Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.012
Нема врска тоа со политичка писменост. Од Иванов се бара оставка затоа што е морална и политичка карикатура, срам за Македонија, невиден и нечуен досега ужас. Кога ќе го видам со онаа ропачката фаца со црвени образи и очи на пијаница, ми предизвикува нагон за повраќање.

Нека поднесе оставка, нека се врати во Валандово никој повеќе да не го види.
Види, разбирам индивидуален револт и разбирам да сакаш или мразиш некого. Ама кога некое здружение се организира, артикулира незадоволство на улици и поднесува барања, има друга тежина. Мора, значи мора, да се погрижи барањата да не се поништуваат едно со друго. Во спротивно се несериозни кловнови.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Види, разбирам индивидуален револт и разбирам да сакаш или мразиш некого. Ама кога некое здружение се организира, артикулира незадоволство на улици и поднесува барања, има друга тежина. Мора, значи мора, да се погрижи барањата да не се поништуваат едно со друго. Во спротивно се несериозни кловнови.
Така е, ама не можеш секогаш на суштинска забелешка да одговориш со формална. И тебе и мене ни е совршено јасно дека Иванов нема ниту еден квалитет да биде претседател, освен ако комплетната сервилност во меѓувреме станала квалитет, а мене никој не ми кажал за тоа.

Како таков, тотален кловн, и ти не смееш да посакуваш да остане претседател, ни по цена на партиска лојалност. Не можеш на ова да ми одговориш со формална забелешка, по устав и закон што би рекол Грујо.

Всушност, тоа е типична карактеристика на суверената демократија, каде што се запазува празна формалност на граница со пародија, наместо политичка суштина.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.012
Така е, ама не можеш секогаш на суштинска забелешка да одговиш со формална. И тебе и мене ни е совршено јасно дека Иванов нема ниту еден квалитет да биде претседател, освен ако комплетната сервилност во меѓувреме станала квалитет, а мене никој не ми кажал за тоа.

Како таков, тотален кловн, и ти не смееш да посакуваш да остане претседател, ни по цена на партиска лојалност. Не можеш на ова да ми одговориш со формална забелешка, по устав и закон што би рекол Грујо.

Всушност, тоа е типична карактеристика на суверената демократија, каде што се запазува празна формалност на граница со пародија, наместо политичка суштина.
Да де, и затоа треба да се формално покриени, ако сакаат да се зборува за суштина. Вака, ако некој е во трол расположение, ќе му рече на Хорхе утре да поднесе оставка и Трајко Велјановски (како в.д. Претседател, до избор на нов) да најави дека ќе ги поништи аболициите, откако до 3ти јуни ќе им даде рок на сите што го сакаат тоа, да се пријават.

Со тоа, најголем дел од барањата на протестантите ќе бидат задоволени. Или сепак нема ниедно. Ама по нивна вина.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Да де, и затоа треба да се формално покриени, ако сакаат да се зборува за суштина. Вака, ако некој е во трол расположение, ќе му рече на Хорхе утре да поднесе оставка и Трајко Велјановски (како в.д. Претседател, до избор на нов) да најави дека ќе ги поништи аболициите, откако до 3ти јуни ќе им даде рок на сите што го сакаат тоа, да се пријават.

Со тоа, најголем дел од барањата на протестантите ќе бидат задоволени. Или сепак нема ниедно. Ама по нивна вина.
И тоа повторно ќе биде пародија, уште една во низата. Едно време функционираше ова, додека Грујо цврсто седеше во седлото на коњот наречен Македонија. Сега формалноста се врти против него, станува карикатура. По устав и закон станува смешно.

Демек, ќе ги надитрат на тој начин, а демонстрантите нема ништо да добијат, и ДПМНЕ ќе однесе уште една победа, а суштински, ништо нема да се смени. Ваквата формална политика повеќе не поминува, затоа што ништо не менува на фактичката ситуација.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.012
И тоа повторно ќе биде пародија, уште една во низата. Едно време функционираше ова, додека Грујо цврсто седеше во седлото на коњот наречен Македонија. Сега формалноста се врти против него, станува карикатура. По устав и закон станува смешно.
Мене ми е смешно како гаѓање со боја на згради се гледа како поголема победа од експресно испорачување на Божиновски од Белград. И тоа како поклон, од миленикот на западот Вучиќ, за Груевски.

Уставот и законите се единствениот начин опозицијата да се спаси од тоа што и следува. Бидејќи за револуција не се спремни. И тие единствено што прават е дополнително револтираат. Многу плачење ќе има на крај на приказнава, и тоа воопшто не ми се допаѓа ако сум рационален. Иако, би лажел ако речам дека нема да ми биде мило.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Мене ми е смешно како гаѓање со боја на згради се гледа како поголема победа од експресно испорачување на Божиновски од Белград. И тоа како поклон, од миленикот на западот Вучиќ, за Груевски.

Уставот и законите се единствениот начин опозицијата да се спаси од тоа што и следува. Бидејќи за револуција не се спремни. И тие единствено што прават е дополнително револтираат. Многу плачење ќе има на крај на приказнава, и тоа воопшто не ми се допаѓа ако сум рационален. Иако, би лажел ако речам дека нема да ми биде мило.
Повторно закани? :)

Не знам како да ти кажам, ама никој повеќе не се плаши. Демаскирани се Грујо и компанија, соголени на ниво на човечиња. Умре тоа.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
На шарените протести може да се видат натписи и поеми со силна интелектуална порака: https://m.facebook.com/134731976531/photos/pb.134731976531.-2207520000.1461498817./10154153228106532/?type=3&source=54&refid=17

Со вакви пораки несомнено ќе се зголеми поддршката за рушење на диктатурата.

@Raziel @true blue @pixa @pistol @Darko_ufo eне ви погоре идеја за песна за протестите, како конкуренција на песната на вашиот Şaqiri.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.012
Повторно закани? :)

Не знам како да ти кажам, ама никој повеќе не се плаши. Демаскирани се Грујо и компанија, соголени на ниво на човечиња. Умре тоа.
Тоа што никој повеќе не се плаши, мене лично ме плаши. Затоа што кога ќе почнат да се плашат, ќе стане патетично. А веќе е скроз очигледно дека ова ќе заврши таму. За жал.
 
S

staycalm

Гостин
На шарените протести може да се видат натписи и поеми со силна интелектуална порака: https://m.facebook.com/134731976531/photos/pb.134731976531.-2207520000.1461498817./10154153228106532/?type=3&source=54&refid=17

Со вакви пораки несомнено ќе се зголеми поддршката за рушење на диктатурата.

@Raziel @true blue @pixa @pistol @Darko_ufo eне ви погоре идеја за песна за протестите, како конкуренција на песната на вашиот Şaqiri.
https://www.facebook.com/dubioza/photos/a.364601898663.159739.5824498663/10154104174063664/?type=3&theater (y)(y)
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.581
Поени од реакции
7.712
Ете фикусот зошто сите ги аболира , ама кој ќе го аболира него.
http://novatv.mk/61685-2/


-Блиската фамилија на Ѓорге Иванов, човекот кој прогласи аболиција за криминалната банда на–Никола Груевски, е дирекнто поврзана со бизниси и фирми на Панама.Братот на Маја Иванова, Сашо Тоневски има бизнис релации со фирмата ЛИП Корп Панама Сити од Панама. Ова е тој документ. Лип Корп Панама е основач и сопственик на фирмата Делфино травел Балканс. Сашо Тоневски, братот на Маја Иванова, е исто така еден од сопствениците и управител на оваа фирма, Делфино травелс Балканс. Пред само неколку дена, или во време кога почна да се шири скандалот со перењето пари во панамски фирми, Делфино травел Балканс згаснува и ја бришат од Централен регистар. Што крие семејството на Иванов?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.679
Поени од реакции
23.310
Ете фикусот зошто сите ги аболира , ама кој ќе го аболира него.
http://novatv.mk/61685-2/


-Блиската фамилија на Ѓорге Иванов, човекот кој прогласи аболиција за криминалната банда на–Никола Груевски, е дирекнто поврзана со бизниси и фирми на Панама.Братот на Маја Иванова, Сашо Тоневски има бизнис релации со фирмата ЛИП Корп Панама Сити од Панама. Ова е тој документ. Лип Корп Панама е основач и сопственик на фирмата Делфино травел Балканс. Сашо Тоневски, братот на Маја Иванова, е исто така еден од сопствениците и управител на оваа фирма, Делфино травелс Балканс. Пред само неколку дена, или во време кога почна да се шири скандалот со перењето пари во панамски фирми, Делфино травел Балканс згаснува и ја бришат од Централен регистар. Што крие семејството на Иванов?
Страшна работа ова... Туристичка агенција основана во Панама. Кога ќе имаш доказ каде лежат милјони, банкарски сметки, да видиме каков бил тој проток на корумпирани пари кажи до тогаш ова е смешно како и се што видовме до сега од СЈО како доказ.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.961
Поени од реакции
11.608
@Inglourious Basterd јас не се означувам со ниедно движење или партија. Имам мислење околу сето ова ама моменталбо не можам да го пишувам пошто е подолго. Утре/задутре негде.

@bitushanec ај не го поти, жити сФе!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Uste pojaki se tie koi imale firmi a propadnale od nesposobnost.
Ako si kreativen, pameten i vreden 100% uspevas. Gruevski napravi odlicna biznis klima vo Makedonija i mislam deka u naredni 150 godini nema da imame vakov premier -toj e nasiot Kire lazarov vo ekonomija ..Cisto za sporedba vo vremeto na SDS vo biznis uspevaa samo kriminalci, svercot cvetase ....
Не знам од каде да почнам, а не знам ни дали ќе вреди... Одлична бизнис клима?

Најлоша земја за мали бизниси е Македонија. Приватните рекетари на Грујо звани УЈП, Санитарна итн радо ќе ти го заебат животот кога че ти влезат во дуќанчето. Казни по илјадници евра за бизниси кои на годишно ниво не прават ни 2000. Овде се успева во бизнис ако си нивни или ако претходно ди имал доста кеш.

А поволната бизнис клима е таква само за странските инвеститори кои се ослободени од секакви давачки. Значи тука се само да експлоатираат а Грујо да збори за вработувања. Е за такви има поволна клима.

Како за споредба, во Сингапур има такви подобности. Во џемјата кајшто има елита која владее и бедници кои немаат за леб.

Едвај чекам да се изненадам од одговорот, да си се опцујам што сум се замарал да реплицирам. Али ај.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
S

silmarillion

Гостин
^
Успешниот бизнис е цел на контроли инспекции уцени и рекет. Откако го јадев во неколку наврати, префрлив во ЕУ земја. Прво мир во куќа никој не те закача, второ клиентите поголема доверба имаат кога фирмата е регистрирана во ЕУ за разлика од МК.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Ете фикусот зошто сите ги аболира , ама кој ќе го аболира него.
http://novatv.mk/61685-2/


-Блиската фамилија на Ѓорге Иванов, човекот кој прогласи аболиција за криминалната банда на–Никола Груевски, е дирекнто поврзана со бизниси и фирми на Панама.Братот на Маја Иванова, Сашо Тоневски има бизнис релации со фирмата ЛИП Корп Панама Сити од Панама. Ова е тој документ. Лип Корп Панама е основач и сопственик на фирмата Делфино травел Балканс. Сашо Тоневски, братот на Маја Иванова, е исто така еден од сопствениците и управител на оваа фирма, Делфино травелс Балканс. Пред само неколку дена, или во време кога почна да се шири скандалот со перењето пари во панамски фирми, Делфино травел Балканс згаснува и ја бришат од Централен регистар. Што крие семејството на Иванов?
прво братот на сопругата на Хорхе не е семејство ни со нејзе, а не пак со Хорхе... Друго фирми овакви во Македонија има многу, битно е дали има незаконска зделка или незаконски стекнати пари.. Па и на Камерон таткому имал врска со Панама пејперс па ништо, новинарите пишуваа 2 дена и се заборави...... ефтини будалаштини на Шилегов кој инаку со месеци престојува во Грција, не на одмор туку за сомнителни дејности...
А што стана со сомнителните трансакциите на Мост со мали арапски држави ?? ... му требало неколку дена да ја собере долументацијата ???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom