Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Znaci pak ce se navratam na potrosuvackata na struja, za normalna higiena da odrzime 4 cleno semejstvo od koi dve deca 14 i 7 godini samo bojlerot mi trosi 1000 denari mesecno taka da smetki od 1000 denari ili e nekoj ne izbanjan ili samo se banja a ostalo mrak
Jebiga pa vie so inverteri u minus struja ce bidete, ce treba evn na vas da vi placa :)
Samo ednas se zivee
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Znaci pak ce se navratam na potrosuvackata na struja, za normalna higiena da odrzime 4 cleno semejstvo od koi dve deca 14 i 7 godini samo bojlerot mi trosi 1000 denari mesecno taka da smetki od 1000 denari ili e nekoj ne izbanjan ili samo se banja a ostalo mrak
Jebiga pa vie so inverteri u minus struja ce bidete, ce treba evn na vas da vi placa :)
Samo ednas se zivee
:uzi:
Ajde frlajte iljadarki niz prozor!!!
Ke vi bidat blagodarni poveke lugje!!!
:roker:
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Prvpat slusam deka so 20 minuti uklucen bojler, moze da se banjat dvajca, aj da e 7kw mozda, ali so 2kw moze da ima topla voda kolku za pod miski, letno vreme aj eden da se istusira nabrzina maksimum. Smetki so 600-800 denari se pretvoreno vo kw edno 120-150 kw, znaci vie ne ziveete, vie vegetirate. Aj da gotvite na plin, gledam deka go nema ni toa, vie ne gotvite nisto znaci, moze samo da pottopluvate hrana vo mikro koja majka vi ja praka zgotveno. Imam mereno letno vreme eden obicen frizider bez dlaboko 150 santima visina ima potrosuvacka od 1kw, za 30 dena toa se 150 denari. Nejkam ni da brojam drugi raboti koi kako osnovni gi ima sekoja familija i ne se ni smetaat no se toa se zbira na kupce, pa duri potoa doaga banjanje,perenje, peglanje, gotvenje,
 
Член од
15 април 2012
Мислења
37
Поени од реакции
64
Pucketa i kaj mene Mitsa FH35 lazat drugive...toplo ladno, se siri plastikata na toplo, toa e[DOUBLEPOST=1447888056][/DOUBLEPOST]
Kupi ti nekoja sto nepucketa pa pisi ni ;)
прочитав некаде дека пластиката на Mitsa FH35 исполнува некакви еко стандарди и затоа пуцкета и е без врска.., ама па може да се рециклира.. крцкањето е добро за планетата земја
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
прочитав некаде дека пластиката на Mitsa FH35 исполнува некакви еко стандарди и затоа пуцкета и е без врска.., ама па може да се рециклира.. крцкањето е добро за планетата земја
Митсава е направена да почне со многу топол воздух да дува. Сигурно си приметил колку долго трае од кога ке ја уклучиш со даљинското до моментот кога почнува да дува, од тепка можда 5минути и треба. На почетокот дури се чудев зашто недува мислев да не е нешто расипана па почнав да ја набљудувам :)
Прво надворешната прави нешто клик, па пауза 10 секунди па ке укључи вентилатор....па пак пауза па компресорот почнува да зуи, у меѓувреме си прави математика од надворешна/внатрешна Т колку фреон да пушти и на која Т да го згрее за да на внатрешен изменувач постигне пресметана Т и да почне дувањето. Тука веќе перките внатре се отворени ама дување нема сеуште, по некое време одкако компресорот ке поработи (ако стоиш под внатрешната) се слуша шуштење од фреонот што почнува да тече у внатрешната но сеуште недува. Тука почнува и крцкањето, ладна пластика а изменувачот топол. Додека сензорот внатре на изменувачот непостигне одредена Т која електрониката ја одредила сеуште не почнува да дува.
Конечно кога е загреан изменувачот од протокот на фреон и дувањето се уклучува, пластиката се пододладува со што и крцкањето престанува.
Старите клими ко што вика @macci некрцкале ама тие и дуваат ладно на почеток:)
За помал простор (30m2) за кој и е предвидена 3,5кава ова е добро што неосеќаш промаја со ладен воздух кое би го имало при појако дување на почетокот, но мене не ми одговара овој начин на работа бидејки ми е ставена во поголем простор и кога би дувала појако а со не толку топол воздух побрзо би ми се загреал просторот. Само па јапaнецов не е глуп и и го ограничил дувањето иначе како ке ги продава 5,5ките :)
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Merac na potroshuvachka Olimpia EKM2100 od Setek postaven na klima,,,izgleda se resetira koga ke snema struja ama ne sum sto posto siguren deka toa e pricinata. Nema nikakva baterija shto bi gi socuvala podatocite od tuka pretpostavkata. Ima li nekoj vakov merac, ako ne e do toa da go reklamiram, ushte e pod garancija. Preporaka za drug proizvod?
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Митсава е направена да почне со многу топол воздух да дува. Сигурно си приметил колку долго трае од кога ке ја уклучиш со даљинското до моментот кога почнува да дува, од тепка можда 5минути и треба. На почетокот дури се чудев зашто недува мислев да не е нешто расипана па почнав да ја набљудувам :)
Прво надворешната прави нешто клик, па пауза 10 секунди па ке укључи вентилатор....па пак пауза па компресорот почнува да зуи, у меѓувреме си прави математика од надворешна/внатрешна Т колку фреон да пушти и на која Т да го згрее за да на внатрешен изменувач постигне пресметана Т и да почне дувањето. Тука веќе перките внатре се отворени ама дување нема сеуште, по некое време одкако компресорот ке поработи (ако стоиш под внатрешната) се слуша шуштење од фреонот што почнува да тече у внатрешната но сеуште недува. Тука почнува и крцкањето, ладна пластика а изменувачот топол. Додека сензорот внатре на изменувачот непостигне одредена Т која електрониката ја одредила сеуште не почнува да дува.
Конечно кога е загреан изменувачот од протокот на фреон и дувањето се уклучува, пластиката се пододладува со што и крцкањето престанува.
Ova kako go pisa, samo bez pobledenoto, e isto kako raboti i mojot Hansol na uklucuvanje. Potpolno isto.
Jas samo ne slusam nesto kako sustenje od freon.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
18
Поени од реакции
9
Novata klima uste se ceka neso im se oduzi vo ics pa da se nadovrzam i ja so info od starava klima pa neli eb..e clenot u temava ako nemas merac za potrosena struja :):):) (iako na nekoi clenovi dobro bi im doslo dodatno i po eden merac na k.. koga ke se zapalat vo prepiskive :icon_mrgr:) ...
Vaka vika starava Filia KFR-35GW on/off koja ne se gasi ich postavena e na 30c i povremeno se namaluva na 28c koga e pretoplo i ponekad na 26c koga se izleguva na prosetka na saat dva. Gree solidno izoliran prostor otvoren okolu 40m2 dnevna vo koja odrzava 23-24c merena so termometar soben neli i preku otvorena vrata uste 17m2 spalna kade sto e stepen dva poladno. Merev period od tri dena otprilika:
16-17-18/11/15
Kw/h: 54.5
Max Watt: 1882.7 (18/11/15 vo 02.17h)
Time&Price1(skupa6.61d): 56.25h=240.8d
Time&Price2(eftina3.3d): 21.58h=57.7d
Time&PriceTotal: 78.23h=298.5d
Iskaca grubo okolu 2800den ke izlapa klimava za ovoj mesec ako ostanat vakvi temperaturive do krajot na mesecov. Cenam ne e losa u performans i potroshnja od aspekt deka e 10+ godini iako mn malce koristena (poveke od godina ipol vkupno nema raboteno od koga e montirana).
Maximalno t.e najveke momentalno potegnala vo sredata vo 02.17h pa dali mozam da zaklucam deka togas bilo najlado nadvor vo merenite 3 dena ( ispravete me ako gresam) a do koja nadvoresna temp ke uspee da odrzuva vnatresna 23c temperatura na prostorov bas me iinteresira ako nekoj ima mislenje..?
Inace toa pucketanje i kaj mene se slusa od nadvoresnata ponekad i mislam deka toa si e normalno kaj klimive i sekade kaj sto materija se zagreva i ladi.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Novata klima uste se ceka neso im se oduzi vo ics pa da se nadovrzam i ja so info od starava klima pa neli eb..e clenot u temava ako nemas merac za potrosena struja :):):) (iako na nekoi clenovi dobro bi im doslo dodatno i po eden merac na k.. koga ke se zapalat vo prepiskive :icon_mrgr:) ...
Vaka vika starava Filia KFR-35GW on/off koja ne se gasi ich postavena e na 30c i povremeno se namaluva na 28c koga e pretoplo i ponekad na 26c koga se izleguva na prosetka na saat dva. Gree solidno izoliran prostor otvoren okolu 40m2 dnevna vo koja odrzava 23-24c merena so termometar soben neli i preku otvorena vrata uste 17m2 spalna kade sto e stepen dva poladno. Merev period od tri dena otprilika:
16-17-18/11/15
Kw/h: 54.5
Max Watt: 1882.7 (18/11/15 vo 02.17h)
Time&Price1(skupa6.61d): 56.25h=240.8d
Time&Price2(eftina3.3d): 21.58h=57.7d
Time&PriceTotal: 78.23h=298.5d
Iskaca grubo okolu 2800den ke izlapa klimava za ovoj mesec ako ostanat vakvi temperaturive do krajot na mesecov. Cenam ne e losa u performans i potroshnja od aspekt deka e 10+ godini iako mn malce koristena (poveke od godina ipol vkupno nema raboteno od koga e montirana).
Maximalno t.e najveke momentalno potegnala vo sredata vo 02.17h pa dali mozam da zaklucam deka togas bilo najlado nadvor vo merenite 3 dena ( ispravete me ako gresam) a do koja nadvoresna temp ke uspee da odrzuva vnatresna 23c temperatura na prostorov bas me iinteresira ako nekoj ima mislenje..?
Inace toa pucketanje i kaj mene se slusa od nadvoresnata ponekad i mislam deka toa si e normalno kaj klimive i sekade kaj sto materija se zagreva i ladi.
Druze, i na 40 da ja namestis da duva ona ke si duva isto. Si raboti na maksimala i si trosi na maksimala so pauzi za da izdise i da pusti edno litar dva voda na pola saat. Ti trosi kolku sto trosi oti mora da odmara inace ke te trosi duplo. E koga ke zaladi ke trosi pomalku, veruval ti ili ne, ke odmara duplo poveke da zema "vozduh" i temperaturata koja sega ja postignuva u sobata ke bide naucna fantastika. Ako sega doaga do 23 u toj slucaj ke treba da si zadovolen so 17-18 na -5, pod toa samo ke trepka kako semafori i ke dise kako astmaticar. 2800 vo ovie uslovi, koi odgovaraat na eden kubik drva, neli e smesno, poasalen inverter za ovaa kvadratura ke potrosi 200-250 kw za cel mesec nonstop da raboti.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Митсава е направена да почне со многу топол воздух да дува. Сигурно си приметил колку долго трае од кога ке ја уклучиш со даљинското до моментот кога почнува да дува, од тепка можда 5минути и треба. На почетокот дури се чудев зашто недува мислев да не е нешто расипана па почнав да ја набљудувам :)
Прво надворешната прави нешто клик, па пауза 10 секунди па ке укључи вентилатор....па пак пауза па компресорот почнува да зуи, у меѓувреме си прави математика од надворешна/внатрешна Т колку фреон да пушти и на која Т да го згрее за да на внатрешен изменувач постигне пресметана Т и да почне дувањето. Тука веќе перките внатре се отворени ама дување нема сеуште, по некое време одкако компресорот ке поработи (ако стоиш под внатрешната) се слуша шуштење од фреонот што почнува да тече у внатрешната но сеуште недува. Тука почнува и крцкањето, ладна пластика а изменувачот топол. Додека сензорот внатре на изменувачот непостигне одредена Т која електрониката ја одредила сеуште не почнува да дува.
Конечно кога е загреан изменувачот од протокот на фреон и дувањето се уклучува, пластиката се пододладува со што и крцкањето престанува.
Старите клими ко што вика @macci некрцкале ама тие и дуваат ладно на почеток:)
За помал простор (30m2) за кој и е предвидена 3,5кава ова е добро што неосеќаш промаја со ладен воздух кое би го имало при појако дување на почетокот, но мене не ми одговара овој начин на работа бидејки ми е ставена во поголем простор и кога би дувала појако а со не толку топол воздух побрзо би ми се загреал просторот. Само па јапaнецов не е глуп и и го ограничил дувањето иначе како ке ги продава 5,5ките :)
Toa sto ne duva odma ne e nekoja filozofija,ne e deka cpu presmetuva pa ispraka vrednosti do ramot da presmeta kolku vreme ke mu treba..... :) smeski.
Ednostavno programot e takov da bidat malku razlicni od drugite a toa e se dodeka ne se stopli vnatresnata edinica ventilatorot da ne duva.da ne se smrzneme dodeka dojde toploto :)

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Mesec Oktomvri 1850mkd. So se kapenje i mienje mishki
:)
Ednash se zivee. Zatoa parite NE na EVN
Како ли само ви успева ова ????? ЕВН изгледа ме зезнале мене.Највероватно ми дале од оние струјомери што почнуваат да таргетираат од 2500 денари. Еве последнава е 3187 ден што и не е така лошо ама допрва следува прогресија
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Jas oktomvri 1550.ama imam solar za topla voda :)

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
I za greenje go koristis solarov ili kolku za pod miski? Kolku litra bojler ?
Ne za greenje.
Se grejam samo na favorit obicna klima 45-50m2,kujna i dneva so hodnik.
Kukata e izolirana so 5 cm 20kg stiropor so full abrip fadada,pvc...

ne se plaknime pod miski,samo za tusiranje i mienje cinii.
Imam solar so otvoren sistem,210 litri cel sistem a 160-170 litri bojler.denovive diga od 55-60 stepeni.

Sent from my Redmi Note 2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom