Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
А тоа дека есдеесољубители не одат на протести, те молам.

03393127-6749-4f3e-9141-bb6e06b326bbiphone_photo.jpg
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ми се свиѓа како по дифолт, протестантите се подджувачи на есдеес и вемеро. Нели? Надвор од овие две групи на поддржувачи, нема протестанти.

Не знам и мене не ми е јасно како може да се бунат есдеесовците. Можда пошто не ни одат на протести, или одат ја не ги познавам. А можда па и глупо им е Грујо со неговите милијарди и крвави раце да си е аболициран.



Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Баце, имаше на денешниве протести и комуњари. Али беа ретки. Повеќето беа организирани преку фб. Е сеа Зајко излезе на крај меѓу нив и настана хаос, демек, "еве кој ги организира протестите".
Тачно, Зајко преку неговиот кол центар за пола саат се јави на преку 1000 луѓе, главно пензионери, да се нацртаат пред канцеларијата на Иванов и да фрлаат со јајца. По плитко од ова неможеа квази порталиве. Дефинитивно! Мани тоа, па некој на таа вест мастурбира што е уште по трагично!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Тоа е оддел, во склоп на ЈО. Не е посебна институција. И СЈО да беше оддел под супремација на ЈО, немаше да има никаков проблем.
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, од Одделението за гонење на сторители на кривични дела од областа на организираниот криминал и корупцијата при Јавното обвинителство на Република Македонија формирано 2004 година, во 2007 прераснува во посебно обвинителство за постапување по предмети сврзани со организираниот криминал и корупцијата на ниво на цела територија на Република Македонија
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Добро ОК. се ми избришавте. Ама толку е со СЈО. ИЗбришани се и Катица и сите тие околу неа. :kezec: Нема СЈО. Толку од вашата Фатима :oeoeoe:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас имам другари, ама баш другари, кои се во СДСМ. За познаници и пријатели да не правам муабет. Уствари, со сите кои се свесни дека во партија се приклучени за интерес, можеш да имаш нормална комуникација. Со тие другите, не ти ни треба. Уште помалку треба да те боли кур што мислат. :)
Тоа не значи дека мржањата помеѓу едни и други е најголемо можно ниво. Ти си во круг на луѓе, поддржувачи на една и друга партија кои партијата ја гледаат како корист и ништо друго, латасовци на куп, ги боли цеф. Проблемот доаѓа кога оној кој би умрел за таа негова посрана партија, која и да е, ќе се склопи со „побратимот“ од спротивен табор. Такви ги има пола милион вкупно, што е проблем :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Баце, имаше на денешниве протести и комуњари. Али беа ретки. Повеќето беа организирани преку фб. Е сеа Зајко излезе на крај меѓу нив и настана хаос, демек, "еве кој ги организира протестите".
Тачно, Зајко преку неговиот кол центар за пола саат се јави на преку 1000 луѓе, главно пензионери, да се нацртаат пред канцеларијата на Иванов и да фрлаат со јајца. По плитко од ова неможеа квази порталиве. Дефинитивно! Мани тоа, па некој на таа вест мастурбира што е уште по трагично!
Таман работа да па да ги нема. Па тие и треба да се мнозинство на секој протест. Они че лапаат после позиции, сигурно јас нема. Али толку мртва партија ко Сдсм стварно нема. Никаква мобилизација, никаква работа на терен. Оноа сдмм мислам дека се 20 души вкупно.

Инаку, баш затоа што денес биле ретки, не смее да се ставаат протестантите под есдеесовци. А Зајко денес насмеан си доаѓа како ослободител откако другите си поделија мартинки пендреци флаши јајца и остали реквизити. ваљда тие што пробаа да скандираат "зоки зоки" се комуњарите.



Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Тоа не значи дека мржањата помеѓу едни и други е најголемо можно ниво. Ти си во круг на луѓе, поддржувачи на една и друга партија кои партијата ја гледаат како корист и ништо друго, латасовци на куп, ги боли цеф. Проблемот доаѓа кога оној кој би умрел за таа негова посрана партија, која и да е, ќе се склопи со „побратимот“ од спротивен табор. Такви ги има пола милион вкупно, што е проблем :)
пола милион :pos:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
А тоа дека есдеесољубители не одат на протести, те молам.

Прегледај го приврзокот 143374
Ако сакаш така да го протолкуваш мојот пост, можеш слободно. А ако сакаш да си паметен дечко, нема толпа кајшто има 10% (чисто сумљам и толку) есдеесовци да ја викаш "есдеесовци".

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, од Одделението за гонење на сторители на кривични дела од областа на организираниот криминал и корупцијата при Јавното обвинителство на Република Македонија формирано 2004 година, во 2007 прераснува во посебно обвинителство за постапување по предмети сврзани со организираниот криминал и корупцијата на ниво на цела територија на Република Македонија
Во јавните обвинителства со поголем обем на истородни предмети, заради подобрување на ефикасноста и специјализација во работењето на јавното обвинителство, законот дава можност за формирање на одделенија како внатрешни организациони единици, со кои раководи јавниот обвинител или заменик на јавниот обвинител. Во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и во јавно обвинителство основано за подрачје на суд со проширена надлежност се формираат специјализирани одделенија за следење и откривање на криминалитетот со посебна стручна служба, а во јавните обвинителства основани за подрачје на суд со проширена надлежност, согласно со одредбите на законот, се формираат и специјализирани одделенија за малолетници.

Со тој сектор раководи Јован Илиевски. Јован Илиевски е подреден на Марко Зврлевски. Катица Јанева не е. Тоа го прави СЈО противуставно.
Тоа не значи дека мржањата помеѓу едни и други е најголемо можно ниво. Ти си во круг на луѓе, поддржувачи на една и друга партија кои партијата ја гледаат како корист и ништо друго, латасовци на куп, ги боли цеф. Проблемот доаѓа кога оној кој би умрел за таа негова посрана партија, која и да е, ќе се склопи со „побратимот“ од спротивен табор. Такви ги има пола милион вкупно, што е проблем :)
Ама, ако не ги боли, нека се утепаат. Проблемот не е што ги поларизираат едни против други, проблемот е што не ги оставаат да се судрат. Тоа ќе биде многу смешен судир, каде што после втората размена на удари и едните и другите ќе се повлечат. Немаме такво искуство како држава. Тоа би било многу побезболно и отрезнувачко, отколку да се гњавиш да објаснуваш на идиоти како да мислат.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, од Одделението за гонење на сторители на кривични дела од областа на организираниот криминал и корупцијата при Јавното обвинителство на Република Македонија формирано 2004 година, во 2007 прераснува во посебно обвинителство за постапување по предмети сврзани со организираниот криминал и корупцијата на ниво на цела територија на Република Македонија
Не, во рамки на ЈО, кое е единствено легитимно во Македонија по Устав, тоа за организиран криминал е автономно. Тука се буниш, тие обвинители и судии имаат целосна автономија по закон, не се институција настрана од обвинителство.
ДПМНЕ, како партија на власт, го прекрши уставот и учествуваше во формирање на тоа СЈО. Секогаш кога го проблематизираат, на ова треба да бидат потсетувани. Уставен суд покажа дека не е независен затоа што не се побуни против таквата одлука на партијата на власт и нејзините пратеници. Ако го укинуваат СЈО заради тоа што е "противуставна креација", треба да го распуштат Уставен суд оти не си ја врши работата за која и е создаден и да се почне од почеток, прво со нов Устав.

Ако сакаат и тоа домино да го буткаат, веќе кога почнале, нека бидат спремни да прифатат и дека тие се виновни за СЈО, тие се виновни за кршење Устав, тие од позиција на власт дозволиле подривање на уставноста и владеењето на правото. Нивни се потписите, нивни се гласовите во собрание, нивна е во најголем дел вината.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ама, ако не ги боли, нека се утепаат. Проблемот не е што ги поларизираат едни против други, проблемот е што не ги оставаат да се судрат. Тоа ќе биде многу смешен судир, каде што после втората размена на удари и едните и другите ќе се повлечат. Немаме такво искуство како држава. Тоа би било многу побезболно и отрезнувачко, отколку да се гњавиш да објаснуваш на идиоти како да мислат.
Не ги оставаат да се судрат јавно, да се убијат, буквално. Затоа секој ден во кафиќ, на улица, во парк, на работа, во продавница слушаш како едните и другите треба да умрат. Како луѓе од слава стануваат и си одат зошто не можат да си докажат колку се мрзат повеќе зошто поддржуваат една или друга партија.[DOUBLEPOST=1460503950][/DOUBLEPOST]
Ако сакаш така да го протолкуваш мојот пост, можеш слободно. А ако сакаш да си паметен дечко, нема толпа кајшто има 10% (чисто сумљам и толку) есдеесовци да ја викаш "есдеесовци".

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Ама тоа не е лошо што одат. Според мене мора да одат, од прв до последен. Само што не одат, него научени се и тие на лежење и дремње по дома, па народот на кој му дошло преку кур (за оној што збориш ти, оној кој не припаѓа на ниту една политичка партија) да им ја даде властта.

Што се однесува до мене, сите треба да излезат, буквално сите. Зошто ти и јас или некој друг да му ја даде властта? За да те јебе он после тоа а да дошол на власт со твоја пот?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Не ги оставаат да се судрат јавно, да се убијат, буквално. Затоа секој ден во кафиќ, на улица, во парк, на работа, во продавница слушаш како едните и другите треба да умрат. Како луѓе од слава стануваат и си одат зошто не можат да си докажат колку се мрзат повеќе зошто поддржуваат една или друга партија.
Од треба да умре Петко, до способност да заколеш кокошка има многу пат за одење. До убивање на Петко уште 10 пати по толку. Нереализирани луѓе секогаш наоѓаат причина да мразат некого. Тоа што Македонија е мала и сиромашна држава, во која секој знае секого, уште помалце помага во таа насока.

Поларизацијата ќе оди во надолна линија. Ќе преспијат сите вечерва, ќе се разбудат утре, Заев ќе сфати дека е слободен милионер повторно, Груевски дека не мора да се гњави со Катица и нема кој да му претура во милијардите. Протестите тешко дека ќе го преживеат наредниот понеделник, а исфрустрираните ќе си најдат други причини да се мразат.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Не ги оставаат да се судрат јавно, да се убијат, буквално. Затоа секој ден во кафиќ, на улица, во парк, на работа, во продавница слушаш како едните и другите треба да умрат. Како луѓе од слава стануваат и си одат зошто не можат да си докажат колку се мрзат повеќе зошто поддржуваат една или друга партија.[DOUBLEPOST=1460503950][/DOUBLEPOST]
Ама тоа не е лошо што одат. Според мене мора да одат, од прв до последен. Само што не одат, него научени се и тие на лежење и дремње по дома, па народот на кој му дошло преку кур (за оној што збориш ти, оној кој не припаѓа на ниту една политичка партија) да им ја даде властта.

Што се однесува до мене, сите треба да излезат, буквално сите. Зошто ти и јас или некој друг да му ја даде властта? За да те јебе он после тоа а да дошол на власт со твоја пот?
Не ги оставаат да се судрат јавно, да се убијат, буквално. Затоа секој ден во кафиќ, на улица, во парк, на работа, во продавница слушаш како едните и другите треба да умрат. Како луѓе од слава стануваат и си одат зошто не можат да си докажат колку се мрзат повеќе зошто поддржуваат една или друга партија.[DOUBLEPOST=1460503950][/DOUBLEPOST]
Ама тоа не е лошо што одат. Според мене мора да одат, од прв до последен. Само што не одат, него научени се и тие на лежење и дремње по дома, па народот на кој му дошло преку кур (за оној што збориш ти, оној кој не припаѓа на ниту една политичка партија) да им ја даде властта.

Што се однесува до мене, сите треба да излезат, буквално сите. Зошто ти и јас или некој друг да му ја даде властта? За да те јебе он после тоа а да дошол на власт со твоја пот?
Не ги носам јас нив на власт туку Грујо го тргам од истата. Тоа што сме ние вукојебина над сите вукојебини па од Заев ни дошло да чекаме спас е друга приказна.

Сепак, кои се луѓето што треба да се испоубијат меѓусебе? Протестантиве? И едниве и другиве? Зошто едниве? Зишто постојат другите? Од кај тоа контра протест? Што е тоа? Зошто за одлука на претседател одиме на Бихаќка? Зошто е бајата саламата во сендвичите? Многу прашања, а одговори никакви.
 
Последно уредено:

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Какви протести. Сорос Милчин по незнам кој пат нема никаква поддршка, затоа цело време гледаш некои фаци изгубени во први редови. Дали Огнен кутриот остана да ги брани или оној љуми, коче... Најчевска имаше добар настап, исто и Стојанче. Прв Стојанче проба да руши ЕДЕН РЕД на специјалци :aplauz:. Не му успеа пак, изигрува циркузант ама и за тоа не го бива. За бардовци се сите овие вакви никакви :цицки:


Ај сеа фаќај џаде од темава и не замарај повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
А кои се луѓето што треба да се судрат јавно, да се испоубијат? Ако се мисли на протестантите, ете каде е грешката во именувањето. Нема што да си ги мериме мозоците ние со сендвичарите што се пред Бихаќка. Иначе може да се испоубијат меѓусебе и јас сум за тоа. Само што вемеровци испрани има катаљони, а есдеесовци 68. И кога ќе се скрати x со х, ќе останат

Не ги носам јас нив на власт туку Грујо го тргам од истата. Тоа што сме ние вукојебина над сите вукојебини па од Заев ни дошло да чекаме спас е друга приказна.

Сепак, кои се луѓето што треба да се испоубијат меѓусебе? Протестантиве? И едниве и другиве? Зошто едниве? Зишто постојат другите? Од кај тоа контра протест? Што е тоа? Зошто за одлука на претседател одиме на Бихаќка? Зошто е бајата саламата во сендвичите? Многу прашања, а одговори никакви.
Да се убијат оние кои што велат „бегај бе од комуњаров, ни ја продаде државата“ и/или „бегај бе од вморофцава, офца, со него ли ќе праиш муабет, ја продаде државата“. Оние кои што стануваат од слава, од маса, зошто се различна почитичка партија.

Мене ми викаш дека ги поистоветувам ама од целиов муабет ти ги поистоветуваш поддржувачите на почитичките партии со граѓанинот кој што протестира зошто со нешто не е задоволен. Ти ги ставаш на исто рамниште цело време, не знам зошто. Која ти е целта? Ти протистерираш за подобра иднина, тој протестира зошто му наредиле од партија. Зошто сам се ставаш на исто рамниште со таквиот?



Од треба да умре Петко, до способност да заколеш кокошка има многу пат за одење. До убивање на Петко уште 10 пати по толку. Нереализирани луѓе секогаш наоѓаат причина да мразат некого. Тоа што Македонија е мала и сиромашна држава, во која секој знае секого, уште помалце помага во таа насока.

Поларизацијата ќе оди во надолна линија. Ќе преспијат сите вечерва, ќе се разбудат утре, Заев ќе сфати дека е слободен милионер повторно, Груевски дека не мора да се гњави со Катица и нема кој да му претура во милијардите. Протестите тешко дека ќе го преживеат наредниот понеделник, а исфрустрираните ќе си најдат други причини да се мразат.
И на крај, оние тврдо закоравени партијаши ќе сакаат да се испоубијат меѓу себе денес, утре, за недела дена, месец, пред избори, после избори, пред следни избори итн итн итн, за жал.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom