Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
M

macgowan

Гостин
Жално е, многу е жално. Многу и е тешко на денешната власт сосе техничките/дополнителни министри и заменици помошници министри и останато.

На толку труд и мака, зорт од сите страни :вонзем: и плус нон стоп да те е.ава неразумната марксистичко-ленинистичка опозиција:unsure: која редовно го јади стапот на дено на утакмицата оти не зна знање колку нив, со толку успешни проекти кои секојдневно ги сведочиме(ако јадат лаина понекој луѓе то му е работа)...со неколку стотици илјади јарани и јаранки распределени педантно на сите страни на македонскиот географски глобус на кои се им се даде и предаде и им се посоли и претури па пак посоли итн...на сето задоволство кое го доживеа овај народ пак и пак нема разбирање, неблагодарни сме, то е.

Јас се кладев пред некое време и тоа за поприлична софра дека ако има избори, сепак ќе тепа дпмне ама тесно. Не оти некој ги сака многу скм-пдп ама појќе ги неќи овие со зортот и ортомата како ореол над глава.

Пак велам, сакам да знам кај е комбето.

P.S.
Да сум на местото на Миленко, онака ко шо е разочаран последно време од се во републикава вклучувајќи го пастирот, место да чекам да ме фукни срцето, излив или не дај боже нешто споро ама многу полошо да го стаса, ќе се разнесам под кохонесите на александро со некоја паметна порака до сите јарани и јаранки за век да го памтат како маченик
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Почнаа за бројки да зборат. :D Супер, ова ќе биде смешно.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
@Mafo1

гледај стевче што мисли за твојта катица и фатиме хахха, од утре за Стевче сум :cuc:

 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Прво оваа одлука се носи во многу симптоматични услови.
Број 1. Се носи веднаш по почнувањето на акцијата Титаник каде неколку лица беа обвинети за вмешаност во нерегуларности при изборите.
Број 2. Судиите кои гласаа за предлогот (сите 5) се станати уставни судии во време на ДПМНЕ.
Број 3. Никаде во светот не сум сретнал ваква одлука, барем јас.
Број 4. Ова е само потврда дека веќе постои криминал во изборниот процес.
Значи, ова не се правни (законски) аргументи. Уставниот суд одлуките треба да ги носи според Уставот. Јас правни толкувања за ова не слушнав ни од најголемите експерти.
Се зaебaвaш нели?
Прочитај го претходниот одговор.
За да го спасат гзот на Миле и сите други говна што прават од изборите лакрдија (секако, по наредба на кумот), со цел да останат на позиција, од која ќе можат и понатаму да го шиткаат сопствениот народ и држава во корист на своите џепови.

Ете, мислам дека ова е доволно правно објаснение, дури и превише, за некој кој без срам и перде подржува и брани луѓе кои со правото и законите бришат газ.
И ти прочитај го првиот одговор и кажи дали е одговор согласно моето прашање.
http://www.sfid.mk/comp_includes/webdata/documents/USTAV precisten tekst .pdf
Член 84. Овде вика дека дава помилувања по закон. Значи ако има закон дека не смее да даде помилување за одредени категории, а има, тој закон си е валиден
Да, според закон. Како вели законот, така треба. А законот мора да е согласно уставот.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
@Mafo1

гледај стевче што мисли за твојта катица и фатиме хахха, од утре за Стевче сум :cuc:

Za vakvi soncogledi kako munjava, ne vredi voopsto da se komentira. Promena strana vo pogresno vreme. I sam znae :)[DOUBLEPOST=1457687319][/DOUBLEPOST]
Стевче треба да биде повикан во ЈО, за да го предаде ливчето.
A gdje je pecat hhhaah :D so potpis sakat da sirat lagi i manipulaci. Abe vas coek nemozi da vi se iznacudi. Cudesna moja Makedonija.
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Значи, ова не се правни (законски) аргументи. Уставниот суд одлуките треба да ги носи според Уставот. Јас правни толкувања за ова не слушнав ни од најголемите експерти.
Правото на глас е неприкосновено право, гарантирано со македонскиот устав, конвенции на ЕУ и ООН и сите меѓународни организации.
Криминални избори значи дека некој го прекршува моето право на избор, вредува не постоечки гласови што го девалвираат мојот глас. Зарем ти треба нешто по правно од ова или?[DOUBLEPOST=1457696467][/DOUBLEPOST]
Се дружи ли со индијанци?

Ама правни аргументи...
Прочитај го мојот предходен пост...Прочитај што значи право на глас и ќе видиш дека се коси со оваа одлука.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.961
Поени од реакции
11.608
Чекај, кога одговара, ќе се повикуваме на Устав, кога не одговара, кој го ебе Уставот. :D :D
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Правото на глас е неприкосновено право, гарантирано со македонскиот устав, конвенции на ЕУ и ООН и сите меѓународни организации.
Криминални избори значи дека некој го прекршува моето право на избор, вредува не постоечки гласови што го девалвираат мојот глас. Зарем ти треба нешто по правно од ова или?[DOUBLEPOST=1457696467][/DOUBLEPOST]
Прочитај го мојот предходен пост...Прочитај што значи право на глас и ќе видиш дека се коси со оваа одлука.
Кој го спори правото на глас? Ова што ти го посочуваш нема врска со она што јас го пишувам. Никој не оспорува право на глас, но судовите одлуките треба да ги носат према законот, не по сопствени емоции. Емоциите се присутни кога треба да се одреди казна, на пример, но пак во законската рамка.
Може ли да се констатира дека Уставниот Суд не го прекршил Уставот? Бидејќи, не само овде, туку и во експертските толкувања нема правно побивање на одлуката. Може да се каже дека 4-та судии, кои се величаат од некои структури, кои гласале контра другите 5, бесправно ги дале својот глас. Заснован на сопствено мислење, а не на законските норми.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
А на пример што ДИК е во рацете на опозицијата и немаше време 10 години да направи избирачки список по мерка??. Па затоа не гласаат за опозицијава, ја мрзи да работи пошто ја бивало да владее!
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
А на пример што ДИК е во рацете на опозицијата и немаше време 10 години да направи избирачки список по мерка??. Па затоа не гласаат за опозицијава, ја мрзи да работи пошто ја бивало да владее!
СДСМ изигра на картата „недоверба во избирачкиот список“, каков и да е крајниот резултат на прочистувањето, а потоа и на изборите. Линијата СДСМ – МВР – ДИК направи злоупотреба на кварталното објавување на избирачкиот список. Објавувањето на полициските податоци од 1.12.2015 година креираше само хаос и недоверба кај гласачите во изборниот список, оценуваат сопартијците и претходници на Александар Чичаковски, првиот човек на ДИК, Александар Новаковски и Никола Рилковски.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Прочитај го мојот предходен пост...Прочитај што значи право на глас и ќе видиш дека се коси со оваа одлука.
Го прочитав твојот предходен пост. И пак не читам правни аргументи, читам патетика. Единствениот правен аргумент во случајов е дека Уставот дозволува опсегот на амнестија да биде дефиниран со закон. Многу едноставно, и нема никаква врска со косење со некакво право на глас.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Што тоа?

Јас се залагам се да е според закон. И одлуката на Уставниот суд да е според закон. (А не слушнав според кој закон таа не е законита). Исто и СЈО е очигледно неуставно, но сепак, оставам да реши уставниот суд за него. Фрапантно е што „експерти“ по право (Фрчкоски, Трендафилов... итн итн) се залагаат да нема преиспитување на уставноста на СЈО. Па господа, дипломите не да си ги запалите... туку јавно да се откажете од правничката вокација, а дипломите може да ви послужат во WC.[DOUBLEPOST=1457706635][/DOUBLEPOST]
Го прочитав твојот предходен пост. И пак не читам правни аргументи, читам патетика. Единствениот правен аргумент во случајов е дека Уставот дозволува опсегот на амнестија да биде дефиниран со закон. Многу едноставно, и нема никаква врска со косење со некакво право на глас.
Тоа е тоа. На тоа и јас укажувам. Без разлика дали ни се допаѓа или не, решението е веројатно согласно Уставот. Дури мислам дека судијката Габер и останатите (албанци мислам се) гласале спротивно на уставот. Ако не сум во право би сакал некој стручно и правно да објасни кој гласал неуставно, а кој уставно.
Апел до СДСМ... тргнете ги неписмените (заедно со Уранија од хелсиншки) кои протестираат пред зградата на уставниот суд, оти само се бламираат кажувајќи правни заклучоци, а „немаат везе“.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Abe i Precedaleto se razvika po presovi, zatoa mozi vremevo necini :D I tamu li pocustvuva slabost : ))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom