Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
мојот посредник ми рече тогаш дека документи од вујко или тетка не примаат. само потврда од здржение во такви случаи. ама нова. е сега дечково имал стара и плус документ од вујко. значи посредникот имал право[DOUBLEPOST=1463219325][/DOUBLEPOST]
а друга работа, во врска со твојата теза само да даваат происходи не држи баш вода пошто после тоа добиваш автоматска негација од Бугарија кога нема да ти дадат државјанство каде ти вика нема податоци за предок бугарин. значи државата ти вика не си бугарин, шетај.
Зoштo тoгaш нa сите штo имaaт прoисхoди не им се дaвaaт државјанствa?И тoa не е мoјa тезa туку нa бугaрски историчари и интелектуалци.мoжaм и дa јa пoстирaм тукa aмa кoгa ќе бидеш покултурнa вo изразувањето.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Зoштo тoгaш нa сите штo имaaт прoисхoди не им се дaвaaт државјанствa?И тoa не е мoјa тезa туку нa бугaрски историчари и интелектуалци.мoжaм и дa јa пoстирaм тукa aмa кoгa ќе бидеш покултурнa вo изразувањето.
тоа шетај не се однесуваше на тебе ама изгледа не сфати. реков твојата теза ради економичност да не пишувам многу. нема потреба да ја постираш.

И до сега не им даваат државјанство на оние кои имаат стари произходи и не однеле нова потврда од БКК. дали ќе им даваат на овие со нова потврда ќе видиме. ама уште нема случај дека одбиле некој со нова потврда.
 
C

CrazyCounter

Гостин
decki da ve informiram samo deka mi e odobren ukazot i cekam potpis od viceprezidentot na RB so brojce 8**/2015 so tatkovo poteklo. Kolku vreme od prilika se ceka za potpis? Se nadevam na pozitivni odgovori za drugite clenovi na forumot vo skoro vreme :)
i jas sum od 2015 so broj 88* isto cekam potpis , da se nadevame deka za mesec dva ke bide rabota :)
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
тоа шетај не се однесуваше на тебе ама изгледа не сфати. реков твојата теза ради економичност да не пишувам многу. нема потреба да ја постираш.

И до сега не им даваат државјанство на оние кои имаат стари произходи и не однеле нова потврда од БКК. дали ќе им даваат на овие со нова потврда ќе видиме. ама уште нема случај дека одбиле некој со нова потврда.
Hwhehe e sega ne vazat potvrdi..ok a to sto ima dostaveno dokumenti od vujko...eee ubavo na mene mi rece posrednik da od 1april ne pustat so vujko..brat...bratuced...korekten posrednik imam i mnogu dobar i ne laze za da zima pari...i jas sum vo isti kos so ti tako da boze zdravlje
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
тоа шетај не се однесуваше на тебе ама изгледа не сфати. реков твојата теза ради економичност да не пишувам многу. нема потреба да ја постираш.

И до сега не им даваат државјанство на оние кои имаат стари произходи и не однеле нова потврда од БКК. дали ќе им даваат на овие со нова потврда ќе видиме. ама уште нема случај дека одбиле некој со нова потврда.
Добро а не ми е јасно, ако не ти е добар доказот за потекло, веднаш ли те прекинуваат? Нели има Дополнителна проверка период, во којшто можеш да си однесеш + докази? За 2 дена се постираа веќе 2 случаи кај што ги прекинувале луѓево со пораката дека нема податоци за таков бугарин...

Hwhehe e sega ne vazat potvrdi..ok a to sto ima dostaveno dokumenti od vujko...eee ubavo na mene mi rece posrednik da od 1april ne pustat so vujko..brat...bratuced...korekten posrednik imam i mnogu dobar i ne laze za da zima pari...i jas sum vo isti kos so ti tako da boze zdravlje
Милош од кое здружение имаш земено потврда? Дали е можно само јас да сум од Македонско Бугарско Пријателство? xD
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Добро а не ми е јасно, ако не ти е добар доказот за потекло, веднаш ли те прекинуваат? Нели има Дополнителна проверка период, во којшто можеш да си однесеш + докази? За 2 дена се постираа веќе 2 случаи кај што ги прекинувале луѓево со пораката дека нема податоци за таков бугарин...



Милош од кое здружение имаш земено потврда? Дали е можно само јас да сум од Македонско Бугарско Пријателство? xD
Ne sakam da bidam negativen...zboram sto mi vikat poupateni luge i koji mi se dobri i iskreni priateli...sakam site da zememe pasosi ali procedura je sega epten zategnata ako nemas dokazi koj gi bara momentalni zakon a ne toj sto se ceka za glasanje koj nema da dojde na red uste koj znae kolku..imam dostaveno dokument od bkkstrumica i od prv bratuced[DOUBLEPOST=1463222332][/DOUBLEPOST]
Добро а не ми е јасно, ако не ти е добар доказот за потекло, веднаш ли те прекинуваат? Нели има Дополнителна проверка период, во којшто можеш да си однесеш + докази? За 2 дена се постираа веќе 2 случаи кај што ги прекинувале луѓево со пораката дека нема податоци за таков бугарин...



Милош од кое здружение имаш земено потврда? Дали е можно само јас да сум од Македонско Бугарско Пријателство? xD
Ne sakam da bidam negativen...zboram sto mi vikat poupateni luge i koji mi se dobri i iskreni priateli...sakam site da zememe pasosi ali procedura je sega epten zategnata ako nemas dokazi koj gi bara momentalni zakon a ne toj sto se ceka za glasanje koj nema da dojde na red uste koj znae kolku..imam dostaveno dokument od bkkstrumica i od prv bratuced[DOUBLEPOST=1463222442][/DOUBLEPOST]Prvi na koj mu bide potisan predmet od viceprezident a da e od 1 april so bkks dokumenti i od bratuced ili vujko neka pise tuka ...znaci da e zel pasos od 1 april pa navaka
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
ама Милош биди фер и кажувај прецизно. Имаш потврда од Сррумица издадена во 2014 година. Во превод исто ко да ја немаш зашто таа не ја признаваат и веќе и ти кажав дека има разлика. Што се однесува до братучед ти, и мене ми кажа посредникот дека само до прв братучед...понатаму не. Дај боже да добиеш, ама давајте прецизни информации, а не ко членот Бугарката што рече ме одбија со потврда од Стеумица, а потврдата од 2013. епа битна е и годината. Веќе секој си го вергла своето без да даде прецизно што поднел.

и како што ти кажа Walkman, најдругарски однеси нова потврда
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
10
Поени од реакции
6
Ве молам кажете ми што значи ова: По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Ви благодарам!
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
36
Поени од реакции
43
Здраво дечки, нов сум тука :) Пред месец дена подадов документи во ДАБЧ.. Колку време се чека за происход??
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Здраво дечки, нов сум тука :) Пред месец дена подадов документи во ДАБЧ.. Колку време се чека за произход??
најмалку 2 месеци :). а сега како што е редот кажи со какви документи за потекло си или само со потврда од БКК здружение. :D
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
M

Ne licno,posrednikot gi dostavi Septemvri 2014...
Да одиш до бугарија,да си провериш лично што има во преписката најдобро ке е.Имаше еден член исто како тебе и отишол до бугарија и на шалтер му го врачија државјанството а на интернет му пишеше дека е прекинат.Плус ако ништо друго ке видиш дали посредникот вистински ги поддал документите.
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
36
Поени од реакции
43
Дадов потврда само од бкк. Имам документ од блгарска екзархиа од дедо ми, ама посредникот не ми кажа дека тоа треба да го однесам тогаш :D
најмалку 2 месеци :). а сега како што е редот кажи со какви документи за потекло си или само со потврда од БКК здружение. :D
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
ама Милош биди фер и кажувај прецизно. Имаш потврда од Сррумица издадена во 2014 година. Во превод исто ко да ја немаш зашто таа не ја признаваат и веќе и ти кажав дека има разлика. Што се однесува до братучед ти, и мене ми кажа посредникот дека само до прв братучед...понатаму не. Дај боже да добиеш, ама давајте прецизни информации, а не ко членот Бугарката што рече ме одбија со потврда од Стеумица, а потврдата од 2013. епа битна е и годината. Веќе секој си го вергла своето без да даде прецизно што поднел.

и како што ти кажа Walkman, најдругарски однеси нова потврда
Decko...potvrda ti cini samo ako nwmas nikakov dokument...razbiras,ovde ima luge koj gi odbile i so potvrdi i so dokumenti od prv bratuced..vujko itd[DOUBLEPOST=1463225820][/DOUBLEPOST]
ама Милош биди фер и кажувај прецизно. Имаш потврда од Сррумица издадена во 2014 година. Во превод исто ко да ја немаш зашто таа не ја признаваат и веќе и ти кажав дека има разлика. Што се однесува до братучед ти, и мене ми кажа посредникот дека само до прв братучед...понатаму не. Дај боже да добиеш, ама давајте прецизни информации, а не ко членот Бугарката што рече ме одбија со потврда од Стеумица, а потврдата од 2013. епа битна е и годината. Веќе секој си го вергла своето без да даде прецизно што поднел.

и како што ти кажа Walkman, најдругарски однеси нова потврда
Decko...potvrda ti cini samo ako nwmas nikakov dokument...razbiras,ovde ima luge koj gi odbile i so potvrdi i so dokumenti od prv bratuced..vujko itd[DOUBLEPOST=1463226059][/DOUBLEPOST]Eve veke nisto nema da komentiram....vreme ke pokaze sto ke se sluci...na sute vi posakuvam puno sreka i da zememe pasosi...uskoro ke ima novi clenovi so smeneti statusi pa ke vidime...daj boze da bude pozitivno...poz i se najdobro
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Decko...potvrda ti cini samo ako nwmas nikakov dokument...razbiras,ovde ima luge koj gi odbile i so potvrdi i so dokumenti od prv bratuced..vujko itd[DOUBLEPOST=1463225820][/DOUBLEPOST]
Decko...potvrda ti cini samo ako nwmas nikakov dokument...razbiras,ovde ima luge koj gi odbile i so potvrdi i so dokumenti od prv bratuced..vujko itd
со прв братучед нема одбиено. баш листав наназад. со вујко да има одбиено, ама тоа не е ново од 1 април. и баш тоа и го кажав ама еве пак ќе го кажам за последен пат: пред да поднесам за членство во БКК Струмица за потврдата, поср3дникот ми рече државјанство од вујко или тетка не признаваат. И ове беше уште пред март, а не после април. Ако немаш ништо поблиско од прв братучед тогаш ти треба потврда и тоа НОВА после септември 2015 год. и да можам негде да го закачам ова да го гледа секој добро ќе биде. Здравје ќе видиме дали ќе се јави некој одбиен со прв братучед. иако и тоа не е мерило. Луѓето носат секакви документи, не се поврзуваат убаво со братучеди, носат копии место оригинали, имаат криминално досие, фалсификувани документи. никогаш не знаеш зошто некој е одбиен. ама овде даваат само половични информации.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom