Superhero Movies

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.037
Поени од реакции
24.998
Уште ли не сфативте дека не постои најјак суперхерој, доволно се развиени и двата универзуми (Marvel и DC Comics) да не може да има најак суперхерој. За секој еден суперхерој е направен counter карактер, што може да го победи и така натака.

Мене секогаш поинтересни ми биле лошите или villain, и мислам дека во овој поглед DC се далеку пред Marvel. Немал до сеа Marvel некој лош карактер кој оставил толку голем впечаток како што тоа го има направено Joker, или Lex Luthor и без број други карактери. Marvel како повеќе внимание да им посветува на суперхеројте, а лошите како да ги става во втор план.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.614
Поени од реакции
22.428
Odlicna tema za ljubitelite na Superhero Movies..Inaku so dusa go cekam Deadpool ..
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.424
Поени од реакции
35.818
Иначе Златко респект, се изначитав бајаги, само пред крај овие што се со црна боја ако можеш смени ги пошто на црниов скин не се читаат освен ако не ги селектираш со маус, респект за постов, исцрпни информации поткрепени за секој фан на суперхеројски филмови. (y)
Морав да сменам скин за да сфатам што ми зборуваш. :P Мене сите ми се црни букви.

За жал не можам да сменам сега ништо затоа што мислењето е веќе заклучено и не може да се вршат измени, освен ако не си модератор на подфорумов, а јас не сум. :(

Плус требаше од 2000 натаму да ги болдирам имињата на филмовите, ама не можев веќе, очи ми испаднаа, 3 и пол саати пишував синоќа. Сега е доцна.[DOUBLEPOST=1454245254][/DOUBLEPOST]И да бе, ми текна: зошто никаде не се спомнува Masters of the Universe (1987) како суперхеројски филм? He-Man не е суперхерој демек? Или дека не е примарно стрип јунак (туку играчка/серија играчки на Мател), иако подоцна биле правени стрипови со него? Мене како мал ми беше омилен лик, со таа анимираната серија која одеше на МТВ. Филмот и не беше којзнае што, ама анимираната серија ми беше закон:

 
Последно уредено:
Член од
16 јуни 2013
Мислења
418
Поени од реакции
344

Интересен момент, само уште една работа ме интересира во филмов Wade Wilson а.к.а. Deadpool има поинаков стори и потекло од филмов Deadpool (2016) Зошо е тоа така стварно не ми јасно, ист каратер различно завршува во ист универзум (Marvel).
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.958
Браво за темата, посебно за воведот и тоа шо ме потсети на ''League of extraordinary gentlemen'' - кул филмче беше тоа, не знаев дека под капа на ДЦ. Ќе треба да го изгледам пак ..

- Некој праша дали е добар Ентмен? - YES. Yes it is. По мене, најдобар ориџин стори филм на Марвел.
- Најмоќен херој е endless дебата. За секој има лек ..
Освен за Бетмен :P:P
- Околу негативците не вреди да се споредуваат Марвел и ДЦ. Доволно е да ги видите публикациите на стриповите. Марвел нема повеќе од 5 соло villains стрипови моментално, а ДЦ години наназад скоро 1/3-ина од насловите им се соло villains. Што е потрагично за Марвел, ни во филмовите не успеаа да ја управат работата.


*Лично, омилени ДЦ херои:
- Stargirl
- Raven
- Damian Wayne

*Омилени ДЦ негативци/анти-херои:
- Harley Quinn
- Catwoman
- Red Hood

*Топ Марвел херои:
- Spider-Man
- Jean Grey
- Black Panther

*Топ Марвел негативци/анти-херои:
- The Phoenix
- Magneto
- Mystique
(WOW, Х-Мен маме ебаваат тука:vozbud::vozbud:)


Исто мило ми е шо живееме во време кога супер-хероите станаа доста актуелни. Некои филмови/серии се подобри, некои полоши .. Битно има забава за сите. Unless you're a Fantastic Four fan (n)(n)(n) .. Од филмовите нај-нај до сега ми се (по квалитет подредени):
- Winter Soldier
- The Dark Knight
- Avengers
- X-Men: First Class (па и комплет 2-те франшизи може да влезат, во глобала добри ми се Х-мен филмовите)
- Batman Returns
- Ant-Man
- Avengers 2
- Spider-Man 2
- The Wolverine 2
- И т.д. и т.д. ..

Оваа година биче богата со овие филмови и гарант ќе има претумбации во листава :D. Али сега за сега, тоа е ..
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Професор Х како најмоќен телепат можи да влези во неговиот ум и да го натера да се самоубие. Поголема моќ од тоа нема.
Со тоа што може да предвиди работи пред да се случат, мислам дека Професорот нема теоретски шанси со него.

Мене секогаш поинтересни ми биле лошите или villain, и мислам дека во овој поглед DC се далеку пред Marvel. Немал до сеа Marvel некој лош карактер кој оставил толку голем впечаток како што тоа го има направено Joker, или Lex Luthor и без број други карактери. Marvel како повеќе внимание да им посветува на суперхеројте, а лошите како да ги става во втор план.
Затоа Марвел тепаат со адаптациите :D. Еве нека е, дека имаат лоши антагонисти. Нека е. Ако се толку успешни на големи и мали екрани во споредба со DC, можеби овие вториве не им даваат доволно внимание на своите херои, и треба да отворат тетратка и да почнат да фаќаат белешки.

Сериозно ги сакам сите издавачи на стрипови. И Марвел, и DC, и Dark Horse, и Image, немам фаворити. Али за воља на вистината, морав да реплицирам овде :D.

Или дека не е примарно стрип јунак (туку играчка/серија играчки на Мател), иако подоцна биле правени стрипови со него?
Мислам дека е ова проблемот. Иако и јас го ставам во иста кошница со другиве. Со Хи-мен, Флеш Гордон, Спајдрмен и Икс-мен израснав ко дете :D. Тука негде беа и Гаргојлите и Нинџа Желки, али другава четворка беше The Shit за мене како мал :P. Од сите имав стрипови, освен Хи-мен и Гаргојли, али па се откорнав собирање Хи-мен албуми :D. Го видоа Господ тогаш и више нејќеа албуми да ми купуваат. Освен коа излезе за Џурасик Парк, се зезнаа уште еднаш и толку беше :D.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2008
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.958
*Топ Марвел херои:
- Spider-Man
- Jean Grey
- Black Panther
^ Не ми се верува дека ја заборавив Captain Marvel, а она ми е единствен стрип на Марвел шо го пратам :facepalm::facepalm::facepalm: .. Ептен бед-есс лик е Керол Денверс, gold mine character моментално на Марвел, ептен вложуваат во неа и до тој степен ја форсираат, што пред некоја недела објавија Civil War - 2 приказна, овој пат со конфликт токму помеѓу неа и Ајронмен. Фиииууууууууууууу .. Кој ќе го чека само до 2019-та соло филмот у пм.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
^ Не ми се верува дека ја заборавив Captain Marvel, а она ми е единствен стрип на Марвел шо го пратам :facepalm::facepalm::facepalm: .. Ептен бед-есс лик е Керол Денверс, gold mine character моментално на Марвел, ептен вложуваат во неа и до тој степен ја форсираат, што пред некоја недела објавија Civil War - 2 приказна, овој пат со конфликт токму помеѓу неа и Ајронмен. Фиииууууууууууууу .. Кој ќе го чека само до 2019-та соло филмот у пм.
Имаше стрип излезен и со моќите на Капетан Марвел, ама пренесен на друга личност, тинејџерка-муслиман, заборавив како се викаше. Ќе речев аман, што направиле, ама сите што ги знам и чиј вкус е горе доле ко мојот а го читале стрипот викаат дека е многу интересна приказна. Така да, веројатно е како што викаш, лансираат повеќе различни стрипови, со различни верзии на приказната али сепак да се лојални на франшизата, и да ја промовираат истата. Очигледно инвестираат во тоа што го издаваат да биде квалитетно, чим и ова е едно меѓу нив. Мислам дека има и нов стрип со оригиналниот Капетан Марвел, машкиот лик. И тој се продава добро.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.958
@Шкорпион епа тоа е Kamala Khan AKA Miss Marvel :D:D. За неа немам многу читано, ама знам дека е помало девојче, инспирирано од Керол Денверс, која подоцна станува супер-херој откако ќе биде изложена на териџен маглата и ќе и' се ослободат инхјуман моќите (ако гледаш МАОС, знаеш за што зборувам). Шејп-шифтер е она мислам, нешто слично на Риид Ричардс од Ф4 ..

А вложувањето во Captain Marvel е најмногу на база на позитивниот фид-бек од стрип фановите. Марвел досега баш и не успеа да изгради еден култен женски супер-херој лик, ни Black Widow, ни Mockingbird, ни Silk etc не се издигнаа на премногу високо ниво меѓу читателите. Сега, кај Керол Денверс добиваат much much love и затоа толку ветер во грб и маваат.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.424
Поени од реакции
35.818
Guys, абе темава е за филмовите, не ме збунувајте дополнително. :P
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Последно уредено:
Член од
13 април 2008
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.958
Raven мене ми е all-time favorite и многу ја сакам, ама во new52 многу ја имаат унаказено, за што ми е многу криво, дури на моменти ко Карлеуша ми е, ама затоа Starfire маме ебава
Point taken. На Старфајр и јас на почетокот паднав кога беше само отфрлено ејлиенче, збунета фаца, али со константна од-до насмевка што ја правеше ептен cute . Но во New52, кога ја убација во Red Hood & The Outlaws со Џејсон Тод и Рој Харпер, ја прикажаа како рејалити спонзоруша шо се чука преку лето во Дубаи. Од тој стрип ти е баш и скрин шотот :D. Не знам, јес да сум само машко, ама одбивна ми стана таму, и прекинав да го читам (башка и плотот беше overwhelming). Си ја видоа ДЦ грешката, многу фемини критики имаше, ја изземаа од таму и соло рибут и' направија .. Во понормално издание, од тој софт порничот.

Јас најфино си ја паметам нејзе од оригиналниот Тиин Тајтанс. Таа е таа фацка :X3::X3: ..



ПС - За некој месец излегува анимиран филм Justice League vs Teen Titans :гик::гик:
ППС - Доста со стриповите, too geeky е ова ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom