Рамна Земја?

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.998
Поени од реакции
8.551
Свет на еврејски се пишува: תֵּ֝בֵ֗ל се изговара te. vel. Во псалм 104:5 е употребен зборот: אֶ֭רֶץ се изговара e-retz значи земја а не Свет или вселена.
Kaде напишав дека во Псалм 104:5 се работи за Вселена?

Ако тврдиш дека твоите ставови се точни, а на другите погрешни, тогаш должен си да докажеш, да понудиш аегумент со кој ќе се воочи очигледноста на твоето тврдење. Ти првин тврдеше дека се работи за вселена, потоа го смени ставот, и оп пу пу неважи - вселената стана земја....ама иако била поставена на темели што нема да се изместат никогаш...тоа всушност значело движење - континуирано поместување по орбита. Па тука вклучи и центрифугални сили, орбитални брзини и што уште не! Иако овие термини биле непознати се до 20-от век, ти тврдиш дека некој пред скоро 30 векови зборувал за орбитирање и центрифугални брзини.
Не е точно. Никој пред 30 векови не зборувал за орбитирање и центрифугални брзини. Но ако тие не знаеле, не значи и дека ти треба да не знаеш.

אֶ֭רֶץ се изговара e-retz значи земја а не Свет или вселена.
Леле, колку си самоуверен, а не дека имаш основа за таква работа, или што би рекол ти, ТЕМЕЛ.:icon_lol:





http://www.shamar.org/books/vines-dictionary-hebrew-words.pdf
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Kaде напишав дека во Псалм 104:5 се работи за Вселена?
Прочитај си го постот каде што го цитираш Зоте. Постот ти е во насока дека се работи за вселената а не за земјата.
Не е точно. Никој пред 30 векови не зборувал за орбитирање и центрифугални брзини. Но ако тие не знаеле, не значи и дека ти треба да не знаеш.
Ако не зборувале за орбитирање, зошто делот каде се зборува за темел на кој е поставена земјата го прикажуваш како орбита?!
Леле, колку си самоуверен, а не дека имаш основа за таква работа, или што би рекол ти, ТЕМЕЛ.:icon_lol:





http://www.shamar.org/books/vines-dictionary-hebrew-words.pdf
Не бе, ти си имал. Никаде во текстов нема ништо што го побива она што го кажав.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.759
Поени од реакции
6.708
@bobipp ја отворил темава, а сега го нема. Дали сменил став или...?
Тука сум ама тоа што сум ја отворил не значи дека сум имал став “за“ па сега сум против или обратно. Темата ја отворив за да се дебатира, со докази за и против. Ама пошто веднаш почнаа со исмевање си реков не вреди да се навраќам овде. Мислев ќе се отвори посериозна дискусија ама ништо. Мое мислење е дека има многу објаснувања и за едната теорија (онаа во која веруваме скоро сите) и другава, за рамна земја. Она што е апсолутно точно ние никогаш нема да го дознаеме. Денес живееме во свет на лаги и измами и ништо не би ме изненадило. И порано се откривале работи кои претходно биле незамисливи со векови, па после се покажале погрешни. Така ќе биде засекогаш.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Можни одговори: http://www.wildheretic.com/why-hide-the-concave-earth/

http://www.wildheretic.com/heliocentric-theory-is-wrong-pt1/

http://www.wildheretic.com/heliocentric-theory-is-wrong-pt2/

@ZOTE Не се врзувај многу за библијата, самиот стар завет е сиже од сумерска и вавилонска митологија. Кога ќе додадеш разни верзии и преводи на библијата, сето тоа станува една каша-попара од толкувања. Но факт е дека во тој текст се референцираат теми од космологијата, кои служат како траги за понатамошни експериментални објаснувања за нашиот "космос". Рамна земја е само почеток, но кога ќе ги видиш доказите за светлината која се закривува и дека се што гледаш како рамно во хоризонтот е само еден вид на оптичка илузија, постепено доаѓаш до конкавниот модел на земјата. Дури има комбинација на двата модела (рамен и конкавен), дека земјата е како тркало за рулет.

Без разлика дали сакаме тоа да си го признаеме јавно, на сите нас ни е јасно дека јавно прифатениот модел за планетава земја и космосот има свои гооолеми нелогичности, за кои дадените одговори не се уверливи, посебно ако се чепне во деталите. Наше е да ја бараме вистината, и да не ги прифаќаме здраво-за-готово самопрогласените авторитети во астрофизиката и космологијата.

Се разбира, најголемиот дел од популација одбива да види што има надвор од матриксот, и безрезервно го брани истиот,.. Ignorance is a bliss!
Само што го изгледав овој документарец и препорачувам да го гледате и ќе ви се открие вистината зашто се крие за рамна земја. Се крие затоа што со тој концепт постои креатор. Документарецот го опишува како програмер, за православните верниците тоа е Господ Исус Христос. Тогаш се поставува прашањето зашто сум овде? Зашто живееме во купола? Дали вселената е холограм? Кога постои креатор тогаш логички е дека тој не гледа и го гледа секое наше дело. Дали тогаш кога светот би знел дека постои креатор, кој се докажува со доказ, и кој не гледа, би ги правеле делата како предходно кога не сме знаеле за сево ова? Размислете, или најдобро погледнете го документарецот со свои очи.

 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.998
Поени од реакции
8.551
Прочитај си го постот каде што го цитираш Зоте. Постот ти е во насока дека се работи за вселената а не за земјата.
Не го цитирав за псалмот 104:5.

Ако не зборувале за орбитирање, зошто делот каде се зборува за темел на кој е поставена земјата го прикажуваш како орбита?!
Berakoth 59b

Our Rabbis taught:2 He who sees the sun at its turning point,3 the moon in its power,4 the planets in their orbits,5 and the signs of the zodiac in their orderly progress,6 should say: Blessed be He who has wrought the work of creation. And when [does this happen]?7 — Abaye said: Every twenty-eight years when the cycle8 begins again and the Nisan [Spring] equinox falls in Saturn on the evening of Tuesday,9 going into Wednesday.

http://www.come-and-hear.com/berakoth/berakoth_59.html

Each of the tribes had been told by Yaakov of the unique role and position that they would serve in Klal Yisroel {Yisroel as a whole}. The first to bring the offering was Nachshon from the tribe of Yehuda. From his tribe would come the royal kingdom of Israel. He therefore brought a bowl, representing the oceans that surround the earth and a basin, representing the round earth. His tribe, with the advent of the Moshiach {Messiah}, would supply the king who would include all of that in his dominion.

http://www.torah.org/learning/parsha-insights/5761/behaaloscha.html#


Не бе, ти си имал. Никаде во текстов нема ништо што го побива она што го кажав.
Она што го кажа беше инаетење.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Она што го кажа беше инаетење.
Ти ми цитираш бабилонски талмуди за да "докажеш" дека авторите на библијата знаеле што се орбити и центрифугални брзини....и после јас сум се инаетел?! Не си ништо поразличен од Зоте.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.998
Поени од реакции
8.551
Ти ми цитираш бабилонски талмуди за да "докажеш" дека авторите на библијата знаеле што се орбити и центрифугални брзини....и после јас сум се инаетел?! Не си ништо поразличен од Зоте.
Ти велиш дека не знаеле што е орбита, како орбита да означува којзнае што.

Орбита = патека, курс, трага

https://en.wiktionary.org/wiki/orbit

Центрифугална = бега од центарот

https://en.wiktionary.org/wiki/centrifugal

Центрипетална = го бара центарот, цели на центарот

https://en.wiktionary.org/wiki/centripetal

А ти мислеше дека орбита, центрифугална и центрипетална се којзнае колку егзотични поими настанати после Кеплер и Њутн?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ти велиш дека не знаеле што е орбита, како орбита да означува којзнае што.

Орбита = патека, курс, трага

https://en.wiktionary.org/wiki/orbit
Имаш ли податок кога е напишан текстот? Знаеш дека талмудот е посебен дел од еврејската традиција и е константно надополнуван со правила и прписи? Талмудот и Тората не се дел од иста света книга! Талмудот е повеќе нешто како прирачник со правила, што почнал да се пренесува усно, и константно е дополнуван!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.998
Поени од реакции
8.551
Имаш ли податок кога е напишан текстот? Знаеш дека талмудот е посебен дел од еврејската традиција и е константно надополнуван со правила и прписи? Талмудот и Тората не се дел од иста света книга! Талмудот е повеќе нешто како прирачник со правила, што почнал да се пренесува усно, и константно е дополнуван!
Знам за Талмудот дека се дополнува низ вековите.
Но пази, како за тебе кога ќе прочиташ стих од псалм (кој патем и не го преведуваш правилно) значи дека земјата е на темели, на столбови, на кои таа е заварена, зацементирана итн.,
а од друга страна стихот од Јов (26:7) во кој сосема јасно и во оригинал и во сите преводи се кажува дека Земјата е закачена за ништо, го игнорираш?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Знам за Талмудот дека се дополнува низ вековите.
Но пази, како за тебе кога ќе прочиташ стих од псалм (кој патем и не го преведуваш правилно) значи дека земјата е на темели, на столбови, на кои таа е заварена, зацементирана итн.,
а од друга страна стихот од Јов (26:7) во кој сосема јасно и во оригинал и во сите преводи се кажува дека Земјата е закачена за ништо, го игнорираш?
Знаеш колку контрадикторни стихови еден на друг има во библијата?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Тука сум ама тоа што сум ја отворил не значи дека сум имал став “за“ па сега сум против или обратно. Темата ја отворив за да се дебатира, со докази за и против. Ама пошто веднаш почнаа со исмевање си реков не вреди да се навраќам овде. Мислев ќе се отвори посериозна дискусија ама ништо. Мое мислење е дека има многу објаснувања и за едната теорија (онаа во која веруваме скоро сите) и другава, за рамна земја. Она што е апсолутно точно ние никогаш нема да го дознаеме. Денес живееме во свет на лаги и измами и ништо не би ме изненадило. И порано се откривале работи кои претходно биле незамисливи со векови, па после се покажале погрешни. Така ќе биде засекогаш.
Каква бе црна дебата дали е земјата равна? Нормални ли сте, забегани сте, неписмени сте, какви сте?

Мајко мила, во Македонија има најглуп и најнеписмен народ на метар квадратен во Европа.
Дискусија очекувал да се развие. Никогаш немало да дознаеме дали Земјата е равна или топка. :facepalm:

Равни сте сите во мозоците, со една црта на средина, како аспиринот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Како бе нема да дознаемеабе доволно е да искочиш на тераса и хоризонтот да го видиш, ни телескопи, ни часовни зони ни вода од казанче во шоља ни ништо.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Знам за Талмудот дека се дополнува низ вековите.
Но пази, како за тебе кога ќе прочиташ стих од псалм (кој патем и не го преведуваш правилно) значи дека земјата е на темели, на столбови, на кои таа е заварена, зацементирана итн.,
а од друга страна стихот од Јов (26:7) во кој сосема јасно и во оригинал и во сите преводи се кажува дека Земјата е закачена за ништо, го игнорираш?
Mене не ми е јасно како можеш да бидеш верник, да веруваш во Господ, а да ја негираш токму неговата креација на земјата, да ја прифатиш теоријата дека сме настанале со биг бенг итн.

Токму теоријата за рамна земја е докажлива ако им се дозволи присуство на истражувачи на антартик. Токму и затоа е пуштена оваа теорија за глобус поради тоа што се негира постоењето на Господ. Со твоето размислување се побиваш самиот себеси.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
@ZOTE ти кaкo нaјистaкнaт фaн нa рaмнaтa земјa, мoже дa ни кaжеш кoј степен нa oбрaзoвaние имaш, зa дa знaеме вo кoјa пoзицијa сме ние другиве?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
.... И како може од една страна земјата да е поставена на темели што нема да се измрдаат а од друга да биде во орбита, каде постојано ќе биде во движење?
да не мислат на гиант лагери да е поставена?:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom