Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.234
Поени од реакции
21.072
Alal da vi e. "makedonche" mozhe a ona shto go napishav za brakjata vednash go prepravi vo Albanec. Da ste mi zhivi i zdravi sorosoitchinja, samo napred. Karikatura od forum.
Сакаше да напишеш ШИПТAР, а форумот автоматски ти го преправи во албанец? :icon_lol:
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.013
Поени од реакции
7.095
НДМ: ТЕМЕЛКО Е НА СЛАТКИ МАКИ, ГО ГОНАТ МАНЕКЕНКИ, А НЕ ОБВИНИТЕЛКИ
Народно движење за Македонија како партија која во основа се бори за заштита и одбрана на македонските национални интереси ја осудува антимакедонската и антидржавна одлука на Специјалното обвинителство за апсење на единствениот Македонец градоначалник на општина Пустец во соседна Албанија Едмонд Темелко.
За НДМ нема дилема. Како сведоци при наши партиски посети на општина Пустец дека Темелко е синоним за отпор во истрајноста и борбата за правата на Македонците во Албанија, недозволиво е негово апсење затоа што 430 жители на општина Пустец имале македонско државјанство и лични карти.
Патем, во 1994 година брзопотезно се издадоа 150.000 лични карти и државјанства на Албанци во функција на изборната победа на тогашниот претседател Глигоров, со што, трајно се промени етничката и верската карта на Македонија со немерливи последици до денешно време.
Затоа, НДМ како и македонскиот народ бара итно и безусловно запирање на постапката против Едмонд Темелко која многу повеќе наликува на одмаздничка акција и извинување за повреда на угледот и честа.
Сепак, Темелко може да биде спокоен. Од вчера изнесените податоци во јавноста за обвинителките Ленче Ристовска и Фатиме Фетаи дека биле млади, убави елоквентни, амбициозни кои секогаш имале амбиции за карера, а со скромно обвинителско знаење, способност и искуство, произлегува дека ја згрешиле професијата, и оттука, Темелко е на слатки маки да го гонат манекенки а не обвинителки. Во секое зло, добро“, се вели во соопштението на НДМ.
погодок право во центар.

НИ ЗА ГРУЈО, НИ ЗА ЗАЈКО, НАШ Е ЛИДЕР БАЧЕВ ЈАНКО :pos::pos::pos:
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
А како привремен престој рачунаме 10+ годишен престој во таа земја? Јас не сум за тоа дијаспората да има право на гласање, ни во конзуларните преставништва ниту во избирачките места во Македонија. Нема зошо некој кој не живее тука да одлучува за судбината на сите кои останале. Плус испаѓа дека гласот на дијаспората вреди повеќе од гласот на граѓаните кои живеат во мкд, тие со 10000 гласови имаат 3 пратеници, додека кај нас партија со 30000 освени гласа може и да нема пратеник.
јас потајно и навивам да останат 6 изборни единици, само за гласовите на малите партии и на албанците се стопат, односно да не бидат битни, системот форсир големи партии, така да нека си ги поделат местата двете најголеми партии за сметка на албанските партии, колку помалку пратеници има дуи или дпа толку помал притисок на било која македонска партија, ако е една изборна малите ке украдат 5-10 пратеници на вмро или сдс со тоа би ја ослабнале македонската опција во коалицијата.
 
Член од
13 февруари 2016
Мислења
10
Поени од реакции
9
Јас сеуште размислувам зошто акцијава ја нарекле „ Титаник “
Титаник симбол на брод кој потонал на првото патување
Какво е Вашето мислење околу ова?
mislam deka ova e proben balon na sjo ,a za znacenjeto na imeto titanik mislam deka sakaat da im frlat pojas za spasuvanje na nekoi sto ke si ja priznaat vinata ,ama djabe vodata veke e ledena
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
„И јас сум Македонец. И јас сум од Пустец“ - Ова е фан страната на Фејсбук со огромна поддршка на единствениот Македонец градоначалник во Албанија.

https://m.facebook.com/IJasSumMakedonecIJasSumOdPustec/?fref=ts
А зошто нема страна, И јас сум од Пустец, и јас сум човече?
 
Член од
14 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Тоа се тие 350.000 државјанства на бранко, затоа ние цел живот сме му верни и благодарни, тој многу има направено за нас, настаните во Гостивар, Бит Пазар, Тетовски универзитет како и други настани, албанци имаат пролеано крв за него.

Секој што има државјанство како и место на живеење во Македонија, има право да гласа тука.
Sosema ni e jasno toa na nas Makedoncite, deka na vas Albancite Branko narkomanot i pijanicata vi go dade toa shto nikoj dosega drzhavnik vo niedna drzhava ne mu go dal na pomalubtojniot narod koj shto zhivee vo nego.
Od chovek toksikoman kako nego ne se ni ochekuvashe drugo, osobeno pa ne zdrava diplomatska kariera.
"Vlasta vo edna drzhava i pripagja na naj mnogubrojniot narod koj shto zhivee vo neja"-Osnova na demokratijata.

Ovie trujazhnicive tuka shto se sorosovi slugi po forumot ne se nishto podaleku od tebe vo smisla na celta nivna krajna.

Tie se kopilinjata komunjarski na chii shto tatkovci i dedovci pred ne tolku dalechno vreme na site nachini se obiduvaa da ja osakatat makedonskata nacija za lichni nivni monetarni interesi.



Da, na vas odrodnichki kopilinja vi se obrakjam tuka, vie shto imate nasilni geni, vie shto se grupirate, mestite i provocirate drugi neistomislenici za ban, vie hieni shto na simpatizerite na vlasta im se sitite i likuvate poslem baniranjeto, vie shto na socijalnata mrezha na Soros(Twiter) se odnesuvate kako zbesnati luzeri.

Kurvini sinovi prochitajte...
Majka makedonija ke izdrzhi i SJO i Titanik...
Dali vie ke izdrzhite koga za 10 godini ke vi bidat gazdi Albancite i ke vi gi ebat decata vo Makedonija.
Da, VO istata taa Makedonija vo koja se obiduvate da ja prodadete na stranskite gospodari za delche od vlasta.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Sosema ni e jasno toa na nas Makedoncite, deka na vas Albancite Branko narkomanot i pijanicata vi go dade toa shto nikoj dosega drzhavnik vo niedna drzhava ne mu go dal na pomalubtojniot narod koj shto zhivee vo nego.
Od chovek toksikoman kako nego ne se ni ochekuvashe drugo, osobeno pa ne zdrava diplomatska kariera.
"Vlasta vo edna drzhava i pripagja na naj mnogubrojniot narod koj shto zhivee vo neja"-Osnova na demokratijata.

Ovie trujazhnicive tuka shto se sorosovi slugi po forumot ne se nishto podaleku od tebe vo smisla na celta nivna krajna.

Tie se kopilinjata komunjarski na chii shto tatkovci i dedovci pred ne tolku dalechno vreme na site nachini se obiduvaa da ja osakatat makedonskata nacija za lichni nivni monetarni interesi.



Da, na vas odrodnichki kopilinja vi se obrakjam tuka, vie shto imate nasilni geni, vie shto se grupirate, mestite i provocirate drugi neistomislenici za ban, vie hieni shto na simpatizerite na vlasta im se sitite i likuvate poslem baniranjeto, vie shto na socijalnata mrezha na Soros(Twiter) se odnesuvate kako zbesnati luzeri.

Kurvini sinovi prochitajte...
Majka makedonija ke izdrzhi i SJO i Titanik...
Dali vie ke izdrzhite koga za 10 godini ke vi bidat gazdi Albancite i ke vi gi ebat decata vo Makedonija.
Da, VO istata taa Makedonija vo koja se obiduvate da ja prodadete na stranskite gospodari za delche od vlasta.
Гаро ја појача дозата на апој денес...:icon_lol:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.538
Поени од реакции
36.506
Вчера од кога им ги стегнаа обвиненијата, Европската Комисија и Американската Амбасада излегоа со отворена и целосна подршка за СЈО.

Уште илјада постови да се напишат тука како никој не им може ништо и колку се јаки, скроена им е капата веќе :)
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Не ги личи вмровци такво препуцавање.

Што корист накурчена да се испукаш врз некого на кој не му е гајле? Ќе завршиш уште понакурчена. Не е убаво да делиш лоши совети. :(
Не знам што прочита ти, ама токму тоа и кажував. Дека нема поента да се расправа со тебе пошто не ти е гајле. А околу испукување кога си накурчен треба да ти е позната женска психологија. Затоа не сфаќаш.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
За каков спас бладаш бре.

Уништени,обезвреднети фабрики,работници технолошки вишоци исфрлени на улица,сменето име,устав,знаме,подарени 300к државјанства,бомбона бизниси,еден куп неразрешени мистериозни самоубиства........................

Во вакви работи ли го гледаш спасот?
Јас колку што помнам бомбона бизнис се однесуваше за продажбата на скопската рафинерија денешна окта :D
За пропаднатите фабрики и технолошките вишоци сосема си во право, колку ли само работници има исфрлено на улица таткото на Миле како стечаен управник и транзиционен криминалец.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
а бе лицемери, шо да прајш, најголема навреда е каур некој да те нарече....за муслиманите сите шо не се ислам се неверници, нивната вера е права........бул шит
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.315
Поени од реакции
22.117
Вчера од кога им ги стегнаа обвиненијата, Европската Комисија и Американската Амбасада излегоа со отворена и целосна подршка за СЈО.

Уште илјада постови да се напишат тука како никој не им може ништо и колку се јаки, скроена им е капата веќе :)
А ти си среќен поради тоа бидејќи ?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Вчера од кога им ги стегнаа обвиненијата, Европската Комисија и Американската Амбасада излегоа со отворена и целосна подршка за СЈО.

Уште илјада постови да се напишат тука како никој не им може ништо и колку се јаки, скроена им е капата веќе :)
Го забораваш најважниот факт. Народот во Македонија гласа и ја избира власта. Секој пат тоа го заборавате и губите на избори.

Капата е скроена кога Грујо беше во Америка. Изборите се на 24. Претпостави си Македонците каква мотивација ќе имаме да излеземе на новите избори по случката со Темелко.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Јас знам дека ние како држава пропаднавме во земја. Веќе одамна го допревме дното ама почнавме да одиме и под дното односно под земја. Многу, многу ретко следам македонски медиуми зошто тие се под апсолутна контрола на некого. Нема да коментирам на кого, факт е дека тие не треба да бидат контролирани од никој. Не дека и западниве медиуми не се контролирани (претежно следам западни медиуми), целосна независнот веќе нема, ама кај нас има апсолутна контрола врз медиумите а на западот медиумите си имаат пак некаква слобода.
Без разлика, не знам ова со „Титаник“ беше јасно дека ќе се случи. Едноставно многу лоши работи направија последно време (не дека и овие другиве не направија) и редно време е веќе да почнаат да излегуваат работите на виделина, ама искрено речено некако многу ми е мизерен начинот на кој тоа го прават. Го прават на еден начин директно, на еден начин директно укажуваат на тоа дека Македонија е всушност контролирана само од два клана кои се јадат меѓусебно, и мислат само на сопствените интереси. Македонија стана шаховска табла каде обичните граѓани станаа пиуни и ништо повеќе. Веќе е одвратно еј, сега да речеме ќе дојдат овие на власт, после некое време ќе дојдат други на власт и ќе има друг „Титаник“. Веќе не ни земаат во предвид двете најголеми партии што прават всушност со самата држава и мислат само на своите интереси. Тоа го правеле отсекогаш ама како сега мислам не било вака порано. Зборувам сега за двете најголеми партии, не само за едните. Многу лошо стана ова, премногу дури. Господ нека ни е напомош на нас, смртниците.

Не сакам да завземам ставови, ниту пак да ги бранам и едните и другите, само сакав да пишам дека на мене како обичен граѓанин ова ми стана претерано одвратно. Сакам само да го изразам своето мислење.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom