Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Поразот почнува во главата. Среќа што не се сите поразени, како тебе.
Ќе дојде време да се види тоа, време за плаќање на сметките.
Ај бе се некако ни опаѓаат очекувањата, почеток на 90 сети, чекавме европа да ни врати егеј и пирин, конгрес на ВМРО во Солун, поништување на договорот од букурешт, враќање на прохор пчински... сега чекаме некако да си повратиме контрола на пола територија, за некоја година ќе праиме теми како да си оствариме поголеми малцински права во сопствената земја....
30 години одиме на удолница, море на тобоган сме и забрзуваме надолу. ти уше се надеваш дека на бел коњ ке вјаваш во дебар ил гостивар а млади моми облечени во носии фрлаат цвеќе на тебе а раздраган народ мафта со знамиња, пее патриотски песни и го скандира твоето име...
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Па што знам, јас гледам дека опозицијата бараше предвремени, рекоа дека Грујо ќе падне за 3 дена,
а сега по година дена - бега од предвремени избори :toe:
А Грујо - уште е премиер...
Во кој универзум ова ?

Иначе да небеа бомбите, НИШТО од ова немаше да се случит, СДСМ и понатака ќе губеше убедливо и што е полошо ќе немаја никакво објаснување, ништо чудно и да се распаднеше на 3-4 поголемки партии.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Ај бе се некако ни опаѓаат очекувањата, почеток на 90 сети, чекавме европа да ни врати егеј и пирин, конгрес на ВМРО во Солун, поништување на договорот од букурешт, враќање на прохор пчински... сега чекаме некако да си повратиме контрола на пола територија, за некоја година ќе праиме теми како да си оствариме поголеми малцински права во сопствената земја....
30 години одиме на удолница, море на тобоган сме и забрзуваме надолу. ти уше се надеваш дека на бел коњ ке вјаваш во дебар ил гостивар а млади моми облечени во носии фрлаат цвеќе на тебе а раздраган народ мафта со знамиња, пее патриотски песни и го скандира твоето име...
кога кренаа албанско знаме во Гостивар, го уапси полицијата градоначалникот.... кога го отворија илегалниот факултет во Мала речица полицијата наша против демонстрантите употреби вистински куршуми... е по тоа дојде 2001, се се плати со камата... а сега има и камата на камата...ама некој се праи дека ништо не гледа, гледа само шарено...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.145
Jas ti zboruvam za farbanjeto so boja poshto ti toa go kazha pogore. Nitu e krshenje nitu unishtuvanje.
Ова важи и за приватен имот или строго за државни објекти?
Ете ако решам јас на некој да му ја декорирам штотуку направената фасада пошто бојата некако ми е монотона и не ми е во склад со моите желби и замисли како треба таа да изгледа. Ни му ја кршам нити му ја уништувам, само му ја декорирам. Дали можеби и треба да му пратам сметка за да си го наплатам вложеното време , труд и потрошена боја.
Без мајтап стварно ме интересира и не гледам друг на форумот кој е повеќе запознаен со правото од тебе, посебно околу фарбањето. Имам една интересна замисла а имам и една фасада која плачи за декорација.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.961
Поени од реакции
11.608
Ова важи и за приватен имот или строго за државни објекти?
Ете ако решам јас на некој да му ја декорирам штотуку направената фасада пошто бојата некако ми е монотона и не ми е во склад со моите желби и замисли како треба таа да изгледа. Ни му ја кршам нити му ја уништувам, само му ја декорирам. Дали можеби и треба да му пратам сметка за да си го наплатам вложеното време , труд и потрошена боја.
Без мајтап стварно ме интересира и не гледам друг на форумот кој е повеќе запознаен со правото од тебе, посебно околу фарбањето. Имам една интересна замисла а имам и една фасада која плачи за декорација.
Toa kolku shto mislam e prekrshok, kje si platat kazna tie shto farbale, kje si nadomestat shteta. Krivichno delo ne e.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.145
Toa kolku shto mislam e prekrshok, kje si platat kazna tie shto farbale, kje si nadomestat shteta. Krivichno delo ne e.
Значи државно приватно исто ти се фаќа. Ако те фатат те ебаја. А ако кршиш , шо вели законот тогаш?
И за мислење можам и јас да си мислам што сакам, што вели законот те прашувам не за мислење.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.961
Поени од реакции
11.608
Значи државно приватно исто ти се фаќа. Ако те фатат те ебаја. А ако кршиш , шо вели законот тогаш?
И за мислење можам и јас да си мислам што сакам, што вели законот те прашувам не за мислење.
Krshenje ne e isto shto i farbanje.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.145
Krshenje ne e isto shto i farbanje.
Да де тоа го сфатив. За едното се одговара прекршочно за другото кривично. Но ти напиша дека колку што мислиш, што значи не си сигурен туку претпоставуваш ? Затоа те прашав за точно толкување на законот а не за претпоставка со нагласок помеѓу државно и приватно.
Ајде дури сме тука а дали законот прави некаков исклучок за фарбањето ете како за деновиве на пример?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Мислам дека фарбање и кршење е прекршочно, не кривично. Мислам!
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Волкава паника за вапцањево еј, неам коментар. Прави Македонци за мене се оние кои паника креваат кога ќе видат што се случува на пример со здравството во државава. Кога ќе галамите за сите контроверзни случаи, сите смртни случаи низ болнициве и на улиците, оние прикриени срања, како и сите луѓе кои умреа поради нечија грешка, оние „изолирани“ случаи кои пререаснаа во секојдневие низ нашата држава. Случаи за кои никој не презема одговорност. Мајка и бебе кои умираат при раѓање, дете кое никој не забележал дека се раѓа без рака, мало девојче кое од ништо е донесено во болница и умира поради погрешна дијагноза и погрешни лекови, секојдневно прегазени млади и стари луѓе низ улиците. Македонци ќе ги наречам оние кои креваат паника повеќе за тоа, отколку што се крева за фарбањево. Луѓето се тие со кои го делите воздухот во државава, не некои глупи мермерни статуи. Статуите нема ништо да направат за вас, тоа го можат само луѓето. Бог да чува ебаве ситните души.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
кога НИВ ќе ги фатат во некој криминал, само молчат..
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=03B3026853DE58489EED198E0E0F19F9
ама сега ако пропее Божиновски ќе пукне брука
не е проблем шо има на снимките, проблем е кој и како снимал....
да цитирам еден твит “а бе брат, женати се истури од ебање со други, знам али да видиш какви полнети пиперки прави“
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
не е проблем шо има на снимките, проблем е кој и како снимал....
да цитирам еден твит “а бе брат, женати се истури од ебање со други, знам али да видиш какви полнети пиперки прави“
Незаконско е јавно објавување на туѓи приватни разговори и било што друго...
СЈО требаше да утврдува кој снимал, не да ги шири снимките. А објава во јавност на приватни снимки за уцена или освета е тешко кривично дело, МВР за тоа интервенираше моментално, имаше неколку случаи.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Krshenje ne e isto shto i farbanje.
I krshenje i farbanje na neshto shto ne e tvoe e ista rabota. I shto ke bide sega ako mene mi tekne, si zemam eden sprej i pochnam da si sharam po ogradata na imotot na Shekerinska ili Zaev neshto vo stilot na "dolu burzhoazija" Razlikata e vo nadomestuvanjeto na shtetata shto e nanesena od soodvetniot prekrshok. Vo prviot sluchaj se krshi i se pali, shtetata e da recheme 10 000 evra , vo drugiot sluchaj e troshokot za brishenje i chistenje na objektite od frlenata boja/boi, demek "sve mi boje lepo stoje" revolucija se sluchila, ili vo prevod "farbaj me kako sakash"
Jas, ako se prashuvam, bi gi ostavil site ovie objekti onaka kako shto se, ne bi chistel i brishel nishto....toa e spomenik na pochetokot na specijalna i perverzna vojna protiv Republika Makedonija i koga seto ke se zavrshi, bi gi vpregnal site onie "mnogubojnite" ili "shareni" ako sakate da go izlizhat toa shto go isplukaa.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom