Конфликтот во Сирија

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.335
Поени од реакции
4.936
Значи некаде околу 250 000 луге има загинато во војната досега, НАЈГОЛЕМ број загинати, според сите ЗАПАДНИ истражувачи и обсервери на кофликтот се припадници на Сириската Армија, Полиција и други припадници на државните органи....Така да да не ми глуми Обама.. Дури и најистакнатите Републикански кандидати како Трамп и Тед Круз,го делат мислењето дека нема таканарачени умерени борци во Сирија, дека 90% од групите се со исламистичка агенда и имаат идеолошки врски со Ал Каеда и ИСИЛ...Баш ме интересира каков ке ви биде ставот,кога ке му заврши мандатот на Обама, и се надевам ке победи Републикански кандидат,политиката кон Асад ке се смени и ке се насочат во борбата против средновековните касапи кои уште д*каат на Саладин и пред спиење си раскажуваат приказни за тоа како ги тепале Крстоносците...Дали тогаш ке викате Асад маст гоу!!
Збунет си. Спротивното е точно, забулувањето и општо, средновековното ретардирање и уназадување е тоа што се наметнува од закоравените исламски фундаменталисти - главните сојузници на ’мурика „извозникот на демократија“.



Да, народот на избори гласа и одбира.
Тоа е демократија. Демократија не е владеење на тие што ’мурика сака да владеат. И кога сме кај демократијата во Блискиот Исток, те молам потсети ме кои се ’муриканските пријатели и сојузници во тој регион - и те молам потсети ме какво државно уредување има во Саудијска Арабија и Катар? :coffee:

Како тоа ’мурика „шири демократија“ а всушност ја менува власта во сите секуларни држави во регионот, и е сојузник со сите теократски монархии? Каква е таа демократија, кои се тие „демократски“ вредности кои ’мурика ги шири??
Зошто ја мешате веднаш Америка? Во ниту една реченица не ја спомнав Америка како фактор во иднината на Сирискиот народ.

Можеби не се разбираме. Пишував за таква слобода на Сирискиот народ (па и сите народи) каква што ја има само во мал број земји. Индивидуална слобода дали некој поединец сака или не да носи бурка без некој тоа да му го наложува или одзема. Не ме интересира од каде потекнува бурката или кој ја пропагира, битното е што поединецот ќе прави со неа без некој да му налага.



И никаде не пишав дека Асад мора да си оди. За тоа треба да одлучи Сирискиот народ. На ливче со повеќе опции.
каде живееш не ми е јасно, на која планета, тие самите со себе не можат да владеат а не пак да владеат со својата држава. Не може да владее народ кој е секташки настроен со една демократска држава, пример ти се саудиска арабија, иран и слични кај што верските лидери го имаат главниот збор во државата, сирија не е таква благодарение на асад и ако го нема него ќе ги почуствуваат благодетите на вахабизмот.
Можат, ако ја исфрлат религијата од управувањето со државата. Но тоа е сосема друга тема со длабока историја во која се вмешани Американ... упс, Британците де.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Пример некој дека Асад забранувал бурка?

И спротивно, дека исламистите дозволувале индивидуална слобода дали некој поединец сака или не да носи бурка?
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Луѓе дали јас само тука гледам битка помеѓу САД и Русија на неутрален терен или трипувам? Јас мислам дека САД стратешки сакаат да ја завземат Сирија за да и се доближат на Русија со тоа и да воспостават поголема контрола врз нејзе, јас така гледам на конфликтот. Нафтата не доаѓа во предвид, зошто имаат Америте залихи, демократизацијата ја користат како алатка за да завладеат а тоа е многу моќна работа..
 
Член од
8 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
Луѓе дали јас само тука гледам битка помеѓу САД и Русија на неутрален терен или трипувам? Јас мислам дека САД стратешки сакаат да ја завземат Сирија за да и се доближат на Русија со тоа и да воспостават поголема контрола врз нејзе, јас така гледам на конфликтот. Нафтата не доаѓа во предвид, зошто имаат Америте залихи, демократизацијата ја користат како алатка за да завладеат а тоа е многу моќна работа..


Не бе друже. Нема потреба од тоа. Новата тактита на Америка е да ја купи Руската економија. Знаат дека воено е невозможно да се освои гигант како Русија. Ова не им е Ирак.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Луѓе дали јас само тука гледам битка помеѓу САД и Русија на неутрален терен или трипувам? Јас мислам дека САД стратешки сакаат да ја завземат Сирија за да и се доближат на Русија со тоа и да воспостават поголема контрола врз нејзе, јас така гледам на конфликтот. Нафтата не доаѓа во предвид, зошто имаат Америте залихи, демократизацијата ја користат како алатка за да завладеат а тоа е многу моќна работа..
Не греши душа да речеш дека не е за нафтичка. Нафтените текови се политичка алатка не економска
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.905
Поени од реакции
14.500
Не ми се верува толку лесно да паднала Салма, со оглед на тоа што вчера уште го опколуваа градот.

Нејсе, интересно е што се убиени преку 20 команданти за еден месец. Не се знае кој ги ликвидирал командантите :нинџ:
некој си игра hitman во сирија.
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Огромна експлозија на склад со муниција погоден од воздух.​
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2016
Мислења
38
Поени од реакции
20
Не дека е нешто интелегентна, ама ми светна некни една мисла во врска со бегалскава криза особено по изјавата на претседателот од Чешка што пред некое време им порача на западно европјаните да си се спремат за на пролет и дека ова до сега не е ништо од тоа што ке следи во смисла на бројките бегалци.
Мислата ми беше...
Што ако државите од европската унија кажат...ДОСТА Е, вракајте ги назад ниту имаме пари за нив ниту сакаме да ни прават проблеми повеке, премногу се, нацијата е загрозена !

Што мислите вие, каде ке се вратат или пак ке може некој да ги контролира-пренесе нив во огромни маси или пак грциве да ги пречекаат со отворени раце и спремни по бродовите за назад на блискиот исток?
Јас не мислам дека тоа ке се случи,
Смрди на опасна завера за цел Балкан и Источна Европа...и тоа јако.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.377
Поени од реакции
17.544
Се заебале за Источна Европа, каде на голема врата тропа десницата.

Они сакаат у Германија, или Шведска, зашто знаат што би ги чекало во една Полска, на пример:)
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
38
Поени од реакции
20
Некаде ке мора да бегаат ако ги потераат на сила од западна европа.
Незнам...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.211
Поени од реакции
41.592
бегалската криза може да се спречи но не знам зошто никој не пробува тоа да го направи, не е тешко да се испратат бродови на егејот да ги собираат овие и да ги враќаат назад? Или да ги усмеруваат на некој остров и да ги депортираат после? Можат балистички ракети да забележат на илјадници километри одалеченот а триесетина чамци да не може да допрат. Ми нема смисла ова да сакаат нешто да превземат можеа многу одамна, и ако беа превземени такви мерки сега немаше ни да има бегалци да пробаат да дојдат во европа.
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
38
Поени од реакции
20
бегалската криза може да се спречи но не знам зошто никој не пробува тоа да го направи, не е тешко да се испратат бродови на егејот да ги собираат овие и да ги враќаат назад? Или да ги усмеруваат на некој остров и да ги депортираат после? Можат балистички ракети да забележат на илјадници километри одалеченот а триесетина чамци да не може да допрат. Ми нема смисла ова да сакаат нешто да превземат можеа многу одамна, и ако беа превземени такви мерки сега немаше ни да има бегалци да пробаат да дојдат во европа.
И јас мислам дека се прави огромна грешка или пак заверата на векот.
Се разбирам...и хуманост и вина донекаде од настанатите ситуации, ама што ке прават кога ке сватат конечно дека тие луге ниту сакаат ниту пак можат да се интегрираат во западните општества.
Башка што се премногу за секој континент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom