Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.822
Сакам да си купам аматерски телескоп.Единствено место каде што најдов да се продаваат е мега стор.Ме бендиса овој телескоп.Пошто не се разбирам баш во телескопи може ли да ми ги кажете неговите можности што можам да гледам (Сатурн,Марс,Венера,Јупитер,Нептун,Уран,Плутон,Алфа кентаури,Коњска глава,Андромеда).Дали имате да ми препорачате некој друг ако се продава овде а е подобар и е до 150 евра.
Чекај малку, сигурен си дека телескопот од линкот е рефрактор? Пошто не ми изгледа како таков...

Не се разбирам доволно во техничките карактеристики (гледам има електричен фокус), но тој телескоп не би требало да е рефрактор...


Јас колку што знам, би требало да можеш да ги видеш сателитите на Јупитер, прстените на Сатурн, но не знам (не пишува) кое му е оптичкото зголемување...

А ако сакаш да дознаеш нешто повеќе за телескопи, ти ја препорачувам статијава, доста добро е објаснето:

http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=7
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Чекај малку, сигурен си дека телескопот од линкот е рефрактор? Пошто не ми изгледа како таков...

Не се разбирам доволно во техничките карактеристики (гледам има електричен фокус), но тој телескоп не би требало да е рефрактор...


Јас колку што знам, би требало да можеш да ги видеш сателитите на Јупитер, прстените на Сатурн, но не знам (не пишува) кое му е оптичкото зголемување...

А ако сакаш да дознаеш нешто повеќе за телескопи, ти ја препорачувам статијава, доста добро е објаснето:

http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=7
http://www.shopping.com/xPO-Konus-Konustart-700-Refractor
http://www.365astronomy.com/konustart700-60mm700mm-f116-refractor-telescope-p-1443.html
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.822
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
ОК, можи јас сум грешка, бидејќи повеќето рефрактори имаат големички леќи, па помислив дека тој на сликата е рефлектор.:smir:
Па што отприлика би гледал со него?Дали може маглини и галаксии (не многу големи),планети од сончевиот систем,ѕвезди од соѕвездијата (мала мечка,голема мечка,орион...)?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.822
Па што отприлика би гледал со него?Дали може маглини и галаксии (не многу големи),планети од сончевиот систем,ѕвезди од соѕвездијата (мала мечка,голема мечка,орион...)?
Види, јас со двоглед можам слободно да ги видам сателитите на Јупитер (прилично е интересно, како ги менуваат позициите, од ден во ден), кратерите на Месечината и ако имам добра позиција (чиста атмосфера) може да се забележи мените на Венера...
Е сега ти со телескоп (пак, не знам колкаво му е зголемувањето) би требало да можеш да видеш многу повеќе.... и да имаш далеку постабилна слика....
Си викам дека ќе можеш да ја видеш Орионовата маглина, прстените на Сатурн, Плејадите (прекрасни се), ќе можеш да видеш мнооогу ѕвезди, а Бетелгез и сличните црвени џинови ќе изгледаат добро...
Сепак не знам многу од карактеристиките на телескопот, и не знам дали со истите пари можеш да најдеш подобар.:smir:
Но, и тоа што ќе го имаш ќе биде сосем доволно, супер...
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Сакам да си купам аматерски телескоп.Единствено место каде што најдов да се продаваат е мега стор.Ме бендиса овој телескоп.Пошто не се разбирам баш во телескопи може ли да ми ги кажете неговите можности што можам да гледам (Сатурн,Марс,Венера,Јупитер,Нептун,Уран,Плутон,Алфа кентаури,Коњска глава,Андромеда).Дали имате да ми препорачате некој друг ако се продава овде а е подобар и е до 150 евра.

многу му е мала блендата
со 60мм немој да очекуваш којзнае каков поглед освен во месечината.

марс јупитер венера и компанија да знаеш ке ги гледаш ко ептен мали и мутни точкици а месецините на јупитер мислам дека воопшто нема да може да ги покаже.
според мене минимална бленда за колку толку добар поглед е 130мм и од оваа и нагорна големина прстените на сатурн може да се видат
а овој што сакаш да го земеш нема теоретски шанси да го посматраш плутон или пак андромеда
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
многу му е мала блендата
со 60мм немој да очекуваш којзнае каков поглед освен во месечината.

марс јупитер венера и компанија да знаеш ке ги гледаш ко ептен мали и мутни точкици а месецините на јупитер мислам дека воопшто нема да може да ги покаже.
според мене минимална бленда за колку толку добар поглед е 130мм и од оваа и нагорна големина прстените на сатурн може да се видат
а овој што сакаш да го земеш нема теоретски шанси да го посматраш плутон или пак андромеда
А имаш некој телескоп кој може од Македонија да се купе со 150 евра а да е добар?
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
А имаш некој телескоп кој може од Македонија да се купе со 150 евра а да е добар?
од македонија не

али можеш да купиш преку интернет релативно добар за аматерски потреби
за 150 евра има рефлекторни телескопи за аматери со кои се гледааат поголемиот дел од од сончевиот систем али проблем е ако платиш царина и транспорт затоа цената може да варира до 50/70 евра може и више
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
ова со објектов кој е поврел од ѕвездата околу кој кружи е стварно чудно
можно е да се работи за бинарен систем во кој ѕвездите се со прилично различна маса ама сепак помалата ѕвезда тогаш треба да не е поврела од поголемата освен ако составот кој согорува им е различен сварно е енигма ова
 
S

smart ass

Гостин
ова со објектов кој е поврел од ѕвездата околу кој кружи е стварно чудно
можно е да се работи за бинарен систем во кој ѕвездите се со прилично различна маса ама сепак помалата ѕвезда тогаш треба да не е поврела од поголемата освен ако составот кој согорува им е различен сварно е енигма ова
Каков состав фузија е фузија...и Да може да биде објектот потопол посебно ако е помал,или пак ако е близу до ѕвездата и истиот да има мноогуу апсорбери на топлина,или пак евентуално при креирањето на Планетите баш тој мистериозен објект добил доволно Водород(вода) башка деутериум...така да можеби станува збор за планета кај која е иницирана фузија-ова може да се докаже со тек на време...

П.С бинарен систем е друго,и не мора да има иста температура-туку кај бинарните ѕвезди карактеристика е "судирот" на гравитацијата па така објектот со помала Гравитација си добива орбита и Ако беше ова бинарен систем...ќе се знаеше
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.822
многу му е мала блендата
со 60мм немој да очекуваш којзнае каков поглед освен во месечината.

марс јупитер венера и компанија да знаеш ке ги гледаш ко ептен мали и мутни точкици а месецините на јупитер мислам дека воопшто нема да може да ги покаже.
според мене минимална бленда за колку толку добар поглед е 130мм и од оваа и нагорна големина прстените на сатурн може да се видат
а овој што сакаш да го земеш нема теоретски шанси да го посматраш плутон или пак андромеда
Месечините на Јупитер се гледаат и со двоглед, а Андромеда се гледа и со голо око.

Сепак за Феникс, мое е да ти кажам дека рефлектор би бил подобар телескоп...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.822
П.С бинарен систем е друго,и не мора да има иста температура-туку кај бинарните ѕвезди карактеристика е "судирот" на гравитацијата па така објектот со помала Гравитација си добива орбита и Ако беше ова бинарен систем...ќе се знаеше
Во бинарен систем двете ѕвезди кружат околу една точка, која не припаѓа на ниедна од 2те ѕвезди.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Месечините на Јупитер се гледаат и со двоглед, а Андромеда се гледа и со голо око.

Сепак за Феникс, мое е да ти кажам дека рефлектор би бил подобар телескоп...
секој производител ке ти тврди дека 4те месечини на Јупитер ке ги видиш со нивниот телескоп а фактички нели тука збориме за 60мм бленда тоа е мал отвор и којзае колкава светлина неможе да помине,тоа ке ги видиш е друга работа

колку да не се заебе после купувањето на телескопот еве што може да се види со 203мм бленда

Јупитер


телескопот што он сака да го земе е со тродупло помала бленда 60мм
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.822
секој производител ке ти тврди дека 4те месечини на Јупитер ке ги видиш со нивниот телескоп а фактички нели тука збориме за 60мм бленда тоа е мал отвор и којзае колкава светлина неможе да помине,тоа ке ги видиш е друга работа

колку да не се заебе после купувањето на телескопот еве што може да се види со 203мм бленда
ОК, за подобра глетка треба и појак телескоп.

Еве јас тврдам дека со двоглед се гледаат сателитите на Јупитер (четирите Галилееви сателити).
 
S

smart ass

Гостин
Хуман,абе не зборам за точки,туку ти кажувам дека дали помалата цвездата ќе орбитира околу поголемата на ДИСТАНЦА од неколку километри....па и нагореее...ме разбираш??

А тоа зависи баш од гравитацијата...и тоа на ДВЕТЕ ЅВЕЗДИ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom