Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Кога сме веќе скроз офтопик со темата, еве една смешна ситуација од денес. Сите знаете дека е Св.Трифун, обавезно во Кавадарци и Тиквешијата секоја година идат високи функционери на „закројување“.

Денес имаше парадокс да во исто време бидат тука Ставревски со градоначалникот наш Панов, и Спасовски и заменикот за земјоделије (од СДСМ).

Паралелни институции, си ебала мајката цел држава, битно народот плаќа министри и преплатени чиновници, на министрите од СДСМ ова им е шанса да се дограбат до некои бенефити во овие неколку месеци :D
Бреј ама екипа пратиле за со земјоделци да се измешаат. И едните и другите. Да ги бирале, бољи не наоѓале. :D
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
„И јас сум Македонец. И јас сум од Пустец“ - Ова е фан страната на Фејсбук со огромна поддршка на единствениот Македонец градоначалник во Албанија.

https://m.facebook.com/IJasSumMakedonecIJasSumOdPustec/?fref=ts
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.401
Поени од реакции
5.677
Ало Али

Кажи Никола?

А да крените еден двоглав орел на постамент во Топанско па да се караме за то две три недели?

Браво бе Никола, прав стратег си

Имаш право, ама мислам овој пат се работи за рејтингот на ДУИ, така да на крај ќе има среќен крај за ДУИ, и ќе се фалат пред простите симпатизери за време на кампањата. Бог да чува на што се пали народот.

Иначе нелегално е поставен, сега ќе излезе некоја друга верзија на Шехтански (што им спореше именувања на училиштата), и ќе рече дека споменикот ќе се тргне од тоа место, бла бла бла, па овие ќе се соберат као да го бранат, ќе се крене тензија, дефокусирање на јавноста од вистинските работи.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Како што ви реков,без внатрешна крвава револуција нема да падне режимот на Груевски. До сега во историјата ниту еден режим во светот не се сруши со мека сила туку со тупаница. Јас искрено сум скептик дека со специјални обвинителства ќе се случи нешто. Апсолутно ништо нема да се случи освен галама во медиумите. Луѓето на режимот се залепени како крлежи во сите државни институции. За да се одлепат и за да се исчистат ни треба грчката, украинската и египетската рецепта. Но дали македончето има муда за такво нешто ? Тука не сум толку сигурен.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.401
Поени од реакции
5.677
„И јас сум Македонец. И јас сум од Пустец“ - Ова е фан страната на Фејсбук со огромна поддршка на единствениот Македонец градоначалник во Албанија.

https://m.facebook.com/IJasSumMakedonecIJasSumOdPustec/?fref=ts
Демек на врмовците им е гајле за Темелко, а не за Јанкуловска, Јанакиевски и Божиновски.
Се гледа на што личи Пустец, од тоа што Темелко повеќе се грижи за Дпмне него за сопствената општина.
Ми се чини човекот повеќе седи во Македонија него во Пустец.
По една плата да издвоеја пратениците и функсионерите на Дпмне, во Пустец поубаво ќе се живееше. (ни 5000 жители нема таму)
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Имаш право, ама мислам овој пат се работи за рејтингот на ДУИ, така да на крај ќе има среќен крај за ДУИ, и ќе се фалат пред простите симпатизери за време на кампањата. Бог да чува на што се пали народот.

Иначе нелегално е поставен, сега ќе излезе некоја друга верзија на Шехтански (што им спореше именувања на училиштата), и ќе рече дека споменикот ќе се тргне од тоа место, бла бла бла, па овие ќе се соберат као да го бранат, ќе се крене тензија, дефокусирање на јавноста од вистинските работи.
Не е битен победникот, битен е дефокусот
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Дуи носеше човечиња во Кичево, не сум 100% ама мислам дека и вмро носеше иселени македонци од србија во кичево исто и од пустец за да се добие кичево, но изгубивме. Јас ова го оправдувам иако е примитивно, ако неможеш да го спречиш дуи, почни и ти со исти методи. за жал неуспешно
Има иселени кичевчани во Војводина и тие би требало да имаат право на наше државјанство.

Даваа на Тв за време на изборите,колони Албанци од странство кои доаѓаа да гласаат во Кичево и даваа изјави за телевизиите на српски јазик, а во Кичево нема доселени од Косово.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Има иселени кичевчани во Војводина и тие би требало да имаат право на наше државјанство.

Даваа на Тв за време на изборите,колони Албанци од странство кои доаѓаа да гласаат во Кичево и даваа изјави за телевизиите на српски јазик, а во Кичево нема доселени од Косово.
дали имат право на глас во кичево и тие албанци и македонците не сум сигурен......јас мислам треба да гласат во конзуларните претставништва, оти се трајно иселени
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.401
Поени од реакции
5.677
Има иселени кичевчани во Војводина и тие би требало да имаат право на наше државјанство.

Даваа на Тв за време на изборите,колони Албанци од странство кои доаѓаа да гласаат во Кичево и даваа изјави за телевизиите на српски јазик, а во Кичево нема доселени од Косово.
Тоа се тие 350.000 државјанства на бранко, затоа ние цел живот сме му верни и благодарни, тој многу има направено за нас, настаните во Гостивар, Бит Пазар, Тетовски универзитет како и други настани, албанци имаат пролеано крв за него.

Секој што има државјанство како и место на живеење во Македонија, има право да гласа тука.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
(1) Право да избира има секој државјанин на Репуб- лика Македонија кој наполнил 18 години живот и има деловна способност и е со постојано живеалиште во из- борната единица, општината, односно градот Скопје ка-де што се врши изборот.

(2) Државјаните на Република Македонија кои на денот на изборите се на привремена работа или престој во странство, a се запишани во Избирачкиот список врз основа на евиденцијата од надлежниот орган и пријава за гласање, гласаат за избор на претседател на Републи-ката и за избор на пратеници во Собранието на Репуб-лика Македонија во дипломатско - конзуларните прет- ставништва на Република Македонија во странство, од- носно конзуларни канцеларии во согласност со одред-бите на овој законик.


како ова ќе го одредат моментално?


има документи, има нормално и адреса, а живее и работи во странство 15години, значи нема Постојано Живеалиште, тој мора да гласа во амбасадите
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Како што ви реков,без внатрешна крвава револуција нема да падне режимот на Груевски. До сега во историјата ниту еден режим во светот не се сруши со мека сила туку со тупаница. Јас искрено сум скептик дека со специјални обвинителства ќе се случи нешто. Апсолутно ништо нема да се случи освен галама во медиумите. Луѓето на режимот се залепени како крлежи во сите државни институции. За да се одлепат и за да се исчистат ни треба грчката, украинската и египетската рецепта. Но дали македончето има муда за такво нешто ? Тука не сум толку сигурен.
A gledam vo Egipet, Ukraina, i Grcija med i mleko teche... ostanaa bez madinja chinam.
Chuden nekoj forum koj go dozvoluva zborot "makedonche" .
Ne znam dali Albanec e dozvoleno.[DOUBLEPOST=1455474923][/DOUBLEPOST]
A gledam vo Egipet, Ukraina, i Grcija med i mleko teche... ostanaa bez madinja chinam.
Chuden nekoj forum koj go dozvoluva zborot "makedonche" .
Ne znam dali Albanec e dozvoleno.
Alal da vi e. "makedonche" mozhe a ona shto go napishav za brakjata vednash go prepravi vo Albanec. Da ste mi zhivi i zdravi sorosoitchinja, samo napred. Karikatura od forum.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
I Natasa Srdoc se izjasni deka FBI stoj na raspolagajne na Katica Janeva. Sega Dpmnovci jasno vi e deka titanik vekje udri vo karpata mraz? Sega dlaboko vo vas svesni ste deka e gotovo??? i pocnuva borbata za spas?
Tolku..
За каков спас бладаш бре.

Уништени,обезвреднети фабрики,работници технолошки вишоци исфрлени на улица,сменето име,устав,знаме,подарени 300к државјанства,бомбона бизниси,еден куп неразрешени мистериозни самоубиства........................

Во вакви работи ли го гледаш спасот?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.983
Поени од реакции
12.544
(1) Право да избира има секој државјанин на Репуб- лика Македонија кој наполнил 18 години живот и има деловна способност и е со постојано живеалиште во из- борната единица, општината, односно градот Скопје ка-де што се врши изборот.

(2) Државјаните на Република Македонија кои на денот на изборите се на привремена работа или престој во странство, a се запишани во Избирачкиот список врз основа на евиденцијата од надлежниот орган и пријава за гласање, гласаат за избор на претседател на Републи-ката и за избор на пратеници во Собранието на Репуб-лика Македонија во дипломатско - конзуларните прет- ставништва на Република Македонија во странство, од- носно конзуларни канцеларии во согласност со одред-бите на овој законик.


како ова ќе го одредат моментално?


има документи, има нормално и адреса, а живее и работи во странство 15години, значи нема Постојано Живеалиште, тој мора да гласа во амбасадите
А како привремен престој рачунаме 10+ годишен престој во таа земја? Јас не сум за тоа дијаспората да има право на гласање, ни во конзуларните преставништва ниту во избирачките места во Македонија. Нема зошо некој кој не живее тука да одлучува за судбината на сите кои останале. Плус испаѓа дека гласот на дијаспората вреди повеќе од гласот на граѓаните кои живеат во мкд, тие со 10000 гласови имаат 3 пратеници, додека кај нас партија со 30000 освени гласа може и да нема пратеник.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom