Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
21 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
lugje imam edno prashanje. Sopstvenik sum na pitbul koj go chuvam doma vo stan. Kucheto dosega e 3 pati prochisteno od glisti, 2 pati pred prvata vakcina koga beshe staro 1 mesec i potoa po 3 meseci od togash no samo ednash so 4 tableti. sega e staro skoro 8 meseci. pred 2 se sluchi da povrati 2 glisti zaedno so stomachna kiselina utroto i vo gomceto imashe edna golema i edna pomala. go odnesovme na veterinar i mu dadovme apchinja vchera i denes koga se pokaka nemashe glisti. sega prashanjeto mi e, mi rekoa deka od .glistite mozhe da se dobie kucheshka tenija. baram mislenje od vas dali e toa vistina, zatoa shto sum mnogu zagrizhena bidwjki kucheto zhivee so nas i spie do nashiot krevet[DOUBLEPOST=1453419362][/DOUBLEPOST]lugje imam edno prashanje. Sopstvenik sum na pitbul koj go chuvam doma vo stan. Kucheto dosega e 3 pati prochisteno od glisti, 2 pati pred prvata vakcina koga beshe staro 1 mesec i potoa po 3 meseci od togash no samo ednash so 4 tableti. sega e staro skoro 8 meseci. pred 2 dena se sluchi da povrati 2 glisti zaedno so stomachna kiselina utroto i vo gomceto imashe edna golema i edna pomala. go odnesovme na veterinar i mu dadovme apchinja vchera i denes koga se pokaka nemashe glisti. sega prashanjeto mi e, mi rekoa deka od .glistite mozhe da se dobie kucheshka tenija. baram mislenje od vas dali e toa vistina, zatoa shto sum mnogu zagrizhena bidwjki kucheto zhivee so nas i spie do nashiot krevet
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
lugje imam edno prashanje. Sopstvenik sum na pitbul koj go chuvam doma vo stan. Kucheto dosega e 3 pati prochisteno od glisti, 2 pati pred prvata vakcina koga beshe staro 1 mesec i potoa po 3 meseci od togash no samo ednash so 4 tableti. sega e staro skoro 8 meseci. pred 2 se sluchi da povrati 2 glisti zaedno so stomachna kiselina utroto i vo gomceto imashe edna golema i edna pomala. go odnesovme na veterinar i mu dadovme apchinja vchera i denes koga se pokaka nemashe glisti. sega prashanjeto mi e, mi rekoa deka od .glistite mozhe da se dobie kucheshka tenija. baram mislenje od vas dali e toa vistina, zatoa shto sum mnogu zagrizhena bidwjki kucheto zhivee so nas i spie do nashiot krevet[DOUBLEPOST=1453419362][/DOUBLEPOST]lugje imam edno prashanje. Sopstvenik sum na pitbul koj go chuvam doma vo stan. Kucheto dosega e 3 pati prochisteno od glisti, 2 pati pred prvata vakcina koga beshe staro 1 mesec i potoa po 3 meseci od togash no samo ednash so 4 tableti. sega e staro skoro 8 meseci. pred 2 dena se sluchi da povrati 2 glisti zaedno so stomachna kiselina utroto i vo gomceto imashe edna golema i edna pomala. go odnesovme na veterinar i mu dadovme apchinja vchera i denes koga se pokaka nemashe glisti. sega prashanjeto mi e, mi rekoa deka od .glistite mozhe da se dobie kucheshka tenija. baram mislenje od vas dali e toa vistina, zatoa shto sum mnogu zagrizhena bidwjki kucheto zhivee so nas i spie do nashiot krevet
теоретски може,но не верувам толку брзо да сте фатиле...мада можда и треба време за да се создаде таа кучешка тенија,прочепкај по интернет.Мислам дека нема потреба од паника и страв.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Koj taka vi kazal, toa sigurno ne bil veterinarot! Od glisti NE E MOZNO da se dobie tenija, i glistite i tenijata se crevni paraziti koi se relativno cesti kaj kucinjata. Glistite se valcesti ili okrugli crvi a teniite se plocesti crvi. Iako domakjin im e kuceto, sepak e mozno da se zarazat i lugjeto, najpoznata i najopasna tenija e Ehinokok. Megjutoa, pogolem broj od lugjeto sto dobile Ehinokok, se zarazile jadejki nedovolno izmien zelencuk, odkolku od nivnite kucinja doma.
Za da ne se grizite za glisti i tenii, kuceto MORATE da go procistuvate preventivno na SEKOI TRI MESECI so tableta koja deluva prodiv crevni paraziti, bidejki sekogas postoi moznost kuceto pak da se zarazi so niv. Isto e i so bolvite na primer, ako kuceto e samo doma, ne e nikakva garancija deka nema da fati bolvi. Ako ja odrzuvate higienta kaj kuceto, pogolema e sansata da ve udri grom, otkolku da zakacite parazit od milenikot. Znaci, redovno procistuvanje od crevni paraziti na tri meseci, tretiranje protiv bolvi i krlezi preku celata godina, idealno sekoj mesec ili na 2-3 meseci, najdobro so ampula i redovno cetkanje i kapenje na kuceto. sekako, ne zaboravajte i deka treba i vakcinite da se povtoruvaat, besniloto sekoja godina a za stenak i parvo na sekoi 3 godini.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Имам еден проблем со кучето. Имам лабрадор-женка стара 8 месеци. Има недостаток на протеини (ако можам така да кажам) па е премногу мала за нејзината возраст. Почнав да и давам некои протеини од ветеринар препорачани и ми рекоа повеќе на месо да биде. Дали имал некој ваков проблем и дали може некако да ми помогнете?

Еве ја на сликата.
Нaјдoбaр извoр нa прoтеини се сирoвите јaјцa. Дaвaј ги цели вo oбрoците.
 
R

Redhead

Гостин
Мојата ретриверка последно имаше циклус во октомври 2014, се јавивме кај Марин овој месец да прашаме дали да ја однесеме да ја провери и ни рече да почекаме до следен месец па да ја однесам да ја провери на ехо. Ме праша и дали имаме приметено исцедок или па често да се чисти или пие вода ама се си прави нормално, ништо претерано или чудно. Ќе ја однесам јас во февруари ама ме интересира дали се имате сретнато со ваква ситуација и што би можело да биде... Јас ко што сум паничар ептен ме фаќа страв иако ми рече ветеринаров дека е нормално и една година да нема.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
Дечки ај побрзо одговор што може..

Вака, Луна е (самојед ) скоро 7 месеци.
Денес гледам нешто пред врата у двор ногу ергени дошле.
Има ли шанса да и е период за парење?
И дали треба сега да на носам на парење( најдов машки самојед исто така добар пример)

Иначе гледам цело време лае сега,ја затворив со железна врата во местото кај што спие, и синоќа имаше извиено едно тенко железо..ваљда тоа од зор е :P

И да, најголемиот проблем е што денес сабајле има излезено од затворен двор , не знам како,и после некое време се вратила трчеки назад со едно 5-6 кучиња што ја следат.. извалена беше од кал кал квалитетно..
И сега тука е најлошото.дали има шанса некој џихадист од село да ја има оплодено,?
Или како одат тие работи,ајде брзо помош ќе ми треба.

Што да направам сега,што е најдобро? да ја носам ли на парење, што да се прави?
И да, ако веќе се има десено она лошата комбинација со џихадист,има ли некој начин тоа да се спречи?

АЈДЕ БРЗО ОДГОВОР
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Дечки ај побрзо одговор што може..

Вака, Луна е (самојед ) скоро 7 месеци.
Денес гледам нешто пред врата у двор ногу ергени дошле.
Има ли шанса да и е период за парење?
И дали треба сега да на носам на парење( најдов машки самојед исто така добар пример)

Иначе гледам цело време лае сега,ја затворив со железна врата во местото кај што спие, и синоќа имаше извиено едно тенко железо..ваљда тоа од зор е :P

И да, најголемиот проблем е што денес сабајле има излезено од затворен двор , не знам како,и после некое време се вратила трчеки назад со едно 5-6 кучиња што ја следат.. извалена беше од кал кал квалитетно..
И сега тука е најлошото.дали има шанса некој џихадист од село да ја има оплодено,?
Или како одат тие работи,ајде брзо помош ќе ми треба.

Што да направам сега,што е најдобро? да ја носам ли на парење, што да се прави?
И да, ако веќе се има десено она лошата комбинација со џихадист,има ли некој начин тоа да се спречи?

АЈДЕ БРЗО ОДГОВОР
Најпаметно ти е да ја стерилизираш. Не е мала работа да окучиш кучка и да ги изгледаш малите. Ако си наумил/а да ја париш, тогаш подобро најди друг самојед зошто полесно ќе најдеш вдомувачи/купувачи подоцна.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Најпаметно ти е да ја стерилизираш. Не е мала работа да окучиш кучка и да ги изгледаш малите. Ако си наумил/а да ја париш, тогаш подобро најди друг самојед зошто полесно ќе најдеш вдомувачи/купувачи подоцна.
Луѓе нормални ли сте вие , какво парење на кучето на седум месеци па тоа уште бебе е, да може изгледа големо самоједиште ама сепак е многу младо не се заебавајте со животот на кучето, куче се пари после 1,5 или 2 години :cautious::cautious::cautious:
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Луѓе нормални ли сте вие , какво парење на кучето на седум месеци па тоа уште бебе е, да може изгледа големо самоједиште ама сепак е многу младо не се заебавајте со животот на кучето, куче се пари после 1,5 или 2 години :cautious::cautious::cautious:
Не се разбирам до толку. Мое мислење е дека треба да се стерилизира кога ќе биде време.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
може ли сега да се серелизира,на таа возраст?[DOUBLEPOST=1454082803][/DOUBLEPOST]
Луѓе нормални ли сте вие , какво парење на кучето на седум месеци па тоа уште бебе е, да може изгледа големо самоједиште ама сепак е многу младо не се заебавајте со животот на кучето, куче се пари после 1,5 или 2 години :cautious::cautious::cautious:
и јас тоа размислив, некаде ми рекоа после година време, за да израсне уште..а и не е некое самојадиште..

Во тој случај, како да избегнам парење сега? Да ја чувам затворена нон стоп, ќе помине тој период?
И што ако има направено бељата кога избега?
Ќе делува стерелизацијата после(ако) има направено бељата?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
a чекај сега, тоа со вакцинација иде или хируршки?
не сум упатен ич у таа тема,и наеднач ми дојде сега тоа со Луна..
Да не ми се смеете само :D
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.662
Поени од реакции
11.347
a чекај сега, тоа со вакцинација иде или хируршки?
не сум упатен ич у таа тема,и наеднач ми дојде сега тоа со Луна..
Да не ми се смеете само :D
Хируршки се вадат репродуктивните органи.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
а со вакцинација тоа ќе има ли ефект?
зборам за женско
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.499
Поени од реакции
32.581
а со вакцинација тоа ќе има ли ефект?
зборам за женско
Како долготрајно решение, ќе имаш ефект отприлика исто колку што ќе има ефект тоа да седнеш и да направиш еден навистина озбилен муабет со нејзе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom