Правна помош и совети

С

Спенсер

Гостин
Што може судот да им направи на малолетници??? се степале,извадил лекарско тепаниот,и пријавил во полиција. Ке оделе на суд, какви казни може да им дадат на ''тепачите''??
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Што може судот да им направи на малолетници??? се степале,извадил лекарско тепаниот,и пријавил во полиција. Ке оделе на суд, какви казни може да им дадат на ''тепачите''??
На помлад малолетник (14-16 год) можат да му се извречат само воспитни мерки, а на постар малолетник (16-18год), покрај воспитните, може да се изречат и алтернативни мерки а во краен случај казна малолетнички затвор, ако се работи за кривични дела за кои е предвидена казна од 5 год. или потешка казна.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
јавно претпријатие поднесува тужба за заостанат долг, но делото никогаш не излегува на суд пошто тужбата е повлечена од страна на тужителот бидејќи се работи за застарено дело од пред 20 години. Е сега тужителот бара да си ги наплати судските трошоци заедно со каматата за нив за да се затворело делото. Да им ги платам или не?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
јавно претпријатие поднесува тужба за заостанат долг, но делото никогаш не излегува на суд пошто тужбата е повлечена од страна на тужителот бидејќи се работи за застарено дело од пред 20 години. Е сега тужителот бара да си ги наплати судските трошоци заедно со каматата за нив за да се затворело делото. Да им ги платам или не?
Не им плаќај, они треба да си платат!
 
Член од
11 јануари 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
za Strumiks sakam da slusnam sovet okolu polaganjeto na pravsudniot. Ako mozes Blagodaram odnapred. Kolku vreme go sspremase kao da dojdam do materijal na sto da obrnam vnimanie i sl..
Pozdrav ...:)
 
D

DartWader

Гостин
Дали законот за заштита на личните податоци важи во случај кога некој без мое знаење и одобрување поставува слики или видеа од мене на некои социални мрежи ( Facebook , Myspace , HI5 итн) ?
 
Член од
11 март 2010
Мислења
3
Поени од реакции
1
me interesira kade mozam da prijavam sudija i advokat za neprofesionalno odnesuvanje i donesena odluka vo moja steta iako advokatot vetuvase deka nema sansi da izgubam posle koga izgubiv mi vika znaes sudikata imala dugovi izgleda zemala pari i koga go prasav da dade izjava na sud deka bilo taka izbega i sega sumnjam deka i on e umesan u celata rabota !!!
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
me interesira kade mozam da prijavam sudija i advokat za neprofesionalno odnesuvanje i donesena odluka vo moja steta iako advokatot vetuvase deka nema sansi da izgubam posle koga izgubiv mi vika znaes sudikata imala dugovi izgleda zemala pari i koga go prasav da dade izjava na sud deka bilo taka izbega i sega sumnjam deka i on e umesan u celata rabota !!!
Оди во адвокатска комора, пријави го случајот, па ако треба нешто понатаму, ќе ти кажат тие.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Оди во адвокатска комора, пријави го случајот, па ако треба нешто понатаму, ќе ти кажат тие.
адвокатите во 4 очи се може да кажат... единствено што може е жалба до апелационен, ако и таму падне а поради мала вредност на спорот нема право на ревизија, мали шанси, може да се жали на РСС и или на Врховен... а може и на емисијата од главе до пете :toe: што ја водеше во СФРЈ Минимакс... ( е има и на ТВ А1 кобајаги озбилна емисија, Код)..всушност кучињата лаат а карванот врви, и да стигне во Страсбур судиите не се оценуваат, се казнува државата за лошо судство, а таа иста држава се осудува по медиуми а и од странски амбасади, за притисок врз судството кое е независно ама по се изгледа и Имуно на било јкаква одговорност. На времето викаа белото а и црното моѓе да го праиш сиво, сега мува не ги лазе белото ќе го прават црно и обратно, како им е кеф...
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
здраво,
ме интересира дали вработен во една фирма може истовремено да биде управител во друга фирма. кој закон ги регулира овие работи?
 
Член од
10 март 2008
Мислења
16
Поени од реакции
2
Здраво!
Се надевам некој ќе може да ми помогне.
Имам можност да работам за еден месечен магазин. По разговорот со сопственикот и главен уредник, ми беше дадено до знаење дека на почетокот ќе се плаќа мојата работа на процент, а подоцна би била осигурана.
Би сакала да знам, дали постои одреден рок, после кој газдата би морал законски да ме вработи или тоа зависи од неговата одлука и желба?
Ве молам ако е можно за побрз одговор, бидејќи треба да одлучам во следниве 2/3 дена дали ќе ја прифатам работата.
Однапред благодарам!
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Здраво!
Се надевам некој ќе може да ми помогне.
Имам можност да работам за еден месечен магазин. По разговорот со сопственикот и главен уредник, ми беше дадено до знаење дека на почетокот ќе се плаќа мојата работа на процент, а подоцна би била осигурана.
Би сакала да знам, дали постои одреден рок, после кој газдата би морал законски да ме вработи или тоа зависи од неговата одлука и желба?
Ве молам ако е можно за побрз одговор, бидејќи треба да одлучам во следниве 2/3 дена дали ќе ја прифатам работата.
Однапред благодарам!
Епа прво може да те вработи како приправник, и најмногу тоа да трае 1 год., и приправникот треба да зема плата во износ од барем (најмалку) половина од просечната плата.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Синоќа бев сведок како млади дечки со кола беа нападнати од друга поголема група на младинци, пришто овие побројните им ја искршија колата на другите и побегнаа, после овие другите пријавија у полиција, за тоа време дојдоа другите насилници и пак ги напднаа пред полицајците и од нив никој ништо не изреагира, туку само им кажаа на овие послабите дека никој ништо не им можел на тие заебаните дечки у градот и да си идат што побрзо за да не ја наебат уште поише, а плус разбрав дека тие претходно биле осудени на казна затвор поради напад на истите дечки и нанесување тешки телесни повреди...
што може да се направи у оваква ситуација каде полицијата и судот се вмешани и никој ништо не им може, секоја пресуда е џабе... ?
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
895
Поени од реакции
97
Правна помош потребна...за совет за деликатна работа станува збор.. некој правник,адвокат?!

Би замолил за контакт преку приватна порака или телефонски.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Правна помош потребна...за совет за деликатна работа станува збор.. некој правник,адвокат?!

Би замолил за контакт преку приватна порака или телефонски.
Пиши ако сакаш, ако знам ќе ти помогнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom