Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Водата секогаш се загрева до иста температура, без оглед на јачината на греачот. Работата е кога се грее поголема површина, водата побрзо се лади и треба поголема моќност за да се одржи на таа температура, односно повторно да се згрее до истата температура.
Според твоево резонирање, кога се грее цела зграда со еден котел, треба водата да се загрее на 200-300 степени. Или топлификација да грее на пар илјади степени за да згрее цела населба.
Ти друже у меѓувреме да не си станал видовит па читаш мисли кој како резонира?
Кај сум рекол дека водата треба да е 200Ц ?
Ако размислам твоето вицкасто упаѓање за вода на 200-300Ц колку и да е превртено и злонамерно кажано пак е точно ако го кажеш поинаку зошто истата таа топлинска енергија содржана во тие твои 200-300Цпареа може да се поделат во неколку помали резервоари со топла вода загрена на 85-90Ц. Нормално доколку зградата има простор за тоа.
Сеа повели објасни му дека енергијата покрај Т е директно врзана и со масата (у случајов вода) што се загрева.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Мислам дека за муабетов, најрелевантно е да се каже која е максималната температура која изменувачот може да ја постигне. Колку што ве разбирам, сега не зборувате за толку за моќноста колку за максималната температура на водата во системот.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Имам во план да земам клима уред Mitsubishi electric MSZ/MUZ-SF 50-VE, па барам ваше мислење?

Ладење до +46 Греење до - 15
max (Kw) - 5,4 max (Kw) - 7,3
SEER 7,2 SCOP 4,4
Енергетска класа A++ A+
Потр. на ел. енер.kw/h 1,08 1,03

Цена - 1200 Euro
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.131
Поени од реакции
8.201
http://www.greeac.com/
http://www.gree.com.cn/english/products/productlist_jsp_catid_622.shtml

Зошто ниакде ја нема Lomo ?

Кога ке почне да дува се слуша пуцкетања неколку минути, па се губи, па после кога ке ја изгаснам истото пуцкетање го има пак, истиот проблем го имав на ЛГ од 2002 што ми е, ја мислев ја усовршиле технологијава ама изгледа сум грешка.

На левел 1 троши 1.1кw
На турбо троши 1.5kw
Lomo 5.5
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Имам во план да земам клима уред Mitsubishi electric MSZ/MUZ-SF 50-VE, па барам ваше мислење?

Ладење до +46 Греење до - 15
max (Kw) - 5,4 max (Kw) - 7,3
SEER 7,2 SCOP 4,4
Енергетска класа A++ A+
Потр. на ел. енер.kw/h 1,08 1,03

Цена - 1200 Euro
Imas greska vo potrosuvackata, 1.66/ 1.70 e nominalnata potrosuvacka a ne 1.08/1.03, toa se vrednosti za poslabiot model sf 35. Drugo sto me luti kako sto i porano rekov e izrazuvanjeto na SEER i SCOP, a ne na EER i COP koga se reklamira klimata. Za ovaa klima EER e 3.01, COP e 3.41 sto e fakticki B klasa, A klasa e minimum 3.21/3.62, a dali vredi za tie pari treba da se informiras na forumi kaj sto ima dosta korisnici, se drugo kazano e mozebi i nebitno. Deka ke gree sigurno, kolku ke trosi toa ne znam.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
226
Поени од реакции
200
....... raboti samo 12h a presmetav vo ovie uslovi i sum zagrean i 500 denara mi trosi za eden mesec.
OK i jas bi go sovetuval inverter da zeme a ako ima budzet do 35000 denari isto bi mu rekol gree da zeme najpovece poradi stvarno tivka rabota na nadvoresnata edinica bar taka raboti gree change za ovie novive i ne znam ama ne e nisto poekonomicna od on/off klima
До која минусна температура си го пуштал самсунгот и до која минусна температура успева да грее?
ПС колкава просторија и каков самсунг?


Имам во план да земам клима уред Mitsubishi electric MSZ/MUZ-SF 50-VE, па барам ваше мислење?

Ладење до +46 Греење до - 15
max (Kw) - 5,4 max (Kw) - 7,3
SEER 7,2 SCOP 4,4
Енергетска класа A++ A+
Потр. на ел. енер.kw/h 1,08 1,03

Цена - 1200 Euro
Ма 1200 евра живо џабе, ако имаш 1200 евра зимај веднаш:bravobe:
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
...Lomo ?

Кога ке почне да дува се слуша пуцкетања неколку минути, па се губи, па после кога ке ја изгаснам истото пуцкетање го има пак, истиот проблем го имав на ЛГ од 2002 што ми е, ја мислев ја усовршиле технологијава ама изгледа сум грешка.
Кажи, колку метри ти се долги цревата од надворешната до внатрешната единца?
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
http://www.greeac.com/
http://www.gree.com.cn/english/products/productlist_jsp_catid_622.shtml

Зошто ниакде ја нема Lomo ?

Кога ке почне да дува се слуша пуцкетања неколку минути, па се губи, па после кога ке ја изгаснам истото пуцкетање го има пак, истиот проблем го имав на ЛГ од 2002 што ми е, ја мислев ја усовршиле технологијава ама изгледа сум грешка.

На левел 1 троши 1.1кw
На турбо троши 1.5kw
Lomo 5.5
Toa e plastikata.
Stalno pri pustanje i gasenje se slucuva, bidejki neli ladna plastika i pustas dosta potopol vozduh. Na gasenje e obratno, topla plastika se ladi.
Ova neznam dali moze da se izbegne i na klimi sto kostaat duplo poveke od tvojata, taka da ne e nisto strasno.
Primer, moze da kazat tie sto gi kupija Mitsubishi-jata (gi imase dosta, i @Strelec megju drugite) koi se najjakiot model od vrven Japonski proizvoditel, dali go ima i kaj niv toa krckanje na plastikata pri pustanje i gasenje.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
^^
Moжеби фреонот го слуша, заради тоа го прашав колку метри се цревата во инсталацијата. Затоа се нервирам зошто монтерите закинуваат на должината на цревата, кога 3метри е пропишан стандард и должина под која не треба да се оди (а редовно ставаат помалку).
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Имам во план да земам клима уред Mitsubishi electric MSZ/MUZ-SF 50-VE, па барам ваше мислење?

Ладење до +46 Греење до - 15
max (Kw) - 5,4 max (Kw) - 7,3
SEER 7,2 SCOP 4,4
Енергетска класа A++ A+
Потр. на ел. енер.kw/h 1,08 1,03

Цена - 1200 Euro
Ovaa gledam e so kompaktna vnatresna edinica-golemina kolku 9-ka i 12-ka, a ogromna nadovresna-golemina kako 24-ka. (Jas na primer, imav problem so prostorot i nikako nemozev da stavam 18-ka bidejki ne gi sobirase, osven eden model koj mi bese vo najtesen izbor koga kupuvav-samo poradi goleminata na vnatresnata edinica. Sepak na kraj se odluciv za 12-ka :))
Mene ovakva kombinacija na prv pogled mi pravi merak.
A samoto ime-Mitsubishi znaci deka ne bi trebalo da napravis greska, bez razlika sto nisto ne pisa za prostorot.[DOUBLEPOST=1447752430][/DOUBLEPOST]
^^
Moжеби фреонот го слуша, заради тоа го прашав колку метри се цревата во инсталацијата. Затоа се нервирам зошто монтерите закинуваат на должината на цревата, кога 3метри е пропишан стандард и должина под која не треба да се оди (а редовно ставаат помалку).
Freonot ne "pucketa" po pustanje i gasenje na klimata.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Aко е само на пуштање, и на исклучување, најверојатно пластиката прави звуци при ладењето и загревањето. Но не сме го слушнале ние звукот, и не знаеме колку точно е опишан. Фреонот е еден можните произведувачи на шумови, во специфични услови (прекратка инсталација, на пример).
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Toa e plastikata.
Stalno pri pustanje i gasenje se slucuva, bidejki neli ladna plastika i pustas dosta potopol vozduh. Na gasenje e obratno, topla plastika se ladi.
Ova neznam dali moze da se izbegne i na klimi sto kostaat duplo poveke od tvojata, taka da ne e nisto strasno.
Primer, moze da kazat tie sto gi kupija Mitsubishi-jata (gi imase dosta, i @Strelec megju drugite) koi se najjakiot model od vrven Japonski proizvoditel, dali go ima i kaj niv toa krckanje na plastikata pri pustanje i gasenje.
При овие температури,досега немам слушнато крцкање на пластиката од mitsubishi fh-35. Го користам само 1 недела,така да за друго неможам да коментирам. Кога ке залади ке видиме,но сигурен сум кога Стрелец го избрал со толкаво разбирање за клими ,дека производот ке си ја одработува работата. Поздрав[DOUBLEPOST=1447756881][/DOUBLEPOST]
Toa e plastikata.
Stalno pri pustanje i gasenje se slucuva, bidejki neli ladna plastika i pustas dosta potopol vozduh. Na gasenje e obratno, topla plastika se ladi.
Ova neznam dali moze da se izbegne i na klimi sto kostaat duplo poveke od tvojata, taka da ne e nisto strasno.
Primer, moze da kazat tie sto gi kupija Mitsubishi-jata (gi imase dosta, i @Strelec megju drugite) koi se najjakiot model od vrven Japonski proizvoditel, dali go ima i kaj niv toa krckanje na plastikata pri pustanje i gasenje.
При овие температури,досега немам слушнато крцкање на пластиката од mitsubishi fh-35. Го користам само 1 недела,така да за друго неможам да коментирам. Кога ке залади ке видиме,но сигурен сум кога Стрелец го избрал со толкаво разбирање за клими ,дека производот ке си ја одработува работата. Поздрав
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
Ти друже у меѓувреме да не си станал видовит па читаш мисли кој како резонира?
Кај сум рекол дека водата треба да е 200Ц ?
Ако размислам твоето вицкасто упаѓање за вода на 200-300Ц колку и да е превртено и злонамерно кажано пак е точно ако го кажеш поинаку зошто истата таа топлинска енергија содржана во тие твои 200-300Цпареа може да се поделат во неколку помали резервоари со топла вода загрена на 85-90Ц. Нормално доколку зградата има простор за тоа.
Сеа повели објасни му дека енергијата покрај Т е директно врзана и со масата (у случајов вода) што се загрева.
Нема врска тоа со видовитост, баш напротив, само логично надоврзување на твоите претходни постови. Читам што пишуваш, не што мислиш. А напиша чудење како тоа греачи со различна јачина ја греат водата до иста температура.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.862
Поени од реакции
25.061
@Vanlok, еве го тоа што ми кажуваше. Интересно изгледа. Нема ли начин да се прикрие некако она бурено?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom