Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Пеџа, прска од балоните што се фраат и јас се направив за нигде пред некој ден, т.е. не само јас. Никој не видов директ во цајкан да гаѓа, барем досега.

А и ништо не им е што ќе ги испрска малце, се мие тоа. И за одредени професии во државава се јадат гомна и за фрла кал на пример како за докториве а се знае дека не се криви добар дел од нив ама трпат. И мене ме пцујат на работа, и Петко и Станко, не мора да се дига галама затоа што се цајкани. Ај да го жалам оти е со бенефициран стаж и редовна плата?
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Абе штом јадат паштети со заминат рок,немаат гајле од обична боја.Не требало да ги чепкаат/прскаат,види богати.
 
G

Goldie

Гостин
Мора стрикно за ситуацијава зошто се дискутира на оваа тема. Не можеш да шалташ од тема во тема за да бараш аргументи кои што ти одговараат и тие да ги користиш. Зошто пак даваш бројка 1:5? Зошто не дадеш бројка 500 со 500 или 100 со 100? Од каде си ти толку сигурен дека па таа маса од 100 демонстранти/навивачи/штоидасе има баш 100 спремни да влезат во конфликт со полиција?

Жалеше ли бе 8 луѓе кога загинаа пред неполна година во Куманово?
Не, не избегавме од темата туку ти избега од темата, отиде на ситуации со навивачи и со утакмици и што ти јас знам. Уживај, никој нема да те брише.
Тоа им е работа, ризична е ама затоа и си имаат бенефициран стаж и плата на државна сметка што ја немаат останатите луѓе.
И ти си тој што ја носиш темава во друг правец со поставување глупи слики, демек којзнае што им направиле на полицајците оние што протестираат - истото го прават и политичарите, спортистите блиски до власта итн во стил “протестирачите ја уништија триумфалната капија на која ги има мотивите од богатата историја на Република Македонија“ и слични глупости.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пеџа, прска од балоните што се фраат и јас се направив за нигде пред некој ден, т.е. не само јас. Никој не видов директ во цајкан да гаѓа, барем досега.

А и ништо не им е што ќе ги испрска малце, се мие тоа. И за одредени професии во државава се јадат гомна и за фрла кал на пример како за докториве а се знае дека не се криви добар дел од нив ама трпат. И мене ме пцујат на работа, и Петко и Станко, не мора да се дига галама затоа што се цајкани. Ај да го жалам оти е со бенефициран стаж и редовна плата?
Пак ќе го поставам прашањето, зошто наместо во фасада и полиција не се фрла со боја по политичарите кои го прават ова срање?
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.311
Поени од реакции
10.329
Пак ќе го поставам прашањето, зошто наместо во фасада и полиција не се фрла со боја по политичарите кои го прават ова срање?
Зошто полицијата ги брани политичарите, а не народот ?
 
D

Darko_ufo

Гостин
Pa kako ke se docepaat demonstrantite do Gugu? Da mozea do sea bojata ke mu se sostavese so kozata.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тоа им е работа, ризична е ама затоа и си имаат бенефициран стаж и плата на државна сметка што ја немаат останатите луѓе.
И ти си тој што ја носиш темава во друг правец со поставување глупи слики, демек којзнае што им направиле на полицајците оние што протестираат - истото го прават и политичарите, спортистите блиски до власта итн во стил “протестирачите ја уништија триумфалната капија на која ги има мотивите од богатата историја на Република Македонија“ и слични глупости.
Значи нешто им направиле ама според тебе не е тоа којзнае што? Зошто тогаш го судиш ако ти залепи пендрак а он на тоа вика „де бе, еден пендрак, ко којзнае што да сум напраил“?

Зошто ти си подобар од тој што мава пендрак без причина?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Пак ќе го поставам прашањето, зошто наместо во фасада и полиција не се фрла со боја по политичарите кои го прават ова срање?
Мислиш да излезе некој од овие што го направија хаосов нема да летне некоја бомба накај нив? :)

Како и да е, не си во право за ова со полицајциве затоа што барем тие денови кои бев јас, никој не фрли по полицаец.
 
G

Goldie

Гостин
Пак ќе го поставам прашањето, зошто наместо во фасада и полиција не се фрла со боја по политичарите кои го прават ова срање?
Па таа полиција ги штити политичарите кои ги прават овие срања, види како го чуваат штабот на Дпмне како најбитен објект да е во државава.

Абе штом јадат паштети со заминат рок,немаат гајле од обична боја.Не требало да ги чепкаат/прскаат,види богати.
Точно. Ги немаше да се бунат како се третира војската кога на Грчката граница минеа со еден леб, паштета и млеко цел ден и спиеа во нечовечки услови а сега демек многу загрижени оти полицајците ги направиле со боја
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Мислиш да излезе некој од овие што го направија хаосов нема да летне некоја бомба накај нив? :)

Како и да е, не си во право за ова со полицајциве затоа што барем тие денови кои бев јас, никој не фрли по полицаец.
После 10 години бе Фрос? Десет години никој никаде не го начекал Грујо? Па протести против оваа влада има задњиве 4-5 години. Сакаш да ми кажеш дека никој никаде никогаш го нема видено Грујо? Никој никаде никогаш нема видено ниту еден министер, пратеник на дпмне и коалиција? Секој втор ден имаат трибини, секој втор ден перат памет по села и градови низ државава.

Ни во заблуда не можам да се сложам дека е тешко да се најдат на улица и дека „не можеме нигде да ги најдеме“. Ни на сон Фрос, реално да правиме муабет.

Само што муабетот е дека НИКОЈ нема храброст во лице да гаѓа политичар, оној кој го прави ова срање. Не сме ние таква нација.

Сега кога ќе ме читаат личности на форумов кои не ме знаат ќе мислат дека нити одам на протести, нит сум бил некогаш и дека секако ја поддржувам оваа тиранија од власт. Полицијата НЕ е крива. Зошто ако веќе толку се покажува гнев врз полицијата, не отиде некој и Стојанче не го расшлапа и не го избаци од протест зошто тој со мегафон цело време се дере дека не треба да се напаѓа полицијата?

Многу контрадикторности Фрос, многу а ни ТРОНКА МУДА![DOUBLEPOST=1461511654][/DOUBLEPOST]
Pa kako ke se docepaat demonstrantite do Gugu? Da mozea do sea bojata ke mu se sostavese so kozata.
Абе глеам Грујо нигде го нема од 2012та, од првите протести против тиранијата. Нигде го нема, нит трибини прави, нит ништо. Па исто, мијалкоф нигде го немаше, брколиндата исто, се криеше, никако на трибини, никако не одеа секој ден на перење памет, ставрефски исто се криеше.
Смешно алиби.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.021
Поени од реакции
24.949
После 10 години бе Фрос? Десет години никој никаде не го начекал Грујо? Па протести против оваа влада има задњиве 4-5 години. Сакаш да ми кажеш дека никој никаде никогаш го нема видено Грујо? Никој никаде никогаш нема видено ниту еден министер, пратеник на дпмне и коалиција? Секој втор ден имаат трибини, секој втор ден перат памет по села и градови низ државава.

Ни во заблуда не можам да се сложам дека е тешко да се најдат на улица и дека „не можеме нигде да ги најдеме“. Ни на сон Фрос, реално да правиме муабет.

Само што муабетот е дека НИКОЈ нема храброст во лице да гаѓа политичар, оној кој го прави ова срање. Не сме ние таква нација.

Сега кога ќе ме читаат личности на форумов кои не ме знаат ќе мислат дека нити одам на протести, нит сум бил некогаш и дека секако ја поддржувам оваа тиранија од власт. Полицијата НЕ е крива. Зошто ако веќе толку се покажува гнев врз полицијата, не отиде некој и Стојанче не го расшлапа и не го избаци од протест зошто тој со мегафон цело време се дере дека не треба да се напаѓа полицијата?

Многу контрадикторности Фрос, многу а ни ТРОНКА МУДА![DOUBLEPOST=1461511654][/DOUBLEPOST]
Абе глеам Грујо нигде го нема од 2012та, од првите протести против тиранијата. Нигде го нема, нит трибини прави, нит ништо. Па исто, мијалкоф нигде го немаше, брколиндата исто, се криеше, никако на трибини, никако не одеа секој ден на перење памет, ставрефски исто се криеше.
Смешно алиби.
Брат не драматизирај бе, не е ко со куршуми да е гаѓано по нив.
Ти објаснија, види и на самата облека на џандаров дека бојава е прсканица што истекла додека се мавало по фасадите. Да беше мавано директно по џандарите, дамките ќе беа далеку поголеми на нивните униформи и сигурно дека ќе добиеа наредба за апсење.
Не прави од мравка - слон.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.581
Поени од реакции
7.712
@Peja989 имаше еден човек мислам дека некоја роднина од Верушески , тој се дочепа до Грујо и беше патосиран од горилите обезбедувачи . Толку за тоа каде ќе сме го најделе Грујо.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
После 10 години бе Фрос? Десет години никој никаде не го начекал Грујо? Па протести против оваа влада има задњиве 4-5 години. Сакаш да ми кажеш дека никој никаде никогаш го нема видено Грујо? Никој никаде никогаш нема видено ниту еден министер, пратеник на дпмне и коалиција? Секој втор ден имаат трибини, секој втор ден перат памет по села и градови низ државава.

Ни во заблуда не можам да се сложам дека е тешко да се најдат на улица и дека „не можеме нигде да ги најдеме“. Ни на сон Фрос, реално да правиме муабет.

Само што муабетот е дека НИКОЈ нема храброст во лице да гаѓа политичар, оној кој го прави ова срање. Не сме ние таква нација.

Сега кога ќе ме читаат личности на форумов кои не ме знаат ќе мислат дека нити одам на протести, нит сум бил некогаш и дека секако ја поддржувам оваа тиранија од власт. Полицијата НЕ е крива. Зошто ако веќе толку се покажува гнев врз полицијата, не отиде некој и Стојанче не го расшлапа и не го избаци од протест зошто тој со мегафон цело време се дере дека не треба да се напаѓа полицијата?

Многу контрадикторности Фрос, многу а ни ТРОНКА МУДА!
Јас те сфаќам целосно ама и ти го испинува муабетов :)

Од кога почнаа студентскиве протести па до ден денес ниеден политичар не е излезен да се соочи со демонстрантите, се кријат под на мајка им сукњата. Лесно е ти да отидеш по селана кај што има фаланга старци што се палат на ПАТРИОТИ ПОСЛУШАЈТЕ. Вината што досега никој од нив не бил посрамотен може треба да се бара исто и во постарите генерации. Пак ќе ти кажам, јас се кладам во што сакаш дека во овој момент да излезе некој од главнава групација аболицирани пред демонстрантите или во близина, ќе јаде боја по глава.А и не знам што мења ова кога се мие со една вода у леѓен.
Ама па и тогаш ова полицајче што го стави, ќе крене пендрек по тој што ќе мавне. И тогаш ќе го жалиме дека тоа му било работа и вака до немајкаде.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Брат не драматизирај бе, не е ко со куршуми да е гаѓано по нив.
Ти објаснија, види и на самата облека на џандаров дека бојава е прсканица што истекла додека се мавало по фасадите. Да беше мавано директно по џандарите, дамките ќе беа далеку поголеми на нивните униформи и сигурно дека ќе добиеа наредба за апсење.
Не прави од мравка - слон.
Брат, драматизирам можеби ама сакам да кажам дека сме народ без муда и тешки хипокрити. Еднаш треба да трпи полицијата, еднаш ги жалиме за 2001ва, еднаш ако им е што ги гаѓаат со камења, еднаш жалиме зошто им го сместија Куманово. Како така си менуваме ставови? Тоа ти е исто како да кажеме „абе добар е гвујо, недела не работиме“ за после „ама лош е, многу пари испра“ па после добар да биде зошто правел улици па лош да биде зошто биле неквалитетни.

Да излезе маса од 200000 луѓе а не дудлачи на форум и останати социјални мрежи, без боја, јајца, камења ќе се бутне властта. Вака, со 5-10-20к на 2 милиона народ може само да се надеваме и да си праиме паузи за одмор во недела, да не се протестира.

Вчера 500 луѓе, денес одмор. Од утре, нов ден, револуционерен.
Народ без МУДА кој си бара изговори за неуспесите.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.398
Поени од реакции
21.960
Тие полицајци што сега ги гаѓаат, после ќе ги бараат да ги штитат.

А за тоа демек бранеле градби а не застанувале на страната од народот...кој народ? Гледаат и едните и другите на улици. Не е нивна задача да одлучат кој е во право и да застанат на една или друга страна. Нивното приватно мислење или партиска припадност во нивната работа е тотално небитна. Имаат јасни задачи и по мое во сета оваа гомнарина целосно се движат во нивните рамки. Иако константно има провокации према нив досега нема испади и тотално дефанзивно се однесуваат, фала Богу. И ја сум кај Пеџе кога вика, дека конечно одете по виновниците, односно политичарите. Тие се вистинската цел а не градби, полицајци итн. Секако дека има мал дел кај демонстрантите кои сакаат да провоцираат насилствто од полицијата за да кажат ете што ни прават.

До вчера ги браневме поради бранењето на јужната граница сега ги плукаме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom