Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јануари 2016
Мислења
21
Поени од реакции
2
Сето ова е вистина. Но засега сеуште се сака да имаш доказ за потекло. Чека се законот кој е сигурен дека ќе стане. Се надевам дека наскоро ќе ви сакаат само извод и потврда од друштво. Дабч веќе е на ВМРО. При Вангелов сега се влегува за каков и да е проблем и се решава.При стариот претседател беше тешка работа да те прифати и да го реши проблемот на некој од моите луѓе кои поднеле документи. Јулијан е советник на президентот . Петар Колев е во парламентот. Каракачанов е зам.председател на парламентот. Нема начин да не помине законот.
a koga ke bide glasanjeto?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
Drugar isto i jas sum kako tebe neznam so da pravam ima pominato 3.5 meseci I nema nikakvi promeni.
здраво сако да прашам подадов дополнителни документи пре 4.5 месеци и се нема ништо десено од тогаш со новиот систем за проверка ми пишува
Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП дали знае некој или дали може да се пише емаил да се провери што се случува и до каде е постапката кога ги подавав документите ми кажаа дека за 1 до 3 месеци ќе се среди ама нема никаков резулт
здраво сако да прашам подадов дополнителни документи пре 4.5 месеци и се нема ништо десено од тогаш со новиот систем за проверка ми пишува
Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП дали знае некој или дали може да се пише емаил да се провери што се случува и до каде е постапката кога ги подавав документите ми кажаа дека за 1 до 3 месеци ќе се среди ама нема никаков резулт
A dali moze da pishete sto brojce ste @danilopp i @gligor123 od prilika ?
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Каде беше интервјуто?
Софија[DOUBLEPOST=1454023151][/DOUBLEPOST]
Ti gi zadrzaa originalite kaj niv ili ti gi vratija
Ги задржа,а имаа и нотаризирани фотокопии,кој како ке го фатат,читам на некого ниту му побарале документ.Некој со 10 прашања поминал на интервју ,јас со 2 прашања,во глобала тоа е тоа .
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво,

Сакам да проверам број на протокол, меѓутоа не можам да се снајдам со новиов систем. Каде да го најдам тој ПИН и во каков формат е? Имам едно ливче и на него пишува нешто што не можам да дешифрирам. Дозволено е да ви го сликам и да го споделам тука? Фала :)
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Da istiot slucaj i tuka, samo kopija zaverena na notar zemaa i originalot na uvid a inace zosto na nekoi im baraat da dostavat original a na drugi ne? Neli e isto za site.
Zatoa sto ima nov minister, novi sovetnici; Se vovede i nov sistem za pregled na predmeti. Pretpostavuvam, kako nov minister voveduva i nov terk na rabota, da se nosat na uvid original dokumenti.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
82
A zasto mislam deka se ceka za adresa nekoe vreme ?
се чека некое време (10-15 дена) за добивање на матичен број, а адресата ја кажуваш кога треба да си подигнеш указот[DOUBLEPOST=1454052735][/DOUBLEPOST]
Kolku vreme cekase za dobivanje na ukaz ?
на 21 октомври ми се смени статусот дека чекам потпис, но во стариот систем си стоеше тој статус се додека не додадоа во новиот систем можност за приверка на преписки преку амбасада, значи скоро 3 месеци
 
Член од
16 април 2015
Мислења
64
Поени од реакции
40
Prepiska 169xx/2013 so dopolnitelni dok.od veliko trnovo i od bugarsko makedonsko zdruzenie odneseni vo juni ednas pokazuva lipsvat dani a drug pat na dopolnitelna od mp.vakvi slucaevi ima i sto znaci?
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Еве јас да ви го кажам искуството од 3 луѓе кој што беа со мене на интервју пред 3 дена. Госпоѓата што им правела интервју им барала оригинален документ од предок за да докажат потекло, им се дерела на сите 20 луѓе внатре дека бара исклучиво стар документ оригинален за да докажат потекло и им викала како мислите вие дека ние овде даваме државјанство кога немате валидни докази по закон. Лом ги направила внатре, и јас ја слушнав се дереше и влезе во канцеларијата каде што бев јас и им рече на сите сега ќе го викнам вицепресидентот да му кажете вие на него кој ве пушта на овој начин на баратр гражданство.

Значи муабетот е, едно е кога зборува петар колев и другите а сосема друго е кога ќе влезеш во министерството, таму нема никакви факти што би можеле да ви бараат и да ви зборуваат, се е индивидуално, новата претседателка ете се гледа дека ги изменила работите преку ноќ, значи, што мислите вие дека ако еден ден било така треба секогаш да е, ама ете за жал не е, секојдневно се менуваат работите и нема правила.

Ете мојава иста информација со томе јас ја слушнав лично од жената што прави интервју, најдобро однесете си и не терајте инат со министерството, вие бидете си чисти.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Еве јас да ви го кажам искуството од 3 луѓе кој што беа со мене на интервју пред 3 дена. Госпоѓата што им правела интервју им барала оригинален документ од предок за да докажат потекло, им се дерела на сите 20 луѓе внатре дека бара исклучиво стар документ оригинален за да докажат потекло и им викала како мислите вие дека ние овде даваме државјанство кога немате валидни докази по закон. Лом ги направила внатре, и јас ја слушнав се дереше и влезе во канцеларијата каде што бев јас и им рече на сите сега ќе го викнам вицепресидентот да му кажете вие на него кој ве пушта на овој начин на баратр гражданство.

Значи муабетот е, едно е кога зборува петар колев и другите а сосема друго е кога ќе влезеш во министерството, таму нема никакви факти што би можеле да ви бараат и да ви зборуваат, се е индивидуално, новата претседателка ете се гледа дека ги изменила работите преку ноќ, значи, што мислите вие дека ако еден ден било така треба секогаш да е, ама ете за жал не е, секојдневно се менуваат работите и нема правила.

Ете мојава иста информација со томе јас ја слушнав лично од жената што прави интервју, најдобро однесете си и не терајте инат со министерството, вие бидете си чисти.
Deka stvarno pocnale da baraat original dokument e vistina i jas denes doznav. A deka treba da bide isklucivo star toa ne e vistina. Moze da bide i pasosi od rodnini i dokumenti izdadeni od bugarskite zdruzenija samo da bidat original. Moze da e napraveno so cel profit bidejki najgolen del od kandidatite se so dokument od zdruzenie. Vo toj slucaj dostavuvaat original go dabc=30 evra + original vo ministerstvo za pravda=60 evra.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Znaci ova so nosenje original dokument za poteklo e definitivno novo pravilo, so vika @reading doneseno preku nokj, ako e taka znaci i na nas sto ne ni bil pobaran (pred 3 nedeli pravev intervju ne mi pobaraa original dokument za poteklo a kje donesev da pobaraa) kje ni pobaraat vo idnina znaci i na nas, nisto cudno, znaci kako se se menuva preku nokj, da ne iskoci da na kraj i Bojko da go simnat od vlast, pa da ne moze bez poteklo, kako so nekoi se nadevaat na potvrda od bg klub, vekje nisto ne me cudi, se se menuva so bugarive ne znaes na sto si, denes edno, utre drugo, zadutre sosem treto.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Стариов документ/оргиналот бараат само да им го прикажиш или останува во министерство?
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
9
Поени од реакции
3
се чека некое време (10-15 дена) за добивање на матичен број, а адресата ја кажуваш кога треба да си подигнеш указот[DOUBLEPOST=1454052735][/DOUBLEPOST]
на 21 октомври ми се смени статусот дека чекам потпис, но во стариот систем си стоеше тој статус се додека не додадоа во новиот систем можност за приверка на преписки преку амбасада, значи скоро 3 месеци
Ama ti preku amabasada si brkal ? Ja sum preku sofija[DOUBLEPOST=1454063585][/DOUBLEPOST]Samo sto mi se smeni statusot vo Молбата Ви е уважена. Вашата преписка е вклјучена в Указ 15 от 2016 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација. kako da rezerviram cas ?
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Ова значи дека молбите ги уважуваат стриктно секој петок.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom