Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
U ovoj slucaj koj predizvikuva gnev i krv? Gruevski?
Не, жолтите комбиња и базните станици.

Абе луѓе.... ало!

КРВ НЕ ПАЃА ЗА ЗАЕВ ДА Е ПРЕМИЕР.
ПРЕМИЕР ЌЕ БИДЕ ТОЈ ШТО ЌЕ ПОБЕДИ НА ИЗБОРИ.

АМА, ПРВО КРИМИНАЛЦИТЕ В ЗАТВОР. Е ЗА ТОА НЕ КРВ, ИМА СЕКОЈ ДЕН НА УЛИЦА ДА СЕ "ГЛЕДАМЕ".

ДОБРО БЕ ВИЕ НЕМАТЕ ДРУГИ САГЛАМ ДЕЧКИ ВО ПАРТИЈАТА ДА ВИ БИДАТ ПРЕМИЕРИ И ФУНКЦИОНЕРИ?

ЕВО, лично (иако никогаш не би сакал), јас сепак мислам дека ВМРО пак ќе победи на избори.

АМА НЕ. Кој ќе му застани на патот на еден криминалец од Груевите размери? Е затоа ја носам на аватар. Респект за неа и за сите во тоа обвинителство. Значи не специјално, тоа е единственото овинителство со меѓународен кредибилитет.

Јас утре јавно или на фејсбук ќе си го кажам то што го мислам. И Заев и ќе го пцујам ако сакам.

Вие смеете да писните нешто против паторот? Или пуканки ќе летаат на сите страни?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.148
Ај ок, да не навлегвам за приватизацијата на Бранко, еврото на Вице, или тоталниот краш на брендот "Грујо".

Како крв? Наједноставно.

Избори на 5ти јуни? Ок.
МАСОВНИ протести на 5ти јуни пред сите избирачки места. Плус улична непослушност до даске.
И кај ќе се паркират кордонот нинџа-желки? По 2ца на избирачко место?

Друго сценарио сакаш, или доволно е ова?
Ич немој да навлегуваш во тие златни времиња за кои претпоставувам си подслушнал од некој. Да ги проживееше друга песна ке пееше.
И добро масовни протести ке има на 5 јуни пред сите избирачки места. Ок. И според тебе кој бара , море не бара туку инсистира да има крв по улици. Зошто мислиш дека ти или било кој друг има право да му го скрати правото на друг да излези и да гласа на избори. Ако не сакаш не оди , бојкотирај, чкртај неважечки ливчиња ,но од каде си земаш за сила тоа право да му го скратиш на некој друг?Зошто тој некој друг да не излези и да ти ја скрши главата? Тој тебе не ти брани ништо, ти него му забрануваш? Ти си ја бараш бељата и после некој друг сакал крв по улици. Логика у пичку матер. И на крај што му е работа на полицијата? Да одржува ред и мир ако ништо друго. Ти си тој што го реметиш и редот и мирот со самото тоа што на другите им оневозможуваш да излезат да гласаат оти тебе така ти прднало. И што би требало според тебе полицијата да направи? Да те остави да му го скратуваш на другите правото на глас?
И ајде уште еднаш сега кој рече дека бара крв по улици ?[DOUBLEPOST=1461457318][/DOUBLEPOST]
Не, жолтите комбиња и базните станици.

Абе луѓе.... ало!

КРВ НЕ ПАЃА ЗА ЗАЕВ ДА Е ПРЕМИЕР.
ПРЕМИЕР ЌЕ БИДЕ ТОЈ ШТО ЌЕ ПОБЕДИ НА ИЗБОРИ.

АМА, ПРВО КРИМИНАЛЦИТЕ В ЗАТВОР. Е ЗА ТОА НЕ КРВ, ИМА СЕКОЈ ДЕН НА УЛИЦА ДА СЕ "ГЛЕДАМЕ".

ДОБРО БЕ ВИЕ НЕМАТЕ ДРУГИ САГЛАМ ДЕЧКИ ВО ПАРТИЈАТА ДА ВИ БИДАТ ПРЕМИЕРИ И ФУНКЦИОНЕРИ?

ЕВО, лично (иако никогаш не би сакал), јас сепак мислам дека ВМРО пак ќе победи на избори.

АМА НЕ. Кој ќе му застани на патот на еден криминалец од Груевите размери? Е затоа ја носам на аватар. Респект за неа и за сите во тоа обвинителство. Значи не специјално, тоа е единственото овинителство со меѓународен кредибилитет.

Јас утре јавно или на фејсбук ќе си го кажам то што го мислам. И Заев и ќе го пцујам ако сакам.

Вие смеете да писните нешто против паторот? Или пуканки ќе летаат на сите страни?
Убаво што си ја ставил госпожата на профил, ако ништо друго лична е. Само те молам објасни ми зошто СЈО го пушти Верушевски ? Ете слабо пратам па ако сакаш да ми објасниш што беше причината. Само тоа обајсни. Знаеш кој и што е Верушевски така ?
Убав слоган ти е тоа прво криминалците во затвор? Посакуваш цело СДСМ да оди во затвор или само потесното раководство? Или најверојатно не ни мислеше на нив?
Види и јас не се согласувам со одлуката не Претседателот Иванов ама од сосем други причини. Иако после пресот објасни кои се мотивите за неговата одлука сепак не се согласувам . Можеби имаше најдобри намери но според мене само го одложи неизбежното а тоа е она на што ти цело време тежнееш и го посакуваш, а и јас во последно време искрено нема ништо против. Можеби е време и тоа да се случи па или ке не биде или не. Вака секако повеќе не ја бива работата.
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Први на удар со намалување плати и бркање од работа се административците,потоа народот со дополнително измислена давачка за на крај стапот да го добие килавото стопанство

Ова ќе се случи и ако црпнатион насила без избори дојде на власт

Знаеш дека платите на судиите и на обвинителството им се зголемени за 35 проценти и рипна судска администрација да штрајкува, ама во цела оваа калакурница тоа не се забележа баш. И вест се откажува штрајкот понеделнички и судската администрација добива зголемување за 35 проценти, и тоа ретроактивно неколку месеци наназад колку што имаат судиите и обвинителите. Колку е вистина искрено не знам, мене ова судски административец ми кажа :icon_lol:.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.961
Поени од реакции
11.608
SJO e tolku specijalno, shto ima nadleznost i lugje da osloboduva od pritvor. :D

A koj reche deka na nekoj kje mu bide uskrateno pravoto da glasa?

Znaete shto e zaebancijata: bar 50-60% od onie shto sekoj den protestiraat vo 18h nemaat nishto protiv i Zaev da odi so Nikola vo zatvor. Kolku od "gdomovcite" go mislat istoto za Grujo? Spored rechnikot na dpmneovcite, Grujo, Mile, Goca i eden kup drugi se abolicirani kriminalci.
 
S

silmarillion

Гостин
Со автопат финансиран со ЗАЕМ од Кина, Македонија се вртела према Истокот. Тоа инстантно го вклучило црвеното светло во Белата Куќа и рекле, чим Македонија се врти према Исток мора да почнеме да го прислушкуваме Грујо како прави криминал и да го симнеме од власт.

Тоа е, нема друго.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ич немој да навлегуваш во тие златни времиња за кои претпоставувам си подслушнал од некој. Да ги проживееше друга песна ке пееше.
И добро масовни протести ке има на 5 јуни пред сите избирачки места. Ок. И според тебе кој бара , море не бара туку инсистира да има крв по улици. Зошто мислиш дека ти или било кој друг има право да му го скрати правото на друг да излези и да гласа на избори. Ако не сакаш не оди , бојкотирај, чкртај неважечки ливчиња ,но од каде си земаш за сила тоа право да му го скратиш на некој друг?Зошто тој некој друг да не излези и да ти ја скрши главата? Тој тебе не ти брани ништо, ти него му забрануваш? Ти си ја бараш бељата и после некој друг сакал крв по улици. Логика у пичку матер. И на крај што му е работа на полицијата? Да одржува ред и мир ако ништо друго. Ти си тој што го реметиш и редот и мирот со самото тоа што на другите им оневозможуваш да излезат да гласаат оти тебе така ти прднало. И што би требало според тебе полицијата да направи? Да те остави да му го скратуваш на другите правото на глас?
И ајде уште еднаш сега кој рече дека бара крв по улици ?[DOUBLEPOST=1461457318][/DOUBLEPOST]
Убаво што си ја ставил госпожата на профил, ако ништо друго лична е. Само те молам објасни ми зошто СЈО го пушти Верушевски ? Ете слабо пратам па ако сакаш да ми објасниш што беше причината. Само тоа обајсни. Знаеш кој и што е Верушевски така ?
Убав слоган ти е тоа прво криминалците во затвор? Посакуваш цело СДСМ да оди во затвор или само потесното раководство? Или најверојатно не ни мислеше на нив?
Види и јас не се согласувам со одлуката не Претседателот Иванов ама од сосем други причини. Иако после пресот објасни кои се мотивите за неговата одлука сепак не се согласувам . Можеби имаше најдобри намери но според мене само го одложи неизбежното а тоа е она на што ти цело време тежнееш и го посакуваш, а и јас во последно време искрено нема ништо против. Можеби е време и тоа да се случи па или ке не биде или не. Вака секако повеќе не ја бива работата.
Дали мислиш дека карикатурава се раководи од добри намери?:tapp:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.109
Поени од реакции
3.309
SJO e tolku specijalno, shto ima nadleznost i lugje da osloboduva od pritvor. :D

A koj reche deka na nekoj kje mu bide uskrateno pravoto da glasa?

Znaete shto e zaebancijata: bar 50-60% od onie shto sekoj den protestiraat vo 18h nemaat nishto protiv i Zaev da odi so Nikola vo zatvor. Kolku od "gdomovcite" go mislat istoto za Grujo? Spored rechnikot na dpmneovcite, Grujo, Mile, Goca i eden kup drugi se abolicirani kriminalci.
Jas mislam site da odat vo zatvor za svojot kriminal.
A ovaa SJO mozese da pocne od Zajko kako primer oti veke ima gotov predmet, a ne da go odlozuva za svadbite na Kejti!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
SJO e tolku specijalno, shto ima nadleznost i lugje da osloboduva od pritvor. :DZaev da odi so Nikola vo zatvor. Kolku od "gdomovcite" go mislat istoto za Grujo? Spored rechnikot na dpmneovcite, Grujo, Mile, Goca i eden kup drugi se abolicirani kriminalci.
тоа болдираното е сега нова лага ... а колку што прочитав и сопругот на амазонката од сјо имаше нешто со криминал и лежење затвор , слично како и сопругот на онаа од ДОМ?
Друго, СЈО отвори предистражна постапка и ги побара од ЈО случаите Надеж и Маѓар Телеком
( случајот оротив Атила а не против нашите политичарри)
а не ти се слуша за неколку илјади запленети лични карти што СЈО мораше да ги вратат на МВР? Даде отчет СЈО за таа глупост ?
Сега МВР измислија некој работи што немаше до сега, а што не верувам дека некој ќе ги поштува ...
Пријава во полиција во рок од 3 дена (ако одиш на пример на гости во Охрид ) а имаш намера да седиш повеќе од 30 дена ?
а од кај знаат кога си тргнал од дома ? Од кај знаеш колку ти е намерата ? Ние дали ги контролиравме компјутерите на граница до сега ???
Имаше на еден форум слики од надзорна камера на МВР како осудениор рекетар на сдсм Аце Боцевски -циганот, (кој уби човек сред бел ден, го фатија и опту=ија ама го пуштија да се брани од слобода и избега пред 19 години) дошол 2011 во МВР да си вади нов МКД пасош !?...Ало, нели требало на граница да го запрат ( ако воопшто некој тогаш пред 19г издал потерница ??, исто како за убиецот Хаџиски а кој сега ни е испорачан)...
Значи АБЕР се нема за тешкиот, крвниот криминал, а секој се залетува со етикетирање на се и сешто !!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
тоа болдираното е сега нова лага ... а колку што прочитав и сопругот на амазонката од сјо имаше нешто со криминал и лежење затвор , слично како и сопругот на онаа од ДОМ?
Друго, СЈО отвори предистражна постапка и ги побара од ЈО случаите Надеж и Маѓар Телеком
( случајот оротив Атила а не против нашите политичарри)
а не ти се слуша за неколку илјади запленети лични карти што СЈО мораше да ги вратат на МВР? Даде отчет СЈО за таа глупост ?
Сега МВР измислија некој работи што немаше до сега, а што не верувам дека некој ќе ги поштува ...
Пријава во полиција во рок од 3 дена (ако одиш на пример на гости во Охрид ) а имаш намера да седиш повеќе од 30 дена ?
а од кај знаат кога си тргнал од дома ? Од кај знаеш колку ти е намерата ? Ние дали ги контролиравме компјутерите на граница до сега ???
Имаше на еден форум слики од надзорна камера на МВР како осудениор рекетар на сдсм Аце Боцевски -циганот, (кој уби човек сред бел ден, го фатија и опту=ија ама го пуштија да се брани од слобода и избега пред 19 години) дошол 2011 во МВР да си вади нов МКД пасош !?...Ало, нели требало на граница да го запрат ( ако воопшто некој тогаш пред 19г издал потерница ??, исто како за убиецот Хаџиски а кој сега ни е испорачан)...
Значи АБЕР се нема за тешкиот, крвниот криминал, а секој се залетува со етикетирање на се и сешто !!
Кажи како направија во Хрватска.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.148
SJO e tolku specijalno, shto ima nadleznost i lugje da osloboduva od pritvor. :D

A koj reche deka na nekoj kje mu bide uskrateno pravoto da glasa?

Znaete shto e zaebancijata: bar 50-60% od onie shto sekoj den protestiraat vo 18h nemaat nishto protiv i Zaev da odi so Nikola vo zatvor. Kolku od "gdomovcite" go mislat istoto za Grujo? Spored rechnikot na dpmneovcite, Grujo, Mile, Goca i eden kup drugi se abolicirani kriminalci.
Незнам јас кој за што има надлежност? Како што реков не пратам којзнае колку но знам дека Верушевски не е веќе во притвор и знам дека случајот го презеде СЈО. Поправиме ако грешам и објасни веке кога се нафати зошто тој е пуштен во домашен притвор или како и да се нарекува тоа и дали сликите кои излегоја во јавност како си се рашетава низ градот после неговото пуштање е во склад со домашниот притвор.
Што подразбираш ти под тоа што го напиша членот кој го цитирав дека пред секое избирачко место ке има протести и се друго таму да не должам? Ако одиме по хронологија на настаните сите нивни досегашни протести поминаја насилно.
И од кој ракав ја извади бројката 50-60% сакале тоа што сакале. Така ти чини? Не би рекол дека е баш така. Огромно мнозинство од тие таму што протестираат утре да се уапси Заев или некој висок функционер на СДСМ ќе сакаат лом се да направат и воопшто нема да ги интересира дали се виновни или не. Останатите или залутале или сакаат да си играат револуција или така нешто.
Да не беше тоа случај немаше сите високи функционери на СДСМ вклучувајчи ги и техничкиот министер активно да учествуваат во тие мирни и демократски протести, за останатите ич да не правиме муабет.
Донекаде твоите ставови ми се јасни и разбирливи затоа што подслушнав дека си дете чии родители се едни од оние 500-600 демократски назначени судии и обвинители во време на еднопартсикиот парламент во кој немаше опозиција. Не обрнав многу внимание на тоа но судејќи по твоите ставови не ќе да е далеку од вистината. Мислам едно време и те прашав за став околу тие судии но некако магично те снема. Сигурно нема да си ги кудиш твоите што е и разбирливо. Исто и те прашав дали се срамиш кога ке те праша некој што учиш после се што се случува. Повеќе од јасно е дека не но како што напишав погоре разбирлив е твојот став околу тоа. Најверојатно и јас да сум на твое место истото би го правел.
П.с си можел да ме цитираш или означиш ако си сакал да ми кажиш нешто.
 
W

wicked_1

Гостин
Незнам јас кој за што има надлежност? Како што реков не пратам којзнае колку но знам дека Верушевски не е веќе во притвор и знам дека случајот го презеде СЈО.
Епа владе ако не ти се јасни овие работи прво иди читни нешто малку од малку, не е убаво да се дискутира вака напразно нели?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.148
Дали мислиш дека карикатурава се раководи од добри намери?:tapp:
Дали мислиш дека ќе испадниш многу паметен ако користиш погрдни зборови за официјални претставници на државата. За тебе тој е Претседател на Република Македонија ти се допаѓало тоа или не. Карикатура можеш таткоти дома да си го нарекуваш ако тој нема ништо против. Јас сигурно немам.[DOUBLEPOST=1461488053][/DOUBLEPOST]
Епа владе ако не ти се јасни овие работи прво иди читни нешто малку од малку, не е убаво да се дискутира вака напразно нели?
Јас не реков дека ми се, јас само гледам. Гледам дека Верушевски повеќе не е во притвор и дека слободно си се рашетава низ град. Гледам дека тоа се случи одкога СЈО го превзеде случајот. Е сега повели објасни пошто нели ти разбираш и се ти е јасно. Во меѓувреме ќе почекам и овој другиот што му се јасни овие работи да дообјасни, ама така да и на нас обичните смртници со средно да ни се разјаснат и да речиме ееее во ред чим било така тогаш пеки. Доттогаш за мене СЈО е само продолжена рака на некој и нема ништо правично во него.
Ете повели образложи како дојде до тоа и зошто.
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Јас не реков дека ми се, јас само гледам. Гледам дека Верушевски повеќе не е во притвор и дека слободно си се рашетава низ град. Гледам дека тоа се случи одкога СЈО го превзеде случајот. Е сега повели објасни пошто нели ти разбираш и се ти е јасно. Во меѓувреме ќе почекам и овој другиот што му се јасни овие работи да дообјасни, ама така да и на нас обичните смртници со средно да ни се разјаснат и да речиме ееее во ред чим било така тогаш пеки. Доттогаш за мене СЈО е само продолжена рака на некој и нема ништо правично во него.
Ете повели образложи како дојде до тоа и зошто.
Ти беше јасно се додека не ти рекоа дека не ти е јасно и незнаеш што збориш, а во меѓвреме си градеше тези за селективност на непроверени муабети. Уствари сите квази колумни овдека ти се такви, збиркотина на муабети од мегафон медиуми.

Ја не би ти објаснувал ништо преголем залак е тоа, али тука имаш нешто за почеток.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.961
Поени од реакции
11.608
Ok @мкд владе me otkri...nemam vekje shto da krijam. :pos::pos:

Inache dovolno znam deka ne go poznavash pravoto chim mislish deka obvinitelstvo ima nadleznost da oslobodi nekoj od pritvor. Za toa reshava sudija na prethodna postapka.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.148
Ти беше јасно се додека не ти рекоа дека не ти е јасно и незнаеш што збориш, а во меѓвреме си градеше тези за селективност на непроверени муабети. Уствари сите квази колумни овдека ти се такви, збиркотина на муабети од мегафон медиуми.

Ја не би ти објаснувал ништо преголем залак е тоа, али тука имаш нешто за почеток.
Со други зборови неможеш или не сакаш да ни објасниш на сите овде кои не сме правници зошто Верушевски не е таму каде што би требало да биди?
Добро барем ова да те прашам. Сметаш дека одлуката тој да биди пуштен во домашен притвор( се мисли на Верушевски ) е морално исправна без разлика кој ја донел?
Онака колку да знаеме на што сме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom