Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Daniel_faca

Гостин
некој да сподели мислење за посредникот Ѓоше Арсов? Сакам да одам преку него, па би сакала да знам искуства ?
Иди слободно јас преку него доставив дополнителни документи во министерството за правосудие одговорен и чесен човек кој си ја знае својата работа и јас кога се распрашав за него пред да почнам истите зборови ги слушнав позз и се најдобро ;)
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Stom go proverat predmetot odma li izleguva vo sistemot ili cekaat poveke brojcinja pa togas izleguva.
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
14
Zdravo
Nov sum na forumot ako moze nekoj da mi posoci nekoj dobar posrednik za BG pasos zatoa sto ne sum mnogu vo MK rabotam nadvor i sto dokumenti treba?
Blagodaram
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Stom go proverat predmetot odma li izleguva vo sistemot ili cekaat poveke brojcinja pa togas izleguva.
Во последно време обично во петок прават ап дејт на системот, собираат 300-400 и ги објавуваат.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo na site vo forumov zne li nekoj sto se slucuva so ovie sto se na dopolnitelna proverka od 2014. Ima li nekoj sto ima promeni od dopolnitelna vo zadolzitelna.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
За разликите меѓу адресите што не ми одговори никој,не ми одговори!
Следно прашање:
Во врска со возачките дозволи знам дека се носи македонската и се заменува со бугарска на која во некој ќош е запишан бројот од македонската,па ме интересира како во македонија може да се вози со бугарска а притоа немаш наша,нели ја оставаш во бугарија?Ќе прават ли проблем нашите овде за тоа што еден ден на македонската (што ја немаш при себе)ќе и истече рокот а ја немаш за да ја продолжиш тука!Збориме ако останеш тука во мк.И ми текна на една варијанта за дупликат мк возачка,едната да оставаш во бг а другата ти е тука?може така?
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
За разликите меѓу адресите што не ми одговори никој,не ми одговори!
Следно прашање:
Во врска со возачките дозволи знам дека се носи македонската и се заменува со бугарска на која во некој ќош е запишан бројот од македонската,па ме интересира како во македонија може да се вози со бугарска а притоа немаш наша,нели ја оставаш во бугарија?Ќе прават ли проблем нашите овде за тоа што еден ден на македонската (што ја немаш при себе)ќе и истече рокот а ја немаш за да ја продолжиш тука!Збориме ако останеш тука во мк.И ми текна на една варијанта за дупликат мк возачка,едната да оставаш во бг а другата ти е тука?може така?
многу луѓе се обиделе да ги измамат мвр, пријавуваат дека ја изгубиле возачката а ја носат во бугарија, за да во мк пак си извадат возачка. Многу од нив 'засвиреа на клавир' и отслужија затвот од по месец ден. дупликат не може да извадиш. прочепкај на станиците на судовите ќе видиш куп пресуди по горенаведениот проблем. соработката меѓу МкМвр и БгМвр е на многу високо ниво во последните години, порано се носеа и фалсификат потврди за несуден, но сега ги откриваат, па макар и за обичен прекршок од 20 евра.
 
Последно уредено:
S

Sukhoi-27

Гостин
...а ти седиш на форумов да изиграваш најпаметен?
...те читам со месеци и само со вакви одговори знаеш да се јавиш
Е од вакви како тебе секој ден се молам што побрзо да ми го потпишат указот и невидам никој ваков повеќе во радиус од 3000км
Koga ti treba pomos najmnogu, ne ti pomagaat ,duri i ti odmagaat.To e to druze.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
За разликите меѓу адресите што не ми одговори никој,не ми одговори!
Следно прашање:
Во врска со возачките дозволи знам дека се носи македонската и се заменува со бугарска на која во некој ќош е запишан бројот од македонската,па ме интересира како во македонија може да се вози со бугарска а притоа немаш наша,нели ја оставаш во бугарија?Ќе прават ли проблем нашите овде за тоа што еден ден на македонската (што ја немаш при себе)ќе и истече рокот а ја немаш за да ја продолжиш тука!Збориме ако останеш тука во мк.И ми текна на една варијанта за дупликат мк возачка,едната да оставаш во бг а другата ти е тука?може така?
знам една варијанта каде македонската ја оставаш во буг министерство за да земеш бугарска, и после во мак ја пријавуваш ко изгубена и си вадиш нова...
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
знам една варијанта каде македонската ја оставаш во буг министерство за да земеш бугарска, и после во мак ја пријавуваш ко изгубена и си вадиш нова...
заборави за споменеш ако го фатат дека го прави тоа одговара пред суд, важно е да се напомене дека ова е против законски!
Има куп пресуди објавени н страните на судовите.. еве една
П Р Е С У Д А

ОБВИНЕТИОТ: В.П. од с. Ј., роден на ... год. во В., од татко С. и мајка Ц., со живеалиште во с. Ј., со завршено средно обрзование, невработен, неженет, по националност, Македонец, Државјанин на РМ, досега кривично не осудуван, против него не се води постапка за друго кр. дело, со ЕМБГ ....

ВИНОВЕН Е

ЗАТОА ШТО

На 23.7.2007 год. во управна постапка поднел доказ за кој знаел дека е лажен, така што до ОВР – Виница кон барањето за издавање дупликат на возачката дозвола со регистарски број 6448 поднел и своерачно потпишана изјава дека на 2.5.2007 год. ја изгубил возачката дозвола, иако знаел дека истата ја заменил во Република Бугарија заради добивање Бугарска возачка дозвола.

Со опишаното дејствие обвинетиот В.П. сторил кр. дело "Поднесување лажни докази" од чл. 366-а ст. 1 од КЗ, поради што во сообразност со чл. 4, 32, 34 ст. 1, 39, 48, 49 ст. 1 и 50 од КЗ, му се


И З Р Е К У В А

АЛТЕРНАТИВНА МЕРКА (условна осуда) казна затвор во траење од 6-шест месеци, која се смета за утврдена и нема да се извршува доколку обвинетиот во рок од 2-две години не стори ново кр. дело.

Обвинетиот се задолжува да ги плати и трошоците во кривичната постапка во вкупен износ од 2.000,00 ден., во рок од 15 дена по правосилноста на пресудаата, на име паушал.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom