Уставен ја прифати иницијативата за помилување за изборни нерегуларности

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Како што ме поправи еден сендвич овде еднаш - не е тоа стиропор, туку стирофоам.
аболициран и помилуван ни одблиску не е иста споредба со стиропор и стирофоам. Повеќе е стиропор и мермер.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
И што е форава со бил аболициран а не помилуван? И двете работи ги прави претседателот.
Помилуван е некој што е веќе осуден, аболициран е некој што е ослободен во било кој дел од постапката. Што е полошо не знам.
Веројатно сега ќе речат дека добививање аболиција е херојски чин па така можно е тие од СЈО постапките доколку бидат аболицирани да му се придружат на херојот Заев.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
И што е форава со бил аболициран а не помилуван? И двете работи ги прави претседателот.
Помилуван е некој што е веќе осуден, аболициран е некој што е ослободен во било кој дел од постапката. Што е полошо не знам.
Веројатно сега ќе речат дека добививање аболиција е херојски чин па така можно е тие од СЈО постапките доколку бидат аболицирани да му се придружат на херојот Заев.
Доколку се биде нормално во ова ненормално време, јас лично сметам дека е полошо да си аболициран...Ти се става етикета на кривец, а не си успеал да ја докажеш невиноста.
Меѓутоа во сите нормални општества и напредни држави, кога некој висок функционер ќе биде гонет правно за некое дело, тој си дава отставка од функцијата за да не влијае врз постапката и ја спрема својата правна одбрана. Кај нас тоа е незамисливо од било кој политичар и било која партија.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Друга интересна работа карактеристична за "демократите" на Заев. Кога се работи за Заев спремни се да преминат преку аболицијата дадена од БЦ и преку снимките за барање мито иако ситуацијата е јасна. Зошто го прават тоа? Едноставно, затоа што веруваат дека само он може да ги симне ВМРО од власт. Со други зборови, неговите гревови се помали со оглед на крајната цел. Затоа мислам дека нема потреба од делење лекции по морал и етика. нема простор за такви нешта во политиката.
P.S. И што значи тоа ќе седам и со Милчин и со Фрчко рамо до рамо само за да ја одбранам демократијата? Како може со тие што ја газеле и мочале демократијата и за кои сите знаеме дека пак ќе се ухлебат и ќе палат и гасат доколку се вратат овие нивниве на власт да седиш рамо до рамо и во исто време да се колнеш дека единствен мотив ти е зачувување на демократијата?[DOUBLEPOST=1458134084][/DOUBLEPOST]
Доколку се биде нормално во ова ненормално време, јас лично сметам дека е полошо да си аболициран...Ти се става етикета на кривец, а не си успеал да ја докажеш невиноста.
Меѓутоа во сите нормални општества и напредни држави, кога некој висок функционер ќе биде гонет правно за некое дело, тој си дава отставка од функцијата за да не влијае врз постапката и ја спрема својата правна одбрана. Кај нас тоа е незамисливо од било кој политичар и било која партија.
Мислам дека премногу ги идеализираме и западните политичари и нивниот систем. Ова што се случува кај нас сега се случувало кај нив пред некоја декада а денес само го имаат усовршено па не е толку очигледно.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Мислам дека премногу ги идеализираме и западните политичари и нивниот систем. Ова што се случува кај нас сега се случувало кај нив пред некоја декада а денес само го имаат усовршено па не е толку очигледно.
Па не би се сложил...Англија имаат парламент скоро 1000 години и никогаш однесувањето не било како во Македонија последниве 20 години. Нормално дека во секоја земја има идиоти од луѓе кои ги избрале за некоја позиција, меѓутоа однесувањето на македонските политичари е дно. Трето вакви протести-контра протести организирани и спроведени со државни пари само на Балканот нигде на друго место. А за жал ние воопшто не се стремиме кон оние што се подобри од нас, едноставно нашето "патриотско его" секогаш има причина да ги исплука ко ние да сме центар на светот.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Не бе, на другата страна сум ја. Ама може бизмис да напраиме. Ти ќе шверцаш од тоа сендвичите, па ќе им ги продаваме на соросоиди, парите за нас.
Нема тука страни, сите сме наши. Сепристуност се чувствува во воздухот кога ќе се појавиш пред музејот на ВМРО. Не е проблем за сендвичи, нема да шверцам, ќе побарам за репрезентација за врбување комуњари, па ќе ги шитнеме. Кога идеш?
 
B

Bonux

Гостин
По кој знае кој пат се покажа и докажа дека овие на власт не само што работат на агендата на Сорос,него и најбољи ученици и следбеници му се на истиот.Какви Милчин какви бакрачи јеботе.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
P.S. И што значи тоа ќе седам и со Милчин и со Фрчко рамо до рамо само за да ја одбранам демократијата? Како може со тие што ја газеле и мочале демократијата и за кои сите знаеме дека пак ќе се ухлебат и ќе палат и гасат доколку се вратат овие нивниве на власт да седиш рамо до рамо и во исто време да се колнеш дека единствен мотив ти е зачувување на демократијата?[DOUBLEPOST=1458134084][/DOUBLEPOST]
Мислам дека премногу ги идеализираме и западните политичари и нивниот систем. Ова што се случува кај нас сега се случувало кај нив пред некоја декада а денес само го имаат усовршено па не е толку очигледно.
Тоа се мртовци бе Бруте. Знаеш и сам дека тие фрлевци, шеќерински и заевци нема шанси да се дограбат до власт. Престанете да ги наметнувате како актуелни теми.
Ако се прашуваш ти, за оваа конкретна ситуација, ти и твојот став сте единствено битни. Кога ги гледаш аргументите во оваа одлука на Уставен, не ти личи ли на ретрограден и штетен ревизионизам? Кога во оваа држава од аболиција излегло нешто различно од штитење на другарчиња, синови и сопартијци на нашиве власти? Не е ли добар чекор ограничување, па евентуално целосно укинување на аболицијата?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Јас само сакам да прашам дали под ова "кривични дела врз половата слобода и морал" спаѓа и тоа што не ебат у гз последниве 25 години?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Тоа се мртовци бе Бруте. Знаеш и сам дека тие фрлевци, шеќерински и заевци нема шанси да се дограбат до власт. Престанете да ги наметнувате како актуелни теми.
Ако се прашуваш ти, за оваа конкретна ситуација, ти и твојот став сте единствено битни. Кога ги гледаш аргументите во оваа одлука на Уставен, не ти личи ли на ретрограден и штетен ревизионизам? Кога во оваа држава од аболиција излегло нешто различно од штитење на другарчиња, синови и сопартијци на нашиве власти? Не е ли добар чекор ограничување, па евентуално целосно укинување на аболицијата?
Во моментов не. Инаку мислам дека ова е повеќе некаков тест на сили меѓу ВМРО и чадорот.
Иначе не може бе зомбите секогаш во први редови да бидат. Нешто не штима.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.957
Поени од реакции
15.973
аболициран и помилуван ни одблиску не е иста споредба со стиропор и стирофоам. Повеќе е стиропор и мермер.
pološo e abolicija, ne se dozvoluva da se vrši istraga ... amnestiran e osuden, duri ima i del što odležale... a i osuden i amnestiran ima pravo da bara i revzija ako najde dokazi i ja ospori presudata... sega otkrija duzini i duzini presudi i egzekucii na el.stol vo USA koj bile zasnovani samo na pogrešna FORENZIKA, bez priznanie na osudenikot
a postarite znaat za amnestiite vo USA .... nevini crni momčinja osuduvani na el.stol. guvernerot pomiluva- ja zamenuva smrtnata kazna so zatvor ama so zakasnuvanje.. što e najstrašno grotoi slučai namesteni, t.e. osudeni se crnci, ne gi otkrile vistinskite....
Od druga strana imaše druga sprotivna afera ..kade moćnikot iako e crnec e osloboden a izvršil ubistvo...
Narod protiv O.J.Simpsona:
a pak da povtoram, Izborniot Spisok najpoveće e zdebelen za vreme na SDSM a tie sega sekoja nepravilnost vo spisokot odnapred ja proglasuvaat za izborna izmama ???
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Нема тука страни, сите сме наши. Сепристуност се чувствува во воздухот кога ќе се појавиш пред музејот на ВМРО. Не е проблем за сендвичи, нема да шверцам, ќе побарам за репрезентација за врбување комуњари, па ќе ги шитнеме. Кога идеш?
Овој го приготвив специјално за опозиционерите. Да ги држиш гладни од Струмица до Скопје не е хумано.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Јас само сакам да прашам дали под ова "кривични дела врз половата слобода и морал" спаѓа и тоа што не ебат у гз последниве 25 години?
мислам дека у гз не се важи. ама не сум сигурен прашај некој пострученм има доста пушачи на темава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom