Ex Yu

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.515
Добра и квалитетна е екс ју музиката но имам чувство дека премногу се искомерцијализираа некој бендови како Риблија Чорба, Бјело Дугме, Дивље Јагоде, Црвена Јабука па песните почнаа на радио, на фејсбук и секаде на друго место да се пуштаат плус да се прават кавери од тие песни премногу и некако станаа досадни.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Добра и квалитетна е екс ју музиката но имам чувство дека премногу се искомерцијализираа некој бендови како Риблија Чорба, Бјело Дугме, Дивље Јагоде, Црвена Јабука па песните почнаа на радио, на фејсбук и секаде на друго место да се пуштаат плус да се прават кавери од тие песни премногу и некако станаа досадни.
Секако дека е добра, но не знам оти имаш впечаток дека тие бендови се баш таа сцена. Ок, да се едни од најпознатите, воедно и комерцијални уште од почеток на нивно постоење (значи според мене не се искомерцијализирале, туку од старт се создаде за да фураат некаква комерцијала замачкана со рок елементи) :). Има и моментално бендови кои растураат, само ете се гледа некако „шубе" на нив, особено од ликови кои освен странско не слушаат ништо.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Рибља Чорба најмногу ја слушав.. иако имаше и поквалитетни, како Азра и ЕКВ, на пример. Мислам дека воопшто не треба да се ставаат овие „легенди“ заедно во група со бендови како Црвена јабука, Мерлин, Плави оркестар... Овие вториве се за неколку класи под првите (тука се и Филм, Леб и Сол, и многу други).
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.515
Секако дека е добра, но не знам оти имаш впечаток дека тие бендови се баш таа сцена. Ок, да се едни од најпознатите, воедно и комерцијални уште од почеток на нивно постоење (значи според мене не се искомерцијализирале, туку од старт се создаде за да фураат некаква комерцијала замачкана со рок елементи) :). Има и моментално бендови кои растураат, само ете се гледа некако „шубе" на нив, особено од ликови кои освен странско не слушаат ништо.
Jaс знам и други бендови и пеачи/пеачки од екс ју просторите. Ама некако кога ќе се спомене екс ју одма некој мислат на тие рок бендови.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Добри песнички прикачил овој од линковите погоре, со оглед дека е тешко да се најдат делата на Азра на youtube.

Има едно торентче кое си го симнав пред некое време, цела дискографија, и раат си после.
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Има една страна, каде исто така има многу песни од Азра и од таму можеше да се даунладират, ама сега гледам дека е оневозможено тоа ради проблем со издавачките куќи и само може да се слушаат песните.


 
Последно уредено:

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241

:place::place::place::place::place::place::place:

Баш такво чуство создава :place:[DOUBLEPOST=1452766437][/DOUBLEPOST]
Секако дека е добра, но не знам оти имаш впечаток дека тие бендови се баш таа сцена. Ок, да се едни од најпознатите, воедно и комерцијални уште од почеток на нивно постоење (значи според мене не се искомерцијализирале, туку од старт се создаде за да фураат некаква комерцијала замачкана со рок елементи) :). Има и моментално бендови кои растураат, само ете се гледа некако „шубе" на нив, особено од ликови кои освен странско не слушаат ништо.
Јас сакам да тебе да те прашам нешто.

Гледам дека се повеќе ликови кои се осврнале само на рок музика без разлика каков рок слуша кога ќе кажам еве јас во случајов дека од мали нозе сум по транс музика и кога ќе кажам дека обожавам да слушам и други музички жанрови на пример еве рок и кога ќе ги набројам тогаш ме гледаат ко да сум паднал од марс и добивам такво чуство ко да тие луѓе кои слушаат рок како да само за нив да им е наменета музиката и при тоа како да не дозволуваат друг да слуша музика а доколку слуша тогаш доаѓа тој е шупак слуша поп а врска нема што е рок.

Зошто е ова така?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom