Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
За оваква банана држава како нашава каде што е можен секаков криминал треба само едно,регистрирање на гласањето само со отисок од палецот(автоматски се поврзува со личните документи) и добар софтвер кој ќе го бележи тоа,шанси за грешка 0,00001%.Никакво мастило ниту било кој застарен модел,со ова не постои никаква можност за гласање на повеќе места.
ima podobri rešenija ... klasika,
i pomoderno, pomalku bolno..
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
ima podobri rešenija ... klasika,
i pomoderno, pomalku bolno..
Ние не сме поразлични од стоката,и треба такво нешто за нас.За разлика од Јапонците или Скандинавците кои самите се свесни дека со секоја малверзација,криминал,лажирање наштетуваат како на државата така и на самите себе,уназадувајќи се со генерации.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
За оваква банана држава како нашава каде што е можен секаков криминал треба само едно,регистрирање на гласањето само со отисок од палецот(автоматски се поврзува со личните документи) и добар софтвер кој ќе го бележи тоа,шанси за грешка 0,00001%.Никакво мастило ниту било кој застарен модел,со ова не постои никаква можност за гласање на повеќе места.
да ама сдсм сега друго бара.. некој закон да ги тргне од избори овие што поради невозвратена љубов отидоа на работа во странство...

Vera Veci Повеќето од нив немаат законско прсво да се попишст(повеќе од една г во странсво). Како тогсш можат да бидат во избирсчкиот

Like · Reply · 4 hrs
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
да ама сдсм сега друго бара.. некој закон да ги тргне од избори овие што поради невозвратена љубов отидоа на работа во странство...

Vera Veci Повеќето од нив немаат законско прсво да се попишст(повеќе од една г во странсво). Како тогсш можат да бидат во избирсчкиот

Like · Reply · 4 hrs
Neka gi doproverat i tie so gi bara Sdsm, em uste edna rabota zavrsena, em poblisku denot do izbori. Neli taka kaza Gruevski na vestite, ako saka e cela Mk neka ja proverat. Od kaj sea problem uste za + 160,70 000? +2 dena rabota
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
да ама сдсм сега друго бара.. некој закон да ги тргне од избори овие што поради невозвратена љубов отидоа на работа во странство...

Vera Veci Повеќето од нив немаат законско прсво да се попишст(повеќе од една г во странсво). Како тогсш можат да бидат во избирсчкиот

Like · Reply · 4 hrs
Разумно е и тоа,од проста причина што таквата категорија на луѓе е многу подложна на манипулација,односно нивното право да биде искористено од други луѓе,некој да гласа во нивно име.Не само иселениците,туку и граѓаните на државата кои никогаш не гласале или само во ислклучителни моменти.Треба ако некој не гласа на три последователни избори да го изгуби правото на глас така би се створила некоја умерена дисциплина кај гласачкото тело.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
има изборни закони, не може со музички желби да се работи ... дури тогаш ќе бидат нерегуларни изборите
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
да ама сдсм сега друго бара.. некој закон да ги тргне од избори овие што поради невозвратена љубов отидоа на работа во странство...

Vera Veci Повеќето од нив немаат законско прсво да се попишст(повеќе од една г во странсво). Како тогсш можат да бидат во избирсчкиот

Like · Reply · 4 hrs
ова ти е пролупана работа. Законски може и да се попишат и да гласаат. Проблемот е -каде и на кои списоци. Ама тоа стопати веќе е зборено. Башка што беше дискутабилно и вклучувањето на гласачи од странство без попис и без некоја евиденција на нашинци во странство.
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Некој што живеел во куќа три генерации на исто место и да има непознати луѓе на негова адреса е повеќе од чудно ама јас знам дека такви луѓе нема. Од друга страна секој познава луѓе кои имаат ЛК на една адреса а живеат на друга. Тоа е поверојатно.
Јас имам такви. 4ца од две фамилии по презимињата и ниеден не познавам.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.197
Поени од реакции
8.413
Јас знам над 200 вмровци што можат да мењаат лик и форма, без перики, маски и останати непотребности. Сигурно има уште десетици илјади што не ги знам. Со такви луѓе, нема друг начин да има фер избори, сем ако во избирачкиот список не останат само членовите на СДСМ, а сите други да се избришат.
Остај мењање ликови, форми, перики, маски итд. Ја на избирачкиов список најдов комшија што од пред две години е во КПД Идризово, а си стои на неговата адреса... :D Него кога ќе го бараат со теренска, интересно ќе биде. :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Јас имам такви. 4ца од две фамилии по презимињата и ниеден не познавам.
Ги знаеш, ама збунета си. Со тек на време ќе ти текне.
Остај мењање ликови, форми, перики, маски итд. Ја на избирачкиов список најдов комшија што од пред две години е во КПД Идризово, а си стои на неговата адреса... :D Него кога ќе го бараат со теренска, интересно ќе биде. :D
Тоа му е адреса за привремен престој. Таман си е. :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.113
Поени од реакции
15.061
да ама сдсм сега друго бара.. некој закон да ги тргне од избори овие што поради невозвратена љубов отидоа на работа во странство..
Мислиш на ``госпоѓата со гардероба од 5000 евра`` која во Пробиштип беше пресреќна бидејќи се наоѓа во срцето на Радовиш и радовишани:pos:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Јас имам такви. 4ца од две фамилии по презимињата и ниеден не познавам.
И ти си чудна. Баш си параноја. Убаво ти кажа син Брут оти знае дека такви не постојат.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Јас имам такви. 4ца од две фамилии по презимињата и ниеден не познавам.
Во ред. И кое е твоето објаснување или имаш ли некаков сомнеж? Фантомски гласачи?
На пример јас кога гласав прв пат, прво отидов да се проверам на список и не ме најдоа во мојата општина после ме најдоа во друга општина во Ск. Мал временски период кога се имам родено тие 6-12 месеци имам живеено во таа општина и таму ме воделе со години. Не добив ни покана за војска заради тоа па морав да одам сам да се пријавам. Техничка грешка, тоа е тоа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Многу се фрла Магла...ете просто, нека се споредат сомнителните си избирачкиот список на сдсм од 2006.., т.е. дали се нови државјани или станале полнолетни
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom