Најекономично греење и ладење

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@smole колку е Cozy без монтажа, зошто не доплати за малку појакиот Lomo
од Скопје си мислам и си во куќа ама зар сите 3 клими се на еден спрат монтирани ?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
@smole колку е Cozy без монтажа, зошто не доплати за малку појакиот Lomo
од Скопје си мислам и си во куќа ама зар сите 3 клими се на еден спрат монтирани ?
25 900 мислам, не доплатив пошто нема јас да ги користам климите, се работи за стан.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Momci osobeno @kodus ovoj metod moze li slobodno sam da go primenuvam ili moze da zeznam nesto?
https://www.youtube.com/watch?v=fWzfADGzdW0
Istovo moze li da se primeni i na nadvoresnata edinica na sakjeto od zadna strana?
I preporaka za nekoe sredstvo koe vi se pokazalo dobro u praksa i kade moze da se kupi?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@vedar јас лани купив оригинал средство за чистење клими мајсторите што го користат, црвено е и густо како уљје, ама не ми се допаѓа многу оти нема никаков мирис после чистењето. Во последно време пошто многу пушам практикувам чистење со раствор од некој убав прашок за перење алишта, а после тоа растворувам омекнувач за алишта и плакнам колку можам насекаде. Немате претстава две недели како мириса климата после овој третман од моја страна :D
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
308
Поени од реакции
264
@vedar јас лани купив оригинал средство за чистење клими мајсторите што го користат, црвено е и густо како уљје, ама не ми се допаѓа многу оти нема никаков мирис после чистењето. Во последно време пошто многу пушам практикувам чистење со раствор од некој убав прашок за перење алишта, а после тоа растворувам омекнувач за алишта и плакнам колку можам насекаде. Немате претстава две недели како мириса климата после овој третман од моја страна :D
@yamaha10 ОК, но дали ја чистиш климата на начин како што е опишано во видеото? Значи дали ги прскаш алуминиумските решетки со тој раствор или само филтрите ги плакнеш со него?
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Momci osobeno @kodus ovoj metod moze li slobodno sam da go primenuvam ili moze da zeznam nesto?
https://www.youtube.com/watch?v=fWzfADGzdW0
Istovo moze li da se primeni i na nadvoresnata edinica na sakjeto od zadna strana?
I preporaka za nekoe sredstvo koe vi se pokazalo dobro u praksa i kade moze da se kupi?
Vo sustina ako rabotis popoleka ne bi trebalo da zeznes nesto ( ne e nekoja filizofija). Isto mozes i nadvoresnata da ja pomines so sredstvo.E sega okolu sredstvoto. Utre najkasno zadutre treba da zemam za mene ( tubi od 5-10 l), taka da ako saka nekoj neka mi pishe. Ova go velam zasto sredstvoto ne se prodava vo pomali kolicini.[DOUBLEPOST=1459854754][/DOUBLEPOST]
@vedar јас лани купив оригинал средство за чистење клими мајсторите што го користат, црвено е и густо како уљје, ама не ми се допаѓа многу оти нема никаков мирис после чистењето. Во последно време пошто многу пушам практикувам чистење со раствор од некој убав прашок за перење алишта, а после тоа растворувам омекнувач за алишта и плакнам колку можам насекаде. Немате претстава две недели како мириса климата после овој третман од моја страна :D
Toa crvenoto sredstvo e za nigde. Vo prv moment gledas deka cisti ali ako ne ja pomines klimata so mnooogu voda se gledaat tragi od cistenjeto (kako bel prashok) i ne go preporacuvam
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.837
Поени од реакции
6.841
После 1 год откако ја купив конечно дојде време да се монтира:
050420161600.jpg 050420161601.jpg

Ако некој не може да ги прочита тех. информации:
Ладење 3.5 kW
Греење 4 kW
Модел: RE-12QKE
Made in Malaysia :cool:

Ја тестиравме, брзо реагира, одма почна ладно камен да дува на 16 степени. После на греење на 30 степени и после почетниот период на прилагодување од 2-3 мин си почна да си дува топло. Ќе видиме во зима како ќе се покаже. Звук при работа скоро и да немаше.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@yamaha10 ОК, но дали ја чистиш климата на начин како што е опишано во видеото? Значи дали ги прскаш алуминиумските решетки со тој раствор или само филтрите ги плакнеш со него?
да да комплет внатре целото саќе колку што се може без вадење пластики, инаку филтрите нормално си ги перам со млака вода ама никогаш и немам видено прашина на нив[DOUBLEPOST=1459887906][/DOUBLEPOST]
Toa crvenoto sredstvo e za nigde. Vo prv moment gledas deka cisti ali ako ne ja pomines klimata so mnooogu voda se gledaat tragi od cistenjeto (kako bel prashok) i ne go preporacuvam
баш така е како што велиш затоа и не ми се допаѓа, треба пола саат да плакнам со вода после него, инаку за чистење мислам дека си ја врши работата иако кај мене тоа и не е репер не знам зошто ама на толку пушење не можам да видам на внатрешната ништо, како вчера да ми ја монтирале, чиста е како првиот ден а еве веќе ке навлезе во 4-та сезона на ладење
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Уххх...еве вака и јавно ке те прашам пошто, ко ми бараше телефони за Гри пред 2години, накрај си ми напишал дека ни Гри ни вивакс и дека те частеле Тошиба сузуми, на темава имаш напишано дека имаш GEEI, и накрај на странава дека имаш Грее.
Побогу што клима имаш ?
Ne ispadna nisto so Suzumito na kraj. Imam Vivax GEEI 12, koja spored tebe (i se sto najdov na netov), e remarkirana Gree. Zatoa i vikam deka imam Gree
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
308
Поени од реакции
264
да да комплет внатре целото саќе колку што се може без вадење пластики, инаку филтрите нормално си ги перам со млака вода ама никогаш и немам видено прашина на нив[DOUBLEPOST=1459887906][/DOUBLEPOST]
баш така е како што велиш затоа и не ми се допаѓа, треба пола саат да плакнам со вода после него, инаку за чистење мислам дека си ја врши работата иако кај мене тоа и не е репер не знам зошто ама на толку пушење не можам да видам на внатрешната ништо, како вчера да ми ја монтирале, чиста е како првиот ден а еве веќе ке навлезе во 4-та сезона на ладење
Ти си супер штом немаш прашина на филтрите. Јас филтрите ги перам на секои две недели и се познава дека има прашина. Инаку саќето ми се гледа доста прљаво, има многу нечистотија. Сега климата не ја вклучувам, ама за некои 2-3 месеца пред да се селам ќе ги викнам мајсторите комплетно да ја исчистат пред да ја монтираат во новиот стан.
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
После 1 год откако ја купив конечно дојде време да се монтира:
Прегледај го приврзокот 142865 Прегледај го приврзокот 142866

Ако некој не може да ги прочита тех. информации:
Ладење 3.5 kW
Греење 4 kW
Модел: RE-12QKE
Made in Malaysia :cool:

Ја тестиравме, брзо реагира, одма почна ладно камен да дува на 16 степени. После на греење на 30 степени и после почетниот период на прилагодување од 2-3 мин си почна да си дува топло. Ќе видиме во зима како ќе се покаже. Звук при работа скоро и да немаше.
Dobra e klimata ne se sekiraj. Da znaev ke kupev tri takvi, si vrshi rabota besprekorno cela zima so prosecna potroshuvacka 350-360w na sat za 32 m2 dobro izolirani. I mnogu bitno,
ne se pravi vazna, tivka, spokojna, vredna, neprimetna...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Малце да ја освежиме темава со нешто што воопшто не е спомнато на темава.
Касетна внатрешна единица (Cassette indoor unit)
По бројот на издувни отвори ги има во 3 изведби 4-Way, 2-way ili 1-way cassette type.
16878950.jpg L1_S_22-73ML1E5_500_400_fit.png maxresdefault.jpg
Интересни се заради додатната опцијата што ја нуди касетата, а тоа е да може да се извади дел од издувот да иде до една(или 2) соседни (и мали соби), и плус да се изведе довод на свеж воздух од надвор.
Ги прават со спремни отвори за таква додатна каналска изведба за одвод на воздух преку канал (или црево) до соседните соби. Еве со слики како изгледа тоа, малото отворче е секогаш за довод и го викаат Fresh-Air suply (a ја би рекол и ладен воздух) што може да користи летно време за поефтино ладење во ноќните/утринските часови.
Користат надворешна единица во 2 варијанти, или е тоа мал комерцијален уред со надворешна која е посебно направена за касетната (поскапата варијанта) или надворешна од мултисплит која може да прими касетна како внатрешна.
kanalska.jpg cassette.jpg 132332123.jpg 64654654.jpg daikin 7.jpg
vozduh.jpg vozduh2.jpg fresh-air.jpg
Сега тука би го прашал @kodus како е решена регулацијата на издувот ако се прави монтажа со канал/црево за издув во соседна соба, т.е. дали може дел од тие 4 отвори да се затворат(без селотејп сељачки) со цел да се подели издувот. Дали преку даљинско се решава тоа или се заклучуват некако отворите да не се користат ?
Пример да иде 70% или60% издув во просторот каде е намонтирана каналската, а 30~40% во соседната соба.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Малце да ја освежиме темава со нешто што воопшто не е спомнато на темава.
Касетна внатрешна единица (Cassette indoor unit)
По бројот на издувни отвори ги има во 3 изведби 4-Way, 2-way ili 1-way cassette type.
Прегледај го приврзокот 143080Прегледај го приврзокот 143082 Прегледај го приврзокот 143083
Интересни се заради додатната опцијата што ја нуди касетата, а тоа е да може да се извади дел од издувот да иде до една(или 2) соседни (и мали соби), и плус да се изведе довод на свеж воздух од надвор.
Ги прават со спремни отвори за таква додатна каналска изведба за одвод на воздух преку канал (или црево) до соседните соби. Еве со слики како изгледа тоа, малото отворче е секогаш за довод и го викаат Fresh-Air suply (a ја би рекол и ладен воздух) што може да користи летно време за поефтино ладење во ноќните/утринските часови.
Користат надворешна единица во 2 варијанти, или е тоа мал комерцијален уред со надворешна која е посебно направена за касетната (поскапата варијанта) или надворешна од мултисплит која може да прими касетна како внатрешна.
Прегледај го приврзокот 143084 Прегледај го приврзокот 143085 Прегледај го приврзокот 143086Прегледај го приврзокот 143087 Прегледај го приврзокот 143088
Прегледај го приврзокот 143089Прегледај го приврзокот 143090 Прегледај го приврзокот 143091
Сега тука би го прашал @kodus како е решена регулацијата на издувот ако се прави монтажа со канал/црево за издув во соседна соба, т.е. дали може дел од тие 4 отвори да се затворат(без селотејп сељачки) со цел да се подели издувот. Дали преку даљинско се решава тоа или се заклучуват некако отворите да не се користат ?
Пример да иде 70% или60% издув во просторот каде е намонтирана каналската, а 30~40% во соседната соба.
samata klima ima opcija da upotebis ili 4 strani ili 2 strani.znaci ako nosis kanal za vo sosedna soba mozes da konbiniras.Ne se steluva preku dalecinsku nego na samata elektronika na klimata (ima switcheri)..pa kako sakas ...sakas so 4 i kanal ili sakas na 2 izduva i kanal....Taka da netreba selotejp :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom