Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
заборави за споменеш ако го фатат дека го прави тоа одговара пред суд, важно е да се напомене дека ова е против законски!
Има куп пресуди објавени н страните на судовите.. еве една
П Р Е С У Д А

ОБВИНЕТИОТ: В.П. од с. Ј., роден на ... год. во В., од татко С. и мајка Ц., со живеалиште во с. Ј., со завршено средно обрзование, невработен, неженет, по националност, Македонец, Државјанин на РМ, досега кривично не осудуван, против него не се води постапка за друго кр. дело, со ЕМБГ ....

ВИНОВЕН Е

ЗАТОА ШТО

На 23.7.2007 год. во управна постапка поднел доказ за кој знаел дека е лажен, така што до ОВР – Виница кон барањето за издавање дупликат на возачката дозвола со регистарски број 6448 поднел и своерачно потпишана изјава дека на 2.5.2007 год. ја изгубил возачката дозвола, иако знаел дека истата ја заменил во Република Бугарија заради добивање Бугарска возачка дозвола.

Со опишаното дејствие обвинетиот В.П. сторил кр. дело "Поднесување лажни докази" од чл. 366-а ст. 1 од КЗ, поради што во сообразност со чл. 4, 32, 34 ст. 1, 39, 48, 49 ст. 1 и 50 од КЗ, му се


И З Р Е К У В А

АЛТЕРНАТИВНА МЕРКА (условна осуда) казна затвор во траење од 6-шест месеци, која се смета за утврдена и нема да се извршува доколку обвинетиот во рок од 2-две години не стори ново кр. дело.

Обвинетиот се задолжува да ги плати и трошоците во кривичната постапка во вкупен износ од 2.000,00 ден., во рок од 15 дена по правосилноста на пресудаата, на име паушал.
за ваков случај не сум знаел, ама за случајот што претходно го наведов, нит имало апсење нит ништо
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
за ваков случај не сум знаел, ама за случајот што претходно го наведов, нит имало апсење нит ништо
знам една варијанта каде македонската ја оставаш во буг министерство за да земеш бугарска, и после во мак ја пријавуваш ко изгубена и си вадиш нова...
заборави за споменеш ако го фатат дека го прави тоа одговара пред суд, важно е да се напомене дека ова е против законски!
Има куп пресуди објавени н страните на судовите.. еве една
П Р Е С У Д А

ОБВИНЕТИОТ: В.П. од с. Ј., роден на ... год. во В., од татко С. и мајка Ц., со живеалиште во с. Ј., со завршено средно обрзование, невработен, неженет, по националност, Македонец, Државјанин на РМ, досега кривично не осудуван, против него не се води постапка за друго кр. дело, со ЕМБГ ....

ВИНОВЕН Е

ЗАТОА ШТО

На 23.7.2007 год. во управна постапка поднел доказ за кој знаел дека е лажен, така што до ОВР – Виница кон барањето за издавање дупликат на возачката дозвола со регистарски број 6448 поднел и своерачно потпишана изјава дека на 2.5.2007 год. ја изгубил возачката дозвола, иако знаел дека истата ја заменил во Република Бугарија заради добивање Бугарска возачка дозвола.

Со опишаното дејствие обвинетиот В.П. сторил кр. дело "Поднесување лажни докази" од чл. 366-а ст. 1 од КЗ, поради што во сообразност со чл. 4, 32, 34 ст. 1, 39, 48, 49 ст. 1 и 50 од КЗ, му се


И З Р Е К У В А

АЛТЕРНАТИВНА МЕРКА (условна осуда) казна затвор во траење од 6-шест месеци, која се смета за утврдена и нема да се извршува доколку обвинетиот во рок од 2-две години не стори ново кр. дело.

Обвинетиот се задолжува да ги плати и трошоците во кривичната постапка во вкупен износ од 2.000,00 ден., во рок од 15 дена по правосилноста на пресудаата, на име паушал.
Добро,фала ви,не зборам за превење нешто нелегално само сакав да знам како би возел ако би остнал во мк без мк возачка.Нели ја имаш ама си ја оставил во бугарија и еден ден на неа ќе и истече важењето а нејзиниот број е запишан на бугарската но сепак истечена...
фала пак!
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Добро,фала ви,не зборам за превење нешто нелегално само сакав да знам како би возел ако би остнал во мк без мк возачка.Нели ја имаш ама си ја оставил во бугарија и еден ден на неа ќе и истече важењето а нејзиниот број е запишан на бугарската но сепак истечена...
фала пак!
Да но старата не треба да ја однесиш на поништување кога ќе вадиш нова? не сум знаел за ова но стварно е глупо да ја губиш македонската ако извадиш бугарска...
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
последните 3 недели со таа брзина оди прегледувањето, дали за побрзо да ја исчистат 2014 кој знае...
Pa izgleda 2014 so 12000 molbi ke ja iscistat cela za pomalku od 15 meseci !! A toa znaci deka 2015 so 8700 molbi ke ja iscistat za 7 meseci, da pocnat april ke ja zavrsat do noemvri godinava.... Eh super!
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
Ок да разјасниме има значи
- дополнителна проверка
- дополнителна проверка МП
- дополнителна проверка МВР
и после ? и дали е вака редоследот да знам пошто кај мене стои на МП веке подолг период
znaci jas bev vo dopolnitelna proverka pa pred nekoj period mi izleze deka e vo MP e sea neznam koj so kako se tera ponataka koja e procedurata
Значи редоследот од БОКИ е ОК и е точен.
Дали има некои нови моменти од 2013,
Дали се промениле на подобро од - дополнителна проверка во - дополнителна проверка МП или во - дополнителна проверка МВР, или уште на подобро „разгледана молба ... и се чека потпис од Вицепрезидент...“
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
Znaci za potsetuvanje vecer vo restorant Zurnal vo 19 casot vo nas.K.Voda vo Skopje ke zapocne sveceniot koktel po povod otvaranjeto na kancelarijata na Makedonsko Bugarsko prijatellstvo zdruzenie sekoj e dobrodojden eve vi prilika za da postavuvate prasanja okolu vasite problemi okolu drzavjanstvata i proishodite pozz se gledame 20160220_170837.jpg
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Znaci za potsetuvanje vecer vo restorant Zurnal vo 19 casot vo nas.K.Voda vo Skopje ke zapocne sveceniot koktel po povod otvaranjeto na kancelarijata na Makedonsko Bugarsko prijatellstvo zdruzenie sekoj e dobrodojden eve vi prilika za da postavuvate prasanja okolu vasite problemi okolu drzavjanstvata i proishodite pozz se gledameПрегледај го приврзокот 139583

Убаво да си поминете и многу позитивни вести да чуете,уф за жал не можам да дојдам.И споделете што новости има
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Pobaravte sa Vi pratam slika...
Zavisi od mnigu raboti. Moze bi ne e dobto povrzan so dokumentite koi se navedeni vo potvrdata. Moze statistikata za naselenieto veli deka sepak imalo malku bugari vo toa vreme na toa mesto. Isto mnogu znacajno e kako se odgovoreni prasanjata vo formularot so koj se aplicira: drzavjanstvo, narodnost, dali bi odbil da odis vo vojska, tvoite roditeli kakva narodnost imaat itn. Edna greska da ima vo toa odma sleduva otkaz.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom