Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Decki aj da popitam dali e normalno da ide temperaturata preku 90c,dovaga dokaj 100ka rabote se za audi a3 1.9 tdi?
I so mos da e problemo so ide preku 90ka?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Decki aj da popitam dali e normalno da ide temperaturata preku 90c,dovaga dokaj 100ka rabote se za audi a3 1.9 tdi?
I so mos da e problemo so ide preku 90ka?
Ne e normalno. A problemi moze da ima mnogu, od termostat do creva pa hladnjak. Zatoa kje si otides na majstor i kje ti kaze. Neka pocne od termostat prvo ;)

ROMA ROMA ROMA
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Decki aj da popitam dali e normalno da ide temperaturata preku 90c,dovaga dokaj 100ka rabote se za audi a3 1.9 tdi?
I so mos da e problemo so ide preku 90ka?
Доволно течност за ладење имаш?Вентилаторот уклучува ли?на форсирање ли загрева? Парно имаш ли во колата, топло дува ли?
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Доволно течност за ладење имаш?Вентилаторот уклучува ли?на форсирање ли загрева? Парно имаш ли во колата, топло дува ли?
tecnost ima,perkite ne uklucuvaat a parno koga e na 90 stepeni pak duva ladno iako e napraeno za zesko da duva...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Alfata e 2.0 TS 156 ks a од пред 4-5 дена е чипувана и на динамометар покажа плус 18% што значи дека сега е 184 кс.
Туку ме интересира дали на технички може да се види дека е чипувана[DOUBLEPOST=1447376214][/DOUBLEPOST]
Модулите не можеш да ги смениш а може да се направи на далинско со тоа што на фабричкиот модул се поврзува друг модул било дае централно или аларм и централно.
Цените на модули се движат од 1200 денари нагоре а цената за 30-40 минути монтирање зависи од лакомоста на електричарот.
Ако се разбираш можеш и сам да со монтираш
Вчера ја минев колава на технички, освен за издувни гасови, рачна, светла, жмигавци, ништо друго не проверија, ни под кола не се пикна.Тој таму што работи ме праша пички дали сум бркал,и курот дали ми станувал,онака на заебанција.[DOUBLEPOST=1447431079][/DOUBLEPOST]
tecnost ima,perkite ne uklucuvaat a parno koga e na 90 stepeni pak duva ladno iako e napraeno za zesko da duva...
Дихтунг на главата, Мора да се отвори моторот. Си ја прегреал ти веќе.Ти кажувам од искуство.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
tecnost ima,perkite ne uklucuvaat a parno koga e na 90 stepeni pak duva ladno iako e napraeno za zesko da duva...
Смени си термостат на блокот,тој не отвара па топлата вода не врти,затоа перките не се вклучуваат и затоа немаш парно
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.024
Поени од реакции
2.060
Одлучив да земам Опел Астра ГТЦ 1.7 ... Прво искуство со Опел, ми се допаѓа надворешниот и внатрешниот ентериер, исто така зборував со луѓе доста позитивни мислења и оценки за Опел, додека зборував и со другар што имаше иста но поради финансиски проблеми мораше да ја продаде.. Ваши мислења и искуства со овој модел и општо со Опел:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.592
Поени од реакции
8.009
Одлучив да земам Опел Астра ГТЦ 1.7 ... Прво искуство со Опел, ми се допаѓа надворешниот и внатрешниот ентериер, исто така зборував со луѓе доста позитивни мислења и оценки за Опел, додека зборував и со другар што имаше иста но поради финансиски проблеми мораше да ја продаде.. Ваши мислења и искуства со овој модел и општо со Опел:
Одличен избор.
Јас, од Опел сум презадоволен засега.
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Одлучив да земам Опел Астра ГТЦ 1.7 ... Прво искуство со Опел, ми се допаѓа надворешниот и внатрешниот ентериер, исто така зборував со луѓе доста позитивни мислења и оценки за Опел, додека зборував и со другар што имаше иста но поради финансиски проблеми мораше да ја продаде.. Ваши мислења и искуства со овој модел и општо со Опел:
и јас сум презадоволен од опел, само носи ја на проверка во сервис детална, подобро плати си на почеток да ти кажат за колата отколку да чукаш глава :)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Одлучив да земам Опел Астра ГТЦ 1.7 ... Прво искуство со Опел, ми се допаѓа надворешниот и внатрешниот ентериер, исто така зборував со луѓе доста позитивни мислења и оценки за Опел, додека зборував и со другар што имаше иста но поради финансиски проблеми мораше да ја продаде.. Ваши мислења и искуства со овој модел и општо со Опел:
Со здравје да си ја возиш колата,и да си поминеш многу километри со неа.

1.Тетин ми имаше Опел Астра 1.7 Исузу турбодизел со интеркулер 1993 година на производство,направи околу 230.000 со неа,втор газда беше.Ја удрија,па ја направија и ја продаде за 1200 евра мислам.Презадоволен беше,ама и ја чуваше.Ниеднаш на пат не го остави.
2.Мој братучед имаат Опел Вектра 2.0 DTI катастрофа.Дали нивниот примерок беше бааѓи извозен или штознам,многу пари фрлија по неа,во целина сите имаат проблем со бош пумпата.
3.Мој комшија пред 4-5 месеци зема Опел Астра 2.0 DTI,имаше проблем со куќиштето за филтерот за нафта,му примаше воздух и несакаше да запали.Сега ја управија,и гледам ја возика.

Знам сервис во Скопје,ги фалат Опел Кардаш во Радишани,само со Опел работат,и цените им се пристапни за сите.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Вака момци едно прашање :) Дали некој знае колку би коштало да се намести серво ?? Се работи за поло фокс ! ?
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Кажете мислење за Опел Агила 2003 година е 1.0 бензин околу 100 000 поминато км со клима дали вреди за 2.000 евра ? Или па да ми предложите некоја кола за околу 2.000 евра сакам да е со 4 врати, помала потрошувачка, и да не е многу скапа за одржување... ?

п.с Ме интересира и Шкода Фабиа дали може да се најде за тие пари некаде, може и за коли од Бугарија да увезам...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Кажете мислење за Опел Агила 2003 година е 1.0 бензин околу 100 000 поминато км со клима дали вреди за 2.000 евра ? Или па да ми предложите некоја кола за околу 2.000 евра сакам да е со 4 врати, помала потрошувачка, и да не е многу скапа за одржување... ?

п.с Ме интересира и Шкода Фабиа дали може да се најде за тие пари некаде, може и за коли од Бугарија да увезам...
Опел агила всусшност ти е корса со кренат кров и нема никаква комоција ни па амортизацијa.
Фабијата е каде каде поубава,попрактична и покомфорна а барај овде
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Вака момци едно прашање :) Дали некој знае колку би коштало да се намести серво ?? Се работи за поло фокс ! ?
Збориш за волан?
Треба да си најдеш серво летва и пумпа. За Волксваген не е некој проблем да се најде.
Цената на тие делови +работа не знам.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
808
Поени од реакции
275
4 Pati kupuvam mirisi/osvezuvaci za vo kola i 4 pati se zaebuvam, de loso mirisa, de ne mirisa de mirisa samo 4-5 dena... Ve molam ako mozete da mi preporacate nekoj miris/osvezuvac koj ima prijaten, osvezuvacki miris i trae podolgo vreme (bilo vo vid na tecnost, gel i tn.). Vi blagodaram odnapred !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom