Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
C

CrazyCounter

Гостин
So kakvi dokumenti si? A imas nov proishod ili star , intervju a dade vo sofija ili vo ambasada i so kakva vrska predade.Odnapre fala.
preku tatko mi toj ima bg pasos , inace intervjuto go napraviv vo sofija.[DOUBLEPOST=1463276057][/DOUBLEPOST]
So kakvi dokumenti si? A imas nov proishod ili star , intervju a dade vo sofija ili vo ambasada i so kakva vrska predade.Odnapre fala.
preku tatko mi toj ima bg pasos , inace intervjuto go napraviv vo sofija.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Zdravo,
mojot broj e 71**/2013, podneseni dokumenti vo 2012 a dadeno intervju vo maj 2013, dokumenti za bg. poteklo imam dostaveno vo septemvri 2015 preku vukjo so bg. pasos pred mesec i nesto brojceto mi se smeni vo ekspertska proverka pred... ako moze nekoj pokompetenten da me posovetuva do kade sum i sto moze da ocekuvam?
Blagodaram.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Zdravo,
mojot broj e 71**/2013, podneseni dokumenti vo 2012 a dadeno intervju vo maj 2013, dokumenti za bg. poteklo imam dostaveno vo septemvri 2015 preku vukjo so bg. pasos pred mesec i nesto brojceto mi se smeni vo ekspertska proverka pred... ako moze nekoj pokompetenten da me posovetuva do kade sum i sto moze da ocekuvam?
Blagodaram.
Za brzo ke imas odgovor...ocekuj za mesec mesec ipol ako ne i porano....sansite ti se 50/50 pozzz i so sreka druze[DOUBLEPOST=1463287302][/DOUBLEPOST]
Zdravo,
mojot broj e 71**/2013, podneseni dokumenti vo 2012 a dadeno intervju vo maj 2013, dokumenti za bg. poteklo imam dostaveno vo septemvri 2015 preku vukjo so bg. pasos pred mesec i nesto brojceto mi se smeni vo ekspertska proverka pred... ako moze nekoj pokompetenten da me posovetuva do kade sum i sto moze da ocekuvam?
Blagodaram.
Za brzo ke imas odgovor...ocekuj za mesec mesec ipol ako ne i porano....sansite ti se 50/50 pozzz i so sreka druze
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Zdravo lugje :D Uspeav vo dokumentot od Veliko Trnovo voen arhiv od 1913 da go pronajdam pra-dedoto na mojot tatko, odnosno mojot pra pradedo. Sifuren sum 100 % deka stanuva zbor za istiot covek. No, jas veke neli podnesov dokumenti za proizhod no podnesov izvodi od stranata na majkami, a ovoj pra pradedo e od stranata na tatko mi. Ve molam za pomos vo vrska so toa dali mozam pri podnesuvanjeto vo MP da se pojavam sega so izvodi od 2te strani, i dokument od Voen Arhiv ili stom veke sum izbral strana (po majka) nemozam da nosam i izvodi od stranata na tatko mi? Ili dozvoleno e nosenje na izvodi i od 2te strani? Inaku sum samo so potvrda od MB prijatelstvo. Ve molam za odgovor. Fala
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Zdravo lugje :D Uspeav vo dokumentot od Veliko Trnovo voen arhiv od 1913 da go pronajdam pra-dedoto na mojot tatko, odnosno mojot pra pradedo. Sifuren sum 100 % deka stanuva zbor za istiot covek. No, jas veke neli podnesov dokumenti za proizhod no podnesov izvodi od stranata na majkami, a ovoj pra pradedo e od stranata na tatko mi. Ve molam za pomos vo vrska so toa dali mozam pri podnesuvanjeto vo MP da se pojavam sega so izvodi od 2te strani, i dokument od Voen Arhiv ili stom veke sum izbral strana (po majka) nemozam da nosam i izvodi od stranata na tatko mi? Ili dozvoleno e nosenje na izvodi i od 2te strani? Inaku sum samo so potvrda od MB prijatelstvo. Ve molam za odgovor. Fala
Decki, sve sto imas, podnesuvaj!

Za ova ne sum bas najsiguren, neka potvrdi nekoj sto tocno znae, no mislam deka koga ce podnesuvas dokumenti za intervju, pokraj drugite dokumenti dostavi go i noviot dokument sto sega go imas.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Уште пред една година ги комплетирав документите. Доставив доказ од внук од сестра ми.
Внук од сестра не ти гарантира потекло, можеби неговото потекло е од страна на татко му
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Zdravo lugje :D Uspeav vo dokumentot od Veliko Trnovo voen arhiv od 1913 da go pronajdam pra-dedoto na mojot tatko, odnosno mojot pra pradedo. Sifuren sum 100 % deka stanuva zbor za istiot covek. No, jas veke neli podnesov dokumenti za proizhod no podnesov izvodi od stranata na majkami, a ovoj pra pradedo e od stranata na tatko mi. Ve molam za pomos vo vrska so toa dali mozam pri podnesuvanjeto vo MP da se pojavam sega so izvodi od 2te strani, i dokument od Voen Arhiv ili stom veke sum izbral strana (po majka) nemozam da nosam i izvodi od stranata na tatko mi? Ili dozvoleno e nosenje na izvodi i od 2te strani? Inaku sum samo so potvrda od MB prijatelstvo. Ve molam za odgovor. Fala
nosi go dokumentot povrzan so izvodi, so nego 100% dobivas. ke ti dojdi nekoe evro pojke za dokumentite ali barem sigurno ke dobies koga ke ti dojdi redot .. daj ako sakas objasni kako uspea da go najdis? ili znaese polk, data godina ?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
nosi go dokumentot povrzan so izvodi, so nego 100% dobivas. ke ti dojdi nekoe evro pojke za dokumentite ali barem sigurno ke dobies koga ke ti dojdi redot .. daj ako sakas objasni kako uspea da go najdis? ili znaese polk, data godina ?
Листајќи го документот од архивот на Велико Трново, татко ми успеал да го најде неговиот прадедо (на татко му - татко), односно мојот пра - прадедо. Она што е малце лошо за мене е што човекот е со име Владо Наков, а моето презиме е всушност составено од името на Владо, па затоа сега јас сум Владев - вид на традиција во тоа време - да се земе името на дедото и да се направи презиме од него. Татко ми успеал да го најде по име и презиме, а и струката која што е наведена под него (земјоделец), како и селото во кое тој живеел (а и мојот дедо) се совпаѓаат во целост, па не верувам дека е можно да станува збор за друг човек. Се надевам, најпрвин дека ова со сменетото презиме нема да претставува проблем при поврзувањето со изводи, и се надевам дека нашиве матичари чуваат толку рани документи (сега вадев изводи до мојот прадедо од 1920, но Владе сигурно е роден некаде 1890-тите). Инаку, едно прашање до поупатените форумџии како @Walkman - Поради тоа што за некој 20тина дена ќе одам до Софија за да подадам документи во МП, со произход на база на изјава и БКК (произход без друго потекло освен потврда од клуб), дали ќе можам, откако ќе ги подадам документите и ќе имам закажан датум за интервју, дали после неколку месеци ќе можам да отидам и да подадам дополнителни документи, односно изводи до пра пра дедо и документот од воен архив, или неможам да дополнувам така документи Без да сум вратен на дополнителна проверка? Ова го прашувам затоа што моментално го немам документот од воен архив, а ниту изводите до прадедо, а не верувам дека и ќе успеам да го добијам за 20тина дена, а нејќам да губам време и да го чекам документот па потоа да закажувам датум во МП, затоа што знам дека се чека некој 3 ипол месеци за да стигне документот од Велико Трново до кај мене по пошта. Фала за информациите
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Da go spodelam moeto iskustvo ovde so vas.Minatata godina potocno vo oktomvri podnesov baranje vo DABC za izdavanje na proishod.Istiot mi bese izdaden vrz osnova na star dokument od baba mi i dedo mi,odnosno vencanica koja sto e od Bugarsko vreme.Proishodot mi izleze krajot na noemvri,a za intervju bev da zakazam vo dekemvri.Intervjuto mi go zakazaa za mesec oktomvri 2016 godina.So istiot toj dokument,odnosno so vencanicata bugarsko drzavjanstvo zema eden moj bratuced koj sto imase podneseno dokumenti 2012 godina.Negovata procedura bese stopirana bidejki imase samo izjava deka se deklarira kako bugarin.Po dostavuvanjeto na vencanicata dokumentite mu bea razgledani i pasosot go zede posle nekolku meseci.Po nego kako sto kazav podnese drug bratuced koj sto go poimina intervjuto vo januari ovaa godina i sega jas odam so istiot dokument.Se nadevam dekak ke pomineme bez problem.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Da go spodelam moeto iskustvo ovde so vas.Minatata godina potocno vo oktomvri podnesov baranje vo DABC za izdavanje na proishod.Istiot mi bese izdaden vrz osnova na star dokument od baba mi i dedo mi,odnosno vencanica koja sto e od Bugarsko vreme.Proishodot mi izleze krajot na noemvri,a za intervju bev da zakazam vo dekemvri.Intervjuto mi go zakazaa za mesec oktomvri 2016 godina.So istiot toj dokument,odnosno so vencanicata bugarsko drzavjanstvo zema eden moj bratuced koj sto imase podneseno dokumenti 2012 godina.Negovata procedura bese stopirana bidejki imase samo izjava deka se deklarira kako bugarin.Po dostavuvanjeto na vencanicata dokumentite mu bea razgledani i pasosot go zede posle nekolku meseci.Po nego kako sto kazav podnese drug bratuced koj sto go poimina intervjuto vo januari ovaa godina i sega jas odam so istiot dokument.Se nadevam dekak ke pomineme bez problem.[/quote]
секако дека можеш[DOUBLEPOST=1463315852][/DOUBLEPOST]
Листајќи го документот од архивот на Велико Трново, татко ми успеал да го најде неговиот прадедо (на татко му - татко), односно мојот пра - прадедо. Она што е малце лошо за мене е што човекот е со име Владо Наков, а моето презиме е всушност составено од името на Владо, па затоа сега јас сум Владев - вид на традиција во тоа време - да се земе името на дедото и да се направи презиме од него. Татко ми успеал да го најде по име и презиме, а и струката која што е наведена под него (земјоделец), како и селото во кое тој живеел (а и мојот дедо) се совпаѓаат во целост, па не верувам дека е можно да станува збор за друг човек. Се надевам, најпрвин дека ова со сменетото презиме нема да претставува проблем при поврзувањето со изводи, и се надевам дека нашиве матичари чуваат толку рани документи (сега вадев изводи до мојот прадедо од 1920, но Владе сигурно е роден некаде 1890-тите). Инаку, едно прашање до поупатените форумџии како @Walkman - Поради тоа што за некој 20тина дена ќе одам до Софија за да подадам документи во МП, со произход на база на изјава и БКК (произход без друго потекло освен потврда од клуб), дали ќе можам, откако ќе ги подадам документите и ќе имам закажан датум за интервју, дали после неколку месеци ќе можам да отидам и да подадам дополнителни документи, односно изводи до пра пра дедо и документот од воен архив, или неможам да дополнувам така документи Без да сум вратен на дополнителна проверка? Ова го прашувам затоа што моментално го немам документот од воен архив, а ниту изводите до прадедо, а не верувам дека и ќе успеам да го добијам за 20тина дена, а нејќам да губам време и да го чекам документот па потоа да закажувам датум во МП, затоа што знам дека се чека некој 3 ипол месеци за да стигне документот од Велико Трново до кај мене по пошта. Фала за информациите
_______________________________
нема да имаш проблем доколку презимињата не се различни во смисла на тоа, доколку прадедо ти не е пишан со едно презиме во посмртницата, ама во посмртницата на син му пример да не е пишан со друго презиме...или слично. јас имав такви проблеми, во посмртницата на прадедо ми он се презиваше да речеме Стојанов, а кај баба ми во посмртницата беше со друго презиме, иако тој истиот и е татко. во старите изводи и посмртници е хаос. има и за тоа решение, ама треба на нотар да се оди.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom