Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Абе се тоа фино, само едно не ми е јасно... од кога О2 стана сигурен* показател на живот на друга планета, ако се земе предвид дека едноставно... живиот свет** таму не дише кислород, или па воопшто не дише, ги разменува материите и енергијата на друг начин, различен од оној нас*** познат.

*100%
**можеби и енергетска форма на живот
***обичниве смртници
О2 еко-системи се ретки и најкомплексни еко-системи во космосот. Почести се тие базирани на метан или хидроген. Јас не знам зошто О2 е земен како репер за живот. Можеби сакаат да најдат интелигентен живот со кој имаме нешто заедничко, :icon_roll ?

Група АТА:
- Beta Canum Venaticorum - ова е првиот избор на Турнбал. Се работи за ѕвезда која е многу слична на нашето Сонце, оддалечена од нас 26 светлински години во соѕвездието Ловечки кучиња (Canes Venatici).
- HD 10307 - оваа ѕвезда од нас е оддалечена околу 42 светлински години. Има скоро иста маса, температура и метален состав, како и нашето Сонце. Но, за разлика од Сонцето, оваа ѕвезда е дел од бинарен систем.
- HD 211415 -оваа ѕвезда е малку поладна од Сонцето, но количеството на метали кое го содржи оди во прилог на потргата по живот во Вселената.
- 18 Sco - лоцирана во соѕвездието Скорпија (Scorpius). Скоро е идентичен близнак на нашето Сонце. - (има живот)
- 51 Pegasus - ова е ѕвездата околу која беше откриена првата екстрасоларна планета, во 1995 година. - (има живот)

Група TPF:
- Epsilon Indi A - оваа ѕвезда се наоѓа во соѕвездитето (Indus), од нас оддалечена 11,8 светлински години. Има само 1/10 од сјајноста на нашето Сонце.
- Epsilon Eridani - нешто поладна и помала ѕвезда од Сонцето. Оддалечена е околу 10,5 светлински години, а се наоѓа во соѕвездието (Eridanus). - (има живот)
- Omicron2 Eridani - оваа ѕвезда е стара исто колку и нашето Сонце. Од нас е оддалечена 16 светлински години.
- Alpha Centauri B - една од најблиските ѕвезди до нашиот систем. Оддалечена само 4,35 светлински години од Сонцето. - (има живот)
- Tau Ceti - ова е ѕвезда од тип „G”, која ја има истата сјајност како и нашето Сонце. - (има живот)
Ќе видиме дали ќе не лажат и кога ќе стигнат таму. Ако претходно не добиеме официјално признание. Останува да се види.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
О2 еко-системи се ретки и најкомплексни еко-системи во космосот. Почести се тие базирани на метан или хидроген. Јас не знам зошто О2 е земен како репер за живот. Можеби сакаат да најдат интелигентен живот со кој имаме нешто заедничко, :icon_roll ?
Не туку затоа што живот на база на јаглерод (и нормално О2) ни е нам познат. Кога ќе пронајдеме живот на база на некој друг елемент (пр. силициум) тогаш ќе бараме планети со такви услови. Логика.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не туку затоа што живот на база на јаглерод (и нормално О2) ни е нам познат. Кога ќе пронајдеме живот на база на некој друг елемент (пр. силициум) тогаш ќе бараме планети со такви услови. Логика.
Можеби, но сепак не мора да е така. И на Земјата имаме алги кои живеат од метан, и постојат во бари кои се ретки на нашава планета. Може нешто слично да се најде и на друга планета. Не гледам зошто да не?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Можеби, но сепак не мора да е така. И на Земјата имаме алги кои живеат од метан, и постојат во бари кои се ретки на нашава планета. Може нешто слично да се најде и на друга планета. Не гледам зошто да не?
Да можно е и тоа како!
Само за да се открие на друга планета таму треба да се пратат луѓе што засега е невозможно, но ќе биди.:toe:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Ќе видиме дали ќе не лажат и кога ќе стигнат таму. Ако претходно не добиеме официјално признание. Останува да се види.
Цццц.Точно дека ѕвездите играат огромен фактор околу животот на планетите.Но не е сигурен показател дека ако ѕвездата е слична на нашето сонце дека во тој планетарен систем има живот.Ако планетата нема атмосфера тогаш ако сака и во сончевиот систем нека е.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Цццц.Точно дека ѕвездите играат огромен фактор околу животот на планетите.Но не е сигурен показател дека ако ѕвездата е слична на нашето сонце дека во тој планетарен систем има живот.Ако планетата нема атмосфера тогаш ако сака и во сончевиот систем нека е.
Јас се раководам на други извори, не според тоа дека е ... можно ... да подржат живот. Според НАСА или кој и да е ....

Да можно е и тоа како!
Само за да се открие на друга планета таму треба да се пратат луѓе што засега е невозможно, но ќе биди.:toe:
Хехехе, океј, кога ОФИЦИЈАЛНО тоа ќе го направат ќе биде супер, зошто искрено преку глава ми е да копам за информации од други извори за што се случува.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Зошто да не?
Блиску се од испраќање човек на Марс и Русите и Американците. Кога ќе појдат таму ќе имаат време да истражат и и ќе дознаеме дали има живот ....
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Зошто да не?
Блиску се од испраќање човек на Марс и Русите и Американците. Кога ќе појдат таму ќе имаат време да истражат и и ќе дознаеме дали има живот ....
Тие што ги обележав дефинитивно имаат живот. Некои од нив веќе не имаат и "посетено".
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Е сега посетено.......... Не претерувај.............
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Јас се раководам на други извори, не според тоа дека е ... можно ... да подржат живот. Според НАСА или кој и да е ....



Хехехе, океј, кога ОФИЦИЈАЛНО тоа ќе го направат ќе биде супер, зошто искрено преку глава ми е да копам за информации од други извори за што се случува.
Види вака.Ни јас не се раководам според НАСА за ова.Но не е само ѕвездата фактор за живот на една планета.Ако планетата нема атмосфера,нема поволна клима за живот (нормалните темп. да се над 60 степени или под -10 степени),нема поволна положба (под опасност е од удари на големи комети и астероиди и нема голема планета да ја штити како Јупитер нас,преблиску/предалеку е од сонцето) и др.Но тие ѕвезди што ги обележа исполнуваат услови за да на некоја планета во нивниот систем да има живот.И плус тоа тие се ѕвезди кој подржуваат ист/сличен живот на тој на земјата.Немора да значи дека некоја ѕвезда ако е преголема/премала дека неможе на некоја нејзина планета да има живот.Како што и сам кажа.
И за тоа второто.Само надевај се.Ние неможеме да стигнеме до Марс а непак до некоја блиска ѕвезда.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Е сега посетено.......... Не претерувај.............
Human, некој би рекол дека и ти претеруваш за тоа со Нибиру, но тоа не доаѓа од мене нели? Доволно сум отворен за секакви теории за дискутирање, без разлика колку мене ми изгледаат нелогични, како тоа за нашето сонце са стане супернова, неутронските ѕвезди итн. кои ти ги приложи така? И тоа дебатирам со респект. Ако не си отворен кон други можности и други перспективи како сакаш да разбереш во целина било што? Треба да се научиш да ги гледаш работите од повеќе перспективи, без разлика колку тоа тебе ти изгледа нелогично.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Види вака.Ни јас не се раководам според НАСА за ова.Но не е само ѕвездата фактор за живот на една планета.Ако планетата нема атмосфера,нема поволна клима за живот (нормалните темп. да се над 60 степени или под -10 степени),нема поволна положба (под опасност е од удари на големи комети и астероиди и нема голема планета да ја штити како Јупитер нас,преблиску/предалеку е од сонцето) и др.Но тие ѕвезди што ги обележа исполнуваат услови за да на некоја планета во нивниот систем да има живот.И плус тоа тие се ѕвезди кој подржуваат ист/сличен живот на тој на земјата.Немора да значи дека некоја ѕвезда ако е преголема/премала дека неможе на некоја нејзина планета да има живот.Како што и сам кажа.
И за тоа второто.Само надевај се.Ние неможеме да стигнеме до Марс а непак до некоја блиска ѕвезда.
Да ама е можно да постои живот во друг облик кој може да издржи и поекстремни температури. (зборуваме за микроорганизми)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Да ама е можно да постои живот во друг облик кој може да издржи и поекстремни температури. (зборуваме за микроорганизми)
Точно.Но мислам дека зборевме за интелигентен или малку поразвиен живот.И ако таа планета нема атмосфера и се наоѓа во близина на ѕвездата колку што е земјата/марс/венера блиску до сонцето тогаш температурите би требало да бидат колку на месечината (150+ на сонце -70 во сенка).А ако има атмосфера како на Марс тогаш би се развил и поусовршен живот.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Human, некој би рекол дека и ти претеруваш за тоа со Нибиру, но тоа не доаѓа од мене нели? Доволно сум отворен за секакви теории за дискутирање, без разлика колку мене ми изгледаат нелогични, како тоа за нашето сонце са стане супернова, неутронските ѕвезди итн. кои ти ги приложи така? И тоа дебатирам со респект. Ако не си отворен кон други можности и други перспективи како сакаш да разбереш во целина било што? Треба да се научиш да ги гледаш работите од повеќе перспективи, без разлика колку тоа тебе ти изгледа нелогично.
Добро ок, имаш право, јас само бранам некои теории.
Сепак дебатираме, се согласуваме или не, за тоа е форумов?:toe:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Види вака.Ни јас не се раководам според НАСА за ова.Но не е само ѕвездата фактор за живот на една планета.Ако планетата нема атмосфера,нема поволна клима за живот (нормалните темп. да се над 60 степени или под -10 степени),нема поволна положба (под опасност е од удари на големи комети и астероиди и нема голема планета да ја штити како Јупитер нас,преблиску/предалеку е од сонцето) и др.Но тие ѕвезди што ги обележа исполнуваат услови за да на некоја планета во нивниот систем да има живот.И плус тоа тие се ѕвезди кој подржуваат ист/сличен живот на тој на земјата.Немора да значи дека некоја ѕвезда ако е преголема/премала дека неможе на некоја нејзина планета да има живот.Како што и сам кажа.
И за тоа второто.Само надевај се.Ние неможеме да стигнеме до Марс а непак до некоја блиска ѕвезда.
Не, ама сепак фактите, ако можам така да ги наречам, произлегиваат од таму. 99% од тоа што се учи и студира по школи и универзитети - тие го диктираат. А НАСА е добро позната по своите гафови и глупости.

Добро ок, имаш право, јас само бранам некои теории.
Сепак дебатираме, се согласуваме или не, за тоа е форумов?:toe:
Да, секако! И ни оди доста добро до сега, него мислев по тоа што го кажа дека нема да гледаш од сериозна гледна точка на тоа што планирав/планирам да го кажам, и да не се случи поради тоа темата да се најде на halt. Ме разбираш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom