Днес се с'стоја заседание на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина, при следнија дневен ред: „1. Актуални проблеми в процеса по кандидатстване за б'лгарско гражданство на чужди граждани от б'лгарски произход; 2. Отчет за работата на Комисијата за п'рвата година от нејното с'штествуване.“ На заседанието прис'стваше новата ресорна зам.-минист'рка на правос'дието, којато е новата председателка на С'вета по гражданството, в којто с'вет влизат представители на различни министерства и ведомства. Прис'стваха и председателјат и зам.-председателјат на ДАБЧ.
По п'рвата точка от дневнија ред се оказа, че актуалните проблеми при даването на б'лгарско гражданство са почти с'штите, както и преди месеци. Поради което председателјат на КПБЧ и други депутати от комисијата призоваха представителите на Министерство на правос'дието да не с'образјават своите дејствија с това колко преписки можела да разгледа годишно ДАНС, както МП и ДАБЧ да предоставјат точни разчети не за една, а за последните нјаколко години, с'ответно министерството – на броја на дадено гражданство, на прекратени и на неразгледани преписки по д'ржави и по години, а ДАБЧ – на разгледаните молби и дадени удостоверенија за б'лгарски произход по години и по д'ржави. Заштото МП беше изготвило един лист справка, неофициална и неподписана от минист'р или зам.-минист'р, само за 2015 г. Председателјат јончев каза, че може на следвашто заседание по с'штата тема да се поканјат и представители на ДАНС и да се види накраја к'де и зашто не сработват достат'чно институциите по в'проса за даването на бг гражданство.
По т.2 от дневнија ред бе представен накратко отчет за дејността на КПБЧ за годината, откакто тази комисија бе с'здадена. В този отчет се посочват за какво е ставало дума на всичките проведени досега 19 заседанија на комисијата. И, че комисијата е в'зприела като основен подход в својата работа „проследјаването и анализирането на процесите сред б'лгарските обштности зад граница“, в резултат на което са били проведени „значителен број тематични заседанија“. В доклада се казва и, че на заседанијата редовни са били канени представители на б'лгарските обштности, лидери на б'лгарски организации в чужбина и представители на неправителственија сектор. Тук може да се отбележи, че има разбира се канени представители на б'лгарските обштности и лидери на б'лгарски организации – като например Антон Киссе от Украјна, представители на б'лгарски организации в С'рбија и в Албанија и др. Но почти нјама представители на б'лгарските емигрантски обштности, които да са били канени на заседанија на комисијата по в'проси или казуси, които прјако ги касајат. што се отнасја до неправителственија сектор, дано не пропускам нјакого, но се сештам сега само за доц. Бојан Кулов от Асоциацијата на б'лгарските училишта в чужбина.