Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Eve i ja da napisam 2-3 reda,prezadovolen sum od Lomo 18-ka,rabotam dvokratno,sabajle na tajmer se pali u 5h na 23 stepena za da postigne bez forsiranje koga stanam u 8h da mi bide taman,ja gasam pred 9h i posle na pauza za rucek raboti od 13-16h i povtorno na vracanje od 20h do fajront okolu 1h sabajle.Sabota i nedela koga se nerabotni,a bogami imavme i dosta praznici preku den ne se gasese do 1h sabajle.Celo vreme e na 23,togas mi e najprijatno.Koga bese ladno edno 2-3 noci ja ostavav da raboti cela noc na 18 stepena,smetkata letoska mi e prosek 1800den,sega mi stigna za Dekemvri 3600 :)
Druze na i-Feel 23C ili na klimata mestis 23. Pretpostavuvam za i-Feel zboris ama da prasam za sigurno???
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@123456 Pa ako razbrav ubavo ja od vas sto imate Gree Lomo klimi imas opcija da zadades temperatura na klimata (ko kaj site klimi) i togas meri senzorot gore vo klimata ili na daljinskoto da zadades temperatura so i-Feel opcijata i togas meri senzorot vo daljinskoto! Ti ja koristis nekad taa opcija?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.101
Поени од реакции
8.168
@123456 Pa ako razbrav ubavo ja od vas sto imate Gree Lomo klimi imas opcija da zadades temperatura na klimata (ko kaj site klimi) i togas meri senzorot gore vo klimata ili na daljinskoto da zadades temperatura so i-Feel opcijata i togas meri senzorot vo daljinskoto! Ti ja koristis nekad taa opcija?
Da sea mi e Ifeel ama pak si e isto sve so C zadaddeni kako sto mi e gore na klimata 30c taka mi e i na danljiskoto 30c so vkluceno ifeel
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
Da sea mi e Ifeel ama pak si e isto sve so C zadaddeni kako sto mi e gore na klimata 30c taka mi e i na danljiskoto 30c so vkluceno ifeel
Bate stisnni poveke pati na kopceto TEMP i gledaj vo dalinskoto, koga vo edna kucicka crtickata ke bide vnatre(na displey na dalinsko) togas pogledni na displeyot na vnatresnata edinica za da ja vidis momentalnata T na klimata. Btw so ke ti e zadadena 30C , samo ja macis klimata ... Namestija na 23C, ukluci i feel i ukluci fan auto i top ke ti bide doma, poso taka so 30C ja macis i celo vreme raboti na maximum...

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Bate stisnni poveke pati na kopceto TEMP i gledaj vo dalinskoto, koga vo edna kucicka crtickata ke bide vnatre(na displey na dalinsko) togas pogledni na displeyot na vnatresnata edinica za da ja vidis momentalnata T na klimata. Btw so ke ti e zadadena 30C , samo ja macis klimata ... Namestija na 23C, ukluci i feel i ukluci fan auto i top ke ti bide doma, poso taka so 30C ja macis i celo vreme raboti na maximum...

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
И кај мене е на 23 на i-feel најдобра температура е таа или 25,26 на клима.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.101
Поени од реакции
8.168
Bate stisnni poveke pati na kopceto TEMP i gledaj vo dalinskoto, koga vo edna kucicka crtickata ke bide vnatre(na displey na dalinsko) togas pogledni na displeyot na vnatresnata edinica za da ja vidis momentalnata T na klimata. Btw so ke ti e zadadena 30C , samo ja macis klimata ... Namestija na 23C, ukluci i feel i ukluci fan auto i top ke ti bide doma, poso taka so 30C ja macis i celo vreme raboti na maximum...

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
Da da taka pravam, ifeel denes prvat koristam , so ifeel e 22c bez e 26c cela kuka gream 3 sobi,kupatilo,hodnik i kujna i sekogas mi e fan na 2 crti 24 casa raboti i da ja stavam na 23c pak ke duva celo vreme zs nemoze da postigne temperatura sekade.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Da sea mi e Ifeel ama pak si e isto sve so C zadaddeni kako sto mi e gore na klimata 30c taka mi e i na danljiskoto 30c so vkluceno ifeel
Bate stisnni poveke pati na kopceto TEMP i gledaj vo dalinskoto, koga vo edna kucicka crtickata ke bide vnatre(na displey na dalinsko) togas pogledni na displeyot na vnatresnata edinica za da ja vidis momentalnata T na klimata. Btw so ke ti e zadadena 30C , samo ja macis klimata ... Namestija na 23C, ukluci i feel i ukluci fan auto i top ke ti bide doma, poso taka so 30C ja macis i celo vreme raboti na maximum...

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
Cekaj na displejot na vnatresnata edinica kaj lomoto sto stoi ispisano zadadenata ili momentalnata postignata temperatura??
abv.jpg
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
Da da taka pravam, ifeel denes prvat koristam , so ifeel e 22c bez e 26c cela kuka gream 3 sobi,kupatilo,hodnik i kujna i sekogas mi e fan na 2 crti 24 casa raboti i da ja stavam na 23c pak ke duva celo vreme zs nemoze da postigne temperatura sekade.
Cim prvpat koristis otkako ke uklucis i feel stavi go dalinskoto na mesto najodaleceno od vnatresnata edinica ama da faka signal so klimata, bidejki sega temperaturata ne se meri i prenesuva od vnatresnata edinica tuku od dalecinskoto, i probaj stavi go fan na AUTO, i ako ja stavis na 23 da ke duva celo vreme ama ke osetis razlika vo potrosuvacka, bidejki otkako ke postigne T od 23 ke se namali rabotata na kompresorot a i duvanjeto ako namestis AUTO FAN..

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@FriCCkY @123456 "Fala" na "brziot" odgovor...[DOUBLEPOST=1453034620][/DOUBLEPOST]Nego ova kako go objasnuvate od wunderground, na razlicna visina im e postavena mernata stanica od koja zemaat podatoci ili vamu duva a vamu zavetar megju zgradite ili i dvete :)?
Nema ni 300m odalecenost a 5C razlika nekako mnogu e..

wu sk.jpg
wu sk 1.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
@FriCCkY @123456 "Fala" na "brziot" odgovor...[DOUBLEPOST=1453034620][/DOUBLEPOST]Nego ova kako go objasnuvate od wunderground, na razlicna visina im e postavena mernata stanica od koja zemaat podatoci ili vamu duva a vamu zavetar megju zgradite ili i dvete :)?
Nema ni 300m odalecenost a 5C razlika nekako mnogu e..

Прегледај го приврзокот 137001
Прегледај го приврзокот 137002
Da taa na Ulica Makedonija pokazuva mnogu povisoka temperatura, ko da e postavena nad nekoj golem cevkovod od toplifikacija :) izberi si nekoja druga PWS stanica sto e najbliskuu do tebe, potocna T davaat tie privatnite stanici od taa na LWSK na Petrovec. Za site PWS vo opisot stoi deka imaat Netatmo metroloski stanici(200eu) koi gi ima kaj nas da se nabavat i se odobreni od WU.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Da taa na Ulica Makedonija pokazuva mnogu povisoka temperatura, ko da e postavena nad nekoj golem cevkovod od toplifikacija :) izberi si nekoja druga PWS stanica sto e najbliskuu do tebe, potocna T davaat tie privatnite stanici od taa na LWSK na Petrovec. Za site PWS vo opisot stoi deka imaat Netatmo metroloski stanici(200eu) koi gi ima kaj nas da se nabavat i se odobreni od WU.
Ovaa mi e u komsii pred nekoj den ja otkriv, bravo za entuzijastive vakvi :)
http://meteokapistec.info

Sepak fakt e ako sakas da znaes tocno kako ti tera klimata togas ke si meris do nadvoresnata edinica..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom