Живот во родна земја или странство?

Дали повеќе би избрале:

  • Живеење во Македонија со сигурна плата (државна или приватна сеедно) од 35.000 ден.

    Гласови: 49 41,5%
  • Живеење во странство (Германија, УСА, Шведска...) со плата од 3-4К евра

    Гласови: 74 62,7%

  • Вкупно гласачи
    118
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Ohrid 1, ево ти ги, одма, ко што реков. Како мравки у кујна. Една ќе дојде и после и другите по неа.
работа е то, се зимат пари, не е заебанција
Sekoja cest
Ohrid 1, ево ти ги, одма, ко што реков. Како мравки у кујна. Една ќе дојде и после и другите по неа.
работа е то, се зимат пари, не е заебанција
Na samiot pochetok kazav komu mu tamu ubavo neka si sedit, jas go kazav toa schto mislam iako znaev deka ova e gubejne vreme. Koga sum vo Ohrid na odmor poznati neoznati prijateli od prijateli site praschvet isto kako da se izbegat od tamu. Badijala e ako nekoj sakat sosila da prikazit poinakva slika
 
A

Avenger99

Гостин
...ај тие што седет , седет..., ама другиве што седет...е тоа ми е несватливо....ко оној од Фленсбург.., погоре...... со плата од 3000 евра за пет дена неделно на терен, у стан од 800 евра месечно и плетени у таа сума струја, парно,комуналии, вода, интернет, телефон, телевизија, секакви срања од даноци према станот годишно..:):):)
...тоа некои комплекси се лечат бесплатно на форумов , некоа носталгија у прашање...што ли ќе да е????
..или работава е ко црногорецот, ким бесинџер и пустиот остров... т.е. : и да ти кажем чоче, јебо сам ким бесинџер..:):)
Не е од лично искуство ова, од комшија што се исели пред 1,5 години. Со електро факултет, работи во електро дистрибуција..
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.420
Поени од реакции
5.399
Син ти те лаже пошто нема казна 300 еур за паркирање, највисоката е 200 еур или 100 Еур ако ја платиш во рок од 7 дена само ако си паркиран на пешачки или автобуска станица што и е оправдано. Кажи колку е истиот прекршок кај што живееш?
Што ти море, во оваа пенис држава ме застануе цајкан... Врши проверка на опрема и заклучува дека баждарењето на противпожарниот апарат е поминато месец дена. Казна за тоа е 5000Еура пошто возилото се води на фирма. Му викам пиши го на мене на мојва сообраќајна, Не Што те ебам ќе те сечам, ќе ти пишам на фирма.
Е сега возилото вреди 2000еур и во дуќан имам уште 2000 еура капитал.
Кажи ми ти кај да најдам ја 5000 еура за да платам казна?!?! Фер е Скопска Пивара и Колонијално дуќанче од Свирипичево да бидат исто казнети?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Мешаш поими, казна за погрешно паркирање е иста и за физичко и за правно лице. Како и да е, темата е за подобар живот а не за сообраќајни прекршоци инаку, да, се сложувам со тебе дека се превисоки казните за правните лица.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.079
Кај сакаш таму живеј, ама ни во Македонија ќе добиеш 35ооо ниту во Германија 4ооо, денеска никој недава пари.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Просечната плата 1800, кирија 900-1000 (зборуваме ако живееш малце понастрана од метрополите а за внатре ич не треба да зборуваме), сметки, ова она, и со 800-900 евра месечно таму ќе преживаш со леб и сол
Во Германија цените на кириите во метрополите се 800-900 еур во просек со платени сметки, во цената се вклучени и сметките.[DOUBLEPOST=1460241219][/DOUBLEPOST]
Што ти море, во оваа пенис држава ме застануе цајкан... Врши проверка на опрема и заклучува дека баждарењето на противпожарниот апарат е поминато месец дена. Казна за тоа е 5000Еура пошто возилото се води на фирма. Му викам пиши го на мене на мојва сообраќајна, Не Што те ебам ќе те сечам, ќе ти пишам на фирма.
Е сега возилото вреди 2000еур и во дуќан имам уште 2000 еура капитал.
Кажи ми ти кај да најдам ја 5000 еура за да платам казна?!?! Фер е Скопска Пивара и Колонијално дуќанче од Свирипичево да бидат исто казнети?
Продади ја продавницата и возилото и позајми се ште со 1000 еур. :D[DOUBLEPOST=1460241508][/DOUBLEPOST]
Колега мој од факултет, замина во Германија да работи како програмер - плата 900 евра. :tapp:
Тоа дека заминал во Германија да работи како програмер за 900 мало сутра.
Како може во Германија да работи како програмер кога мој братучед работи во автоперална за 1300 еур? Немој да ме јебеш!
 
Последно уредено:

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.168
Просечната плата 1800, кирија 900-1000 (зборуваме ако живееш малце понастрана од метрополите а за внатре ич не треба да зборуваме), сметки, ова она, и со 800-900 евра месечно таму ќе преживаш со леб и сол
Ова од прва рака или си тресеш од ракав работи? Да знаеш што све се прави со 900 евра во месецот. :icon_lol:
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
...ај тие што седет , седет..., ама другиве што седет...е тоа ми е несватливо....ко оној од Фленсбург.., погоре...... со плата од 3000 евра за пет дена неделно на терен, у стан од 800 евра месечно и плетени у таа сума струја, парно,комуналии, вода, интернет, телефон, телевизија, секакви срања од даноци према станот годишно..:):):)
...тоа некои комплекси се лечат бесплатно на форумов , некоа носталгија у прашање...што ли ќе да е????
..или работава е ко црногорецот, ким бесинџер и пустиот остров... т.е. : и да ти кажем чоче, јебо сам ким бесинџер..:):)
Eeee братко, се додека гледаш само сител и канал 5 сево ова за тебе ќе биде само научна фантастика, а за некој што се иселил у Германија реалност.
Се гледа по тебе дека на грујо пропагандата има ефект.
 
J

joe.b

Гостин
Гласав за Македонија!
Со 35,000 плата едно големо ДА!
Повеќе не ми треба, волкот сит, овците на број.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Eeee братко, се додека гледаш само сител и канал 5 сево ова за тебе ќе биде само научна фантастика, а за некој што се иселил у Германија реалност.
Се гледа по тебе дека на грујо пропагандата има ефект.
хмммм, могуќе, могуќе..., а како стојат работите со некој кој се "доселил" од Германија ??? .... веројатно го класифицираш у тотални лудаци...:sneaky:
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.781
Поени од реакции
9.993
Јас барем досега немам видено оглас за стан со платен Интернет, телефон и струја. Во киријата спаѓа станот, комуналии, вода и греење. Трошиш колку сакаш цела година, на крај читаат и ако имаш помалку потрошено од просекот ти даваат пари, ако не ти им даваш. Струја, телефон и Интернет си плаќаш сам кај кој и да е провајдер. Јас лично во просек плаќам околу 110 евра за овие месечно, зависи нели каков договор сакаш, брзина итн. Радиодифузна му иде нешто над 200 евра годишно, гледал или не, со или без ТВ дома - мора да се плати. Јас плаќам околку 50 евра секои 3 месеци. Договорите за мобилен телефон се движат од 15 до 50 евра месечно. Карта за јавен превоз над 60 евра месечна.

Плата од 900 евра е итекако можна. Од бруто до нето плата има овде голема разлика и зависи од повеќе фактори. Ако си сам, неоженет без деца ќе земаш бајаги помалку отколку ако си женет со деца. Една четвртина од платата оди на социјални давачки и осигурување, даноци. Така да другарот на членот погоре можеби има плата од 1400 евра ама на крај после сите даноци и здравствени осигурувања му остануваат 900 евра чисти. Што за самец не е лошо и може човек да преживее без да му ја мисли за храна. Сепак се надевам со тек на времето ќе му ја покачат, ако не да си бара нова фирма. Платите од регион до регион се доста различни. Исто така, кога споредувате плати на автоперална и останати правете разлика помеѓу работа на црно итн...ние сме малку по далавери правење како народ. Некој со работа надвор од канцеларија да зема 3000 евра и да купи БМВ за една година мало морген.

Да се навратам на прашањето на темава - јас веќе одлучив и сеуште нема каење. Не сум сентиментален - роднините и пријателите не ти ставаат пари в џеб секој месец. Вака можам повеќе да им помогнам, макар и од далеку. Секако дека има многу компромиси што човек мора да ги направи и да живее со нив, но придобивките се далеку побројни. Не е се до парите, здравствениот систем овде спореден со оној во Македонија е доволна причина да се иселиш. Квалитет на живот не се мери само во пари.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
331
Поени од реакции
319
Плата од 900 евра е итекако можна. Од бруто до нето плата има овде голема разлика и зависи од повеќе фактори. Ако си сам, неоженет без деца ќе земаш бајаги помалку отколку ако си женет со деца. Една четвртина од платата оди на социјални давачки и осигурување, даноци. Така да другарот на членот погоре можеби има плата од 1400 евра ама на крај после сите даноци и здравствени осигурувања му остануваат 900 евра чисти.
Koga si tolku precizen so troshocite bidi takov do kraj. Brutto 1.400,-€ se Netto 1.046,89 € (vo Sachsen za 10,-€ pomalku). Za 1 danochna klasa, samec.
Inaku za polno rabotno vreme (40 sata nedelno) so zakonski minimum od 8.5,- € na sat izleguvat neshto povekje od 1.400,-€.
Toa e najmalata plata vo Germanija, ako se raboti za legalno vrabotuvanje.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.781
Поени од реакции
9.993
Koga si tolku precizen so troshocite bidi takov do kraj. Brutto 1.400,-€ se Netto 1.046,89 € (vo Sachsen za 10,-€ pomalku).
Inaku za polno rabotno vreme (40 sata nedelno) so zakonski minimum od 8.5,- € na sat izleguvat neshto povekje od 1.400,-€.
Toa e najmalata plata vo Germanija, ako se raboti za legalno vrabotuvanje.
Ок не користев бруто-нето калкулатор и погрешив за 100 евра во проценката. Тие 100 евра беа целата поента на мојот пост, ќе мора да го бришам сега...
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
331
Поени од реакции
319
Ок не користев бруто-нето калкулатор и погрешив за 100 евра во проценката. Тие 100 евра беа целата поента на мојот пост, ќе мора да го бришам сега...
Ne ti navleguvam vo poentata, tvoja rabota, ama edno e sigurno, 150,-€ ne se za zanemaruvanje, osobeno kaj tie so minimalna plata.
Sarkazam vo sluchajot i ne ti e bash potreben !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom