Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.068
Годинава очигледно популарно е да си anti-establishment кандидат, на многу американци изгледа им е преку глава од лобисти и интересни групи. Затоа и Трамп и Сендерс се толку популарни, затоа и сите останати републикански кандидати, со се меинстрим републикански медиуми се против Трамп, зашто изгледа не е нивни кандидат. Истите компании ги спонзорираат кандидатите од двете страни, гајле им е кој ќе победи, пак нивно ќе биде. Сендерс и Трамп делуваат како луѓе кои не би биле нивни послушници.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.910
Поени од реакции
14.651
Барни - Неписмени тинејџери кои мислат дека ако Барни победи на избори дека автоматски ќе номора да плаќаат нивниот скап факултет, иако има многу community факултети кои не се многу скапи. Ништо нема да се подобри ако Барни победи како претседател, само ќе се зголемат даноците и се останато исто ќе биде.
Мхм програмата на берни е бесплатно образование и ништо друго :facepalm:
Сите точки што си ги пишал за трамп важат и за берни, освен таа за мигрантите. Со тоа што за разлика од трамп кој се финансира со позајмици од сам себе и искрено кажува глупости, берни се финансира од народот и никогаш не излегол без аргументирана изјава.

Трамп нема програма и дава само празни популистички изјави. Еве и на вчерашната дебата доживеа дебакал. Кај и да е ќе му пропадне водството.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.740
Иако изгледа како Друмпф :D ќе победи мислам дека на крај ќе го јадит од кој било демократ.

Само ме интересират каков став имат за богатите американци и компании, тие кои финансираат политички кампањи?

Sent from my D2403 using Tapatalk
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
токму така претседател се бира. психопатите се најпогодни за таа позиција.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.601
Поени од реакции
48.446
Ако нешто може да ме убеди дека масони, Евреи и банкари ја водат задкулисно Америка тоа се Хилари и Трамп,. Не ми е сфатливо како може да се довери таква моќна земја во раце на вакви дебили.

Трамп неподнослив е и никаков, ама ај ќе кажеш има створено нешто, намплатил пара , станал нешто ама оваа гадура раздрекана шо никој немаше да ја спомне да не и го дадеше Бил во муцка на секретарката не сфаќам како се докопа то толку моќ .

Тој Берни Сандерс не го спомињам за озбилен кандидат, ме потсеќа на Најчевска со цела нервотичност што ја зрачи, плус ставовите и политиките на средношколец со Че Гевара маица и бамбус литро со литро
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.842
Поени од реакции
12.159
Чекајте малку, мене стварно не ми е јасно како може да води Трамп? Една асална работа немам прочитано на нетов за него, една. Сите можни популарни веб сајтови, youtube-ери, фејсбук страни цело време зборат против него.
Еве, последно, видете и децава од KIDS REACT што мислат за него.
Дури мислам и како намерно цело време да зборат против него, а пак тепа. А ме потсеќа и на ситуацијава во земјава.
Тука ги заборавам голем дел од Американците кои не користат интернет и гледаат само републиканско-наклонети телевизии и презимето Трамп ги асоцира на успех или има уште нешто?
Па, во последната реченица делумно ти лежи одговорот на прашањето зошто Доналд Трамп ужива висока доверба и популарност кај американците.

Да, добар дел од американците го кажуваат своето мислење во јавност, а не на Интернет, каде што врие од тролови, но не - телевизиите кои застапуваат про-републикански ставови, не се ни малку обожаватели на Доналд Трамп.

Типот е успешен бизнисмен кој вработува илјадници работници од секакви националности, раси и религиски определби низ сите делови на САД, и знае добро да ги искористи своите бизнис врски за да допре до средната класа, која е најзагрозена во моментов во САД.

Ајде за споредба погледни го портфолиото на неговите противници - Тед Круз, Марко Рубио, Хилари Клинтон, Берни Сандерс - кој од овие кандидати е успешен бизнисмен или направил нешто добро за обичниот американски смртник ?

Батали ги Интернет коментарите и статиите, тие имаат бумеранг ефект, додека нивните автори очекуваат нивните негативни критики и плукања по Трамп да резултираат со помала доверба во него кај гласачите и помала популарност, во пракса се случува спротивното - со секоја нова навреда и негативна критика упатена кон Трамп, неговата доверба и популарност кај гласачите расте.

На крајот од денот, типот е уште еден најобичен профитер и манипулант, но сепак пристапува кон американските гласачи поинаку од неговите противници - не излегува со политички приказни и со секојдневни ветувања, туку излегува со конкретни планови, како на пример, неговиот план за даночна реформа, кој предвидува секој граѓанин кој не е во брачна врска, а заработува до 25.000 американски долари годишно, да не плаќа данок на личен доход, а истото да важи и за брачните парови кои заработуваат помалку од 50.000 американски долари годишно.

За останатите, Трамп планира намалување на даноците, така што најнискиот данок би изнесувал 10% од годишната заработувачка, а највисокиот данок би изнесувал 25% од годишната заработувачка.

Еве ја табелата со планираниот даночен план од официјалниот веб сајт на изборната кампања на Доналд Трамп за 2016 година.



Бог знае дали ова воопшто ќе стане реалност во САД доколку Трамп биде избран за претседател, но барем типот излегува со конкретни бројки и знае како да игра со зборови и ветувања, за разлика од останатите политичари кои претежно само дудлаат, и токму тоа придонесува за големата доверба и популарност која Трамп ја ужива кај американците.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.171
Поени од реакции
18.094
Ако нешто може да ме убеди дека масони, Евреи и банкари ја водат задкулисно Америка тоа се Хилари и Трамп,. Не ми е сфатливо како може да се довери таква моќна земја во раце на вакви дебили.

Трамп неподнослив е и никаков, ама ај ќе кажеш има створено нешто, намплатил пара , станал нешто ама оваа гадура раздрекана шо никој немаше да ја спомне да не и го дадеше Бил во муцка на секретарката не сфаќам како се докопа то толку моќ .

Тој Берни Сандерс не го спомињам за озбилен кандидат, ме потсеќа на Најчевска со цела нервотичност што ја зрачи, плус ставовите и политиките на средношколец со Че Гевара маица и бамбус литро со литро
Има цел тим позади нема да ја остаат сама да води држава. Проблемот е што е најстабилен кандидат од фаворитиве,и ја да сум Американец би ја гласал. Барем ќе си продужи политика ко сите нивни претседатели до сеа,со овие двајцава ништо чудно цел свет у курац да отиде.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Има цел тим позади нема да ја остаат сама да води држава. Проблемот е што е најстабилен кандидат од фаворитиве,и ја да сум Американец би ја гласал. Барем ќе си продужи политика ко сите нивни претседатели до сеа,со овие двајцава ништо чудно цел свет у курац да отиде.
Svetot e veke otiden vo kurac a ti se nadevash Clinton da ja opravi rabotata. Dream on....
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.171
Поени од реакции
18.094
Svetot e veke otiden vo kurac a ti se nadevash Clinton da ja opravi rabotata. Dream on....
Зборам ако бев Американец :) Да веројатно светот е отиден во курац ама негде помалце негде поише. Во америка главен проблем им е црнец што застрелале а во сирија има 250 000 мртви. Не глеам зашто би ризикувале со некој неписмен како трамп да си ги заменат местата.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.910
Поени од реакции
14.651
[/url][/IMG]


Круз изгледа се издигнува како најголем конкурент на трамп кај републиканците.

Две добри победи за берни и еден очекуван пораз во луизијана. Не ми е јасно како може црнциве толку многу да ја поддржуваат хилари. Лесни победи за хилари во сите црнечки држави досега. Утре демократите гласаат во мејн каде што се очекува победа на берни. Се на се добар викенд за стариот, победа од 3-1 викендов пред можеби клучните десет дена за него. Во вторник и на 15 ти следуваат последните апла прохилари држави. После 15ти на ред доаѓаат проберни државите и ако успее да оддржи пристојна разлика многу веројатно ќе биде да гледаме неизвесна трка до самиот крај :гик:
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
"If you're a kid caught with marijuana in Michigan, you get a police record. If you're an executive on Wall Street that destroys the American economy, pay a $5 billion fine, no police record." - Bernie Sanders

Е стварно му го плесна во лице пред цела америчка јавност на Клинтонка, за време на тв-дуелот на CNN.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.735
Поени од реакции
36.700
Во Мичиген, Клинтон имаше предност од 10% на анкетите, на крај победа на Сандерс со 3% разлика. Фаќа залет Берни изгледа.

Сега доаѓаат повеќе држави каде што Сандерс стои добро, па може да ја загрози Клинтонка и да биде тесно до самиот крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom