Правна помош и совети

Член од
24 јуни 2009
Мислења
448
Поени од реакции
165
Дали знаете каде се вади уверение за неизречена мерка на безбедносна забрана за вршење професија или дејност или должност? Може да ми кажете кој е тој суд и за колку време можам да го извадам тоа уверение?
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Имам една дилема теоретска.
Ако некој изгради куќа на туѓа земја и куќата вреди повеќе од земјата дали куќата ќе се руши или сопственикот на куќата ќе му плати на сопственикот на земјиштето колку што вреди земјиштето?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
645
Имам една дилема теоретска.
Ако некој изгради куќа на туѓа земја и куќата вреди повеќе од земјата дали куќата ќе се руши или сопственикот на куќата ќе му плати на сопственикот на земјиштето колку што вреди земјиштето?
Ајде убаво вака, утрински разлистај Закон за сопственост и други стварни права, брзо ! :) Немој вака да ми праиш. :smir:
 

Net

Член од
22 декември 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
Прво да те прашам дали си се уште жив? :)....Ако си, најубаво ќе ти биде со такви сер*овци да не губиш време. "Ќе те пукал",да бе така било тоа. Понатаму, ако ептен те замара, пријави го во полиција, ќе му дојдат на врата, ќе се помоча од страв и ќе свитка опаш. Поздрав.

Fala sto prasa vo red sum zdrav i ziv :) Inaku bev na odmor nekolku dena zatoa ne ti pisav porano.... ne me zamara poveke ne sym go prijavil i taka...
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Дали знаете каде се вади уверение за неизречена мерка на безбедносна забрана за вршење професија или дејност или должност? Може да ми кажете кој е тој суд и за колку време можам да го извадам тоа уверение?

Se vadi vo osnovniot sud po zivealiste na liceto, ako si go podnesis baranjeto sabajle, porucek ce ja imas potvrdata.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Батина ај едно прашање:

Дали ако знам да напишам Договор за купопродажба, Жалба или Одговор на жалба.. можам самиот да ја напишам и да ја доставам на нотар (за договорот) или до суд (за жалабата и одговорот) ...

... или пак МОРАМ за тоа да користам услуги на адвокат???

**********************************

И второ прашање : Дали смејам да наплаќам за пишување договори ,жалби и сл. иако не сум адвокат на други лица ? - или пак ќе одговарам за надриписарство ако такви работи вршам за други?

И дали знаете каде можам да нјдам листа , што све се смета за надриписарство?

*********************

Трето последно : Ако ,на пример, сум дипломиран правник , а не сум адвокат сеуште ( стажирант сум) а вршам правни работи - дали станува збор за надриписарство?
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Батина ај едно прашање:

Дали ако знам да напишам Договор за купопродажба, Жалба или Одговор на жалба.. можам самиот да ја напишам и да ја доставам на нотар (за договорот) или до суд (за жалабата и одговорот) ...

... или пак МОРАМ за тоа да користам услуги на адвокат???

**********************************

И второ прашање : Дали смејам да наплаќам за пишување договори ,жалби и сл. иако не сум адвокат на други лица ? - или пак ќе одговарам за надриписарство ако такви работи вршам за други?

И дали знаете каде можам да нјдам листа , што све се смета за надриписарство?

*********************

Трето последно : Ако ,на пример, сум дипломиран правник , а не сум адвокат сеуште ( стажирант сум) а вршам правни работи - дали станува збор за надриписарство?
Мислам дека не е проблем за тоа.

Несмееш. Надриписарство е. Види член 381-а во КЗМ.
Пробарај во закон за адвокатурата, можда има некои опис за тоа што е адвокатурата. Претпоствувам, не сум го читал.

Не смееш адвокатската работа да ја работиш, а друго можеш.
Мислам дека има и закон за ова. Стажанти и волонтери.... побарај.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Imam eden problem od pred eden den dva mi se zakanuva deckoto na edna moja prijatelka sto se znam doglgo vreme sonea koja sto bese na gosti kajmene... e sega ovoj tipov ne go poznavam neznam ni od kade mu e mojot broj prijatelkava ne e dostapna ne mozam da se slusnam sonea za da ja prasam dali mu go dala brojot i zosto mu go dala za da me maltretira koga pojma nemam koj e ....doznal deka bila kajmene i sega izgleda e ljubomoren mnogu i celo vreme mi pisuva navreduvacki i zakanuvacki sms poraki... eve pred nekoja minuta mi pisa deka vecerva vo dvanaeset ke dojdel doma kajmene znael kaj ziveam i deka ke me ispukal...:toe:
Sto da pravam dali da go prijavam brojov vo policija i tuzam za zakanuvanje so pistol.... navreduvanje.... mi treba pomos pisete so da pravam ? :toe:
Слично нешто ми се случи мене пред 5 дена само што немаше закани туку директно се извади оружје. Комшијата што е до мене ми дојде на врата со пушка бидејки на господинот му сметало тоа што јас сум имал деца кај мене дома и не можел да гледа секој ден да се шлаат деца пред видикот негов бидејки биле многу лоши времиња и немал увид кој доагал кај мене ?!?!?! и ја нормално се насмеав и му реков ок од утре ке ти праам записник и ке ти давам детални биографии за секој од нив. Во тој момент типов ја репетира пушката и ја впери кон мене со зборовите сега јас тебе ке ти напишам биографија.... уште се ежам од случкава и замина... Одма свртев во полиција и на целата случка полицаецот ми рече а да дојдеш ти во станица да се видиме. Цел таков пребледен отидов и ме прими некој си таму што ми се престави дека е командир и ми рече цитирам: ПА НЕ БИЛО СТРАШНО ВО ПРАВО Е ЧОВЕКОТ ТАКВИ ВРЕМИЊА ДОЈДОА СЕКОЈ ОД СЕКОЈ СЕ ПЛАШИ а на моето прашање во врска со репетирањето добив одговор А ПА ТОЈ ДА САКАЛ ДА ТЕ УБИЕ КЕ ТЕ УБИЕ ПРАЗНА БИЛА 100%... НЕ СЕ УТЕШУВА ТАКА ЧОВЕК И ВИЕ МЛАДИТЕ МНОГУ СТЕ УФИЛМАНИ и по два саати објаснувања и натегања успеав да издејствувам да испрати патрола за да преземат нешто. Појдов накај дома и комбето веке беше стигнато со 4ца полицајци а во мегувреме беа и моите стигнати и бетер ситуација тој што им беше главниот на патролата ми рече дечки сакаш да идете на суд или сами ке се договорите да се помирите :nesvest: категорично одбив помирување и реков дека сакам на суд да идам и пак добив договор абе глупости се ке има трошоци и ништо нема да направите но не попуштав и виде невиде напиша пријава за да идам на суд па чекам покана... а моменталната ситуација е ко ништо да не се случило комшијата ми вика добар ден како си се шета слободно...значи нашава полиција е најдобрата полиција на свет... од кога ке се пролее крв тогаш преземаат нешто БРАВО.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
645
На некој да не му се наоѓа Коментар за Закон за извршување? Ќе биде од корист, фала. :)
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Дали може кираџии да стекнат станарско право и ако да,после колку години им следува тоа право?
Барав во Законот за домување ама ваков член не најдов :toe: .
Благодарам :smir:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Дали може кираџии да стекнат станарско право и ако да,после колку години им следува тоа право?
Барав во Законот за домување ама ваков член не најдов :toe: .
Благодарам :smir:
Станарско право....?!?!? Ај потсети ме што точно беше тоа.... зошто ми звучи како едно од оние права за време на СфРЈ што важеа. Има такво нешто во нашиов систем?
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Станарско право....?!?!? Ај потсети ме што точно беше тоа.... зошто ми звучи како едно од оние права за време на СфРЈ што важеа. Има такво нешто во нашиов систем?
Е ајде де :збунето: и јас се изначудив ама на мајка ми пријателката па нејзина пријателка :) веќе покренала некоја постапка за да добие станарско право во станот каде што е под кирија а пошто и ние имаме кираџии па сакаше она да се информира,а у законов нема нигде и незнам стварно.....
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Струмикс ти благодарам на советот
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
дали е продолжен работниот век на универзитетските професори до 67 години? имаше некои најави за измени на законот за работни односи (ваљда таму спаѓа тоа), па дали некој знае дали помина таа измена?
 
E

emission

Гостин
Батина ај едно прашање:

Дали ако знам да напишам Договор за купопродажба, Жалба или Одговор на жалба.. можам самиот да ја напишам и да ја доставам на нотар (за договорот) или до суд (за жалабата и одговорот) ...

... или пак МОРАМ за тоа да користам услуги на адвокат???

**********************************

И второ прашање : Дали смејам да наплаќам за пишување договори ,жалби и сл. иако не сум адвокат на други лица ? - или пак ќе одговарам за надриписарство ако такви работи вршам за други?

И дали знаете каде можам да нјдам листа , што све се смета за надриписарство?

*********************

Трето последно : Ако ,на пример, сум дипломиран правник , а не сум адвокат сеуште ( стажирант сум) а вршам правни работи - дали станува збор за надриписарство?
Првото смееш да го направиш, да составиш договор и слично и да го носиш на заверка кај Нотар. Надриписарство е наплаќање за услуги за кои немаш овластување , бидејќи не плаќаш данок на државата и не си компетентен.

Не би требало да можеш да наплаќаш за правни работи за кои не си овластен. Не знам како е доколку работиш кај адвокат и стажираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom