Времето ќе ви покаже.. ако сте цело време заедно , ќе си дојде се на своето..
 
Д

Демијан

Гостин
najprvo da se izvinam sto ne pisuvam kirilica ama mojov kompjuter e muzejski i nemam makedonski jazik :)

da ne zabegavam od temata-IMAM PROBLEM :(
ima eden decko sto mi se sviga a so koj imam dolga istorija....
Deckoto uci so mene vo klas, i porano (vo vtora godina-sea sum cetvrta) idevme nekoi 4 ipol meseci i posle toa se muvavme uste ednas dva pati ama nisto poveke.... Sega pak mi se sviga a mislam deka i on mene posto mnogu sme zblizeni i segde sme zaedno a i drugite od klas pocnaa da primetuvaat nekoi iskri :)
Problemot e vo toa sto toj e mnooooogu sramezliv i ne veruvam deka ke mi prijde a jas ne znam kako da go zavedam pak.... :(

ako znae nekoj ve molam KAZETE!!!!! :toe:

Па ако си сигурна дека и тој има чуства према тебе пријди му ти прва!!!Нема што да изгубиш:smir::smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
najprvo da se izvinam sto ne pisuvam kirilica ama mojov kompjuter e muzejski i nemam makedonski jazik :)

da ne zabegavam od temata-IMAM PROBLEM :(
ima eden decko sto mi se sviga a so koj imam dolga istorija....
Deckoto uci so mene vo klas, i porano (vo vtora godina-sea sum cetvrta) idevme nekoi 4 ipol meseci i posle toa se muvavme uste ednas dva pati ama nisto poveke.... Sega pak mi se sviga a mislam deka i on mene posto mnogu sme zblizeni i segde sme zaedno a i drugite od klas pocnaa da primetuvaat nekoi iskri :)
Problemot e vo toa sto toj e mnooooogu sramezliv i ne veruvam deka ke mi prijde a jas ne znam kako da go zavedam pak.... :(


ako znae nekoj ve molam KAZETE!!!!! :toe:
Ако си сигурна во своите чувства, ако осеќаш привлечност, ако осеќаш хемија помеѓу вас двајцата, потегни ја ти работата, зашто тој ако е срамежлив ќе се плаши да ти каже што чувствува...
Пробај, немаш што да изгубиш! Биди храбра!:smir:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Cry_Baby, драга... училиштето завршува. А потоа веројатно нема да го видиш долго време. Чувствата ќе избледат, тоа е повеќе од сигурно. Ако сакаш забава со тоа момче не гледам каде би бил проблемот... Сте имале веќе нешто... фрли му се, зграпчи го... денот.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
najprvo da se izvinam sto ne pisuvam kirilica ama mojov kompjuter e muzejski i nemam makedonski jazik :)

da ne zabegavam od temata-IMAM PROBLEM :(
ima eden decko sto mi se sviga a so koj imam dolga istorija....
Deckoto uci so mene vo klas, i porano (vo vtora godina-sea sum cetvrta) idevme nekoi 4 ipol meseci i posle toa se muvavme uste ednas dva pati ama nisto poveke.... Sega pak mi se sviga a mislam deka i on mene posto mnogu sme zblizeni i segde sme zaedno a i drugite od klas pocnaa da primetuvaat nekoi iskri :)
Problemot e vo toa sto toj e mnooooogu sramezliv i ne veruvam deka ke mi prijde a jas ne znam kako da go zavedam pak.... :(

ako znae nekoj ve molam KAZETE!!!!! :toe:
pa vo denesno vreme ne e nisto strasno i ti da go viknes da idete na kafence,diskoteka... pa ako saka nesto i toj da imate togas,ke ti dade do zznaenje:):uopliuyt
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Да се надоврзам на Almighty Nane
Ако тоа не успее, полека превземај чекори, самоиницијативно, советувај се стриктно кај најдобри другарки (и гледај да се искусни во таа работа). Зашто да заведеш некој со кој си била порано, не е така тешко, посебно ако има некое оганче кое гори меѓу вас двајца. Гледај да не станеш досадна, па на тоа да ти забележи и типот и сите други. Едноставно, биди си она што си, само дозволи си да те води интуицијата, зашто, ако сте толку блиски како што велиш, само ти најдобро знаеш што и како да направиш за типот да сфати дека ти имаш афинитети кон него.
Поздрав и среќно.
 
M

**MEMORY**

Гостин
Значи сте заедно во клас веќе 4 години... Сте се плеткале околу 4-5 месеци... Па според тоа мораш да му знаеш некоја слаба точка и да знаеш на која финта може да падне, така да девојко - реагирај...
 
С

Сатори

Гостин
~*~

najprvo da se izvinam sto ne pisuvam kirilica ama mojov kompjuter e muzejski i nemam makedonski jazik :)

da ne zabegavam od temata-IMAM PROBLEM :(
ima eden decko sto mi se sviga a so koj imam dolga istorija....
Deckoto uci so mene vo klas, i porano (vo vtora godina-sea sum cetvrta) idevme nekoi 4 ipol meseci i posle toa se muvavme uste ednas dva pati ama nisto poveke.... Sega pak mi se sviga a mislam deka i on mene posto mnogu sme zblizeni i segde sme zaedno a i drugite od klas pocnaa da primetuvaat nekoi iskri :)
Problemot e vo toa sto toj e mnooooogu sramezliv i ne veruvam deka ke mi prijde a jas ne znam kako da go zavedam pak.... :(

ako znae nekoj ve molam KAZETE!!!!! :toe:
Премногу е едноставно само да имаш нешто со него, да се погоди вистинскиот момент и усните да ви се спојат, но веќе сте биле заедно и сте дошле до заклучок дека тоа не функционира, зошто би ја читала истата книга по два пати?
Освен тоа учите заедно, прво ќе бидете премногу блиску, кога ќе завршите ќе бидете премногу далеку, а тоа се нагли промени кои не знам како би ги поднела затоа што не те познавам.
Треба да бидеш сигурна за ризиците кои ќе ги превземеш пред да се впуштиш во акција, не е само нешто да се направи, на крајот можете и двајцата да излезете повредени.
:love:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Абе од вакво давање совети полесно нема....си седиш пред ком. и си пишуваш некој свој предлози да кои треба да бидат нечија реалност.....

Неможеме никако да и помогнеме на другарката освен да и пишуваме совети од типот забавувај и искористи се со него додека можеш бидејќи после ќе почнете да го живеете својот 2дел од животот(после 4та год)....

Се додека не разговараш со твоите најблиски другарки(значи не некој љубоморни) и не ти дадат совет не пробувај ништо сама....а додуша и сама знаеш какво е детето(си била со него) тогаш ти знаеш дека и до денес ти си му симпатична него и аналогно на тоа можеш слободно ти да бидеш таа што ќе му се обрати со "непристојниот предлог"-:back: (верувај ми многу ми е лесно да ти го напишам ова...ама сепак е тешко за изведба во реалноста)

:smir:
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
najprvo da se izvinam sto ne pisuvam kirilica ama mojov kompjuter e muzejski i nemam makedonski jazik :)

da ne zabegavam od temata-IMAM PROBLEM :(
ima eden decko sto mi se sviga a so koj imam dolga istorija....
Deckoto uci so mene vo klas, i porano (vo vtora godina-sea sum cetvrta) idevme nekoi 4 ipol meseci i posle toa se muvavme uste ednas dva pati ama nisto poveke.... Sega pak mi se sviga a mislam deka i on mene posto mnogu sme zblizeni i segde sme zaedno a i drugite od klas pocnaa da primetuvaat nekoi iskri :)
Problemot e vo toa sto toj e mnooooogu sramezliv i ne veruvam deka ke mi prijde a jas ne znam kako da go zavedam pak.... :(

ako znae nekoj ve molam KAZETE!!!!! :toe:


Леле камо мене ова да ми се случеше, исто и јас со мојата школска тоа го правевме но ништо повеќе.... и после тоа собирав храброст да и кажа пошо и не е сепак лесно со девојка од клас да се разбереме:)
Но ништо понатаму не се деси, таа остана сепак добра тема за разговор во друштво пошто за нас се знаеше, приказна за која понекогаш и патев.

Но ете пред 2 дена, со неа правев муабет на мсн, девојката е супер сеуште истата, но некако почнавме муабет за тоа што требаше јас да и го кажам уште од порано. На крајот испадна дека и на двајцата ни било срам да си кажеме еден на друг.

Така да, искористиго тоа немој да чекаш матура кога ќе славите па тогаш да му кажеш или пак тој тебе:) подобро е сега без разлика дека си девојка, не сме 15 век па машките први да се пуштале:)

Уживајте ги школските денови.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
najprvo da se izvinam sto ne pisuvam kirilica ama mojov kompjuter e muzejski i nemam makedonski jazik :)

da ne zabegavam od temata-IMAM PROBLEM :(
ima eden decko sto mi se sviga a so koj imam dolga istorija....
Deckoto uci so mene vo klas, i porano (vo vtora godina-sea sum cetvrta) idevme nekoi 4 ipol meseci i posle toa se muvavme uste ednas dva pati ama nisto poveke.... Sega pak mi se sviga a mislam deka i on mene posto mnogu sme zblizeni i segde sme zaedno a i drugite od klas pocnaa da primetuvaat nekoi iskri :)
Problemot e vo toa sto toj e mnooooogu sramezliv i ne veruvam deka ke mi prijde a jas ne znam kako da go zavedam pak.... :(

ako znae nekoj ve molam KAZETE!!!!! :toe:
Ох мори мајко,кај го најде баш од клас.
Најубаво е,а во исто време и најзабегано е така.
Него,во вашиов случај не би требало да е многу тешко.
Батали консултации со било кој,сигурна си дека ти се свига,така?
Епа нека не те спречува ништо.
Многу олеснително е тоа што претходно сте имале нешто мегу вас.
Почни од тоа,спомни му го,мислам дека така ке му го намалиш срамот и ке се опушти малку.
А и цело време сте заедно.Го имаш целото време на светот за да го освоиш.Само немој да комплицираш премногу,тоа е најбитно од се.
Со срека.:smir:

п.с воа со комплицирањево,ти го кажувам од искуство пошто ја сум таков.Ама тоа сум ја,неможам да се сменам.А ти си друга приказна.
 
Д

Демијан

Гостин
Вака сега: во врска сум со една девојка 4 месеци и се е најдобро(или беше најдобро)! У последно време некако ми здосадува со една иста девојка 4 месеци!! Ја сакам не викам дека не! ама мислам да ставам крај зашто не сум за долги врски! Сакам со другари да си искачам мн почесто, знаете како иде тоа со другари пиење зенски мување итн. Исега незнам дали ќе ми биде лесно ако и раскинам дали ќе ,ми недостасува или не!! Да и кажам дека сакам пауза незнам како ќе реагира! Па затоа ако можете да ми кажете некој совет или лично искуство!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Вака сега: во врска сум со една девојка 4 месеци и се е најдобро(или беше најдобро)! У последно време некако ми здосадува со една иста девојка 4 месеци!! Ја сакам не викам дека не! ама мислам да ставам крај зашто не сум за долги врски! Сакам со другари да си искачам мн почесто, знаете како иде тоа со другари пиење зенски мување итн. Исега незнам дали ќе ми биде лесно ако и раскинам дали ќе ,ми недостасува или не!! Да и кажам дека сакам пауза незнам како ќе реагира! Па затоа ако можете да ми кажете некој совет или лично искуство!
Ако сте пречесто заедно за тие 4 месеци, па сте си запоставиле и друштво и се, нормално дека ќе ти биде досадно. Врска во која си забораваш на споственото јас и во која се во твојот живот подредуваш на партнерот не може долго да функционира. Може да трае, али тешко дека ќе се осеќате задоволно. Омилени песни, храна, место и сл. здосадуваат кога константно ги конзумираш, а не па дечко/девојка. Мора да се посветиш и на друштвото, личните планови, хобито и слично и поретко да се гледате со неа, за да ја убиеш монотонијата и досадата и да внесеш пак од возбудата која ја имало кога сте тргнале.
Али ти викаш и дека ти фали и мување со други женски. Е тоа е више нешо друго..не е само досада у прашање онда, него значи и дека твојата цура баш не те исполнува. Па, ако ептен гориш од желба да имаш авантури со други девојки, тогаш најпаметно, поштено и фер е фино да и раскинеш на женска ти, и да си се муваш и журкаш со другари до миле воље. А, најподло шо може да направиш е ем да си останеш у врска ем да шараш настрана, затоа што така ја вреѓаш девојка ти како особа и и го трошиш времето. Мислам, зашто да ја држиш у нефункционална врска со тебе, кога можеш и ти да си имаш авантури и она да си бара среќа со некој кој силно ќе сака да биде со неа.
Дали ќе ти биде лесно? Епа брат не може све у едно. Нормално дека ако ја оставиш ќе ти фали барем малку. Што од навика, што од љубовта која останала меѓу вас(колку и да е мала) на почетокот ќе ти биде малку глупо. Али барем ќе постапиш чесно. Може чак и ќе сфатиш дека она ипак повеќе ти значи од таму некои рандом цури за една вечер. Само ти биди искрен пред себе и неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom